Tajemný muž

• Kanada The Tall Man (více)

Když se jí ztratí syn, snaží se zoufalá matka rozluštit hádanku tajemného muže, který údajně unáší děti. (Filmbox)

Hrabka

Film je natočenej fakt dobře, kvalitně odehranej, zamotanej, takže člověk pořádně neví na čem právě je. To se mi líbilo. Atmosféra je taky více než dobrá. Tohle všechno ale zabíjí myšlenka filmu, která je prostě... nenacházím slov, no prostě na přesdržku. Jsem tím dost znechucenej, v tomto případě to prostě nejde brát jen jako na film, jako nereálnou věc. Jestli takhle tvůrci filmu uvažují, že by to třeba mohlo fungovat, tak z toho mi je fakt na nic. Filmový zpracování dobrý, obsahová stránka vzhledem k závěrečnýmu rozuzlení je pro mě odpadem! Kéž by to skončilo nějak jinak... 55% ()

TedGeorge

Ocitáme se v zapadákově, který kdysi zapadákov nebyl, protože se tam těžilo něco cenného. Dnes je celé městečko živé především legendou o muži, jenž pravidelně unáší malé děti. Julia (opravdu nejlepší role Jessicy Biel z těch, které jsem viděl) jednoho dne uloží ke spánku syna Davida. Najednou se probudí, najde spoutanou chůvu a syn nikde. Zoufale vyběhne ven a začne pronásledovat únosce. Pokud si film pustíte a naznáte, že jsem vám ho nějak zkazil a naznačil jakoukoliv pointu, tak u mě máte pivo. Ale podle mě stejně nemáte nejmenší šanci, což je super a pan režisér si vás (stejně jako kdysi mě) povodí jako král. Nízké hodnocení na CSFD moc nechápu. ()

Pepinec

Chtěl bych mít takovou fantazii jako Packal, protože jestli on v tomhle vidí film, tak já bych pak mohl při sprchování v zrcadle vidět dvě krásný brunetky. No anebo bych chtěl bejt slepej jako někteří z vás tady, ono by to v obou případech vyšlo nastejno. Já tady viděl leda tak v průměru tři hovadiny na jeden záběr, což je zhruba o tři hovadiny na záběr víc, než kolik snesu. ()

Madsbender

Nenechajte sa oklamať trochu tuctovým coverom, nejedná sa o všedný horor či thriller, i keď to tak aj podľa základnej premisy môže vyzerať. Tajemný muž je iný. A je to aj tým že sa pod povrchom skrýva výborný nepredvítateľný scenár, vďaka ktorému vás film dvakrát úspešne presvedčí o opaku toho, čo sa doteraz udialo. Bez spoilerov sa to príliš nedá, ale filmu sa darí rozvinúť nie jednu, nie dve, ale hneď tri diskusné témy, ktoré bohužiaľ zo zrejmých dôvodov nemôžem upresniť. Jessica Biel je fantastická rovnako ako samotný film, a Jodelle Ferlandová stále nedáva zabudnúť na dievčatko zo Silent Hill. Mimochodom, úvodné titulky na zemi pri záberoch z vtáčej perspektívy boli úžasné. ()

Ruut

Hele jako celkem čtyři docela nečekané zvraty během 100 minut filmu zajímavé. Bohužel konec (posledních 15min) je stejně nezáživně uondaně zabitý jako Laugierovi Mučedníci. Uvidíme s čím se rejža vytasí příště. ()

Mi Nü-Chai

Vzdor všemu zamotávání a kličkám poněkud předvídatelné. Naštěstí se spokojili až se třetím nejhorším rozuzlením, které mne v průběhu napadlo, takže jsem nemusela na konci dštít oheň a síru. Přes onu předvídatelnost a jistou naivitu docela příjemně koukatelné - na tom se ovšem nemálo podílí výborná obrazová stránka, zejména dobrý střih. Chodemmimo, v první části to mělo o dost víc atmosféry než do nebes všude možně vynášený Sinister. A velmi mne potěšilo opět vidět Jodelle Ferland. ()

misterz

Normálne by som dal tri hviezdičky, ale Jessica Biel hrala skvele a mám pre ňu slabosť. Celkovo však film príjemne prekvapil. Zo začiatku nič moc, film sa vliekol a naťahoval ale druhá polovica všetko dohnala, hlavne záver bol prekvapivý a zaujímavý. Mám príjemný pocit. Určite z haldy filmov podobného žánru je tento vysoko nadpriemer. ()

Goldbeater

Čekal jsem něco daleko jiného, hororového a tohle je spíš za vlasy přitažené drama. Pascal Laugier nás schválně od začátku tahá za nohu, abychom pak byli překvapeni, že vše je vlastně jinak. Mně to ale bylo docela fuk, postavy si mě vůbec nezískaly. No a zatímco Mučedníci mě místy mírně uspávali, Tajemný muž uspává pomalu celou dobu. ()

Javert

V první polovině povedený, svižný a perfektně fungující kříženec Slendera (téma) a Alana Wakea (atmosféra), ve druhé nudně se vyvíjející drámo. ()

liskam

Když se povede do filmu obsadit správné herce, je to paráda. Když jsou navíc herci dobří a dokáží se vžít do svých rolí. Není nic lepšího. Všem v tomhle snímku jsem věřil každé slovo. Navíc se režie a scénář zbavili obvyklích klišé, které tak často doprovází podobně laděné filmy. Tenhle mysteriozní napínavý snímek si se mnou několikrát pohrál, že jsem opravdu netušil jak dopadne, a Jessica Biel až překvapivě zvládla hlavní roli. Nebudu zde rozebírat, jestli je správné (ospravedlňující, nebo společensky přijatelné) co se v tomhle filmu "dělo". Každopádně to kvalitní myšlenku má, a tak to mám rád. Za mě 80% ()

mzss1

Tak teda, jsem překvapen. Film mě rozhodně zaujal. Prvních 20 minut se vleklo, ale pak se film rozjel a to na plné obrátky. Zhruba v necelé polovině filmu nastane nečekaný zvrat kdy jedna z postav filmu se stane postavou zápornou. Film má zvláštní temnou atmosféru, nepředvídatelnost. Film je trošku zamotaný, ale jde to až na konec, který jsem moc dobře nepochopil. Ale nevadí. Je to zvlášntí film, který ani nejde popsat slovy. Hodnotím ho na slušných 75% = **** ()

kingik

Po stopách Tajemného muže s Jessicou Biel. V zapadlém okrese Cold Rock plném labyrintu podzemních tunelů a hustých lesů se pohřešuje už 18 dětí. Mezi místními koluje legenda, že jejich únosy má na svědomí jakýsi Tajemný muž vysoké postavy, kterého však nikdo nikdy pořádně neviděl. Mladá vdova Julia Dennings (Jessica Biel) však možná ví o celé věci víc než ostatní. Když bych dál pokračoval v popisování děje, zřejmě bych se nevyhnul spoilerování, ale věřte, nebo ne, ve filmu jsem nenarazil absolutně na nic překvapivého, a ba dokonce ani na nic, co by sám na sebe film hloupým způsobem "nepráskl", dříve než to profláknu já ve své recenzi. Film se totiž po nadupané a tajemnou atmosférou protkané úvodní třicetiminutovce sám položil a ve zbytku děje se solidně shodil. Shodil se vážně míněnými a velmi stupidními replikami, které pronášeli herci se smrtelně vážným výrazem ve tváři, až jsem vyprskl několikrát smíchy. Jessica Biel po většinu času byla přesvědčivě umolousaná, ale žádná herecká přesvědčivost z ní rozhodně nešla. Dále příšerný byl také postup policie při vyšetřování, kdy poručík s výrazem Karla Hlušičky, odhalil geniálně a neomylně během několika vteřin zásadní stopy, nad kterými by se přinejmenším bádalo týden a všechny přechytračil. A to nejlepší nakonec. Film je tak mimořádně stupidní, včetně chování všech postav, až to bolelo. Nečekal jsem od toho zázraky, ale rozhodně ani takovou blamáž, jakou předvedl. S hororem to má společného max první třetinu, ale posléze se to zvrtne v thriller s mdlým a unylým výrazem bez špetky logiky, respektive popírající jakákoliv logická pravidla. Kromě úvodního rozjezdu měl ještě potenciál také námět, ale natočilo se to přesně s nesouladem s mojí představou a z toho pramení, že k téhle bohapusté nesmyslnosti tolerantní nebudu. Mé hodnocení: 20% ()

dr.horrible

Bol som pripravený, že nepôjde o úplne klasické hororové schéma (to nemali ani Martyrs), ale nečakal som, že Laugier natočí v podstate čistokrvnú drámu. Ale spokojnosť. Možno iba záver mohol byť trochu intenzívnejší. Jessica tiež ok. ()

hladass

I když je Tall man žánrově naprosto jiný film než Martyrs, jsou si v mnoha věcech velmi podobní... A to ve skvěle řemeslně zvládnutém zpracování a naprosto směšné pointě, po jejíž shlédnutí jsem měl pocit, jako by mi Laugier zase plivnul do ksichtu... Takže stejně jako u Martyrs, do poloviny výborný mysteriózní thriller, ale potom se děj obrátí úplně jiným směrem, začne neuvěřitelně zdlouhavé vysvětlování a film tak pomalu plyne až k zcela neuvěřitelnému závěru... ()

Šakal

Znáte to!? Čím víc (za každou cenu) chcete, tím křečovitější a kontraproduktivnější to (občas) bývá. P. Laugier by se měl (pro jeho dobro) definitivně vysrat na tu úpornou snahu (resp. hru s divákem) být alespoň krok před ním a natočit „obyčejný“ snímek bez „překvapivého“ zvratu. Současný divák je nejen otrlý, ale zejména „má nakoukáno“ a tak (verbal promine) za vším hledá „šestý sysel", tzn. překvapit ho není jednoduché a tak je lepší se na to....(o to ani nepokoušet). A když už máte to (neobytné) nutkání, musí být vše dostatečně „pevné“ a opodstatněné, abyste to (v očích filmových fandů) bezproblému "ustál". Tohle rozhodně není ten případ resp. (čistě z logické roviny si ho uhájíte, to ano), problémem je (když pominu samotnou předvídatelnost), že je nejlacinější z laciných. Jestli něco nesnáším, tak je to průměrnost, nudnost, zbytečnost a (laciný) kalkul. Tady se sešlo vše dohromady, navíc je to vydáváno za „deluxe“ balení. Musel bych zapátrat hodně hluboko v paměti, kdy jsem u (jakéhokoliv typu) snímku zažil takovýto pocit totální lhostejnosti. To jak k příběhu samotnému, tak ústředním postavám. Jestliže jsem (po Martyrs) psal o Laugierovi jako o nadějném (žánrovém) režisérovi, (který si bude muset pouze ujasnit priority), po The tall man musím svá slova „lehce“ poupravit. Je to „fušer“. P.S. Přesto si nedovolím napsat, režisérský. Scénáristický však zcela určitě! 25% zajímavý komentář (úhel pohledu)-pro mě: Gilmour93 ()

IQ Tiqe

Je to taková sinusovka – vystřídají se pasáže, kdy se zdá vše jasné, kdy to vypadá, že už příběh nemá co dál nabídnout a jen zbývá odpovědět na otázku „proč?“, kdy mě až začíná nudit; a pasáže, kdy mi připadal geniální, kdy se vše otáčí o 180°, a i když tuším, stejně mám pochyby, jestli se nezhoupne zpátky a mám ono známé příjemné mrazení v zádech. # Líbí se mi, jak mě film staví před morální otázku, na kterou mám jasný názor, ale při trochu jiném úhlu pohledu už nedokážu určit, co je správné a co ne. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 7 | hudba 5 | humor 0 | akce 1 | napětí 4 | pustil bych si znovu 6 ()

Kudly4

Tady musím plně souhlasit s *CARNIFEXem*. Osobně jsem se na to těšil proto, že to dělal někdo, kdo mě šokoval svým posledním filmem. Tall Man, The není horor, jak jsem čekal, že bude. Je to Psychologické drama, což není úplně můj šálek kafe. Hlavně mi tam docela vadila Jessica, vůbec se do této role nehodila. Ač docela nerad, musím za 2*. Pro mě osobně velká nuda. ()

Anderton

The Tall man je podobný mindfucking, ako Shyamalonova Osada. Nie je to ani tak klamstvo zvratmi a ich nečakanosťou, ale očakávaniami diváka pred návštevou kina, resp. požičaním DVD. Po onom zásadnom zvrate v polovici filmu mi začalo byť jasné, kto je onen Tall man a muselo sa mi to aj potvrdiť, aby mal film zmysel a hĺbku. Čiže otázkou zostáva (rovnako, ako aj pri Osade), či je fér balamutiť diváka žánrom, keď vyznenie filmu je úplne iné a z daného žánru nevychádza. Má na to režisér právo? Je to niečím umelecké? Mne to nevadí, pre mňa je dôležitejšie posolstvo filmu, ale taký profesor scenáristiky by mohol byť dosť naštvaný. Napísal Laugier scenár ešte pred krízou? Ak áno, tak je jeho film nečakane nadčasový. Kľudne to mohlo ísť aj do našich kín, divákov by si film určite našiel. ()

Frajer42

Nějak mě to nebavilo. Filmy z amerického zapadákova si u mě obvykle místečko najdou. Tohle je ovšem neuvěřitelně překombinovaná hovadina. Začátek je absolutně sračkoidní. Poté na vás tedy začne vykukovat celkem zajímavá atmosféra. Bohužel, nedlouho na to začne snímek přicházet s tak neuvěřitelně stupidními až debilními zvraty, že jsem se nestačil facepalmovat. Růžky také vystrkuje jakási sociální sonda. Tohle snad milí tvůrcové nemysleli vážně. To by mě velmi uráželo. Úplně si nejsem jistý jak hodnotit. Zhruba jedna dvacetiminutovka někde v úvodu byla celkem koukatelná. Zbytek je absolutní odpad a dno kinematografie. Celkově mi to vyznělo jako nehorázná sračka. Dávám hnusnou hvězdu. ()

AllShallFall

No....žádný zázrak se nekoná. Od začátku napínavé tak do dvou třetin filmu. Zbytem o ničem. Pointa žádná. No děti žijou s jinými rodiči...to je toho. Fakt rozuzlení na facku. Film nutí diváka sedět a plně vnímat. To je na jedničku. Pak ale přijde pád. Zkrátka mě konec nasral. Nic víc, nic míň. 65% ()