Norma Jeane Mortenson (Ana de Armas) patřila v šedesátých letech mezi nejkrásnější modelky a herečky amerického stříbrného plátna. Muži po ní doslova šíleli. Ačkoliv si žila pohádkovým životem, veřejnost nic nevěděla o jejích těžkých traumatech z dětství, která si stále nosila sebou a nevěděla nic ani o drsném filmovém světě, kde se nejen za role platilo sexem. Tento snímek nastavuje skrze životopisné drama Marilyn Monroe nekompromisní zrcadlo poválečnému americkému filmovému průmyslu. Průmyslu, který nejednu ze svých hvězd nakonec úplně zničil. (Big Bear)

PoprockCZ

Místy to bylo až nepřehledné a matoucí. Náhodně střídající se barevné a černobílé sekvence jsem moc nechápala. Nicméně všechno to mělo vystihovat charakter Normy/Marilyn, který byl značně roztříštěný vlivem nepříznivého osudu. Film opět vykresluje temnou stránku Hollywoodu a filmového průmyslu jako takového. Jde o peníze, takže o všem rozhodují mocní a kdo se jim chce vetřít do přízně, musí významně snížit laťku své morálky. Užití kamery a vyprávěcího stylu je pak poměrně osvěžující. Vlastně jsem ráda, že to nebyl jen další uhlazený mainstreamový životopis. Je ale fér dodat, že nesledovat to na 1.5x rychlost, asi by to na mě bylo příliš dlouhé. ()

Dupac

Prázdná režisérská manýra s hambatými fotkami a šikovnou herečkou v hlavní roli. Andrew Dominik se k legendě o blonďaté herečce chová, jako by mu patřila a nad jejím osudem si mohl vystavět kdejakou formální hříčku. O natáčení slavných filmů se toho moc nedozvíme, musí stačit krátká scéna z natáčení nebo castingu. Milostné a manželské vztahy jsou zredukovány na dvě fáze životního cyklu, tj. "kopulace - někdy opakovaná/potrat" (občas mezi tím probleskne nějaké to ponížení). Obzvlášť trestuhodně je nevyužitá postava Arthura Millera v podání Adriana Brodyho. Úplným bizárem je pak scéna s JFK, spadající do kategorie Nejvychtěnější blowjob v dějinách Netflixu. Naopak zvýšenou péči věnuje režisér potratům, nechybí žádný důležitý a jsou natočeny s obsedantní pečlivostí a snahou o vhled do hereččina nitra. Trápení. ()

Sopholojong

Marylin Monroe pretahovana producentom pekne zivocisne odzadu (na sekundu je dokonca vidiet jeho "falus"), Marylin fajciaca JFK ("You fucking slut"), Marylin v mode "threesome" s homosexualnym parom... Ana de Armas je Marilyn Monroe! Vynikajuca scena hned na uvod so zivelnym kalifornskym poziarom a skvelou rolou posahanej matere pre Julianne Nicholson. Trochu zmiesane pocity z prilisneho mixovania ciernobielych scen (depresia a smutok) a tych farebnych (autenticita a zivocisnost). V tej farebnej by sa mi to osobne "zamlouvalo lepe". Ale i tak tlieskam Andymu Dominikovi za odvahu naplut vsetkym radikalnym slnieckarskym zoskupeniam vyjavmi o tom, ze za kazdu slavu sa plati dan a chlapsky "chtic" je jednoducho viac ako predsudky, ci nasledky. ()

darkchipmunk

Nj, Američani Blondýnku ohodnotí cenou Nejhorší film - jakkoli se jedná o satiru, vnímavej člověk zároveň ví, že satira většinou stojí na reálnym a upřímnym názoru, což potvrzuje i hodnocení Blondýnky na Rotten tomatoes a Imdb. Osud Marilyn byl prostě až moc trudnej a a zároveň se jednalo o dost schopnou a talentovanou ženu a hvězdu, aby některý lidi prostě už nepřestala bavit její fetišizace. Obdivuju soustředěný a pokorný herecký výkon Any de Armas, ale jinak bych se klidně přiklonila k názorům, že film se veze na derivaci smutku a sexappealu MM a vlastně je to místy spíš nechutný - scéna sexu s vysoce postaveným mužem ve filmovém průmyslu (aka znásilnění) nebo kuřba prezidenta Kennedyho je fakt k zblití pokoukání a stejně z toho většině mužských uživatelů spíš tvrdne než že by Marilyn litovali nebo pochopili. Takže co naši kritici hodnotí pěti hvězdičkama, nad tím anglosaský svět kroutí hlavou. ____A teď řekněte, pokud jste žena, kde byste se chtěla dneska narodit... V zemi, kde jedna z předních novinářek v nejmenovaném podcastu vyzývá inkriminované ženy z devadesátek k veřejné omluvě za to, že kdysi souložily se svými šéfy kvůli kariéře? Proč si radši nepoložit otázku, proč jim to ten svět umožňoval, resp. manipuloval? No nic. ()

sarulefilm

Ooooh jak byl ten starý hollywood strašný. My to chápeme, vážně. Ale občas funguje strategie čím míň tím víc, kterou by měl režisérovi někdo připomenout. Utrpení je moc.  Marilyn Moroe neměla idylický život, to taky víme. Jenže v tomhle filmu se pohybujeme jen od utrpení k utrpení. Šílená matka-znásilnění-potraty. Postava Marilyn je nevinná oběť kolem které se kupí všechno zlo světa. Jediná část, která to za mě zachraňovala byla s jejím manželem Millerem, jelikož do toho Ana de Armas a Adrien Brody dávají emoce a hrají moc dobře na to jak špatný je to vlastně film. Občas máte pocit, že vznikl jen proto, aby si režisér splnil nějaké své umělecké ambice, ale scény s embyem a motiv otce jsou otřesný. Potom dělá režisér z diváků blbce, když nechává ožívat staré fotky, ale musí scénu několikrát opakovat, aby to pochopil opravdu i ten nejblbější. Film je peklo jak pro Marilyn, tak pro diváky ()

KuceraJohny

Dlouho pro mě nebylo sledování filmu, takové utrpení jako zde. Hned ze začátku mě čekal šok, který jsem doufal, že je předmluvou pro lepší příběh, ale ve stejném duchu se nese celý film a to má skoro tři hodiny. Je to celé depresivní a natočené způsobem, který byl vytvořen snad jen pro to aby diváka odradil. Ano, Marilyn Monroe měla často velmi nepříjemný život, ale říkám si, že přece jen muselo být něco co bylo trochu veselejší. Ale pokud náhodou byla Marilyn šťastná, tak i to snímek podával s hrůzou, jež je tu všudypřítomná. Takovou první hodinku jsem si stále namlouval, že bych celý počin měl brát jako umělecké dílo a hodnotit ho kladně, ale to prostě nejde. Nebudu se nutit do jiného pohledu než ten, který jsem skutečně cítil. Jediné co musím uznat je fakt, že Ana de Armas podala velmi přesvědčivý a silný výkon a nominace na Oscara je právem zasloužená. Upřímně jsem si ji ani nedokázal v této roli představit, ale když jsem ji viděl, tak jsem čuměl jako tele na nové vrata. Hodně dobrý.  Stopáž je, ale nekonečná a fakt tolikrát jsem si přál ať už to skončí. Blondýnka je pro mě snímek, u kterého jsem skutečně trpěl a je to poprvé a naposledy co jsem se na něj podíval. Upřímně to i ten Elvis, který nebyl taky úplně podle mého gusta ve mě zanechal mnohem více emocí. Teda kromě nechutě, to vyhrává Blondýnka. ()

bugsy odpad!

Pred niekoľkými týždňami som sa zamýšľal nad negatívnymi recenziami k filmu Where the Crawdads sings, a dnes absolútne nechápem v akej realite žijú tí, čo dávajú tomuto patologickému sajrajtu 5*. Tento svet sa zbláznil a mileniáli ho dovedú do strašného konca. Netflixu ruším predplatné...toto bol poslednýkrát čo som sa nechal nachytať. Absolútny odpad!!! ()

PachoSK

Anna tu prejavuje obrovský herecký talent. Stvárnenie Marylin hodné nominácie na Oscara. Chýba mi tu vyobrazenie jej prvého manželstva s Jameson Daughertym, ktoré vo filme ani nebolo spomenuté. Táto fáza jej života mohla byť vcelku zaujímavá a určite nie tak depresívna ako to bolo po zvyšok jej krátkeho života. Scenárista sa priveľmi sústredil na strastiplnú cestu životom krásnej herečky, no divákovi neponúka žiadne pekné ani veselé emócie. Celý film je jedna 2,5 hodinová cesta depresiou. Dokonale herecky stvárnené všetky hlavné postavy, no práve táto "depresívna jazda" uberá filmu na dokonalosti. Nech mi nikto nehovorí, že Marylinin život bola len jedna veľká bolesť a tie prachy si vôbec neužívala. Z filmu som čakal trošku viac, niečo na úrovni biografie Elvis, no nedočkal som sa. ()

Rimina

Roztahaný, roztahaný a roztahaný. Každá scéna nad moji trpělivost zdlouhavá, nevydržela jsem se na to dokoukat za polovinu. Úžasná herečka, dala do toho všechno. Podobnost tváře zatím nejrealističtější, opravdu dechberoucí, ALE ! film měl dle mého obrovský potenciál, bohužel celé špatně uchopeno. Hrozně art jakoby. Nesedlo mi to, obrovské zklamání. ()

Tristan_nsc

Na poměry Netflixu je Blonde nadprůměr. To ale nic moc neznamená. Film je moc útržkovitý a jako životopisný snímek je málo informativní. Stopáž je v poměru s děním strašně dlouhá a některé scény mi připadaly zcela zbytečné. Ale film má i světlé momenty. Jedním je Ana de Armas, která prostě exceluje (jinak to ani nejde). A druhým je kamera a vizuální stránka snímku, která se mi hodně líbila. Je škoda, že film s takovým potenciálem a geniální herečkou v hlavní roli nedosahuje ostatních kvalit, aby si zasloužil vyšší hodnocení. ()

Filumena

Herecký výkon Any de Armas je to co mohu ohodnotit 5*. Prostě přesvědčivé dokonalé herectví kterému hodně pomáhá skvělá kamera.  Trošku rozpačitá jsem z toho že by ikona Hollywoodu byla pouze utrápená, znásilňovaná a využívaná krásná slupka? Chaoticky navazující scény na mne nepůsobí moc dobře. Černobíle natočeno je super ale život Marilyn je tady vykreslen také pouze černobíle. Stejně nepřestanu mít v hlavě obraz Marylin jako šťastnou Pusinku Kowalczykovou. ()

Ether

Neviem, či patrím k “masám” ako blahosklonne označujú väčšinu “bežných” divákov “skutoční” fanúšikovia artového filmu, ale Blonde sa mi nepáčil. Tvorcovia sa snažili urobiť zo životopisného filmu čosi viac, ale ani najrôznejšie formálne experimenty mu nedodali hlbší zmysel. Cielené povýšenie zostalo zaseknuté na slabom scenári. Zdôrazňovanie dvoch tráum, ktorými sú podľa tvorcov absentujúci otec a stratené dieťa, sa vyskytuje v prvoplánovom melodramatickom podaní. Miestami mi pripomína nepodarenú telenovelu, kde všetok smútok a trápenie postavy máme pochopiť vďaka nešťastnej tvári a večnému náreku hlavnej postavy. A to je ďalší problém, lebo ani Ana de Armas ma svojím výkonom nenadchla. Jej herecké zručnosti sú tu zúžené na dva prehnane zahrané výrazy - trpiteľsky smutný a nevinne úzkostný, a to bez akýchkoľvek odchyliek či vývoja postavy. Norma Jeane je na základe tohto filmu zjednodušená na infantilnú trpiteľku a večnú obeť mužského sveta bez ďalších častí osobnosti. Až na jej stále usmiatu personu - Marilyn Monroe. Táto dualita a priepastný roziel sú ostentatívne zdôrazňované, aby diváci pochopili odlišnosť medzi leskom filmovej ikony a “skutočným” trápením bezbranného dievčaťa. ()

Coody

Tohle ne, jako 3 hodiny režiser dere její osobnost na kusy.. To se nedá snad ani dokoukat.. Ještě že nikde jinde nic nejelo a já jsem si to mohl oddívat.. ()

Rhaegar

Z jistého úhlu pohledu se jedná o špičkovou filmařinu. Herecké výkony jsou na oscara. Soundtrack se dobře poslouchá. A vizuálně jsem dlouho neviděl nic co by mi nabídlo víc. To je pro mě však hlavní kámen úrazu. Někdy to působí jako by si Dominik vytáhl sešit s poznámkami "režisérské postupy co chci vyzkoušet" a všechny je nacpal do jednoho snímku. Je poté těžké najít dvě scény co by k sobě ladily natož celý film.  A nebudu lhát docela mě baví kontroverze kolem filmu. Pro někoho je to moc nebo se neztotožní s tím, že se nejedná o faktograficky podložené dílo. Nevím co si netflix myslel vzhledem k demografii jejich uživatelů. Lidé si chtěli pustit naivní success story o tom jak se odvážná a chytrá holčina stala ikonou Hollywoodu a přitom dostanou prapodivnou artovku. ()

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

23.01.2023

Každý rok se v předvečer velkého finále oscarové sezóny sejdou v Los Angeles členové nadace Zlatá malina, aby „ocenili“ ty nejhorší filmy uplynulého roku. Hlasování o tyto ceny se účastní zhruba 700… (více)

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

25.03.2022

Přesně jak režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) v minulosti naznačoval, jeho biografický film Blonde o legendární herečce Marilyn Monroe obdržel… (více)

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

29.10.2021

Herečka Ana de Armas (Na nože, Není čas zemřít) pokračuje v parádním kariérním rozletu a po Bondovi, životopisu Marilyn Monroe Blonde a blockbusteru The Gray Man od režisérů Avengers: Endgame se… (více)

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

12.10.2021

Režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) si s biografií o slavné Marilyn Monroe prošel peklem. Nejprve byla potíž najít tu správnou herečku, posléze se… (více)