Dramatický príbeh o protidôstojníckej vzbure 71. trenčianskeho pešieho pluku v Kragujevaci v období prvej svetovej vojny. Film získal osobitné čestné uznanie a Cenu FIPRESCI na 11. MFF Karlove Vary 1958. (oficiální text distributora)

senecek

Výborný koktejl namíchaný pánem řežisérem a plejádou skvělých herců zaručuje bezva podívanou. Pan Bielik = pan režisér!!! ()

PTuranyi

Silná protivojnová dráma s kvalitnou produkciou a dobrými hereckými výkonmi. Vďaka miestu a dobe vzniku však nesie pečať robotníckeho vzdoru podobne ako Jánošík. Étos útlaku bohatými či židmi sa tu vznáša ako para nad hrncom. Takže pátosu sa scenár nevyhol a herci popri dramatických dialógoch proklamujú patetické heslá podfarbené náležitou atmosférou. Žiaľ záverečné vety hlavného hrdinu o mieri po skončení 1. svetovej vojny sa nenaplnili. 75% ()

the_weaver

Príbeh vzbury slovenského vojenského oddielu (drotári) proti vojne a zaobchádzaniu zo strany rakúsko-uhorských dôstojníkov.↵  Scéna samotnej vzbury je veľmi vydarená a napätie pri nej by sa dalo krájať, také scény sa vo filmoch moc nevidia. Ostatné scény sú však zbytočne patetické, najmä výkon Juraja Sarvaša je dosť toporný.↵  Občas som strácal súvislosti (kto, kde, prečo niečo koná), čo je spôsobené i mojou neznalosťou histórie 1. svetovej vojny, ale aj nedostatočným uvedením do jednotlivých scén či do príslušných súvislostí. Nepomohlo tomu ani to, že postavy všetkých národností hovorili prakticky vždy slovensky. ()

funesfilm

100% na tesno, ale tomu sa hovorí filmové umenie. Ťažké, no veľavravné. Krásna Slovenčina. Kamera i hudba výborná. Škoda, že Bielik je a bude asi veľmi dlho pravdepodobne aj jediným svetovým slovenským režisérom. ()