"Joe Gregory has been with me for 30 years. And you want me to kick him to the curb because we have a bad quarter?" (Dick Fuld, CEO Lehman Brothers pár dní před pádem "jeho" banky). Too Big to Fail nabízí pohled na to, jak asi vypadala zákulisní jednání ohledně pádu Lehman Brothers a následná vyjednávání ohledně TARPu, který měl zajistit záchranu dalších bank, které byly příliš velké na to, aby padly. Líbilo se mi, že se tvůrci víceméně vyhnuli zlozvyku někoho apriori očerňovat a snažili se podat věrohodný obraz těch několika horkých podzimních dnů roku 2008. Film měl spád (obzvláště první část ohledně Lehmanů), takže se člověk, pokud jen trochu věděl o čem je řeč, nemohl nudit. Nakonec musím vyzdvihnout casting, protože těch pár tváří, které jsem znal, bylo skutečně dost podobných svým předlohám, zejména tedy Paul Giamatti jako Helicopter Ben byl perfektní.(2.10.2011)

Tento film je o faktech a na faktech je stavěn jeho příběh. Zřejmě proto nezískal u zdejších komentátorů příliš velkou popularitu. Nečekejte žádné orgie, jachty ani hory bílého prášku. Zapomeňte na vulgarity zfetovaných makléřů. Tady se setkáte s majiteli a řediteli největších finančních institucí světa, které mají globální vliv. Ve fiktivních rozhovorech mezi nimi, prokládaných televizními zprávami a vazbami na politiky, je klíč k pochopení největší finanční krize v historii. A také odpověď na to, proč za ni nebyl a nebude nikdy nikdo potrestán. Viníci jsou totiž příliš velcí (mocní) na to, aby se mohli nechat padnout. Škody zaplatí jen malí a bezbranní.(10.1.2014)

• verbal

Jakmile začne jedna z největších světových lichev se stopadesátiletou tradicí třít bídu s nouzí, protože pár černoškých a latino "pracujících" už nemá takovou skvělou bonitu jako loni, kdy byli na pracáku a jako melouch prodávali drogy, nastává znovu celosvětový čas začít si vybíjet zlaté zuby, měnit je za chleba a pomáhat tak v začátcích nově vznikajícím, budoucím investičním bankéřům. Ale ty socky si určitě zasloužily mít vlastní dům, stejně jako právo nosit zbraň, se kterou mohou sveřepě bránit své prostornější varny cracku. A tak Kohn začíná troubit na poplach! Naštěstí ale máme pod palcem i největší PR oddělení světa, takže stačí brnknout Goldwynovi s Meierem, kteří všem těm pologramotům rychle vysvětlí, že my děláme jen poctivý a bezelstný business a za všechno může ta fuj, fuj macešská vláda, protože nás nechtěla zachránit! Ale co, něco málo jsme si za žní ušetřili, tryskáče nám zůstanou, tak proč nezačít investovat do filmu!! Demagogie v praxi.(6.3.2012)

Podobná záležitost jako další film od HBO - Recount. I tady člověk zná hlavní protagonisty a ví, jak to nakonec dopadne. Přesto si celý film udržuje slušnou dávku napětí, protože po téměř třech letech si jen ztěží pamatuju, která banka padla. Narozdíl od dokumentu Inside Job se film snaží být poměrně objektivní. Vláda je tu ta, která všechno umožnila. Banky této příležitosti využily a hloupost lidí jim poskytla prostředky. Většina postav navíc byla tak sympatická, že jsem se přistihla, jak jim fandím. Především William Hurt jako ministr Paulson tady získává na lidskosti, zatímco ve zmíněném Inside Job byl zobrazený jako vypočítavý milionář. Dá se říct, že má pro mě tenhle film větší výpovědní hodnotu než zmíněný oscarový dokument.(2.7.2011)

,,VĚŘÍM AMERICKÉMU SNU. VLASTNIT DŮM JE JEHO SOUČÁSTÍ“..... /// Každej staví, kupuje, prodává..... a zisky v Goldman Sachs rostou a rostou....až do krize hypotečního trhu. OBJEM DLUHŮ, ZATĚŽUJÍCÍ VAŠI ZEM JI DĚLÁ ZRANITELNOU. Rekonstrukce událostí, maratón jednání aneb jak zastavit šířící se finanční rakovinu. Spousta telefonátů, silný i rezignující slova, ministr financí (Henry Paulson) snažící se řešit problémy, který brzy nebudou jen ,,americký sračky“. Krabice s nápady se vyprazdňuje a je opravdu zajímavý sledovat, jak jde celej finanční systém (pomalu – ale jistě) do prdele. Příběh, kterej psal život. Stejně jako dokument Finanční krize, nebo film Margin Call, dokáže nejen poučit takovýho ,,negramota“ jako jsem já a navíc i vtáhnout do víru událostí, který měli ,,vyléčit systém“. Prostě finanční konverzační drama, plný vyřechtanejch lidí, kterým (na chvíli) klesl zisk. Zdrcený hypotékáře nečekejte (ty bydlej někde vedle vás....). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej bestseller, kterej napsal Andrew Ross Sorkin číst nebudu. 2.) Jsem obyčejnej člověk, kterej věří, že odborníci vědí co dělají (přece by mě nepůjčili, kdybych na to neměl....). 3.) Thx za titule ,,SoulM@te“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(22.1.2012)