Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

Pedestrian

Myslím si, že hodnocení se budou odvíjet na základě toho, jaký konec si kdo přeje. Za sebe můžu jenom říct, že na podobný film jsem čekal 10 let (od Znamení) a to nervydrásající čekání na to "co je tam venku" je srovnatelné např. s tím "co je pod tím poklopem" v Lostu. Mysteriózní pecka. 9/10 ()

eLeR

Výborné ... stále som čakala, že čo bude. Aj som sa bála, aj slza mi vypadla, aj som mu fandila. A Shannon a Chastain hrali skvelo. ()

Rocky62

Démonické psycho, které je potřeba vstřebat všemi smysly. Režisér nekompromisně cloumá s pocity diváka a po dvě hodiny jej udržuje v nejistotě a napětí. Take Shelter disponuje značnou dávkou velmi silných momentů( scéna v bunkru), které znamenají jedině plus pro atmosféru a zážitek samotný. Michael Shannon předvádí prvotřídní kreaci, čímž se stává jedním z nosných pilířů filmu. Realistická a velmi hutná záležitost. 75% ()

Bachy

Momentálně asi není nálada. Všechny tři poslední kousky, ač absolutně odlišného ražení, trpí stejnou chorobou. Joe, Dom Hemingway i Take Shelter mají poměrně zajímavou kostru, několik extrémně zdařilých scén, al žádný z nich neudrží tempo naplno. Take Shelter měl k úplnému úspěchu jasně nejblíž, nesl zajímavé téma a vzmohl se na neskutečně povedené finále, ale přesto občas jen povzdychoval. 7/10? Třebas. Nicméně ten závěr rozhodně není radno minout. ()

Happens

Zdlouhavě podávané s takovou festivalovou atmosférou levnějších filmů, ale rozhodně snímek vtáhne do děje pro svou psychickou narušenost hlavního hrdiny, která se větví a stále utvrzuje, až na závěr filmu, který odkryje poslední kartu a změní tak běh dění. Zůstávám v němém úžasu. ()

iamek

Pokud máte rádi minimalistické tempo filmů, tak Take Shelter je přesně pro vás. Budovaní napětí a strachu z nastávající katastrofy je udělano skvěle. Herecké výkony taky parádní, akorát mi někdy nesedlo chování manželky Curtise, ale to se dá překousnout. Take Shelter je podobný film jako Melancholie, ale Melancholie byla přece jen o parník lepší. ()

SeBig odpad!

Nnn tohle byla strašná nuda. Takový to, když čekáš nějakou pecku a jedinou pecku, kterou dostaneš bude do xichtu vyvolanou nudnou poruchou. ()

Chrustyn

Po všech směrech originální a poutavý snímek, o paranoidním obyvateli, malého městečka, kterého noční můry, blížící se katastrofy, dovedou až k nápadu, udělat si na zahradě úkryt a svým chováním si zprotivit celé město. Jak příběh a atmosféra, tak i výkon Michaela Shannona, udrží pozornost až do překvapivého finále. ()

classic

Melancholický, komorný, atmosferický film o človekovi, ktorý má rodinu, pričom akurát prežíva svoje dni, máva nočné mory, myslí si, že dostal údel po svojej matke v podobe diagnostikovania - paranoidnej schizofrénie, ku všetkému sa pridáva i nepochopenie zo strany - jeho najbližšej rodiny, alebo kliniec zabil tým, že si stavia doma na dvore - protitornádový kryt, kde si myslí, že sa schyluje k veľkej búrke, ktorá by priniesla so sebou - apokalyptické tornádo ! Chce len zabezpečiť svoju rodinu, ktorá aj pôjde, do spomínaného krytu, pričom to ešte nie je konečná bodka, matka príroda - uderí, ale až, v podstate na inom mieste, kde nebude k dispozícii - kryt. Vskutku, zaujímavý film s roztržitým strihom, vynikajúcim - Michaelom Shannonom, ktorý predvádza - herecký koncert, samotná, Jessica Chastain, je kus baby, ale nemá taký široký repertoár, ako Mike. Taktiež sa pridáva - smutná hudba, ale i napriek všetkým pozitívnym reakciám, mi na filme vadilo - nesústredenosť, prelínačky dávali na zreteľ - začínajúci chaos. Takéto filmy, určite, nie sú - určené pre dnešné filmové publikum, ktoré vyžaduje - úplne čosi iné, ako v tomto pomaly plynúcom filme, kde sa prakticky nič nedeje, kde najlepšie filmové pasáže, sú v Curtisových nočných morách, inšpiráciu u Nicholsa, vidím v Blízkych stretnutiach tretieho druhu ! ()

mat.ilda

Upřímně radím nečíst komentáře dřív, než si Take Shelter zažijete na vlastní kůži, a to doslova, protože přesně tam se vám bude od začátku zadírat, aby mohl prostoupit až do míst, kam před světem i sebou samými schováváte všechny svoje obavy, nejistoty i fóbie, díky nimž budete chápat důvody, pro které se Curtis odsoudil k osamocenému boji proti nepříteli, který ho mohl dovést až k doživotní separaci a přitom navzdory nejistotě v duši, nepřízni osudu a posměchu okolí neústupně chránit svoji rodinu. Silný příběh z řady těch, o kterých si myslíte, že se už netočí, s nevídaně civilními výkony Jessicy Chastain a Michaela Shannona a soundtrackem děsivým jak předzvěst duševní choroby. ()

heyda

Skvěle odehraný psycho film s parádním koncem, ale proč do háje taaaaak neskutečněěěěě nataaaaahovanýýýýýýýý. Odebral bych tak 25 minut stopáže a hned by to mělo větší grády. Škoda, tohle mohla být pecka. 65% ()

mcb

Typické nejednoznačné indie s vyšinutým hlavním hrdinou. Je ve skutečnosti blázen nebo není? Jestli vás baví dvě hodiny na tuto otázku odpovídat a nedočkat se odpovědi, tak je tohle komorní drama o "lidských vztazích" přesně pro vás. Herci dobří, to je tak všechno. ()

jojinecko

Vynikajúca "klubovka", ktorá ťaží predovšetkým z paranoidnej temnej atmosféry, ktorá sa zhusťuje až k záveru, nad ktorým som dumal ešte nasledujúce ráno po nočnej projekcii. Michael Shannon je parádny herec - vie byť citlivý, dramatický, démonický, bláznivý, pričom všetko mu veríte a jeho dvojmetrová postava to celé iba umocňuje. Jeff Nichols zabodoval! ()

poz3n

Skvělý zážitek. Úvodní spielbergovská rodinná expozice přirozeně vtahuje do děje, aby pak přešla do postupné psycho gradace ve stylu "best of Shyamalan". Herecké duo Shannon Chastain je naprosto perfektní a už jenom svými pohledy a pohyby dokážou pracovat s atmosférou celého filmu. Neustálé nejednoznačnosti celého vyznění pak dává korunu konec a nechává celý zážitek vyznít do krásně podivného vakua. 9/10 ()

Scrytcher

Noemova pevnost. Jeff Nichols není Trier, a tak ani Take Shelter nemůže být Melancholia. Pokus dobrý a Shannon hraje jako o život, wtz, ale celou dobu se připravujeme na překvapení jako mraky a nakonec to nemá hluboké hrdlo ani na japonský falus. ()

Thomick

Aneb schizofrenie může bejt vlastně docela fajn ...?! Spíš ne, protože trvat tohle nepříjemně zmatený mísení snů s realitou jen o pár minut dýl, začal bych se vážně bát o svý vlastní zdraví. Takhle ta pointa, o který pochybujete a polemizujete nejen během filmu, ale i po něm, přišla ještě docela včas - ve chvíli, kdy si přijdu jakž takž normální. Nicméně bejt stoprocentně v pohodě? To po Take Shelter snad ani nehrozí. ()

TheEvilTwin

Kdo čeká katastrofický film, jak už název trochu napovídá, tak ten se ho tady nedočká. Některé to může zklamat, některé naopak potěšit, protože se zde jedná o 120minutovou psychologickou hru o vnitřním souboji hlavní postavy, která se nezodpoví až do poslední minuty filmu a nechává diváka čekat v napětí. Shannon a Chastain jsou zde prakticky jediné výrazné postavy a oba jsou skvělí, jejich vzájemné interakce do filmu hezky sedí a společně zapadají do celkového ponurého a pomalého konceptu filmu, a tím se dostávám k tomu, co asi lidem bude nejvíce vadit. Tím je hrozně pomalé tempo, dvě hodiny přemítání na místě a prakticky nulová akce. Pokud ale divák přistoupí na hlavní myšlenku filmu, kterou je hlavně bádání v mysli a čekání na to, jestli je hlavní postava schizofrenní blázen, nebo jen spasitel a "prorok", bude ve výsledku rozhozený a závěr v něm bude ještě delší dobu rezonovat, protože alegorii hlavního konceptu si může každý vyložit podle sebe. Za mě je to hodně rozporuplný film, který není pro každého, ale z výsledku jsem více spokojený a tyhle psychologické, deptající dramata můžu. ()

Sofia

Pořádné psycho, o kterém je lepší dopředu nic nevědět. Některé scény (Curtisovy sny, finále) mi svojí atmosférou připomínaly Shyamalanovy ranné snímky. Z příběhového hlediska mě více než hlavní otázka filmu - je Curtis psychicky nemocný nebo jsou to apokalyptické vize? - zaujalo zpracování toho, jaké má podobné chování vliv na lidské vztahy - rodinné i pracovní. Co se týče manželky, éterická kráska Jessica Chastain se své role zhostila na výbornou a ze všech jejích gest úplně sálá snaha nezatratit manžela a stát při jeho boku "v časech dobrých i zlých". Soundtrack je dokonale mrazivý a na celkové atmosféře filmu má lví podíl. ()

Othello

Vynikající "sundancevina", která se celou dobu snaží přesvědčit diváka celkem jasným směřováním, že ten film není taková svině a vynahradí všechny klacky pod nohama hrdiny závěrečným vykoupením. To sice nastane, ale přesvědčí nás o tom, že Take Shelter je nakonec stejně těžkej hajzl. Už od začátku, podívá-li se člověk na Michaela Shannona (geniálního Michaela Shannona mimochodem), natáhne se mu u bránice struna, kterou film nechá dvě hodiny velmi nepříjemně drnčet. Za každou minutu filmu, kde se někdo usměje, nebo v dálce zasvitne náznak naděje (učení s hluchoněmou dcerou například) jste neskutečně vděční, protože ten pocit toho blížícího se kapitálního průseru je pořád za rohem. PS: spojlery - přijímám argument o nastaveném a vytrženém konci, který vás sice nechá koukat na závěrečné titulky jak debil ( velmi podobný zážitek jsem měl u Trierovi Melancholie), ale v dosavadním příběhu o průběhu stoupající duševní choroby nutí přeřadit na trochu jinou kolej. ()

ARI50

Doopravdy jsem se na tohle brutálně těšil a zklamalo mně to, bylo to zajímavé ale nebylo to co jsem asi čekal ale i to se stává bohužel. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu