Rubber

• Česko Guma (více)

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiální text distributora)

2-Xtreme

Experiment, či nebodaj nový žáner? No reason movie? :) Quentin Dupieux si vytvoril svoj vlastný fiktívny svet v ktorom platí len jedno pravidlo, nič nemá svoj dôvod. Rubber je totálny minimalizmus, totálny úlet, kde ide výhradne o artovú stránku. Bud tomu podlahnete, alebo proste nie. ()

pornogrind

Tenhle příběh o sjeté gumě s destruktivními sklony určitě stojí za vidění. Zábava začíná hned úvodním proslovem a končí závěrečnejma titulkama. Klidně bych bral pokračování. Smekám před Dupieux(em) za ulítlej nápad a převedení na plátno. Natočit obstojnej film s neživou věcí dá asi fušku. Výhodou je, že hlavní killer natáčel bez nároku na honorář :) Mě tenhle kousek sedl, ale určitě není pro každýho. Slabší 4 hvězdy. ()

Adam Bernau

Funkčně typického hrdinu to koneckonců má, spoustu věcí, co mají mazlíčci rádi, taky a to konfúzní zpochybnění své nezúčastněnosti snad laskavý divák promine. No dobře, tak nepromine. Tak co třeba ty krásné pohybující se kruhové  průhledy do krajiny. Nebo "no reason" very ending finální scény. Prostě verbal odpad + 58% + přehršle "pseudoněco" v komentářích = spolehlivá záruka kvality a nadhodnoty. ()

Jordan

klady: super nápad, skvelá hudba, krásna herečka, dobrý vizuál, poctivé béčkové efekty, pár podarených fórov citačných aj slovných/dialogových a v neposlednom rade provokačný "no reason" princíp; zápory: ku koncu akási vkrádajúca sa stereotypnosť a mierne nasilu záver; výsledok: výborná sranda, rozhodne príjemná filmová lahôdka; ()

Frajer42 odpad!

Velice rád koukám na originální snímky, kde se tvůrci nebojí upustit uzdu své fantazii. Působilo to na mě jako studentská kamerová zkouška snažící se obhájit sama sebe ubohým monologem na téma, že nic nemá žádný důvod, který nedával pražádný smysl. Film je dobrý snad pouze pro hromadné promítání v nějaké nechutné kavárně, kde se schází pravidelná elita z řad studentů filosofické fakulty, kteří nyní otáčejí maso v McDonaldu a spekulují u toho nad nesmrtelností chrousta. Nic proti jakékoli formě bizarnosti. Bohužel, tento snímek je především nekonečně nudný a byl nadlidský úkol se u něj pokoušet držet jakoukoli pozornost. Film má asi 2 vtipné momenty. Zbytek je nekoukatelný paskvil, který jsem musel každou chvíli pozastavovat, abych se vyblil vedle gauče. [5 %] ()

AppleCore

To si tak v prostředku pustiny stojí chlapík, v ruce dřímá několik dalekohledů a cesta vedle něho je osázená židlemi. Celkem běžný, když tu náhle si po oné cestě přijede vůz, pokácí židličky a z útrob kufru téhož vozu vyleze šerif. Přistoupí ke kameře a dá vám jasně najevo, že následující film a veškeré jeho dění nedává žádný smysl, že nic v něm nemá důvod. Vy, jakožto filmem protřelý divák nahodíte správný výraz a trkne vám o co tady běží, že film je artová absurdita, která i přes absurdní absurdnosti něco o něčem říká. Druzí fanoušci zase nahodí výraz nepochopení, že neví o co tady kurva jde a tak filmu vpálí odpad až hvězdy dvě. To ale ještě neví, že v něm vážně vraždí pneumatika. Pro mě geniální záležitost se skvělou kamerou, výbornou hudbou a s parádními postavičkami, který svojí absurditou skvěle baví (obrovský plus i za to, že si to na nic nehraje). Nemám důvod nedat pět hvězd :) ()

boshke

Dostal jsem úplně něco jiného, než jsem od vraždící pneumatiky očekával. Čekal jsem spíše fraškoidní béčkovou, ale nutně špatnou, komedii, ale je to vskutku spíše experimentální... cosi? Je těžké v tom něco hledat a snažit se najít odpověď na otázku, co tím chtěl básník říci, když na začátku filmu X-krát zazní "no reason" a v textu distributora stojí, že film vzdává hold "kinematografické koncepci 'bez příčiny'"... Rozhodně to ale nebylo špatné, obzvláště linka s diváky byla zajímavá a vtipná, možná snad až zastiňující samotnou pneumatiku. Nebránil bych se tomu se na to někdy podívat znovu... 70% ()

Kudly4

Film o vraždící pneumatice, která nechává lidem vybuchovat hlavy. Originální, zpočátku zajímavé, fakt pěkně natočeno, ale celou dobu jsem se tááák strašně nudil a vtipný mi to nepřišlo skoro vůbec. Za mě nakonec ztráta času, bohužel. ()

predators

Složení pneumatiky: Skládá se z 6 částí a my začneme z vnějšku. Běhoun:je to právě vzorkovaná část pneumatiky, která je v kontaktu s vozovkou. Musí mít takovou směs, aby se udržela na všech typech povrchu. Běhoun odolává velkým tlakům, které musí vydržet, jsou tady i jiné faktory, které by se neměli stávat jako větší opotřebení, obrušování a neměla by se tolik zahřívat, jinak dojde k většímu opotřebení. Nárazníky: jsou umístěny přímo pod běhounem a mají nejméně 2 vrstvy, které jsou přilepené k sobě a k ploše běhounu. Jsou zpevněné velmi pevnými ocelovými lanky mezi dvěma vrstvami pryže. Ještě co slouží k tzv. „pevnosti koruny“ je triangulace. Jsou to ocelová lanka, která kříží tkaninu pláště a tvoří z ní výztužné trojúhelníky. NRS korunové zesilující nárazníky: jsou rozdělené na 2 části, které jsou umístěny z vnějšku strany běhounu a díky nim můžeme snížit úhel smyku a díky tomu je lepší kontrola nad vozidlem, Díky NRS nárazníkům se auto méně trhá do smyku a tím je i větší rychlost v zatáčce. Kostra pneumatiky: liší se 2 typy koster a to pro osobní a nákladní vozidla. Kostra osobních pneumatik se skládá z textilních vláken a oproti tomu složení nákladních pneumatik je z ocelových vláken. Kostra je uložena pod celým pláštěm pneumatiky a díky tomu zajišťuje dostatečnou odolnost proti tlaku. Vlákna kostry jsou uložena rovnoběžně vedle sebe a jsou zalitá do pryže. Vnitřní vložka, vrstva vzduchotěsné syntetické pryže: Slouží stejně jako duše, která se v dnešní době již nepoužívá. Patka pláště: Patní lana, která jsou v patce uloženy, pomáhají držet pneumatiku na ráfku. Úlohou patky je přenášet točivý moment motoru a brzdění z ráfku pneumatiky až na styčnou plochu pneumatiky s vozovkou. No a pak taky ovládají psychokinezi a mají schopnost reinkarnace. Rubber je jako druh výtvarného umění, kde někdo může i v čmáranicích vidět něco víc. 50% ()

Willy Kufalt

Ústřední myšlenka (světe se div, on Dupieux nějakou ve svém ranějším filmu vážně má!) vycházející z různých nelogických či minimálně bezdůvodních prvcích a situacích ve filmu je hodně zajímavá. Ačkoliv pokud chtěl Dupieux docílit v tomto směru hlubšího intelektuálního zamýšlení, z klíčového molonologu puštěného v úvodu i závěru filmu, kde se mluvčí (potažmo Dupieux) snaží demonstrovat „bezdůvodno“ ve filmu mj. na snímcích dle skutečných událostí a vnímá bezdůvodno např. i v politické situaci za 2. světové války, jsem už měl po stránce argumentace zvoleného postoje dost rozpačitý pocit. Naštěstí mě jinak tento nápad exkurze se živým sledování probíhajícího filmu v poušti přes dalekohled hodně zaujal a to samé mohu říct rovněž o ústředním námětu černé komedie s vraždící pneumatikou. Film, ve kterém by vyloženě hlavní postavou a současně hercem(!) byla nějaká (částečně) oživlá věc s nadpřirozenou vlastností, se vážně jen tak nevidí a o to víc, jde-li o pneumatiku. :-) Absurdní humor na mě v nejedné scéně fungoval, ať už náš kulatý černý hrdina Robert špehoval svlíkající se ženu nebo v rámci tvrdého útoku proti policii se nebezpečně zastavil na silnici. :o) Asi by mi Rubber sedl ještě víc, kdyby šlo o čistě absurdní horrorovou komedii (a řádně propracovanou až do konce) bez intelektuálního nánosu navíc, příp. kdyby Dupieux se zmíněnou myšlenkou pracoval více i ke konci, než jen protavením do nesmyslně nedotaženého závěru, kde Rubber plně ukáže svou tvář čirého úletu na jedno použití. Nicméně je to poprvé (po 5ti viděných filmech pana režiséra!), kdy mohu prohlásit, že se mi nějaký Dupieuxův film vyloženě líbil a bavil mě i přes slabší místa od začátku do konce! Tady musím uznat, že něco do sebe ten Dupieux má, lépe řečeno: kdysi ve svých začátcích měl. [70%] ()

iamek

Rubber je sice od začátku do konce totálni nuda a ptákovina, ale řekněte mi kde uvidíte vraždicí pneumatiku co si cestuje po světě, sprchuje se a kouká na telku ? ()

heyda

Film bez pravidel, bez logiky, bez důvodu! ... Velká škoda, že druhá půlka filmu není ani svižná, ani zábavná, ani příliš zajímavá - ukrutně jsem se nudil. Za jistých okolností z toho mohl vzniknout legendární snímek, který by mohl fascinovat mnohé generace diváků. Bohužel je z toho jen originální uspávačka. 50% ()

mat.ilda

Krom využití Dupieuxova smyslu pro detail mě nenapadá žádný důvod, proč natočit "Robert goes to Hollywood", příběh pohozené pneumatiky, která zdánlivě bezcílně putuje nehostinnou krajinou a postupně si na různých materiálech testuje své likvidační schopnosti. Je hlavním hrdinou v jakémsi živém filmu, kde každý má svou roli, dokonce i experimentální diváctvo, a tak se zde proplétá realita s filmovým světem takovým způsobem, že nikdo neví, jestli se ještě hraje nebo pouze žije - což zcela závisí na přítomnosti živých diváků... Nuže, myslím, že jsem vyzradila dost na to, abyste si našli pádný důvod, proč Dupieuxův bezdůvodný počin vynechat, i když, já jsem si například dokázala destruktivní chování oné pneumatiky vcelku rozumně odůvodnit - byla totiž sjetá... ()

mcb

Bizarnost, která nemá obdoby. I když se z geniálního začátku propadá stále více do jisté monotónnosti, je Rubber výborným absurdním experimentem, který si náležitě utahuje z toho, že skryté podtexty a významy si můžeme dnes najít v kdejakém nesmyslu. Kdo strašně moc chce, tak si tam všechny ty alegorie, metafory, kritiky společnosti a filosofická poselství odnikud vyloví. No reason why. ()

jojinecko

Skvelý nápad nie je všetko... to ostatné okolo toho je slabé ako týždňový čaj a po čase sa rýchlo stráca aj prvotný "moment prekvapenia". ()

Flego

Je nejaký dôvod prečo je Spielbergov E.T. hnedý ? Existuje dôvod prečo bol vo filme J.F.K. zabitý prezident ? Nie, nejestvujú žiadne dôvody. Taktiež nie je žiadny dôvod, aby sa v piesku arizonskej púšte prebrala k životu pneumatika a začala zabíjať všetko živé okolo seba. Napriek tomu sa to stane. Najmodernejší z moderných filmových umení síce v sebe skrýva myšlienku, otázkou zostávajú vyjadrovacie prostriedky. Tento film bude buď zatracovaný alebo určitým spôsobom skultovnie. Napriek niektorým nápadom ( úvodné sekvencie, sexisticky bizarné lákanie pneumatiky k figuríne ) je road movie ako šla guma na vandrovku chabým pokusom na celovečerný film. ()