S.W.A.T.: Pod palbou

S.W.A.T.: Firefight

S.W.A.T. 2: Pod paľbou

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 85 min

Detroitská jednotka rychlého nasazení S.W.A.T. má zase jednou plné ruce práce. Jejich certifikací byl pověřen elitní seržant Cutler z Los Angeles, který sloužil v Iráku, je nejlepší z nejlepších a hlavně při akci nikdy neztratil rukojmí. Jenže všechno je jednou poprvé a po zmrvené akci v novém působišti přijde o život žena. Smůla, že patřila k psychopatovi, který má zkušenosti z tajných teroristických misí, má dokonalý výcvik a přehled a Cutlerovi se od té doby pověsí na paty a nedá mu pokoj, dokud jeden z nich naposledy nevydechne. Tenhle film dohromady obsahuje všechny důležité složky, které naplňují akční žánr. Co se zpočátku jeví jako náborová instruktáž pro potenciální zájemce o vstup do jednotek, se rázem překlopí v napínavou a akcí prokládanou hru ve stylu elitní seržant versus elitní terorista psychopat. Ani tak nevadí, že seržant si do týmu přibere ostřílenou kamarádku, se kterou se zúčastnil několika misí, nebo že zpočátku si s některými členy v novém působišti nesedne, ale vadilo mně standardní vyřešení nastalé situace hrdiny v bezprostředním ohrožení života. Tak nějak se dá vytušit jak to celé dopadne. Gabriel Macht se ukázal jako velmi chrabrý a sympatický hrdina, který není otravně nafoukaný a v akčních polohách nepůsobí trapně. Robert Patrick má všechny druhy psychopatů tak nějak v krvi a opět perlil. Tohle duo funguje zajímavě a film hodně táhne. Ostatní jsou tady jen do počtu. Kristanna Loken se zdrží sotva minutu, Carly Pope v roli policejní psycholožky jen na okrasu a Giancarlo Esposito se ukázal, že se neztratí ani v menší roli velitele. Režisér tmavé pleti Benny Boom film ozvláštnil několika P.O.V. záběry a režíroval poměrně dynamicky. Chtělo to trochu přidat, někde naopak ubrat, ale i tak je to akční film, který si své příznivce spolehlivě najde. 60%(11.3.2011)

Ani nevím, jak jsem se sem kdysi dostal, ale na to, jak šíleně je rádoby pokračování S.W.A.T.U. z roku 2003 nevýrazné a globálně shozené, mě nijak neurazilo a uteklo hlavně zásluhou pokratší stopáže velmi svižně. Vůbec si nepamatuju roli Esposita, což je vůči mé oblíbenosti jeho hraní z Revoluce, OUAT či Maze Runneru velká škoda. S Machtem jsem se kromě jeho zdejší hlavní roličky setkal prozatím jen v Suits, kde jsem se ale možná na ještě velmi dlouhou dobu zasekl na pilotním díle. Hlavním faktem je, že zde mi nevadil a film potahal správným směrem.(17.11.2017)

Drobné filmové zpestření pro fanoušky PC herní serie Rainbow Six a SWAT. Využití atraktivního koloritu práce speciální jednotky do podoby nezajímavého děje a zápletky. Setkáme se tradičně s výcvikem, se členy týmu a jejich specializací, samotným zásahem proti nepříteli v terénu a záchranou rukojmích. Režie a kamery se snaží vše celé všelijak atraktivně nasnímat (first-person shooting, sledování dráhy letu střely) a v tomhle se jim to daří. Děj se potácí mezi pracovními problémy týmu, velitele a hlavního padoucha. Bohužel všechny postavy jsou natolik nesympatické, že je vám jedno jestli se dožijí konce směny. Práce SWATu je zde taky podivně prezentována a bohužel ani moc nenahlédneme do výzbroje a speciálních vychytávek, kterými táhle zvláštní jednotka disponuje. Každopádně jako video titul z prostředí speciální jednotky, šmrncnutý televizně pojatým příběhem lze tento film statečně shlédnout.(7.3.2011)

Defeat your enemy. Anyway you can! Môj prvý film, vydaný v roku 2011. Neviem prečo som si vybral práve tento film. Asi preto, že filmy o zásahovej jednotke S.W.A.T. sa mi veľmi páčia. Tentoraz film z podnázvom Firefight. Príbeh rozpráva o skvelom policajnom dôstojníkovi z LA, ktorý je premiestnený do Detroitu, aby cvičil tunajší team S.W.A.T. Tu to celé začína. Od filmu som čakal niečo viac. Príbeh nebol z tých najhorších, akcie tam bolo podľa mňa celkom dosť, ale napriek tomu mi tam niečo podstatné chýbalo. Nie som úplne sklamaný, ale že by som na tento film spomínal, tak to nie. Na film S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení to rozhodne ani z ďaleka nemalo.(12.3.2011)

• verbal

Tento film je řídký, mírně viskózní, hnědý, smrdí a je plný překvapivých zvratků a duchaprázdných dialogů! Jediným čnějícím pozitivem je Herr Macht v roli detroitského Komorouse! Náramný sympaťák! Ňuňavý blondýn s kukučem bezbranné topmodelky působící dojmem, že zrovna opustil nehtové studio a nervozně čeká, až mu zaschne lak, aby si mohl plácnout na oči naplátkovanou okurku a pouze v tangách ulehnout do solárka, je přesně to, co si každý z nás dozajista představí pod pojmem tvrdý velitel zásahové jednotky! No, Ang Lee musí chrochtat blahem a klečet u jeho dveří se scénářem k sequelu Zkrocené nory! Také si myslím, že není lepší kandidát na trochu té živočišné kolonoskopie pana Glyhlenhrála při drsném, chlapském rozkleku v opuštěném stanu na úpatí Hardrock mountains, když už toho měl Heath plnou prdel a další účinkování svérázně odmítl! Tenhle Seriózní Wýcvik Arogantních Teploušů jej nepochybně katapultuje minimálně do nějakého nového, machistického videoklipu Eltona Johna!(3.3.2011)

• - Scenáristi Randy Walker, Michael Albanese a Ed Arneson kedysi slúžili vo SWAT tíme losagelského policajného zboru. (m.a.t.o.)