Chcete vědět, jestli je možné prolézt sqashovou pálkou? Kolik čtyřlístků musíte nasbírat, abyste překonali rekord? Kolik musíte sníst párků, abyste v tom byli nejlepší? A kam až se dá dojet na rotopedu? To vše zjistíte ve filmu Největší z Čechů.

Režisér (Jaroslav Plesl), jeho producentka (Simona Babčáková) a kameraman (Jiří Vyorálek) jsou živořící umělci, kteří už sice mají za sebou filmy, co dostaly ceny, lvy, dobré kritiky a hrály se s úspěchem na řadě festivalů. Ale nechodí na ně diváci. Jejich další spolupráce se řítí do ztracena, protože životní projekt režiséra nezískal grant, což znamená, že se nebude točit. Producentka s režisérem odjíždějí do Pelhřimova, do metropole českých rekordů a kuriozit, kam je zavolal šéf Agentury Dobrý den (Igor Bareš). Agentura má totiž jeden problém. Často se o ní a jejích rekordmanech mluví, ale nikdo to nebere vážně. A tak se rozhodnou najmout kritikou uznávaného režiséra, aby natočil film o nejvýjimečnějších lidech, kteří dosud mají jen nálepku bláznů a magorů, pouťové atrakce. Šéf Agentury má pro naše filmaře tři čtvrtě miliónu v hotovosti, jako zálohu na natáčení, což je tak významný argument, že další debata je celkem zbytečná. Zadání je jasné: Hluboce lidské příběhy lidí, co dokázali vlastní pílí něco, co nikdo jiný patrně na světě neumí. K utahané tvůrčí trojici se přidává sebevědomá zvukařka (Johana Švarcová), studentka FAMU, která na rozdíl od nich není spoutaná životními prohrami. Tak nějak ostatní štve, ale zároveň jim připomíná jejich „dávné“ začátky. Jak tohle všechno skončí? Dotočí spolu tenhle film a pomůžou změnit obraz Agentury? Odhodlají se ještě někdy dělat to, v čem vidí skutečně smysl? A o čem bude jejich příští film? (oficiální text distributora)

Raven0

Ano, i u nás se pořád točí kvalitní filmy. Škoda, že většinové publikum je nedokáže ocenit (nebo je to dobře?). Film o tom, jak se ztrácí iluze a jak je tvůrčí iniciativa a kreativita zašlapávána konzumem a s tím spojenou nabídkou/poptávkou. Kdo chce točit, musí se zaprodat a tím "ponížit" sám sebe... ()

neoBlast

Ano, Největší z Čechů má spoustu chyb a mohlo se hrát více na diváckou notu. Ale je to tak výrazný autorský počin, v Čechách nevídaný, o věcech za hranicemi Pelhřimova tak bizarních, že nemůžu jinak než Sedláčkovi tleskat. Originální provedení až na půdu a Robert Sedláček se teď u mě řadí hodně vysoko mezi sledované režiséry. 70 % ()

Master19

Je fajn, když film nevede diváka za ručičku, ale nechá mu široce otevřené pole na to, aby si udělal na to, co právě viděl, svůj názor. Představuju si režiséra Sedláčka, jak sedí na premiéře a směje se, když obecenstvo nevěřícně zírá, nemohouce se rychle rozhodnout, jestli to bylo myšleno vážně, nebo ne. :-) ()

mcleod

Opět výborná inteligentní Sedláčkova satira, jež lze velmi dobře přirovnat k předcházejícím Mužům v říji. Oproti předešlému filmu, který předkládal ucelený příběh, však jde v tomto případě spíše o jednotlivé obrazy naznačující neduhy současné české společnosti. Největší z Čechů tak navíc spíše komentuje obecně rozšířené fenomény a problémy společnosti nežli jednotlivé články a vztahy ve společnosti, jak tomu bylo v předešlém filmu. Jednotlivé role jsou skvěle zahrané, opět je nutné vyzdvihnout Jaroslava Plesla, ale i některé herce a herečky z krátkých rolí, jako např. Aňu Geislerovou (nebo mého oblíbeného profesora Tomáše Durdíka). ()

ghatos

Hodně televizní, antimasový, antikomerční film natočený režisérem pro režiséry. Někdy jsem se pousmál (indiáni v lese, pití piva v kašně), jenže to působilo strašně levně (co se týče formy). Ironické...40%. ()

U.Tarare

Mně to vyloženě nesedlo. Kdyby to bylo formou dokumentu byl bych radši. Takhle se člověk o rekordech moc nedozví. Forma alá film o filmu byla podivná. Nechápal jsem přiblblé zakomponování firmy Dobrý den a Kahanu. Příběh filmařů působil trapně. Jediný moment, který mi na chvilku uvízne v hlavě jsou indiáni. ()

Wbcko

Tak já vám nevím. Dostal jsem porci něčeho úplně jiného než na co jsem se těšíl. Nebylo to zlé, ale pro mne zklamání. Čekal jsem dokument o bláznech co jedí párky po desítkách, lezou v botech plných střepů na Říp atp a místo toho jsem koukal na film o... vlastně ani pořádně nevím o čem. ()

tommmy89

Nezvyčajný nápad na film. Vôbec by som nečakal niečo podobné na filmový námet. V podstate film bol stvorený na prezentáciu českých "telentov" :-) Bral som to viacmenej ako tie talenty, nie ako film ako taký. Pozrel som si to a niekedy som zíral a niekedy som sa zas dobre zasmial. Niektorých ľudí, čo sa objavili vo filme som už videl aj v správach, alebo inej relácii v TV. Hm, no nehodnotiac film ako film, dávam 3* ()

P1tr

Výborná tuzemská komedie, která působí, jako by byla natočena v jiné zemi, neboť zpracovává zajímavý, originální koncept zodpovědným a netradičním způsobem plným kvalitního humoru. Největší z Čechů je skvělým snímkem, na který je radost pohledět a který ani na chvilku neztratí na kvalitě a vaší pozornosti. Robert Sedláček se tímto filmem v mých očích pasoval na jednoho z nejzajímavějších našich režisérů současnosti a budu si muset doplnit vzdělání zbytkem jeho tvorby. Kromě samotného příběhu a formy snímku režisér šikovně pracuje také s kvalitním obsazením, které jen umocňuje radost ze sledování tohoto snímku. ()

jefff

Povedený film s originálním rukopisem a příjemně lidským scénářem. Navíc velmi dobré herecké výkony. ()

ZkuKol

Vyrovnat se s tvůrčím neúspěchem dalším prací je umění a Robert to zvládl. Film lehce připomíná Kaufmanovu Adaptaci (ale je normální:-). Docudrama o prodávání sama sebe, ukázání české malosti i velikosti a hlavně příjemný humor. Herci jsou opět výborně vedeni, scénář až na vyjímky neplýtvá slovy, přístup k rekordmanům zajímavý. Na můj vkus je trošku odfláklý vizuál, ale rozumým záměru i rozpočtu. Škoda, že občas snímek působí až příliš epizodně, šel bych s hodnocením i výš. Zvlášť, když se nastavuje zrcadlo mnohem elegantněji a méně povrchně než v Mužích v říji. Odmítnou vám grant na film, ale dostanete šanci točit dokument pro agenturu Dobrý den - umění to není, ale složenky to zaplatí - a nakonec bude i ten biják... 75% PS: s odmítnutím získává umělec hloubku! ;-) ()

tempus

Od začátku je znát (na české dílo) jeho originalita s vhodnou hudbou. V posledních 10 minutách je důvod, proč jsem mu dal 3*, totiž vůbec nemá ve své kostře zabudovaný závěr, prostě to skončilo ve ztracenu. ()

made1

Jaroslava Plesla jsem po Grandhotelu viděla teprve podruhé a mnohem milejší role. Jinak Nejvíc mě zaujal Martin Myšička s nohama v lavóru. K Markovi Taclíkovi (kvůli kterému jsem si film koupila) se nevyjadřuju, protože tomu prostě nadržuju, jinak ale výborný. ()

Kejdlo

Zajímavá záležitost na jednou pokoukání. Sedláček je jeden z těch zajímavějších českých režisérů posledních let a dokázal to i tímto filmem. 6/10 ()

honzii

Měl jsem to krásné štěstí ocitnout se s tímto filmem v kinosále naprosto osamocen, což ho perfektně podtrhlo. Takhle podivně realistický, ironický a nefilmový film jsem nikdy neviděl. Postavy Roberta Sedláčka mi vždycky připadaly podivně křečovitý, ale až v tomhle filmu mi došlo, že jsou jen lidsky křečovitý. Že je to úmysl. A jejich některý postřehy, vložené přímo Sedláčkem, jsou úžasně pravdivý. Takovýhle filmy tady nikdo nedělá. Ohromná zábava obzvlášť pro nás, co se snažíme dělat filmařinu. ()

DavidS.

Občas z toho příšerného zvuku a hudebního doprovodu vylezou slova, kterým jde rozumět a za nimiž se skrývá nějaká ta vzletná myšlenka...Jinak road movie po okreskách několika nešťastných misantropů, co točí dokument o podivínech, kteří unikají z reality zase po svém...K tomu něco sebeironie, satiry a foukání vlastních bolístek... ()