Den zrady

Deň zrady

The Ides of March

Drama / Thriller

USA, 2011, 97 min

v prvej polovici sa cudujete, ze kde su tie vsetky reci o tom, aka je politika tvrda a je len pre bezchrbtakov, ale v druhej polovici dostanete presne to, co od politiky cakate. Z dvoch miluckych chutnuckych ludi sa razom stanu bezcharakterne bestie, ktore si idu presne, to znamena cez mrtvoly, za svojim cielom. A ano, o tom je politika. Dlho mi tu chybal dobry politicky filmik, uz od cias skveleho serialu West Wing. Som rada, ze som sa dockala. Ustredne trio, plus Rachel boli vyborni, dialogy absolutne skvele a hudba takisto nezaostava.(12.12.2011)

Film nabízí zdařilou výpověď o bezcharakternosti a amorálnosti politických kampaní. Zde zaměřeno na primárky Demokratické strany v USA, ale šlo by jistě uplatnit na jakýkoli stát a stranu. Je dobře, že se snímek vyhýbá klasickému sortýrování hodný – zlý. Lidé pracující na kampani mají své stinné i světlé stránky. V celkové hysterii předvolebních bojů všichni zúčastnění ve volebním týmu, novinářka i samotný guvernér postupně odhalují, kam až jsou ochotni zajít. Nakonec to kupodivu není Clooney v roli prezidentského kandidáta Morrisse, ale Gosling jako jeden z vedoucích kampaně Steven, kdo má hlavní roli. Díky tomu se veškeré drama odehrává v zákulisí politických bojů, což je silné pozitivum, které žene film a staví ho výš. Oba herci podávají skvělý výkon, podpořený scénářem. Clooneyho úlisný guvernér v záři reflektorů a televizních kamer, neustále pálí do objektivů jeden frenetický proslov za druhým, což je vždy doprovázeno nekonečnými ovacemi publika běžných Američanů. Jak děsivě výmluvné divadlo pro diváka sledujícího zákulisí. Goslingův mladý průbojný lobbista, připraven jít přes mrtvoly, zdánlivě nejzkaženější ze všech zase překvapivé nachází alibi svého konání, díky nekonečné špíně všude kolem. Pečlivě budované drama nabízí možnost pochopit konání a motivace všech postav, čímž působí realistickým dojmem. To je u dnešních filmů docela vzácnost. 74%(9.2.2012)

clooney, clooney... zasa si urobil silný film, ktorý si aj produkoval a bol si na ňom spoluscenáristom... a nielen to, ale si v ňom aj hral - a veľmi dobre! kto urobil v hollywoode väčší prerod než ty, kto prešiel väčšiu cestu? z fešáka v seriáli o doktoroch, cez sympaťákov v "béčkových" produkciách, cez BATMANA, napokon na Oscara za supporting role a prekvapivo dobrý debut až po naozaj výborné filmy, Oscarového čierneho koňa (u mňa), Leatherheads som zatiaľ nevidel, no teším sa na to, vyzerá to výborne a teraz toto: Marcové Idy sú pre mňa osobne geniálne po všetkých stránkach a to stačí. Rozoberať to tu nechcem a nebudem, no mal som enormne vydarený zážitok. Herci, scenár, réžia, hudba, katarzia!(18.3.2012)

Minimalistický, pozvolna se rozjíždějící, gradující (avšak jakoby mimochodem) minutu po minutě, bez zbytečných rozmáchlých gest. To je The idest of March. Jednoduše typický G. Clooney, tak jak ho mám rád, zdálo by se (na první pohled). Přesto, k plné (divákově) spokojenosti krůček (resp. rázný KROK) schází. Snímkem proplujete, nuda (tu) nehrozí, pokud tedy vaše obzory nekončí (resp. nezačínají) na posledních (sportovních) stránkách deníků, přesto (si) musím přiznat, čekal jsem (ve světle předchozího Clooneyho počinu) http://www.csfd.cz/film/215291-dobrou-noc-a-hodne-stesti/ (malinko) VÍCE. K většímu zážitku mi (v prvé řadě) scházel fakt, že snímek nenabízí nic nového, nemá čím překvapit a navíc do očí bije ta typ.šablona: od mladíka plného ideálů, který bezmezně věří ve svého kongresmana (budoucího prezidenta?) až po situaci, kdy je zahnán (přitlačen) do kouta, „převléká kůži“ a začíná kolem sebe kopat na všechny strany, aby byl mezitím divák (jentak mimochodem) ujištěn, že to je holt politika a nakonec si i třeba R. Gosling s P. Giamattim na toho panáka zajdou. Ano, politika je svinstvo. No a co?! Chtělo by to více invence a tahu na branku Georgi. A ne, není to ode mě alibismus. Komorní, konverzační, jiskřivá, (politická) dramata miluju, ale zde mi právě síla (údernost) mluveného slova (k mnohem větší spokojenosti) scházela. Navíc, tohle je i bez zpětné rezonance. Pokud se chcete přesvědčit (čti ujistit se), že politika je svinstvo, ale nic není tak černobílé, sáhněte po (nedoceněném) snímku O. Stonea: http://www.csfd.cz/film/8758-nixon/ popř. po (doceněném) http://www.csfd.cz/film/238187-duel-frost/ R. Howarda. Výsledný resultát: 70% p.s. to uživ. numi.....btw, neřadí!!!! To Ti stačí málo kamaráde. Ozvy se v Pa po práci, já Ti předvedu „barové scény 21st“.(4.1.2012)

[imdb: 7.4/10] | me: Režisérsky a herecky výborne zvládnutá záležitosť. Kombinácia Clooney, Gosling, Giammatti a Hoffman je nepriestrelná a dáva filmu ďalší rozmer. Film sám o sebe, čo sa myšlienky týka, nie je nijako prelomový, ale je vynikajúco spracovaný a veľmi dobre sa na to celé pozerá. 101 minút zbehne ako voda a človek má príjemný pocit z dobrej filmariny. All the reporters love you. Even the reporters that hate you still love you. (6.2.2012)

• - Scénář k filmu byl napsán podle divadelní hry „Farragut North“, kterou napsal bývalý člen prezidentského týmu, který tvrdí, že vše, co hra obsahuje, v politice skutečně zažil. (jenik71)

• - Keď sa po pohrebe rozpráva Stephen (Ryan Gosling) s Paulom (Philip Seymour Hoffman), Paul spomenie, že si našiel miesto vo Farragut North. Farragut North je tiež názov divadelnej hry Beaua Willimona, odvodený od názvu zastávky Washingtonského metra. Táto hra bola inšpirovaná kampaňou Howarda Deana z demokratických primárok v roku 2004. (tomo41)

• - Na rozdiel od filmu je Ryan Gosling v skutočnosti od herečky Evan Rachel Wood starší o necelých 7 rokov. (MikaelSVK)