Elena a Vladimir jsou starší pár - a oba pocházejí z odlišného prostředí. Vladimir je bohatý a uzavřený muž, kdežto Elena pochází ze skromných poměrů a je oddanou a poslušnou manželkou. Potkali se až později a oba dva mají děti z předchozích manželství. Elenin syn je nezaměstnaný a neschopný uživit svou vlastní rodinu a neustále prosí Elenu o peníze. Vladimirova dcera je bezstarostná mladá žena, která má se svým otcem velmi odtažitý vztah. Vladimir dostane infarkt a skončí v nemocnici, kde si uvědomí, že čas, který mu zbývá, rychle ubývá. Krátké, ale až nezvykle milé setkání s jeho dcerou ho utvrdí v tom, že bude jedinou dědičkou jeho majetku. Po návratu domů to oznámí Eleně - a její naděje na finanční pomoc svému synovi vezmou za své. Plachá a submisivní hospodyně je pak nucena vymyslet jiný plán, jak zaopatřit svého syna a vnoučata. (Filmbox)

anitae

Uťáplá skoro služka Maryša Lena se stará o svého manžela Vladimira. Musí však dotovat svého syna s rodinou. Líbil se mi kontrast píle a luxusu s "chudobou" a nemakačenstvím. ()

m4xp4yn3

Na rozdíl od mnohých kritizujících nevidím problém v tom, že se režisér "velkých" filmů rozhodne natočit komorní a jednoduchý příběh. Udělali to třeba i Paul Thomas Anderson nebo D. Lynch. Jelena pořád nabízí dost živiny pro podnětů chtivé diváky. Konflikt je tu jasně načrtnutý, známe postavy, jejich situace i charaktery. Zdánlivě před sebou máme jednoznačnou situaci, ovšem jakmile si divák začne pokládat otázky, film přestane spolupracovat a místo odpovědí nabídne plátno pro vlastní závěry. Nakonec přeci jen vytknu rezignaci na sofistikovanější filmový jazyk. Často jsem si říkal "aha, v téhle scéně má divák dostat tuhle informaci, čímž tvůrci vrhají nové světlo na předchozí scénu" apod. Trochu to kazí zážitek, ale jakmile člověk pochopí spíše esejistickou/publicistickou povahu scénáře, lze se přes to přenést. ()

Lavinia

Viděno v originále s titulky. Všednost jako dobrodružství, realita života jako převratný objev. Alespoň pro namyšleného zbohatlíka, který si zjevně po 8 letech tahání za nohu vzal za ženu služebnou otrokyni, které nechce pak za služby platit podporou rodiny jejího milovaného syna, přičemž cpe horem dolem prachy do své dcery a jejích hlavních 3 přátel (drogy, alkohol, sex) s omluvou, že holka je poživačná po matce. Rozdíl mezi chudým či bohatým povalečem je pouze v dimenzi flákání se, sympatičtější je rozhodně syn než dcera. Úsměvná je pak naivita, s jakou pan zbohatlík naservíruje své poddané duši, jak se o ni postará v případě své smrti, čti jak se na ni vykašle, aniž by pomyslel na základní pravidlo sepisování posledních pořízení: Piš a nekecej. Prostředí mi nepřišlo ani tak ruské, stejná realita existuje i u nás, jen se před tím zavírají oči. Skvělý film. ()

JohnnyBoy

V jednoduchém příběhu Zvjagincev vyjádřil velice kontroverzní, ale docela komplexní osobní názor na to, co se to dneska se světem děje...co se s ním děje v Rusku a co se s ním děje takřka všude. Tímhle filmem nemá nakročeno k Tarkovskému, ale k Dostojevskému. Stejně jako MasterAce Fjdodor si drží od postav chladný odstup, pouze sleduje jejich konání a odmítá je soudit. Jakmile povolí a pustí vás k postavě blíž, šlehne bičem a tvrdě vás ztrestá. To, že scénář k filmu vznikal původně jako prosté producentské zadání do povídkového cyklu na téma Apokalypsa, je fakt trpká pointa. Narozdíl od jiných komentářů mi dlouhé záběry nepřijdou nuda a Glassova hudba zní na tak přesných místech až je mi z toho zle. ()

Hrabovo

Proč točí tak schopný režisér tak banální příběhy? Od 5 hvězd za Návrat přes 4 za Vyhoštění jdu ke 3,5 za Jelenu, a to za vizuální stránku a pomalé vyprávění. Hergot, Zvjaginceve, najdi už něco pořádnýho, co bys natočil! ()

MyrnaAlec

Navnaděna Leviathanem těšila jsem se na Jelenu, následovalo zklamání. Rozvleklé sociální drama vyústilo ve vraždu v prospěch své rodiny, ale nic víc. ()

Seal269

Námět je určitě zajímavý, ale ve filmu vůbec nijak nerozvinutý. Když začly běžet závěrečné titulky, tak jsem nevěřícně kroutil hlavou, proč se režisér nepokusil o alespoň minimální zvrat nebo vybočení z nudného a předvídatelného děje. Zklamání. ()

saillor

Po shlédnutí jsem měla jen vztek na Rusáky, což bylo určitě přiživeno ještě dokumentem o ruské mládeži, který jsem viděla cca o dva dny dříve. Oddanost s jakou se Jelena starala o rodinu svého syna (nicnedělajícího, kouřícího, chlastajícího), který z drahé maminky jen sosal prachy mě strašlivě vytáčela. Dlouhé záběry hlavně v úvodu, které místy vyvolávaly v publiku smích, se mi ale nezdály bezúčelné a bavilo mě sledovat i Jeleniny ranní rituály. Ale něco navíc, pro co by mi film po čase nesplynul s ostatními karlovarskými projekcemi, jsem hledala marně. ()

rigby

Tento film mě vůbec neoslovil. Ani svým příběhem, ani stylem vyprávění. Ano, Něco tam bylo, proč jsem u toho vydržel, ale nedokážu to ani vyjádřit. ()

tucnakova

Z počátku jsem z nehybný větve byla taky jelena, poněvadž nebylo jasný, jestli není pauza, nebo kousnutej komp - ale pak, vlastně hned po kaši, fakt dobrý ... ! ()

haack

Už mám dost těch rádoby hlubokomyslných zadumaných filmů, které jsou ve skutečnosti zbytečné a prázdné. Většina scén je jen vata, která nemá pro smysl snímku žádný význam. Mám rád umění, ale tohle až příliš tlačí na pilu. Spoiler: Že film nemá pořádný konec (dobrý, nebo špatný) mě nepřekvapilo - to už dnes hodnotím jako neoriginální, protože to dělají skoro všichni... 3/10 ()

hanca.uh

Výýýýýýýýýborný film, takový jiný, vůbec mi nevadily ty dlouhé, občas i několikaminutové záběry kamery na jedno místo, hned od začátku mě film uchvátil a úplně jsem se vnořila do tohoto děje, myšlení postav, snímání prostoru, pohledu....a popravdě - Jeleně jsem i rozumněla :-)), navíc svoji roli herečka podala tak, jako by to ani nehrála! Za mě super film a jdu se hned mrknout na další počiny tohoto ruského režiséra (vidím, že má další 4 filmy v červených hodnoceních). Pět hvězd - za mě jednoznačně. ()

gizi

Je to z reálného života, takové příběhy se dějí i u nás. Podání zajímavé, ale až moc utahané. 60%, možná 65%, 8.6.2016. ()

Fahrenheit

Chcete se dozvědět, jaké je současné Rusko? Podívejte se na tento film a bude vám to jasné: smutné, morálně zaostalé, odcizené, buranské. ()