Tváří v tvář nacistickému teroru musí stát celý národ jako jedna rodina... Léto 1944. Bratři Matúš a Ondrej Svrčinovci (M. Huba a J. Budský) se mají rádi, ale je mezi nimi i napětí – oběma se totiž líbí stejná dívka, Anča Hucová (M. Husáková-Lokvencová). Oni i jejich další dva bratři Jano a Štefan (J. Šebok a L. Chudík) se setkávají doma po návratu z různých koutů Evropy. Matúš utekl z nucených prací v Německu, Ondrej se vrátil z ruské fronty, Jano pro změnu z italské a Štefan přijel ze studií. Jenže sourozenci se doma příliš neohřejí. Uprchlík Matúš nesmí zůstat doma, a tak se přidá k dřevorubci Ondrejovi a uchýlí se s ním do hor. Tam jednou zachrání bratrovi život. Těžce zraněný Ondrej zůstane doma, zatímco ostatní bratři se přes jeho protesty přidají k partyzánům. Německý teror, řízený velitelem Thielem, totiž nezná hranic, a boj proti němu si vyžaduje ty největší oběti... (Česká televize)

Endlessly

Fleur, potlesk nebol slabý ale žiadny:) Sklamanie aj pre mňa, i keď uznávam, že čosi môžem pripísať na vrub nie celkom ok zvukovej stránke, každopádne som sa na premietaní slovenského filmu cítila ako cudzinec čo nerozumie vlastnej reči:) ()

agassi68

Napriek v súčasnosti už smiešnym efektom /modely tankov/, či príliš zdôrazňovanému herectvu sa tento snímok radí ku klasike. Dibarbora v úlohe esesáka vynikajúci, hlavne keď si uvedomíme, že to bol rodený komik. ()

drankeryth

Ceskoslovenska vojnova klasika, ktora nesmie nikomu chybat, kto ma rad filmy z druhej svetovej vojny. Skveli herci a o deji ani nehovorim. Nic tomu nechybalo, akurat tie tanky pri konci filmu vobec nevyzerali skutocne. Bolo na nich vidiet, ze su to male makety modelov, ako aj ta samotna krajina po ktorej si to masirovali. Ale co mozem cakat od takeho stareho filmu, ved v tej dobe to bolo skvele, co sa uz neda povedat o sucasnikovi, ktory si ten film pozrie teraz. Film je zaujimavy vo vsetkom, co sa tyka dialogov, hudby a o hereckych vykonoch ani nehovorim. Aj ked je to film v ciernobielych farbach aj tak ma to svoje okuzlujuce caro, ktore ma pohltilo skoro na kazdom kroku pri ubiehajucich minutach tohoto stareho filmu spod reziserskej stolicky kultoveho typka Pala Bielika:) ()

Denny

Film z minulého století zachycuje období SNP, tedy odboj Slováků proti svým "spojencům", kteří jim zařídili Slovenský štát, na který ještě dnes mnoho Slováků vzpomíná jako na nej- v jejich historii. V příběhu poznáváme mladého Chudíka atd. ()

Stefan_M

Osoby a obsadenie: Beta Poničanová - matka Svrčinová, Jozef Budský - Ondrej Svrčina, Mikuláš Huba - Matúš Svrčina, Ladislav Chudík - Štefan Svrčina, Juraj Šebok - Jano Svrčina, Arnold Flögl - drevorúbač Huco, Ivan Hliva - Samko Huco, Eugen Medek - učiteľ Lieskovský, Magdalena Lokvencová-Husáková - Anča Hucová, Marta Bieliková-Černická - Evička Lieskovská, Karol L. Zachar - drotár Jožko, Martin Gregor - MUDr. Steiner, Zdeněk Říha - MUDr. Bukovský, Anton Michalička - Jablonski, Ján Jamnický - veliteľ partizánov Marián, Gejza Sedlák - partizán Nikita, Štefan Sliuka - partizán Kazo, Martin Ťapák - partizán Sáša, Viliam Záborský - Francois, František Dibarbora - Hermann Thiele, Míla Beran - Hans Stummel, Antonín Vaněk - starý Nemec, Ľudovít Jakubóczy - komisár, Imrich Strelka - komisárov syn Tóno, Vlado Durdík - hlavný žandár, Branislav Koreň - žandár, Juraj Paška - vedúci hitlerjugend, Paľo Bielik - partizán pijan, Božena Slabejová - matka s dieťaťom, ()

Ozzy2

Místo, aby se slováci propadali hanbou za Slovenský štát a na šaškárnu jménem SNP, zapomněli, natočili spousty zbytečných filmů, kde si hrají na strašné antifašisty a soudruhy.Fujtajbl. ()

Biopler

Paľo Bielik ma oslovil ako výborný herec a tak som po čase zamieril k jeho osobnej tvorbe v role režiséra. Vlčie diery sú pekne vyrozprávané, krásne mapujú slovenskú prírodu a príbeh Svrčinovcov. Bohužiaľ patetická hudba, ktorá neraz svojou "osudovosťou" prekričí i nejeden dialóg, mi dosť vadila. Taktiež výber hercov, hlavne rola matky v podaní Poničanovej, ktorú neviem prijať ako matku štyroch synov. Jednak vekovo mi to nesedí a ani prejavom. Svrčinovci sú naopak výborne zvolení, ozajstní statoční chlapi. Maketové tanky v závere sú úsmevné. Scenár sa, bohužiaľ, nevyhol klišé o zlých Nemcoch, hoci nebol zaťažený únorovou ideológiou. ()

tranquill

Na rok vzniku kvalitní válečný snímek, který ale může vyvolat určité "partyzánské polemiky", já se však do nich pouštět nechci. ()

GIK

Politický film a ještě k tomu z války. První polovina ujde. Jedná se o popis celkem normálního života ve Slovenském štátě. Mudrování o politice se dá přežít. Postupně ale atmosféra houstne. Když "se situace na frontě začne obracet a Rudá armáda je již v Kyjevě", tak si Slováci za pět minut dvanáct vzpomenou, že jsou Slovani, a že bez těch Němců to bude asi přeci jen lepší, začnou se rychle prekabáťovat a podle hesla co Slovák to partizán se vydají do boje. To je ve filmu samozřejmě šikovně politicky zneužito k propagandě a rozdmýchávání nenávisti. Němci věší starce i mladíky, střílí malé bezbranné děti. Slováci zase na oplátku z úkrytu střílí Němce jako akt pomsty a ze zásahů mají upřímnou radost. Ke konci naštěstí přichází odlehčení ve formě komediální vložky, kdy se slovenský kamikadze vrhá ze skály na německý tank. Bielikovi asi došly peníze, že z této závěrečné klíčové scény udělal nepovedený animák. Nejlepší výkon předvádí suveréně Dibarbora, který se v roli nacistického velitele cítí jako ryba ve vodě. ()

Kragujevac

Tzv. Partyzánský film točili zejména 2 státy: 1) Jugoslávie (Bombaši, Sutjeska, Bitka na Neretvi, .....) 2) Sovětský svaz (Восхождение, Иди и смотри, ....), pak něco natočilo i Polsko , Itálie a Slovensko. A právě vrcholným dílem slovenského partyzánského filmu je právě toto dílo. Jedná se o nádherný patriotistický film, bez jakékoliv pro-sovětské propagandy. Herecké výkony byly velmi kvalitní, lokalita a bitevní scény rovněž. Není nic co bych filmu vytknul, neboť si myslím že v daném žánru se jedná o skutečnou bombu, která ve své době musela být velmi významná. Za mě jednoznäčně za 5* ()

diodoros

Úplná filmárska dokonalosť to samozrejme nie je - skoro všetky bojové scény sú historické zábery z povstania, záverečný boj je viditeľne natočený s miniatúrami, čo mierne uberá na autentickosti a celý film je plný partizánskych hrdinov a idealizmu. Na dobu vzniku sa ten pátos ale dá odpustiť, keďže bol takmer nevyhnutný, historické zábery sú do filmu zakomponované perfektne (niektoré sú na nerozpoznanie) a ako celok si film uznanie zaslúži nielen za rok vzniku, ale aj za výborný príbeh, presné zobrazenie nacistických vojnových zverstiev a krutostí a už len samozrejme fakt, že to Slováci dokázali vôbec natočiť a prispieť do bohatého repertoáru filmov o druhej svetovej vojne aj vlastným a najmä kvalitným vojnovým filmom s viacerými silnými momentmi (zvážanie dreva, vešanie, jed...). ()

Acrobat

Je takmer zázrakom, že vyše 60 rokov starý film ukazuje, čo vlastne dialógovo a obsahovo vypĺňa neakčný priestor súčasnej akcie povedzme medzi dvoma robotmi. Paľo v brilantnom nadčase, pričom berie "lifetime". Ak streliť chlpacov tak streliľ, ak obesiť tak obesiť, ak strieľať tak streiľať. Tam jednoducho nebol čas pozerať na vlajku... Dlhú dobu sa mi vlčie diery skrývali, no ale pohŕdnúť digitalizvoanou verziou už nemožno a chuťovka bola na SNP jasná. (videné 31.08.2014, STV1) ()

0L0V0

Bielik rád dával do svojich filmov milostný trojuholník a tu to bolo okorenené o bratov. Bratia sa bijú o ženu, no dráma sa neodohrávala len medzi dvoma chlapmi. SNP bol významný čin Slovákov. Ukázali sme, že máme o čo bojovať. Paľo v tom čase ešte mal tu moc ako nik iný a jeho filmy nepodliehajú až tak schematizmom. Koniec si myslím že mohol skončiť inak, no i tak je to veľmi pekná práca od Bielika. 80% ()

karlee

Těch 79%, to je nějaká recese, ne? První polovina blbá, druhá nudná. Aspoň v té první jsem se zasmál, když partyzáni kontrolovali doklady. Nabízí se otázka, zda bylo lepší mít je v pořádku, nebo v nepořádku. ()

RoninNiro

Jeden z najlepších, ak nie aj najlepší slovenský vojnový film o SNP. Ponurná atmosféra partizánskeho boja, tak v objatí hôr, ako aj v učupených slovenských dedinkách obliehaných nacistami je tu znásobená hereckými tvárami Mikuláša Hubu, Ladislava Chudíka či Ľudovíta Kronera. ()

helrohir

Zaujímavý film o SNP natočný len pár rokov po skutočných udalostiach. Veľkým pozitívom je, že v tomto filme absentuje akákoľvek pro-komunistická propaganda, a tým pádom vykresľuje skutočné udalosti v reálnom svetle. Bohužiaľ, filmy tej doby sú z môjho pohľadu plné prílišného pátosu a poloamatérskeho prehrávania väčšiny postáv (až na Dibarboru, ktorý bol ako nacistický dôstojník veľmi presvedčivý), ale je tu aj niekoľko dramatických momentov, ktoré ma vtiahli do deja, takže hodnotím aspoň takto. ()