Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

JASON_X

Když jsem Jessicu Chastain viděl poprvé v roli mateřské zbožné ženy v domácnosti (Tree of Life), dlouho jsem jí její roli nevěřil, přišlo mi, že se na ni vůbec nehodí (možná proto, že mi svým zjevem tolik připomínala naší šílenou kuběnu Geislerovou). Ale po tomhle filmu mám definitivně za to, že se pro role mateřských zbožných žen v domácnosti přímo narodila. Jen na chlapy nemá bohužel chuděra štěstí. Nejdřív lehce schizoidní surovec Pitt, a teď těžce schizoidní paranoidní schizofrenik Shannon... Působivý film, sice mnohem méně bizarní a mysteriózní než jsem čekal, ale zklamaný nejsem, pro pomalé psychologické filmy, lehce říznuté sociálním dramatem, mám taky slabost. Nejvtipnější scéna: Táta v plynové masce si pokládá hlavu na rameno mámě v plynové masce (málem jsem si z toho ucvrnknul do slipů). ()

Morholt

Tohle stojí a padá se Shannonem, který ztvárnil chlapíka, jemuž se vlivem podivných snů rozpadá osobnost, dechberoucím způsobem. Výraznou roli tu navíc hraje fakt, že hlavní hrdina si uvědomuje, že mu straší ve věži a snaží se s tím něco dělat. Na druhou stranu se nemůže zbavit dojmu, že na těch jeho vizích něco je. Problém je, že pokud Shnannonova postava zrovna nevyšiluje, není se příliš na co dívat. Okolí nijak zvlášť nepomáhá, vedlejší postavy jsou nevýrazné a Jessica Chastain mi vyloženě lezla na nervy. Ani po tomto kousku si nejsem jistý, jestli je Nichols režisérem pro mě. 60% ()

Handle

Upřímně jsem filmu nevěřil a pomalé tempo ze začátku tomu moc nepřidalo, ale to budování atmosféry bylo opravdu dobré, že mě snímek postupně začal zajímat. Sice bych filmu vytknul zbytečně dlouhou stopáž a příliš rychlý závěr, ale režijně i herecky fakt výborné. 70%. ()

6thSun

Chlápek má genetické sklony k paranoidní schizofrenii, takže začne blbnout a podléhat apokalyptickým snům. Námět nadějný, zpracování utahané až nudné, situaci zachraňují pouze herci, v čele s Jessicou Chastain, která zase musí ustát šílenýho manžela (viz Strom života). 55% ()

maseer2

psychologická pecka, o které je nejlepší předem nic nevědět.. takže VAROVÁNÍ: vůbec nic si o filmu nečtěte (možná krom obsahu, ten je ještě ok) a rovnou si ho pusťte :) ()

bouncer

Tady jsem si přečetl, že je lepší o filmu nic nevědět - no, to mi moc nepomohlo. Hra s divákem? Ano, ale hra jednostranná, zavádějící a spějícící jen ke dvěma možným koncům, z nichž dostanete něco od obojího, až to působí trapně - tak se sakra rozhodni scénáristo! Pokud vám na způsobu vyprávění něco nesedne, tak končíte. Mně nesedlo a Michael Shannon je mi už od Boardwalk Empire (je tu více společných herců) strašně nesympatický, takže mi bylo celkem jedno, jak to s ním dopadne. Škoda. ()

JohnCZ

Psychologický teror a pro mě ten opravdový horor. Film, který zpočátku lehce znepokojuje, posléze mocně napíná a nakonec diváka vymáchá v nejednoznačné louži šílenství, kdy do poslední chvíle není nic pořádně jasné. Závěr může zprvu působit naprosto nevhodně, ale po krátkém zamyšlení nad možnými interpretacemi je vlastně dokonalou tečkou. ()

Padme_Anakin

Jeff Nichols si mě povodil jako marionetku, samozřejmě za vydatného přispění Michaela Shannona.. Nemám co vytknout a vlastně ani nechci.. Příběh muže s malou dcerkou a milující manželkou mě vcucnul od samého začátku, budování atmosféry strachu, nočních můr, pochyb na základě matčiny nemoci, graduje ohromným způsobem v závěru, kdy jsem přestávala dýchat a měla pocit, že se mi zastaví srdce.. Tuším, že každý, kdo má vlastní dítě a rodinu, chápe, co s člověkem udělá strach o život nejbližších a zároveň nejistota duševního zdraví.. ()

DEXTER099

Příběh o Curtisovi,který trpí děsivými sny a viz,že nastane hrozná bouřka,která bude pro lidi zkáza,akorát se neví jestli Curtis zdědil po mámě paranoiu a nebo opravdu má pravdu....Film vás celou dobu nechá v napětí a jak to dopadne vám nepovím :-)) .Michael Shannon svou postavu zahrál opravdu věrohodně a i poklidná atmosféra a pomalu plynoucí příběh dobře zapůsobil a opravdu vás celou dobu nechává přemýšlet jak to celé je.Tyhle mysteriozní filmy mam rád a tak za mě celkově 75 % jako je zdejší hodnocení a čtyři hvězdy. ()

ledzepfan

Přiznám, že nějákého Nicholse vůbec neznám a absolutně netuším co je zač, ale takhle soustředěně a věrohodně vykreslit zápas trápené lidské duše umí jen pár lidí a chce to hodně citu, zručnosti a odvahy. Normálně jsem z toho chytal třesavku jak jsem tomu rozuměl... No a Shannon to je kapitola sama pro sebe-takový výkon jsem neviděl ani nepamatuju=Respect.... PS: Hledat v tomhle filmu prvky reálných diagnóz(a jejich nesrovnalosti) je úplně mimoidní nepochopení myšlenky filmu a do očí bijící egohoničství-Tím spíše, že ve filmu žádná konkrétní diagnóza nezazní..."chjo.." :/ ()

baribal

Velká lahůdka, Michaela Shannona si díky jeho výraznému obličeji budu navždy pamatovat, už v Boardwalk Empire mě dost zaujal a jeho další výstřednější role jako třeba v The Runaways nebudu ani jmenovat. Tenhle film stojí vidět bez toho abyste si četli o čem je, protože tohle je vynikající hra s divákem a v rámci nezapomenutelného zážitku by do toho filmu měl jít každý tak říkajíc "naslepo"... Nebudu spoilerovat a jediné na co se omezím, je že to je opravdu výjimečný film. ()

MartinezZ

V podstatě takový "nezávislák" o problémech jedné rodinky v čele s potrhlým taťkou, který všem vytře zrak. Velkou škodou je neúměrná délka filmu. Vyprávění a příběh by to chtělo mnohem více zhustit, tedy film zkrátit a přesto nevynechávat. Takhle je všechno takové utahaně dlouhé a člověk tak jen dlouho čeká na konec. Navíc když už je tam těch efektů minimum, o to mohly být uvěřitelnější. ~~~ 2,5* ()

Lamiczka

V prvních momentech jsem si připadala, že znovu koukám na Boardwalk Empire. To jest způsobeno tím, že hlavní hrdina a jednu z vedlejších rolí hrají herci z tohoto seriálu. Pokud se zaměřím na děj, tak ten celou dobu buduje psychologický snímek člověka, který prostřednictvím svých apokalyptických snů buduje protitornádový úkryt. Děj se pne, vyústění je zajímavé. Dle mně by z daného tématu šlo vytěžit mnohem více, hlavní role velmi kvalitně zahrané, hudba citlivě doplňuje příběh. Těšila jsem se na víc akce, té se bohužel divák nedočká. ()

GodComplex

Je ten clovek blazen, nebo senzibil se skutecnou predtuchou? Hmm, ja nevim jestli tohle tema vystaci na 2h, ale spatne to neni, alespon vas to usetri standardniho scenare katastrofickych filmu na ktery to na prvni pohled muze vypadat. Take Shelter je mnohem vic komorni pohled do psychiky rozpolceneho cloveka. Palec nahoru za hororovou ptaci choreografii. 6/10 ()

Freemind

Krása. Film je krásně vybalancovaný, takže do poslední vteřiny nevíme, zda se u hlavního hrdiny probouzejí prorocké schopnosti nebo duševní choroba (a kdo říká, že to ví, ten kecá, je to až do konce 50/50) - a Michael Shannon je pro tento typ hrdinů naprosto dokonalá volba. Pozvolný způsob narrace asi každého neosloví, někoho možná i znechutí, ale což ... je to spíš o atmosféře, než o efektech, a já to mám rád právě takto, do zlatova, s česnekem. Takže tleskám, chválím, zařazuji do TOP10 thrillerů roku 2011. ()

erased

Jako bych se dvě hodiny díval na vysněný druhý povedený film M.Night Shyamalana. Tam, kde se pokusy o záhadnost a hutnou atmosféru Indovi s věčnou tvůrčí krizí středního věku topí jako písečné hrady, se znatelně mladšímu Američanovi daří tvořit stejně originální počiny a ještě jakoby mimochodem i vodit diváka za nos. Michaelu Shannonovi se sice hodně těžko věří "dobrý život", ale ve své roli je nakonec dokonale přesvědčivý. Jednoduchý a přitom dokonale zlověstný hudební motiv táhnoucí se celým filmem pak jeho herecké sólo jenom umocňuje. Vypjatý závěr nakonec potvrzuje Nicholsovu pozici mezi nejnadějnějšími režiséry současnosti. Tak kdo je tady blázen? ()

René.girl

Film od kterého jsem vlastně nečakala vůbec nic zavratného. Jak já se,ale mýlila. Povedný až dechbereoucí film, který vás donutí přemýšlet o náhodách, předpovídání budoucnosti a vůbec lidské mysli jako celku.!Doporučuji!89% ()

Kaluž

Paranoidní schizofrenie versus paranormální predikce. Straší hlavnímu hrdinovi ve věži nebo skutečně přichází armageddon? Jeff Nichols zasekl drápek a M. Night Shyamalan jen tiše závidí. ()

Maq

Vinnetou měl taky podobnou předtuchu. --- Přestože je to dobře zahrané, nemohu se přenést přes fakt, že celá ta věc je již svým námětem prázdná a zbytečná. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu