Vraždy v Yorkshiru: 1980

(TV film)
  • Velká Británie Red Riding: In the Year of Our Lord 1980 (více)
všechny plakáty

Obávaný Rozparovač není na severu jediný predátor v revíru... Píše se rok 1980 a v Yorkshiru řádí sériový vrah přezdívaný Yorkshirský Rozparovač. Za poslední čtyři roky zemřelo dvanáct žen a právě byla objevena patrně třináctá oběť šíleného zabijáka. Vedení policie dochází s neschopností Západoyorkshirské policie dopadnout pachatele trpělivost a rozhodne se vyslat na místo někoho zvenčí. Nevděčným úkolem je pověřen Peter Hunter, zástupce náčelníka policejního sboru v Manchesteru, který v Yorkshiru povede tajné vyšetřování Ministerstva vnitra, zaměřené na Rozparovače a také na korupci uvnitř tamní policie. Hunterovi je od začátku jasné, že se bude pohybovat ve velmi kalných vodách a bude se muset spolehnout především sám na sebe... Snímek Vraždy v Yorkshiru: 1980 představuje druhou část volné trilogie, kterou pro britský Channel 4 natočila produkční společnost Revolution Films. Trojice kriminálních thrillerů vznikla podle románů Davida Peace, adaptovaných renomovaným scenáristou Tonym Grisonim (Strach a hnus v Las Vegas, Krajina přílivu, Město a město). Filmy i knihy se ve svých fiktivních příbězích nechaly inspirovat atmosférou, doprovázející skutečný případ zpackaného vyšetřování zločinů sériového vraha Petera Sutcliffa, který v Západním Yorkshiru řádil na přelomu 70. a 80. let minulého století. (Česká televize)

Ernie_13

Velmi vazna a perfektne zvladnuta trilogia "Red Riding" nam v prvej casti "1974" nacrtne o co pojde, zoznami nas s postavami a prostredim a vo svojej vlastnej atmosfere dojde k ukonceniu plnemu otazok. Druha cast "1980" iba ziska este viac na kvalite zobrazenia pribehu, prhlbi dejovu liniu a famozny koniec zanechava opat dalsie otazniky. V zaverecnej casti trilogie "1983" dojde postupne k prepojeniu a vysvetleniu predchadzajucich udalosti a rezisersky ide o najlepsiu cast zo vsetkych. Red Riding sa na nic nehra. Je drsny a nekompromisny ako vtedajsia realita. Rozhodol som sa hodnotit RR ako celok a bez zavahania mozem dat plny pocet 100%! ()

subic

Druhý díl pozvolna navazuje na první, ani ne tak dějově, jako spíš ve vzpomínkách na to, co se stalo. Je také výrazně zajímavější s opravdu poutavým koncem, který rozkryje celé podhoubí zkorumpované policie a v pravém světle se ukážou i ti, kterým jako posledním věřil, že nejsou zkorumpovaní a nejedou v celé řadě vražd, než zabijí i policistu Petera Huntera (Paddy Considine). Proto je nutné vidět všechny 3 díly série a nejlépe za sebou bez delší prodlevy, tak aby to pěkně do sebe zapadalo, hlavně dvojka s trojkou. ()

ostravak30

U druhého dílu se vyměnil režisér. Temný případ zastiňuje ještě temnější atmosféra, protože policisté se chovají doslova jako mafie. A neobávají se ani toho nejtěžšího zločinu. Vedle šílených praktik se tu odehrává vyšetřování sériových vražd. Vedení policie konečně pochopilo, že policisté v Yorkshiru nejsou schopni případy vyšetřit. Jenže policie nedovolí, aby se jim někdo koukal pod pokličku. Vedle napínavých částí jsou zde místa hluché, nudné a nezáživné. Žádné strhující drama se nekoná. Druhý díl je přeci jen napínavější než úvodní. Ale závěr je na mě trochu uspěchaný. Mám tím na mysli hlavně náhlé odhalení pachatele a jeho výslech. ()

kolodej1

pro mě dost zklamání, o dost horší, než první díl. Původně se to tvářilo jako veké pátrání po sériovém vrahovi, ale jak se ukáže, vlastně o to vůbec nejde. Jde o osobní drama policisty, který se ocitne mezi skrz naskrz zkorumpovanou policií. Za prvé mi přijde trochu přehnané, aby byly zkorumpovaní všichni, na koho se jen podíval a za druhé téma korupce mezi policií už jsem viděl mnohem lépe zpracované. Slabý příběh, který byl ještě zbytečně rozmělněn a natahován na celovečerní film. Jako sevřenější hodinová epizodka v rámci seriálu by to možná dopadlo o dost lépe ()

brasek

Znechutený po prvom príbehu "Vraždy v Yorkshiru: 1974" s nechuťou sledujem "Vraždy v Yorkshiru: 1980".  Prakticky to isté len v inom šate. Na tretí diel radšej nešahám. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá kriminálka s dusnou napätou atmosférou pátrania po sériovom vrahovi, kde detektíva Petra Huntera stopy opäť zavedú do vlastných radov skorumpovanej yorkshirskej polície. A opäť nás nečaká šťastný koniec. Produkcia je výborná a atmosféra je ešte lepšia ako v predchádzajúcom filme tejto minisérie. Herci hrajú svoje role veľmi dobre aj keď samotný dolapený rozparovač mi nepripadal až taký uveriteľný. Ale ako sa vyjadril hlavný hrdina: vrahom je nenápadný obyčajný človek. 75% ()

Shaman::..

Možná trochu méně depresivní, méně ponuré oproti prvnímu dílu ze 70. let. Ale i tak to stačilo na zkažení nálady a konstatování, že třetí díl této "nekorektní" trilogie chci určitě vidět taky... ()

D||X

Horší, než 73, nudnější, prázdnější, průměrnější... Vůbec mi nesedl hlavní hrdina, byl mi velice nesympatický, herečky na pozici manželky a milenky také špatné, nesympatické, divné. Příběh sám o sobě byl zajímavý, Sean Harris fantastický. 3* ()

jizvoun

Stále stejně depresivní, trochu více zoufalejší a bezvýchodnější. Pořád stejně zkorumpovaný policejní aparát dodává na pocitu stísněnosti, kdy i trochu snaživý a poctivější osobnost u sboru radši kouká jinam. ()

Epics

Druhy dil trochu pridal na dramatu a samotnemu vysetrovani trochu tezknou nohy. Red Riding ale urcite neni behem na kratkou trat, ale rozvaznou stafetou, kde si pomyslny fimovy kolik predavaji skvele vybrani herci pro hlavni role. Paddy Considine sam skoro smazal deficit ponekud linejsi krimi linie a hudebni zrucnost prvniho dilu pokracuje i v roce 1980. Ac pomalejsi, druhy dil trilogie je stale dusnou a sedou 'atmosferickou' lahudkou. ()

tommco

Čo pre boha robí toto v červených číslach?! Veď to nemalo hlavu ani pätu, nudné a pomalé až hrôza a k tomu herci, na ktorých je zle pozrieť. ()

bosch02

Technicky skvele odvedené dielo. No škoda dobre navodenej atmosféry ktorá viacmenej pohlti zbytok príbehu. Zo začiatku skvele rozohraný dej, ktorý sa pomaly prepadne do osobných blábolov a nedozvedáme sa nič podstatné. O prípade rozparovača sa toho veľa nedozvieme a v podstate ani o policajnej korupcii. Zbytočne veľa sa riešia osobné problémy, ktoré nevyznievaju logicky keď berieme do úvahy závažnosť problémov a zločinu. No našťastie to zachraňuje tak trochu narýchlo zbúchaný koniec, ktorý vnesie trochu jasno do celého vyšetrovania. Neubránim sa sklamaniu z toho čo to mohlo byť a nestalo sa. Som zvedavý na tretí diel. Dobré tri hviezdy. ()