Elena a Vladimir jsou starší pár - a oba pocházejí z odlišného prostředí. Vladimir je bohatý a uzavřený muž, kdežto Elena pochází ze skromných poměrů a je oddanou a poslušnou manželkou. Potkali se až později a oba dva mají děti z předchozích manželství. Elenin syn je nezaměstnaný a neschopný uživit svou vlastní rodinu a neustále prosí Elenu o peníze. Vladimirova dcera je bezstarostná mladá žena, která má se svým otcem velmi odtažitý vztah. Vladimir dostane infarkt a skončí v nemocnici, kde si uvědomí, že čas, který mu zbývá, rychle ubývá. Krátké, ale až nezvykle milé setkání s jeho dcerou ho utvrdí v tom, že bude jedinou dědičkou jeho majetku. Po návratu domů to oznámí Eleně - a její naděje na finanční pomoc svému synovi vezmou za své. Plachá a submisivní hospodyně je pak nucena vymyslet jiný plán, jak zaopatřit svého syna a vnoučata. (Filmbox)

bubun

Skončit to o takových šest sedm minut dřív, dala bych možná čtyři. Tohle drama je o dost výmluvnější a čitelnější, než Návrat, ale i tak občas vyvolává otazníky. Několikrát v průběhu filmu jsem se ptala: to jí to za to opravdu stálo? Jiná otázka, která mi vyvstávala na mysli, byla, zda Jelena Vladimíra skutečně někdy milovala, nebo to z její strany byl celou dobu jen kalkul... Konkrétnost mých dotazů vyvolaných filmem naznačuje, že film dost klouže po povrchu a ignoruje komplexnost tématiky, kterou vyobrazuje příliš černobíle. Stopáž mi kupodivu nepřišla přemrštěná, ani dlouhé záběry mě nenudily, ale nemohu souhlasit s textem obsahu zde uvedeným, Jelena není žádná submisivní, ani plachá žena. A to ani na začátku filmu. Hudba Phillipa Glasse nebyla špatná, nebyla však ani nijak výjimečná, připomínala některé pasáže ze soundtracku z Hodin. Jinak doufám, že při natáčení nebylo ublíženo žádnému koni. ()

Autogram

Veľmi pomalý film s dlhými zábermi, ktorými som sa ale nenechal odradiť. Aj život manželského páru takmer-dôchodcov nie je rýchly, ale musia robiť rozhodnutia, ako naložiť so svojimi deťmi, teda ako s dedičstvom pre vlastné dieťa a ako pre druhého-nevlastného potomka. Krv nie je voda, a tak ku zhode medzi manželmi nedôjde. V slušnej spoločnosti by to nemalo vyústiť do zakončenia ako vo filme, snaha ženy chrániť celé svoje potomstvo je asi silnejšia ako spoločenské pravidlá. Film by som označil za mierny nadpriemer, ale prikloním sa nahor za niekoľko malých, ale zaujímavých scén, ako obzeranie sa starého pána v posilňovni za mladšími ročníkmi alebo jeho slušne sarkastický rozhovor s dcérou v nemocnici. ()

kisha

Nominace na film s nejpomalejšim rozjezdem v historii celý kinematografie. Ve výsledku kvalitní podnětný ruský drama s výrazně pěkným hudebním podkreslením. ()

klukluka

Krev není voda a děti jsou modla- bez ohledu na to, jak moc se nepovedly. Srozumitelný, přenositelný, univerzálně funkční příběh se silným vyzněním, ve filmu zatížený nadbytečnými a neúměrně dlouhými scénami. ()

Ashar

Tak teda nevím jestli se hrdinka filmu jmenovala Jeljena a nebo Jeljeia? Oba názvy v azbuce jsou buď špatně napsané nebo se hrdinka jmenovala opravdu jeljena a jen to blbě vyslovovali. Každopádně to někdo pěkně zoslil a měl by si zopakovat azbuku. ()

kolemjdouc

zase po hodně dlouhé době film natočený brutálně realisticky.Příběh opičí lásky.Matka která sáhne až na dno bezohlednosti.Je jako kůň s klapkami na očích.I tak to v životě chodí.Tu rodinku která chlastá,šuká a běduje máte chuť zabít.... ()

SpaceOdyseus

Kitchen sink realism na rusky zpusob, neboli кухонная мойка реализм. Banalni pribeh tu fetisitickym zkoumanim beznych kazdodennosti ziskava na zajimavosti, i kdyz je to misty zdlouhave nebo potencialne nudne. ()

decay

Absolútne brilantná réžia, kamera, scenár... Keď to skončilo mal som v hlave možno dve otázky, ktoré by mohli nejakým spôsobom spochybniť môj pohľad - názor na tento film.Takže dosť zanedbateľné množstvo. Zvjagincev je majster svojho remesla. V podstate akoby veľký ruský román, akurát že je to film._____artfilm2011 ()

Saj

Emočně ploché, protože režisér nechce moralizovat, pouze ukazuje co se děje. Dlouhé záběry na každodenní rutinu a zvyky a pak přijde rychlé zásadní rozhodnutí. Andrei mne nezklamal, ale je to jeho nejslabší počin. ()

DannyBoy80

Bohatý týpek ,který si v pozdním věku najde manželku sestřičku očekávajíc, že se o něj ve stáří postará, jaksi nedomyslel to, že z Jeleny se vyklube pěkná kurva. Zajímavý film, kdy zbohatlická coura je Vám neskonale sympatičtější než sociální lůza z předměstí. Střed dvou světů se jaksi nevyved, i když těžko říct, lůza z toho něco asi vytřískala. ()

Renfield

Ale no tak, jaképak Rusko? Jakýpak nepravděpodobný děj? Příběh, zde se v Rusku opravdu odehrávající, se může odehrát v jakékoliv jiné zemi. Lidé, jako je Sergey, žijí po celém světě a též mají často přehnaně milující a až neskutečně slepé matky. Jak je znát z názvu filmu, Andrej Zvjagincev se v něm opravdu věnuje převážně Jeleně a to do detailu. Například stále dokola ukazuje její denní stereotyp, což nevnímám jako chybu, spíše hledám důvody. Má to snad dokreslit vztah Jeleny a vitálního Vladimira? Tak trochu služka a pán. Či ukázat, že ani po výborné scéně "prášky" se v jejím životě prakticky nic nemění? Možná. Jelena mi každopádně od úvodu nepřišla vůbec sympatická, je tomu tak právě díky přístupu k synovi. Ten fantasticky, svým způsobem až děsivě vykreslen. Zvjagincev se naopak prakticky nevěnuje postavám Vladimira a Kateřiny, což především u druhé zmíněné opravdu zamrzí. Kateřina a její život, či více rozvedený vztah k otci by byl jistě zajímavý, ostatně vůbec, když ji i v těch několika momentech výborně hraje Jelena Ljadova. Naopak v závěrech filmů je Andrej Zvjagincev silný vždy a jinak tomu není ani zde. Výtečná scéna "elektřina" a následné dění překvapí a vlastně dokonale uzavře děj. Hold jak kdo zasel... Závěrem je třeba opět vyzdvihnout i kameru Michaila Kričmana a nádhernou hudbu, tedy spíše ve filmu se neustále opakující, přesto nerušící jeden motiv Philipa Glasse! 75% ()

Vesecký

Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Současná ruská kinematografie mezi filmy průměrnými však tentokrát nabídla něco opravdu výjimečného. Sondu do psychiky ženy, která jako oddaná a poslušná manželka dokáže svého manžela zavraždit jen kvůli tomu, že potřebuje peníze na podplacení úřadů a její vnuk aby se tak dostal na vysokou školu. Právě to mě trošku znejistilo, ale pak jsem pochopil, že právě o to autorům šlo - aby ukázali, jak v nitru slušný člověk dokáže i tu nejhorší věc, pokud je slabošský ovládán, v tomto případě svým asociálním synem a jeho rodinou, přičemž žárlí na manželovu dceru z prvního manželství, která se sice také "nepovedla", ale její otec to alespoň dokáže uznat. Samozřejmě, úplatky jsou zlem v každém případě, ale žádat je na člověku, který si je poctivě vydělal a do rodiny se pouze přiženil, je hanebné. Pohled do současného Ruska jako vyšitý. Ale mohlo by se to takhle přihodit kdekoliv. Dokážu pochopit diváky, kteří jsou vychovaní v dnešní hektické době, že se jim zdá při své lyričnosti film utahaný spoustou dlouhých záběrů. Ale právě ty se mi na ruských filmech (a vůbec filmech psychologických) líbí,,protože jdou do hloubky a člověku umožní pořádně se zamyslet. To Američané nedovedou. ()

kostej_

Snímek excelentním způsobem vyjevuje téma, které se i v západní společnosti po dvaceti letech opět bohužel stává aktuálním – problematičnost vztahu mezi bohatými a chudými. ()

Biopler

Typicky ruský uťahaný film vykresľujúci ženskú prefíkanosť a materinský hlad po pomoci synovi, ktorý je alkoholik a nič z neho dobré nevyrastie. Sama Elena to vie, no materinský cit je silnejší. Na druhej strane ukázaná aj veľká otcovská láska, ktorá nezištne dáva všetko hmotné svojej dcére, ktorá mu ostala ako jediné na čo chce byť hrdý, no nie je, lebo samotná dcéra si ho neváži a z vysoka naňho kašle, podľa jej slov dokonca serie. Výborný casting a scenár + výborné výkony všetkých troch zúčastnených radia tento snímok v rámci ruskej kinematografie do nadpriemeru. Už len vyladiť tempo :) ()