Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

mcleod

Jestli máte zdravý rozum, tak těm dětem vysvětlete, že pravdu máme my. Pesimistický film rozebírající nejbolavější místo české společnosti - korupce, tunelování, defraudace. Film tak má podobné zaměření jako dřívější režisérovi Sráči, ale je mnohem propracovanější. Hlavní postava (vlastně stejně jako všechny ostatní) není ani kladná ani záporná. Je padouch někdo, kdo chce pomoct rodině, aby se měla dobře? A když to zajistí zločinnými finančními machinacemi? A dělal vlastně opravdu tak hrozné věci, když byl jen poslušný vůči nadřízeným? A co je jeho zisk ve srovnání s rozkrádáním na úrovni státu? Film takto pokládá spoustu zásadních otázek o stavu dnešní společnosti. Společnosti, která je z velké části složena z lidí, kteří nechtějí vidět. A mlčí. Jedeme v tom všichni. Přesto mi přišlo, že film je scénáristicky i herecky trochu slabší oproti předchozím Sedláčkovým filmům... především častá frekvence povrchních mainstreemových vtipů (rozhodně ale nejde o všechny vtipy), které se do filmu příliš nehodily, mě chvílemi dokázala znechutit... ale propracovanost hlavní linie příběhu byla opět výborná, podobně jako u starších Pravidel lži. ()

Kacounek

Příjemné road movie.Igor Chmela sice není pan herec, přesto introvertního tuneláře zahrál pod vedením režiséra Sedláčka moc pěkně. Je v tom trochu ideologie, o rodině o opravdovém přátelství i sociálních statusech. ()

KarKulA

Zajímavá momentka ze současné společnosti - námět nepůsobil ani vtíravě, ani trapně (jak to často bývá u českých filmů ukazující ten "současný svět" zvykem), herecký výběr byl kvalitní a povedený, a celkově bylo velmi hezky natočeno. Z mého pohledu byl ale problémem děj, který po dobrém rozjezdu začal ztrácet na dechu, chování postav se stávalo s ubíhajícím časem naivní a nelogické, takže prvotní nadšení tak nějak vyšumělo v rozbředlém konci. ()

s.e.p.p

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale sofistikovaný komentář ke společenskému a politickému statu quo si představuju trošku jinak. Sedláček očividně má něco na srdci a rád by sdělil něco důležitého, ale činí tak těžkopádně, svoje názory násilně vkládá do úst nevěrohodných postav a některá jeho pseudo-moudra víc než cokoliv jiného připomínají jen buranské lamentování nad pivem v hospodě. ()

navorski

Oproti starším Sedláčkovým kusům je to zklamání. Celková myšlenka byla pěkná, několik scén bylo silných a neokoukaní herci tomu taky dodávali. Jenže dialogy byly tak nějak divně prozaické, jako by vypadly z české telenovely. Kamera taky nepředvedla nic moc neotřelého. Bylo to docela zajímavé, ale taky docela nuda. ()

nickfisher

Nudný film o propagaci fízlovských praktik, kteří místo aby naháněli cigány za mačetové útoky na majoritu, potřebují vrtulník na údajného pachatele majetkové trestné činnosti. ()

Gekacuk

Poměrně dobrý Sedláčkův film. Dávám 70 %. Ovšem kdyby byl natočen před 15-ti lety, kdy docházelo k tunelování bank a kampeliček skoro denně, byl by to mnohem záslužnější počin. Dnes se tunelují především fondy EU a státní majetek, který po těch těžkých letech plundrování ještě zbyl. Sedláček nastolil zajímavé téma, ale je to skoro fikce, neboť jak sám říká ve filmu o filmu, u nás prakticky k žádné krimiminalizaci bankovních tunelářů nedošlo a nedochází. Mnohem odvážnější by bylo ukázat současné drancování státních peněz. Co mi ale hlavně vadí, je neobnažení celého toho zla. Myslím tím nepoukázání na hlavní kmotry, velké ryby a politické desperáty, kteří skutečně tahají za nitky v naší zemi. Chtělo by to více odvahy. Takhle je to jenom psychologická sonda malé ryby. Obsazení Chmely do hlavní role je dobrým tahem. Člověk by ho skoro politoval. On je to vlastně takový hybrid mezi bílým koněm a tunelářem. On jenom něco podepsal, ale na druhé straně si přišel na pěkné peníze. Sám hlavní hrdina konstatuje, že byl hlupákem, že celé to bohatství je k ničemu, že udělal hroznou hloupost. Pro mne je z celého filmu nejzajímavější, že jak hlavní hrdina, tak policejní lovec lidí (hraje ho Finger), jsou na stejné morální úrovni. Vždyť policista si klade otázku: Co dělám špatně, že nemám také takový majetek jako tunelář? On mu vlastně závidí a kdyby byl na stejné pozici v bance jako hlavní hrdina, jednal by stejně, aby se dostal k majetku. Jeho čistě materialistické pojetí světa vynikne v mikroscéně s manželkou, která je naopak zasněná romantická duše. Proto také stíhá tuneláře v podstatě jen z pomsty za jeho úspěch a ne proto, že by to byl zločinec. A nebere ohled na nic. Použije policejní komando i když je upozorněn na přítomnost dětí. Na druhé straně se mu ale nemůžeme divit, protože on neví, čeho by mohl být Chmela (a každý jiny zločinec) schopen. ()

Furciferka

Sedláček se tímto filmem trochu odklání od svých předešlých filmů a více se přibližuje divákům mainstreamových filmů. Ale stále ještě za čtyři. ()

Thurin

Jestli nějaký film dokáže popsat dnešek v Česku, pak je to Rodina je základ státu. Igor Chmela mi navíc potvrdil, že je pro mě jedním z nejzajímavějších českých herců. ()

kenkaku

Málo který film (obzvlášť český) mi uvízl v paměti ještě mnoho týdnů po tom co jsem ho viděl. Ten film je tak neskutečně aktuální a trefný až z toho zamrazí. Celému dojmu z filmu asi také pomohlo to že jsem o něm dopředu nevěděl vůbec nic. Krom toho že je to dobrý a že stojí za podívání. A byla to pravda do posledního písmene. ()

Lenka_J

Po výborných psychologických Pravidlech lží jsem byla zvědavá i na další tvorbu Roberta Sedláčka, ale Rodina je základ státu ve mě už takové nadšení nezpůsobilo. Ačkoli se před filmovou kamerou opět ukázali podobní představitelé jako v prvním zmiňovaném filmu a rozhodně si nevedli špatně, stejně tak příběh byl zajímavý, tak v konečném součtu mi to celé přišlo odvyprávěné příliš nezajímavým stylem, postavy mě nijak extra neupoutaly, snad jen na Simonu Babčákovou, která vynikne snad vždy. Za mě tedy takový průměr, něco co nenadchne, ale na druhou stranu ani neurazí. ()

tempus

Takový film jsem ten večer zrovna potřeboval. Možná tam bylo o pár sebekritických proslovů víc, než by bylo akorát, ale jinak je scénář vyladěný k dokonalosti a výběr herců taky je parádní (třeba to, co říká Babčáková). Atmosféra je postupně budovaná (i pomocí vedlejší postavy policisty) až do samotného hořkého konce. R. Sedláček je režisér, kterého se vyplatí sledovat. ()

honzii

Skvělý film, který toho má hodně na srdci. Robert Sedláček mě každým svým dalším filmem mile překvapuje. Ať už je to vedení herců a jejich civilní výkony nebo nápadité dialogy - "to je vaše interpretace". Nejvíce mě však dostává svými tématy, svým přemýšlením. Jakoby chtěl jen Sedláček točit něco, co reflektuje náš současný národ, za což mu patří neskonalé dík. ()

eccola

Dávám čtyři hvězdičky, a to zejména za některé scény, které Sedláček vymyslel a natočil vpravdě geniálně...Z filmu mi v hlavě zůstávají dvě věci. Tou negativní je pocit, že kromě těch skvělých scén, které jsou výborně vypointované, je ve filmu i dost hluchých míst. A tou zneklidňující je neustálé dilema, jestli hlavní hrdina byl padouch nebo ne :-). Film, který vzbuzuje otázky, se vždy vymyká českému průměru...Už se těším na další Sedláčkův film. ()

Bohemák

Kvůli takovým zážitkům do komorního kina zase moc rád zajdu. Postavy nejsou nijak zvlášť sympatické, a proto jsou uvěřitelné. Pár fórů s policisty, které mají potenciál zlidovět. V malých úlohách se objevují hodně výrazní a známí herci, kteří si své krátké výstupy hodně užívají. ()