Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

Senátor

Shlédnutí tohoto filmu je silným zážitkem, který je utvářen „pocitovou kamerou“, která vzbuzuje emoce v každém záběru, fatálně osudovým příběhem, hereckými výkony na hranici možného a uvědoměním si, že „láska je nejsilnější cit“. ()

Daniela._._.

Film můžu osobně porovnat i z hlediska knižní předlohy, kterou jsou dříve četla.A musím přiznat, že zpracování filmu je úžasné.Nedávala bych sice plný počet bodů, ale pravdou je, že film měl vše co jsem očekávala.Postavy byly skvěle vybrány a jejich podání působilo velice věrohodně.Děj je krásný a na svou dobu realistický a přesto romantický.Jediné co musím vytknou je určité poskakování/neposkakování v čase.Začátek se zdál úžasně rozvržen, chvíle současnosti, chvíle vzpomínek. Později se člověk hodinu díval jen (pravda, že takhle byl úsek celistvý a poutavý) na minulost a najednou zvláštní návrat do přítomnosti,který mi moc nesedl.Také celkový konec filmu mu přišel useknutý.No, čekala jsem víc.Možná náhled do budoucnosti, jak Jana podle knihy porodí syna a Edward začne vidět. Přesto doporučuji:o) ()

madline24

Velmi věrný a dokonale vizuálně provedený převod klasického románu do filmové podoby. Přestože se jedná o kvalitní filmařskou práci, nedokázala jsem se pro film nadchnout víc než za 3 hvězdy. Možná je to jen příliš pomalým plynutím děje nebo těžce stravitelnou atmosférou, anebo tím, že knižní předlohu dobře znám a moje představa je trochu jinde. ()

Lenka0pf

Napadá mě jen jedno slovo - dokonalost. Pro mě určitě jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Čekala jsem hodně, ale dostala jsem snad ještě víc. Vřele doporučuji. :) ()

karmenka

Aj ked pre mna bude navzdy panom Rochestrom Timothy Dalton zo starsieho spracovania tohto kultoveho zenskeho romanu, novy Edward v prevedeni Michaela Fassbendera sa nemusi hanbit. Michael je muz s obrovskou charizmou a chemia medzi nim a Miou bola taka silna, ze som im uverila uplne vsetko. Toto najnovsie spraconanie je skvele, 2 hodiny ubehli ako voda a po skonceni filmu som mala dobry pocit zo skvelo vykonanej prace. Vrelo odporucujem! ()

lee68

Ponížení, hrdost, přátelství, láska, odpuštění, touha, vášeň, bezbranost - to bezezbytku tento film naplňuje. A to se mi také v mysli po skončení filmu přetřásalo. A v hlavě uvíznou slova hlavní hrdinky, že člověk si musí sebe vážit. K tomu špetka hororové atmosféry, výborná hudba a kostýmy. Příjemně strávené dvě hodiny. ()

P.e.t.a

Nadšení. Čekala jsem, že neodejdu z kina nespokojená, ale film překonal moje představy. Hlavní představitelé si zaslouží jen pochvaly. ()

Shameeka

Dneska jsem zkoukla tuhle verzi i tu z roku 1996. Tohle zpracování je rozhodně temnější, má lepší atmosféru, Rochester je výborný. Ve verzi z 1996 je Rochester (s prominutím) takový hodný strejda, s Fassbenderem se to vůbec nedá srovnat, přijde mi, že mu tahle role opravdu sedí, je takový "divoký". I Mia je skvělá, líbí se mi, jak hraje, tak nějak si Jane představuju. Knížka zůstane navždy na prvním místě (jak jinak), ale tahle verze má čestné druhé místo. Jen mě mrzí, že vynechali scénu s kartářkou (moje oblíbená)... ()

dogo

Z kina jsem odešel jako z divadelního představení, naplněn příjemným kulturním zážitkem. Herecký balet Wasikowske a Fassbendera hladil po filmove duši. Nejsem moc na romantiku ale když je vše oděno do starověkého hávu a s elegancí naservírováno divákovi v podobě dobře odvyprávěného děje, pak je vše jak má být. 4 z 5ti, páč jak jsem řek nejsem moc na romantiku :) ()

sportx

Byl jsem přemluven na tento romanťák a musím říct, že jsem rád, že jsem byl přemluven. Perfektní kamera, perfektní příběh Jany. Trochu nás Fukunaga mohl provést životem Rochestra, Jana byla popsána skvostně. Na konci mi ukápla slza. Takže vřele doporučuji a dávám 90 ()

kefinkamed

Najnovšia verzia klasického románu Charlotte Brönteovej mi doslova vyrazila dych. Všetky predošlé adaptácie opakovali rovnakú chybu – zameriavali sa len na romantickú stránku príbehu a gotické prvky obišli veľkým oblúkom alebo ich len odflákli, čím sa toto majstrovské dielo anglickej literatúry zmenilo na staromódnu verziu mexických telenoviel. Cary Fukanaga je jedným z mála tvorcov, ktorý sa nebál porušiť zakliaty vzorec a vydať sa „cestou neprebádanou“. Výsledkom je film par excellence, ktorý do klasickej romance vnáša zimomriavky a diváka doslova priklincuje do sedadla. Mia Wasikowska na svoj vek podala neskutočný výkon a pre úlohu Jane je ako stvorená. Prekvapením pre mňa bol Michael Fassbender, ktorý je na prvý pohľad dokonalým protikladom knižnej verzie, avšak od prvého momentu, kedy sa zjaví na plátne, nevidíme herca hrajúceho svoju rolu, ale skutočného Rochestra z románu – v jednom momente hrubého, prchkého a nepreniknuteľného a vzápätí zraniteľného človeka poznačeného osudom. Herecký koncert tejto dvojice je ešte podčiarknutý strhujúcou hudbou Daria Marianelliho a môžem úprimne povedať, že výsledok robí česť románovej predlohe ako aj filmárskemu umeniu. ()

Zuzulin

Krásný scénář s dechberoucími momenty a bez zbytečných plochých míst. Nádherné záběry, výborní herci, které si musíte zamilovat. Atmosfericky temnější, přesto nenásilné a něžné. Takto vypadá pravá romantika ()

JIRKKA

S výjimkou českého seriálu, kde ztvárnila hlavní hrdinku, velmi dobře obsazená Marta Vančurová, jsem žádnou další verzi románu neviděl. Dost těžké drama z doby, která byla dost strojená a upjatá, ale sedlo mi to, dobře natočené. A ti herci, paráda. ()

Von Kempelen

Krásnej film, kterej působí jak natočenej za zlatých časů (ať už byly kdykoliv). Kostýmy, atmosféra, herci, scénář - všechno dotažený k dokonalosti. ()

BellaRagazza

Čekala jsem od něj až příliš, proto tak nízké hodnocená. Opět mi vadí způsob výpravy a osekávání děje. Jinak ale moc hezké pokoukání - věřím, že o Wasikowske ještě hodně uslyšíme. :-) ()

Montmorency

Ponuré prostředí viktoriánské Anglie, pobledlá mladá dívka, chudá penězi, leč bohatá duchem :-) potká staršího charizmatického muže, sice bohatého, ale zato arogantního, přemyklíkuje ho na správnýho chlapa a je z toho láááááska jako trám :-).....já přímo žeru tuhle romantiku ala Jane Austin a tak i tento film mě naprosto nadchnul, Mia byla dost pobledlá a Fassbender zase dostatečně charizmatický, překrásné obrazy staré Anglie = 4* ()

cachanell

Mám tento příběh ráda. Hodněkrát jsem jej četla, hodněkrát viděla v různých zpracováních. Anglické zpracování anglického námětu. Líbí se mi. Jednoduše hrané pouze výrazech tváří, zajímavé, myslím že i složité. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky