Jacobowski a plukovník (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1998, 129 min

Výtečné, inteligentní a citlivé drama, kde žid Jacobowski ztvárňuje rozum a pokoru, zatímco plukovník srdce a pýchu. Dva protiklady, které k sobě snad mohou nalézt cestu. Dobře napsáno i ztvárněno.(21.10.2016)

Herecky skvělé, scénáristicky rovněž. Celkově mě však toto představení nijak neohromilo. Nějak mi zde chyběl, asi silněji podaný příběh, nebo jsem očekávala více humornější stránku. Excelující Viktor Preiss za doprovodu civilního a příjemného výkonu Tomáše Töpfera coby moudrého a klidného pana Jacobowskiho. Výborný part Pavla Rímského v menší roli francouzského četníka.(8.1.2012)

Úsměvné válečné drama s dobrým textem a dobrými herci !! Potěšil mě sám režisér v epizodní roli řidiče a nezapomenutelná scénka s Pavlem Rímským. Jediné, co mě trochu zklamalo je to, že představení bylo snímáno, jako televizní inscenace ( ateliérovka ), bez diváků. Povšimněte si, jak je to všechno hluché, nikdo se ani nepousměje, ani nezakašle a proto atmosféra představení, nebyla dokonalá, jako u jiných dobrých TV záznamů. A to jen kvůli televizním kamerám, aby mohly být před forbínou a jezdit z portálů :-/ Silná herecká čtveřice Topfer, Preiss, Vančurová a Vydra, však i před prázdným hledištěm dokážou hrát naplno...(25.8.2014)

Herecké obsazení bylo výborné, někteří herci se sice jen mihli, jako paní Jirásková, ale jinak samá esa a legendy. Nicméně je třeba podotknout, že zde je záznam uváděn jako komedie, ale já bych jej mnohem víc pasoval do role tragédie nebo když už tak tragikomedie. Ale jen komedie? To je pořádný úlet. Jistě, zasmál jsem se, hlavně a převážně suchým komentářům v podobě Jacobowského. Nic dalšího vlastně k zasmání nebylo. Snad to bylo způsobeno dobou, kterou děj popisuje, snad tím, že to byl vskutku dramatický útěk z Paříže s nacisty neustále v patách. Samozřejmě výborný Viktor Preiss tomu dal korunu, ale skvělí byli i ostatní herci. Nicméně tehdejší trend bohužel byl natáčet bez diváků, což se mi vůbec nelíbí. Nemá to pak tu správnou divadelní atmosféru. To mohli natáčet rovnou ve studiu. Viděl jsem už ze záznamu všechny Cimrmany, Sluhu dvou pánů a ještě pár dalších záznamů a s diváky a bez diváků je to obrovský rozdíl. Naštěstí dnešní divadelní záznamy se již provádějí opačně. Každopádně bylo to herecky kvalitní, ale upřímně řečeno jsem nadšený a nějak zvlášť zaujatý nebyl.(5.12.2017)

Herecký koncert v zajímavé hře, nemám co dodat.(14.11.2012)

• - Autor dramatu Franz Werfel, který se narodil v Praze roku 1890, přežil tzv. evropský konec 2. světové války jen o pár měsíců, zemřel totiž v USA na konci srpna 1945. Definitivní tečku za 2. světovou válkou ale představuje až kapitulace Japonska 2. září 1945. (SFalconJ)

• - Záznam inscenace byl natočen před prázdným hledištěm. V průběhu záznamu je tedy kromě výjevů herců na jevišti naprosté ticho. (SFalconJ)

• - Autor dramatu Franz Werfel částečně v inscenaci odráží svůj vlastní příběh. V roce 1938 utekl s manželkou Almou před nacismem do Francie, ale v roce 1940 museli prchnout i odtud. Při útěku přes poutní město Lurdy se zapřisáhl, že pokud se mu podaří uniknout, napíše knihu o sv. Bernadettě Soubirous, dívce z Lourd, jíž se v roce 1858 zjevila Panna Maria. S Almou, spisovatelem Heinrichem Mannem a jeho synovcem, filosofem Golo Mannem, uprchli pěšky přes Pyreneje do Španělska a dále až do Spojených států amerických. V roce 1941 obdržel americké státní občanství. Ve stejném roce napsal úspěšný román "Píseň o Bernadettě". (SFalconJ)