Nad královským hradem krouží stín velikého draka, princezna Karolína si s pláčem zkouší černé smuteční šaty a na nádvoří hoduje pár pozvaných princů. Při dobrém jídle probírají, co by se mělo podniknout. První princ navrhuje nabídnout drakovi místo princezny pár set poddaných, druhý zase soudí, že v království zanedbali prevenci a že by se to drakovi mělo rozmluvit, a třetí princ o tom pro změnu zase složil píseň. Postavit se drakovi se však žádnému z nich nechce… V podzámčí ale žije loutkář Vítek, který princeznu tajně miluje. On jediný se sám dokáže postavit nebezpečnému drakovi. Draka také nakonec s pomocí dobré čarodějky s podivným jménem Micimutr přemůže. Musí ale slíbit, že o své zásluze pomlčí, jinak se drakova síla vrátí. A tak musí jen trpně přihlížet, když je hrdinský čin připisován protivnému a nafoukanému princi Vladimírovi… Výpravnou pohádku o naději, že zázraky skutečně existují, pokud se sami o ně pokusíme, napsala Irena Dousková a režie se ujal Vít Karas, který do hlavních rolí obsadil herecké hvězdy v čele s L. Šafránkovou, J. Bartoškou, J. Kretschmerovou, V. Dykem, M. Šoposkou, O. Novákem a M. Dejdarem. (Česká televize)

Trailer

Sinn

Když nepočítám překvapivý návod pro pedofily přímo od Libušky (Máš rád pohádky? Pojď se mnou do pohádky, ale musí to být naše tajemství, tak pojď, neboj se.), byla to milá nenáročná zábavička s ne moc hezkou princeznou a krásným loutkařem (už v Lidicích jsem na něj koukala s pusou dokořán, fešák, že jo?). ()

duklak2

Panování pana Husáka mělo přeci jen něco do sebe. Točily se pohádky, které byly opravdu pohádkami. Měly děj, atmosféru a něco prostě do sebe. Rádi se na ně díváme i po několika letech. Nedovedu si představit, že si tuto pohádku pustím za 10 či 20 let. A pochybuji, že ji televize bude v daleké budoucnosti reprízovat. Opravdu tomu nevěřím. Chválím zde jen model draka, který se opravdu povedl, ale proč sakra byl ten drak tak málo využit? Ach jo, "vymodelování" toho stvoření dalo určitě dost práce, ale ne, ne a ne, scénáristé drakovi dali tak malou roli a já se těšil, že tak zlé zvíře uvidím minimálně půlku stopáže. Je to škoda. Paní Šafránová je už babička a já si na to nějak nemohu zvyknout, jelikož ji vidím pořád jako Popelku. Uvědomuju si, že všichni opravdu stárneme. Ostatní herecké výkony raději hodnotit ani nebudu. Tuto pohádku nechci už nikdy vidět. Hodnotím horšími dvěma hvězdami. A to jsem ještě velmi mírumilovný:) ()

zdepapepa

Měli bychom si přiznat, že zlatý čas pohádek u nás je tatam, ale vzhledem k tomu, jaká produkce panuje v jiných státech, je toto ještě docela koukatelné. Zajímavý kinematografický počin mi ze všeho nejvíc připomínal českou pohádku říznutou Nekonečným příběhem (kombinace pohádky a reality), ovšem když ta kočka přeběhla z pohádky do reality, tak jsem chvilku přemýšlel, jestli někdo nepřepnul kanál. Všechno ostatní tu je na svém místě, dialogy i scénář jsou dobré, ale je to všechno na mě až moc kýčovité, byť profesionálně zvládnutý kýč. Zhlédnout to ne na Štědrý Večer, určitě bych šel s hodnocením o hvězdičku níž, ale vzhledem k současné realitě a častou rotací by se z toho mohla stát pravidelná součást vánočního programu TV. Letos slabé tři hvězdy, uvidíme napřesrok. ()

MA.KI

Nastavený trend troškovské ztřeštěnosti a honby za vypočítavou efektností, upozaďující přirozené vykreslení pohádkového prostředí, není bohužel ani přibrzděn, natož zastaven novým větrem na režisérské stolici v podobě mladého režiséra Karase, na něhož Česká televize vsadila při výrobě letošní štědrovečerní pohádky. ~ Nadprůměrné efekty sice kvituji, stejně jako snahu o propojení pohádkového světa s realitou současnosti, nesmířím se však (mimo jiné) s nulovou atmosférou a donebevolajícím úpadkem jazykové úrovně. ~ Námět není zas tak špatný, Micimutr nabízí i poměrně novátorské postupy a zajímavé momenty, přesto je realizace dle mého bohužel zlá (= zaměřená na kýžený efekt a akčnost scén). ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 6/10 Hudba 5/10 Výprava 7/10/// +Vojtěch Dyk v záporné roli, Marika Šoposká jako princezna a nevadila mi tu ani Libuše Šafránková, které tenhle typ role sedí, líbil se mi digitální drak a příběh alespoň trochu o něčem, navíc každý z herců měl prostoru dostatek -škoda, že to nebylo ještě víc dramatičtější, ze scénáře vy se to vytřískat dalo, stejně tak platí že to není pohádka vhodná pro kina, do televize ideální, ale protože byla dána do kin, nemohu se zbavit pocitu, že byla šita rychlou jehlou/// Pohádka, která příliš nenadchne, ale pokud jste na ní nebyli v kině tak ani neurazí. Hodně se bude líbit dětem a přiznám se, že i já jsem se u ní dobře bavil. Žádná z postav mě moc nerozčilovala (trochu možná král s královnou) a děj mě pěkně vtáhl. Se zájmem jsem tedy dokoukal do konce./// Celkem 60%/// ()

• Natáčelo se na hradě Zvíkov, v Ledči nad Sázavou a na skalách Velké Ameriky, ale také na malostranských střechách v Praze. (M.B)
  • Marika Šoposká a Vojtěch Dyk se setkali před kamerou již v roce 2009 při natáčení televizního filmu Rytmus v patách. (claudel)
  • Drak vzniknul pomocí počítačové 3D animace v Grafickém studiu České televize. (Lynette)