Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

nanopilot

Od začátku je jasné, jak tohle skončí. Ale to nevadí, hlavní podstatou filmu je ukázat, že tunelář je taky jenom člověk, dokonce sympatickej chlapík, který, když ho klepnou přes prsty začne litovat svých činů. Myslíte, že mu to jeho "Chtěl jsem to nejlepší pro svojí rodinu" u soudu pomůže? :) ()

de-andre

Pohled na Libora, kterého bravurně ztvárnil Igor Chmela, je možná více pozitivní, než by si zasloužil. Ale to je dobře, taky nevíme, jak to doopravdy bylo a co udělal. Jeho vztah k rodině je však citelný, bohužel, co udělal, již neodčiní, a tak se s tím snaží vypořádat v posledních hodinách svého života před téměř jistým odloučením od svých blízkých. Realističnost doprovázená dramatičností s několika málo náznaky odlehčení je přítomná během celého filmu, jeho spád však v druhé polovině ztrácí a je více zaměřen na delší dialogy. Scénář je trefný, někdy až moc, mohl by se jeden zděsit. Byť nerad, při oddělení české od zahraniční produkce, dosahuje tento film v mých očích vysokých kvalit a jsem za něj rád. Doporučuji. ()

stado

Po dlouhéééé době povedený český film. Dobré herecké výkony, žádné tlačení na pilu. Komorní drama se vším českým všudy. ()

montel

Libor Pokorný (Igor Chmela) pracuje v bance a protože se přišlo na to, že společně s několika kolegy nelegálně vytuneloval nemalou částku od svého zaměstnavatele, je nyní hledán policií. Jeho manželka a dvě děti to zatím ovšem netuší a tak se je Libor rozhodne vzít na rodinný výlet. Z rodinné idylky se však stává útěk před zákonem...FIlm, který si na nic nehraje, herecké výkony jsou přesvědčivé a vše na mě zapůsobilo hodně reálně. Takový příjemný biják, kterým nic nepokazíte. 60% ()

Jurcekk

Ako v Poupata: páčilo sa mi že sa tí ľudia majú radi. Stretnutie so starými známymi bolo super. Poupata sa mi páčili viac. ()

teryk

Postoje a postupy člověka, který se "od přirození" nepovažuje za hazjla, spíš za toho, kdo má správně nastavenou "morálku", ale neumí říct ani na hajzlovinu NE - podle mě výborně vystižená životní situace mnohých z nás. Na druhou stranu me rušila spisovná mluva v rodině + idylka do puberty se deroucích sourozenců. Každopádně chápu motivaci režiséra a je fakt, že na ten film myslím od shlédnutí, cca měsíc, často. (+ hláška roku: Kde jsou? Kam jdou? - připosovaná mnou paní Babčákové). ()

caniferus

Úžasné, konečne po dlhej dobe opäť vysoko latku nasadzujúci film súčasnej českej kinematografii. Ďakujem, toto je cesta!!!! ()

Vořežprut

Opět to lepší ve Varech, takže velká spokojenost. A píseň Karla na konci snímku si v sobě ponesu asi ještě hooodně dlouho. ()

Dr.dogous

Byl jednou jeden bankéř a ten vytuneloval banku.Stalo se to, v zemi zvané Absurdistán., kde jinde než v České republice. Dobře věděl, že kdo nekrade, okrádá svou rodinu a tak „odklonil“ 5 miliard Kč na svá konta. Bankéř prchá před spravedlnosti i se svou rodinou do Beskyd?! Tam si však ruka zákona pro něj snadno šáhne. Kukláči si jdou nekompromisně pro něj a na rozdíl od Pitrů, Kožených a Krejčířů dojde i k zatčení, sice až na druhý pokus, ale nakonec se zadaří a zlo je potrestáno. Zda dojde i k odsouzení, to už je zas jiná pohádka.76% ()

Africanus1 odpad!

Kolosální průser od první do poslední minuty. Zřejmě to měla být jakási reflexe moderní doby a jejích průvodních jevů, které mnohdy drtivě dopadají na jednotlivce i rodinu, jenže Sedláček to celé pojal tak absurdně, že z hlavní postavy nechtěně udělal defraudanta utíkajícího před spravedlností a svůj původní záměr tak úplně pohřbil. Divák se o Procházkovi, jeho minulosti a vůbec o tom, jak v celém nejasném případu figuroval, nedozví vůbec nic. Při nepřesvědčivé obhajobě před kámošem a svou ženou jen utrousí cosi o tom, že neměl podepisovat nějaké smlouvy. A to je všechno? On ho k tomu někdo nutil? Proč se vůbec před fízlama uklidil? Jaký k tomu měl důvod, kromě strachu o to, aby se v lochu nestal mamkou? Jak dlouho chtěl zdrhat, když přes hranice nechtěl a muselo mu být tak jasný, že daleko neuteče? Na nic z toho film odpověď nedává, na kritiku společenských problémů rezignuje a předkládá pouze neskutečně umělé a paranoidní rodinné pseudodrama odvíjící se od toho, že se fotrovi nechce k výslechu, a tak se s rodinkou vydává na poznávací výlet po Velehradě. Bezva. Jo a dialogy taktéž neměly chybu, naštěstí těm ochotníkům nebylo kvůli zprasenýmu ozvučení ani pořádně rozumět, takže se přetrpět daly. Jediný co mě docela potěšilo, byla ta skorolesbická scénka, která ale bohužel skončila ještě než pořádně začla. Jinak to bylo scheisse jak řemen a klasický příklad úpadku naší současné kinematografie. ()

Jevablo

Velmi mě pobavil komentář nějakého chytrolína, tuším že Ryndy nebo Fily, na obalu DVD, ve smyslu, že Sedláček zachytil realitu života v naší zemi. Tak zřejmě žiju v nějaké jiné - zejména scéna u kamarádů (synek cvičí judo před jakousi úchylnou stavbou a rodiče se tím návštěvě chlubí) mi přišla tedy spíš jak z jiné planety, ale možná má Rynda (Fila) takových kamarádů spoustu...no nic. Téma ovšem současné skutečně je - zase tolik filmů o ekonomických podvodech u nás nevzniká. Na druhou stranu, Sedláčka vlastně tohle vůbec nezajímá, a troufám si říci, že si o něm ani moc nezjišťoval. Osou filmu totiž není vyšetřování, neřkuli nějaká hlubší reflexe pachatele, ale málomluvný výlet celé rodiny do krajiny jejich mládí. Dozvídáme se, jak žili naši předkové, že hlavní hrdina prováděl archeologické vykopávky, o samotném zločinu prakticky nic. Všechno má mít jakýsi "punc všednosti" - to bohužel znamená, že herci hrají tak civilně, že např. špatně vyslovují, mluví tiše a není jim rozumět. To vnímám jako velký problém - já Chmelovi toho účetního uvěřím, i když bude dobře herecky vyslovovat (Sedláček ale asi ne). Tohle bylo velké podcenění a atmosféře filmu to nepřidá, naopak. Ale abych jen nekritizoval - realizaci relativně chudého scénáře nelze nic moc vytknout (no to jsem moc nepochválil, ale tak to prostě je). Ve snímu se nezjevují žádní Korni ani jiné celebrity. S rodinou se lze jakž takž ztotožnit, i když že jen tak vyrazí bez otázek na Moravu poté, co jim Chmela nic nevysvětlí...no dobře, to je asi ta láska a soudržnost. A ještě jedna výtka - ti vyšetřující policisté jsou směšní, takhle prostě český policajt (ani vyšetřovatel) nevypadá - pro začínající režiséry doporučuju v tomto ohledu méně sledovat americké filmy a víc chodit na tuzemské služebny (neříkám, že jsou všichni blbí, ale rozhodně ne takhle vyhlazení, a už vůbec ne takhle sebevědomí, ono by jim to při práci s obviněnými nijak nepomohlo). Povolání URNY hodnotím jako naprostou blbost. Jinak docela dobrý film:-) ()

PSyk

Výborná expozice. Povedené finále. A to mezi tím kolísalo mezi dobrým a lepším - Vyorálek jak obvykle super. Ten člověk je schopen zahrát kohokoliv! ()

Bosvin

Pan Tunelář konečně pochopil smysl života. Tak přihlouplé dialogy ("neměl jsem to podepisovat....") snad nemohl nikdo myslet vážně! A ti dva "ostří" kriminalisti Fingerovi.....no uff. 2 hvězdičky pouze za Kryla na závěr. ()

carnacv

Z mého pohledu musím u tohoto filmu uplatnit vícero hodnocení. Nejsem příznivcem road movie, a tak u mě tento režijní počin musí být v této kategorii ohodnocen čtyřmi hvězdami, neboť je jen pár snímků tohoto žánru, které mě něčím zaujaly. V zásadě již velmi zajímavé téma otce rodiny, který chce své poslední chvilky svobody strávit se svou rodinou a připravit ji na nevyhnutelné, poutavě obohacuje a ospravedlňuje nutnost diváka podstoupit onu známou cestu autem. Pro mě povětšinou nudné zastávky autem (hovořím teď o road movie jako celku) jsou v tomto kousku relativně smysluplné, ba dokonce vtipné. A tak, jak ostatně konstatováno, musím před mnoha prvky tohoto filmu smeknout. Dalším plusem jsou určitě herecké výkony, kterým samozřejmě dominuje pan Chmela. Propracované byly i interiéry, a tak oko hnidopicha muselo býti ukojeno. Mě osobně se velmi líbilo svítidlo v té luxusní vile, ale vlastně i onen architektonický výhled z okna nadhledu. Jenže film má i svá slabá místa, a to zejména velmi nepravděpodovné až přehnané scény. Dále tzv. prázdné scény, které vyloženě nudí a děj nikam neposouvají. A v neposlední řadě snímku chybí hlubší význam. A tu je nutno film opět ohodnotit klasickou trojhvězdou, neboť ve mě film hlubší odezvy nenašel a já mohu s klidem prohlásit, že ho již více vidět nepotřebuji. Závěrem pár zajímavostí. Zaujala mě režisérova důvěra v naše bezpečnostní sbory, neboť neomyslnost, rychlost a přesnost, kterou jim dal do vínku je až neobyčejně silná. No a jedno poučení z filmu. Nestěžujte si, že soused má to a to a vy to nemáte. Lepší mít se dobře, než si chvíli žít jak prase v žitě a pak... ()

robbez

Sedláčkovy filmy obvykle nesou docela silné (znepokojující) myšlenky a vypovídají hodně o lidské psychice a sociálních vztazích. Nabízí se tu poněkud nezvyklý pohled, že člověk společensky "ocejchovaný" jako zloděj miliard nemusí být nutně mafiánský primitiv hrubých mravů, ale naopak velmi inteligentní a citlivý člověk se silnou vazbou na rodinu. Jeho vina může být i v tom, že "něco podepsal" a riskoval finanční transakci, která se prostě nezdařila. Hranice mezi "dobrým" a "špatným" je v tomto světě až příliš nezřetelná. Ne všechno, co se na první pohled nějak jeví, tak skutečně musí být. Realita je často mnohem komplikovanější, někdy až příliš... ()

gizi

Námět zajímavý, jeho zpracování skoro katastrofální. Celý film působí hodně amatérsky, vleče se a ničím nepřekvapí. 45%, 28.10.2015. ()

zekon

Hrozná nuda, film tak nějak o ničem. Pár slušných hlášek, film zachraňují herci, nicméně kdo si na něj vzpomene za 5 let........ ()

motyka52

To, co by se pod rukou mnoha jiných mohlo změnit v nekoukatelnou srágoru, kočíruje Sedláček s velkou grácií. Film má věrohodnou atmosféru, kterou musí ocenit každý, kdo byl někdy aspoň trochu prdeli, ale snažil se předstírat - před ostatními i sám před sebou - že není, že tomu uteče. Ve skutečnosti ale jen oddaluje nevyhnutelné. Divák to má v tomhle případě navíc ještě horší v tom, že vlastně netuší, jestli je Libor jenom oběť, nebo jestli je sám plnohodnotný hajzl. Sedláček ale divákovi hodně s citem napovídá. ()