Děj slovenského filmu se odehrává v zapadlé vesnici a líčí život činorodé matky a její dospívající dcery poznamenaný trpkými zkušenostmi s mužskou bezohledností. Zápletka vzdáleně připomíná Feničův debut Džusový román: sedmnáctiletá Pavla (v podání Veroniky Jeníkové) - pocházející z dávné nemanželské známosti - otěhotní s nezodpovědným vojákem z Čech, který se musí ženit s jinou dívkou... (oficiální text distributora)

mvukotic

Taka pekna sonda do zivota jednoducheho dedinskeho cloveka. Ano, z filmarskeho hladiska mozno nie uplne dokonale dielko, rozhodne vsak patri, podla mna, k tym lepsim v slovenskom filme. ()

xenopus

Kdo není z východu Slovenska, tak prý film moc nechápe, anžto vychodniari jsou prostě jiní, kdo je z Česka, ten ho asi nejen nemá šanci pochopit, ale moc šancí nemá ani rozumět - leda by rozuměl polsky a slovensky zároveň. Dobrá, ač jsem nerozuměl zcela všemu, ocenit musím komplexnost zpracování - něco mezi sociologickou studií a folkloristickým či národopisným snímkem z šarišského venkova, ale navíc fimově (míněno umělecky) zpracováno a okořeněno jistou dávkou osobité poetiky (Uher, Štúr). Milka Zimková zahrála excelentně a ostatní naprosto zastínila - přijde mi, že ona jediná jakoby byla doma (taky že jo). Silnější 3*. P.S.: Titulky, byť slovenské, se hodí :-). ()

monikka87

Pásla kone na betóne - to je hlavne studnica jedinečných hlášok. A samozrejme dialekt - šariština môjmu srdcu najbližšia :) Výborne natočené. ()

Pitryx

Nádherná řeč. Já titulky nepotřeboval, kdysi jsem tam strávil hodně času. Dnes už bych hutorec asi neuměl, ale rozuměl jsem všemu. Film je dobře natočen, děj mohl být možná souvislejší, ale nevadí. Pár jiných chyb by se jistě našlo, ale není třeba jim věnovat pozornost. ()

javlapippi

Aká matka, taká Katka. Z neznámych príčin som z tohto filmu videl len zlomky a až skoro 40 rokov po jeho vzniku som si ho pozrel komplet a nebol som vôbec sklamaný. Dobrý scenár, dobre zahrané, vynikajúco zakonzervovaná doba a dedinská nátura. Len slovenčina niektorých nepredabovaných českých hercov ťahá za uši. ()

PlysovyMacko

Nevýrazný dej popisuje život východniarov, konkrétne problémy matky a dcéry, ktorá nečakane otehotnie a treba vystrojit svadbu. Vychodnarska slovenčina píli uši. Taky škaredý film. ()

blondboss

"Kto to bul? Ktory kuň? .... Ta kedz tu dakto kuň, ta ši to ty!!!" To je len jedna zo skvelých hlášok v tomto filme. Najviac sa mi na ňom páčilo to verné zobrazenie života na východoslovenskej dedine komunistickej doby. A keďže tento film rozpráva o mojom rodnom kraji, tak musím dať minimálne 4*. Dobrá oddychovka aj po rokoch. 80 % ()

megajalec

Pre východniara povinnosť, pre mňa ako západniara celkom príjemný filmík a sonda do života na dedine (takisto som z dediny) v 80 rokoch. Najmä svadba (resp. prípravy na ňu) veľmi dobré. ()

Phex

Než jsem pochopil, že obtloustlá modrooká blondýnka je dcerkou dvou vyhublých romů, byl film za svou polovinou...Na tomto filmu je vidět národnostní průměrování v hodnocení. Slováci tomu mažou body jak Puček a spol. Viktorce za Horníka, kdežto česi se drží při zdi. Ještě že jsme se v třiadevadesátem rozešli, vždyť jsme tak rozdílní :-). ()

a0001

Ja viem, že je to pomaly náš kult, ale prečo? Je to jeden hnoj, bez príbehu, humoru, hereckých výkonov... Jednoducho grc nudných, trápnych rečí bez zmyslu, cieľu, nápadu. Ďalšia úbohosť z našej úbohej filmografie. Takej "Nevere po slovensky" nesiaha ani po prvý úd. Max 10% a aj to len tak z ľútosti. ()

`barocco

Zarazilo ma tak slabe hodnotenie jedneho z najlepsich filmov slovenskej kinematografie. Film bol v case uvedenia do distribucie absolutna hitovka, v istom prazskom kine sa dokonca premietal takmer dva mesiace nepretrzite, divacky jeden z najuspesnejsich slovenskych filmov ktory snat tromfol uz len titul Tisicrocna vcela ktory siel do kin o rok pozdejsie. Vravelo sa ze v cechach mal aj titulky kvoli zrozumitelnosti vychodniarciny. Aj po rokoch je to stale zaujimavy film ktory verne zachytava dobove realie a hlavna myslienka filmu, radosti a strasti slobodnej matky je aktualna vzdy. Jeden z najlepsich filmov Stefana Uhera a dnes uz slovenska klasika. ()

Kozlowski8

Film, zachycující život v zapadlé východoslovenské vesnici. Možno více ocení divák, který má k tomuto koutu Slovenska a k východňárskému hutorení bližší vztah, jako třeba my brňáci k našemu hantecu. Jinak to bylo takové o ničem. 40%. ()

PTuranyi

Celkom vydarený obraz československej reality šaľeného východu. Alkohol. láska, domáce násilie, úzkoprofilový tovar a klebety. Produkcia je dobrá a podáva život priamo ako je, zabalený v ľúbozvučnej východniarčine spolu so štipkou humoru. Veď keď sa prespanke prespí dcéra chce to kus nadhľadu bo inak by ju mac zmarnila. Herci sú dobrí aj keď dakus nemotorní a snaha zahaliť spomienky do snového oparu sa celkom darí. Prirovnanie k poetickej verzii "Slunce, seno, jahody" sedí (berg.12) aj keď komická stránka nie je v popredí, ale veď Štefan Uher nie je Zdeněk Troška. 70% ()