Do morku kosti

• Česko Zmrzlá kost (více)

Ree Dolly je sedmnáctiletá dívka, jejíž otec je nezvěstný a matka trpí těžkými depresemi. Ree se tak musí sama postarat o svou chudou rodinu žijící v drsném prostředí missourské vysočiny Ozark. Když se dozví, že otec dal jejich dům jako záruku za vlastní kauci, musí ho najít dřív, než jim majetek zabaví soud a vyžene rodinu hluboko do lesa. Ree tak poruší tradiční zákon mlčení a riskuje svůj život, čelí lžím, podvodům a výhrůžkám příbuzných, ale nakonec začne krůček po krůčku odhalovat pravdu. (Cinemax)

Ant

Celkem zajímavý pohled do komunity, kde si "white trash" dost nevybíravým způsobem vyřizuje účty. Jenomže se celý příběh točí kolem jedné prosté zápletky, která vám ale vlastně nic neřekne a u které jsem pravidelně co 10 minut usínala. Nadšená jsem byla jen z duchaplného výkonu Jennifer Lawrence. Od filmu jsem ale čekala mnohem víc. ()

Slarque

Mimořádný film! Syrové drama stojí na netriviálních a výborně napsaných postavách. Jejich bezvýchodné postavení určené už jen tím, kde se narodily, určuje v jejich životech vše od způsobu obživy až po vztahy s ostatními. Existenciální zápas mladé Ree, která brzy může i se svými dvěma mladšími sourozenci a psychicky nepřítomnou matkou přijít o střechu nad hlavou, je jedním z nejsilnějších filmů za poslední roky. Jennifer Lawrence si toho Oscara zasloužila, i když ho (jak je u Akademie čas od času zvykem) dostala za jiný film. ()

Bachy

Zatraceně silný příběh vygradovaný (nikoliv pomocí krav) až k hodně netradičnímu a drsnému finále bez akce. Buranský klobouk dolů před touhle stránkou filmu a ústřední dvojicí Lawrence + Hawkes. Problém je, že i s nikterak předlouhou stopáží se cestou trochu moc kodrcáme, zakopáváme a vlečeme. Určitě bylo záměrem být čistě syrový a nikoliv stylový, jenže v mnoha scénách se pak není čeho chytit. Leda za ruce. ()

eLeR

Malo to ponurú a špinavú atmosféru a kričala z toho beznádej. Pomalé tempo, vcelku obyčajný príbeh, divné individuá, ktoré to dobre dopĺňali a slušne hrajúcu Jennifer. ()

iamek

Slušný nezávislý snímek o holce, která musí najít svého problémového otce. Nejvíce se mi líbila zasněžená krajina a herecký výkon Jennifer Lawrence, která si nahlas řekla o nominaci na Oscara. ()

dopitak

Syrový, autentický snímek s mrazivou vůní tlejícího listí a country tóny. Americká Pouta, s o něco lepším scénářem a o dost širším pohledem do krajiny. Film tvořený atmosférou, o hlavní představitelce Jennifer Lawrence - Ree bychom moderně řekli, že má pořádný "koule". Film nemá na Oscarech šanci v "královské kategorii", Jennifer Lawrence asi nepřetlačí Natalii Portman (i když by to bylo moc milé překvapení, které bych jí docela přál, a to jsem si po Černé labuti myslel, že Natálka nemůže mít letos konkurenci), obrovská tlačenice bude v mužské kategorii pro vedlejší roli, mediálně protežovaný bojovník Christian Bale, proti němu dobrácký dárce spermatu Mark Ruffalo a ne vlastní vinou na druhé koleji supící Geoffrey Rush, tady asi nebude mít malá rolička Johna Hawkes nárok. Zbývá Nejlepší adaptovaný scénář, který se všeobecně čeká pro Social Network. Takže film nejspíš ostrouhá, ale my na něj budeme vzpomínat pro jeho syrovou atmosféru dosud neznámého amerického prostředí, a tedy něco, co se jen tak nevidí. ()

Crocuta

Kudrnovy děti Missouri 2010 aneb veverky jsou nejlepší smažené :-)). Jako sociální sonda funguje film skvěle, Jennifer Lawrence je nadmíru sympatická a kamera i hudba zasluhují pochvalu. A mě osobně, jako zarytému fanouškovi Twin Peaks, udělala svým výstupem obzvláštní radost Sheryl Lee, která na těch svých třiačtyřicet sice rozhodně vypadá, ale roztomilé dolíčky ve tvářích má pořád. ()

Chrustyn

Příběhem jednoduché ale výslednou podobou překvapivě silné a atmosferické drama o mladé dívce, která se snaží najít mrtvolu svého otce aby zachránila střechu nad hlavou všech zbývajících členů rodiny. Po všech směrech jednoduché ale herecky a atmosfericky velice slušné. ()

lola3121

Celé jakési divné, nebýt tam těch aut, člověk by řekl, že se to odehrává před sto lety. Ani se mi nechce věřit, že takhle v dnešní době někdo žije ( navíc v Americe). Jednoduchý příběh, v němž se dcera snaží nalézt svého nezdárného otce, aby zbytek rodiny neskončil bez střechy nad hlavou a na konci čeká velká zmrzlá... kost. A když už se nám snažili namluvit, že tam byla taková zima, proč všichni zásadně chodili v rozepnutých bundách? Hlavní hrdinka je sice sympatické děvče, ale co je to platné, když jsem už po 50 minutách přemýšlela, co tam bude těch dalších 50 minut dělat... Takže nejlepší na tom byla ta domácí country kapela s vysloužilou zpěvačkou. ()

Flakotaso

Tohle že je vítěz Sundance a oskarový kandidát? Ne, je to film se strukturou vyprávění ne nepodobnou starým počítačovým hrám-hrdina někam přijde, chce něco vědět, tam někdo čeká a pošle hrdinu dál za někým jiným. A pořád dokola až do omrzení. Všechno, čím chce tento film být, je jenom rádoby. Postavy jsou jenom karikatury a řezání rukou motorovkou je parodické samo o sobě. U scény lovení veverek a jejich následné konzumace jsem se musel také uchechtávat. Režisérka asi četla Štorcha. ()

mcb

Neherecky-herecké drama demytizující americký venkov. Žádné veselé písničky a skotačení u táboráku, ale samá špína, bezmoc, všudypřítomný pesimismus a buranská individua. Winter's Bone však nezkrášluje a nedobarvuje realitu, jen ji ukazuje takovou, jaká (asi) doopravdy je. Na hodinu a půl ale obsahuje příliš plytký až nezajímavý příběh, který ostatně celkovou jinakost a odlišnou snímku od standardní produkce nemá šanci na celovečerním poli utáhnout. Nakonec se z filmu vyklube jen pocitová podívaná, která s vámi nepříjemně vydrží, ale jen do závěrečných titulků. P. S. Proč tam byla ta pasáž s veverkou? Snad další okaté napodobování artových filmů? 6/10 ()

Stanislaus

Jak už bylo kdesi řečeno, tak Winter´s Bone pouze doplnil desítku oscarových aspirantů za Nejlepší film, protože na mě osobně tento snímek zapůsobil dost průměrně. Celkově mi to přišlo takové ploché a vypadalo to, jako by se tvůrci nesnažili jít hlouběji. Osobně bych nechtěl žít ve stejném sousedství jako hlavní hrdinka, protože se tam každý tvářil jako vrah nebo jako by právě zakousl králíka. Čtyři nominace na Oscara mi přijdou přehnané, protože tento film není v žádném směru ukázkovým příkladem něčeho lepšího - snad jen vyjma hereckého výkonu Jennifer Lawrence. ()

poz3n

Silný a suverénní výkon 20ti leté Jennifer Lawrence (ať mi ještě někdo říká, že není dobrá herečka). Ta sice táhne celý film, žádná scéna se bez ní neobejde, ale i tak divák časem trochu doplácí na určitou monotónnost příběhu a lokalit, ve kterých se odehrává. Na druhou stranu chápu, že právě to neměnné prostředí, ale i všechny vedlejší postavy, které dokonale splňují xtou variaci na Cletuse, vykreslují celkem přesvědčivě fungující atmosféru celého snímku. 6/10 ()

rikitiki

Knižní předloha je z příběhu dívky, která se v zapadlém kraji snaží udržet rodnou chatrč a kus lesa, hodně cítit. Všichni muži chlastají, fetují, vraždí a jsou suroví na ženy. O většině žen to platí taky. Snímek je asi proklamací nezávislosti, které se spodina drží zuby nehty a čerpá z ní svoji hrdost. Proto nejsou některé záležitosti, které by jinak z filmu udělaly detektivku, vůbec rozehrané. Nejsou pro příběh zajímavé – tady jde o dívku a její v krvi zděděnou nezlomnost a obranu vlastního způsobu života, přestože mnohým by se jevil jako strašný. SHRNUTÍ: Americký vidlákov je jen pro otrlé. ()

MM11

Ryzí Amerika… Když občas vypluje ne povrch akademií vyvolený film zdánlivě odnikud, tak se často zaměňuje slovo nezávislý za skromný a skromný za svobodný. U tohoto přesvědčivého obrazu však rád splním nutnou podmínku, kterou film klade, a tou je důvěra. Ta se obrací v určitém smyslu na diváka a ještě zásadnější kontext důvěry spočívá v Americe samotné (tahle věc je pro „anti-ami“ krajně nevhodná). Tato druhá rovina důvěry prochází složitým vývojem od hořké reality až po sílící sentiment. Je paradoxní, že film o amerických mýtech dokáže navodit reálný pocit hrdosti a přitom podlomené pýchy skrz skrývanou vlajku (viděna v odraze) a tlumenou zbraní za zády. Přesto pravý tradicionalismus Ameriky vnímá divák na každém kroku a ten nekašírovaný bluegrass to korunuje. Že má USA střízlivě řečeno problematické prostředí (za hranicemi asi nikoho příliš nezajímající) mohlo vyvolat ještě daleko umělecky závažnější reakce. Winter’s Bone není celistvé dílo. Snaha sdělit mnoho a zároveň neohrnovat povýšenecky nos nad divákem ústí v přesvědčivou poetiku, ale udržující autentické charaktery v čele s jakousi lidovější obdobou Juno (její jednání lze plně pochopit až na konci filmu) postupně vypouští trochu přepálené finále. Pak je důvěra na vážkách, protože ty dějové „metamorfózy“ odbíhají moc daleko od původního realistického lpění. Buď jak buď, dílo slibuje mnohé a potenciál doufám nebyl tímto vyčerpán. Další film Debry Granik může být nesmírně zajímavý. ()

HellFire

Lepší tři hvězdičky. Jennifer Larwrence určitě zaujme, stjeně jako kamera a prostředí, ale celkově jsem tomu neuvěřil. Nominaci za nejlepší film bych neřešil, když si Akademie usmyslila, že bude nominovat 10 snímků, tak bylo jasné, že tolik dobrých filmů se v jednom roce nesejde, takže vždy musí být alespoň jeden film, na kterého nominace prostě zbude. ()

hansel97

Drsné drama s atmosférou, která by se v pár scénách i dala krájet, bohužel jen v pár. Winter's Bone ne úplně dobře rozjíždí začátek filmu, kdy se hledání otce příliš vleče a celou první hodinu se tak snímek pouze skoupě spoléhá na výkon Jennifer Lawrence, dokud nezačne v druhé polovině trochu "přituhovat." ()

Xeelee

Naruralistické nakoukání do redneckovské kultůry na obědnávku neslavnoj americkoj národu. Vidláci, vidláci everywhere. Všudypřítomná bezmoc, bezvýchodnost, perník, vařiči a ve vzduchu visící tíživé tajemství. Je to těžce depresivní asi jako Reeina matka. Mrazivé, atmosférické, pomalu plynoucí a syrové jako rare steak. Jennifer Lawrence je skvělá v roli 17leté holky v bezvýchodné situaci, která přichází o všechno se dvěma mladšími sourozenci na krku, pátrající po otci mezi podivnými a podivnějšími existencemi. Závěr je ale bohužel takový nijaký. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary