Dramatický príbeh o protidôstojníckej vzbure 71. trenčianskeho pešieho pluku v Kragujevaci v období prvej svetovej vojny. Film získal osobitné čestné uznanie a Cenu FIPRESCI na 11. MFF Karlove Vary 1958. (oficiální text distributora)

janesX

"Prvý, druhý, tretí vystúpiť..." - toto si z filmu pamätá asi každý, kto ho videl, aj mne sa táto "hláška" vryla do hlbín mozgu ešte v ranej mladosti. Ale v tomto filme  (natočenom podľa skutočnej udalosti) sa toho deje oveľa viac. V prvom dejstve je najprv za zrnko romantiky a hneď potom dostane hlavný hrdina povolávací  rozkaz. Následujú vydarené bojové scény z fronty a zo zákopov, potom drsná cesta späť domov a napokon tretie, hlavné dejstvo o samotnej historickej vzbure našej menšiny proti rakúskemu veleniu. Začalo to tým, že vojaci dostávali málo jedla, ale hlavne, Rakúšania s našimi vojakmi jednali ako so psami a pritom očakávali, že budú poslušne brániť monarchiu. Vo filme je síce dosť pátosu, ale málokedy sa stáva, že je pátos tak zdravý, ako tu. Veľmi vydarený, poctivý vojnový (protivojnový) film. Tu je naozaj dôvod, na čo byť hrdý. Takmer päť. 83,5%. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "No, ako by som ti to... Vieš, dva roky som nebol doma, teraz sa mi narodil syn."     Pri doháňaní svojich restov na poli špičkových slovenských filmov som narazil aj na toto výborné dielo významného slovenského režiséra Paľa Bielika, špecialistu na historické drámy. Táto historická dráma vychádza z reálnych historických udalostí (kruté potlačenie vzbury 71. trenčianskeho pešieho pluku v Kragujevaci) a okrem toho, že má svoju informačnú hodnotu, je i výborne spracovaná z dramatickej stránky (napomáhajú tomu i vo všeobecnosti výborné herecké výkony). Snímka veľmi účinne sprostredkuje divákovi hrôzy vojny (slušnú úroveň majú i scény priamo z vojnového frontu) a jej dosah na utrpenie bežných ľudí. Podčiarkuje pritom nezmyselnosť celého toho vojnového besnenia a vzájomného vraždenia sa, najmä keď sa to všetko deje v mene akéhosi cisára, ktorý môže byť tým ľuďom totálne ukradnutý. Tu ako 45. komentár (nuž, škoda, bola to tesnotka).     "Po tejto vojne nebude viac vojny. Ľudia zmúdrejú." ()

Marina111

Tento film - tak ako vlastne väčšina Bielikových - je dokonalou ukážkou toho, ako spojiť komerčný úspech a maximálnu kvalitu. Ďalší zo slovenských filmových skvostov, ktorý si zaslúži čestné miesto v pomyselnej sieni filmového neba. Výborný námet, výborné spracovanie, výborné obsadenie, výborná hudba, výborné hlášky, výborný pomer romantiky, akcie, humoru i dojatia... Čo je to päť hviezdičiek; tento film je hodný celej galaxie! :) ()

Vesecký

Tento film jsem kdysi dávno viděl v televizi jako kluk, pak ještě párkrát, ale dodnes si pamatuji, jakým dojmem na mne zapůsobil. Kragujevacká vzpoura trenčínského pěšího pluku v Kragujevaci byla jedním ze tří významných protirakouských vystoupení našich vojáků vedle Rumburku a boky Kotorské. Těžko hodnotit autentičnost děje, ale filmové zpracování P. Bielika bylo jedním z největších počinů slovenské kinematografie. Snad jen dvě maličkosti mi nedovolily dát plný počet hvězdiček. Nebylo zřejmé, jak se Viktor dostal z ruského lazaretu přes frontu domů, a to, jak jej pak našla jeho manželka v lazaretu rakouském. ()

freddie

Vynikajúca réžia a výborné herecké výkony v podaní kvalitného obsadenia radia tento film ku skvostom slovenskej kinematografie. ()

actor-SP

Film Štyridsaťštyri je plnohodnotnou vojnovou drámou vykúkajúcou spoza zastaralej konzervatívnej kinematografie, kde herci používali typické divadelné výrazové prostriedky a kde hudba sa ešte len učila významovo vsádzať. Bielik dokázal svoj talent v spolupráci s Lukešom. Prinútil hercov hrať až na maximum a zároveň sa natoľko vyhýbať patetickosti, ktorá bola natoľko typická pre slovenské filmy. Blaškovič, Filčík, Sarvaš a hlavne už vtedy vynikajúci Mistrík a jeho nezabudnuteľná subtílna fyziognómia sú ozdobou slovenského herectva. Na vtedajšiu dobu efektívne bojové scény, subtílna hudba a nezabudnuteľné emočné scény. Prvý, druhý, tretí vystúpiť! Prvý, druhý, tretí vystúpiť! Prvý, druhý, tretí vystúpiť! ... ()

Biopler

Nezdieľam až toľko nadšenia ako kolegovia. Námet je super, som rád, že som sa z tohto filmu mohol niečomu z našej histórie priučiť. Čosi som si naštudoval a musím uznať, že Paľo Bielik sa odklonil, resp. samotnú vzburu nám podal skratkovito. Mrzí ma keď z nosnej časti obsahu filmu mu autori akoby narýchlo venujú max. 10 minút. Bielik sa dosť venoval tomu čo predchádzalo vzbure, čo chcem pochváliť, lebo nám pekne predstavil hlavných protagonistov aj ich rodinné či vzťahové väzby. Burcovanie vojakov zo strany hlavnej postavy Viktora mi však pripomínalo sčasti komunistickú agendu - oni sú tí zlí a keď sa spojíme, tak pánov pošleme do kelu, v jednote je sila a podobné heslá, ono dosť tomuto dojmu dopomáha i štylizácia a kamera... Bielik bol v iných filmoch pre niekoho niekedy viac na hrane, v tomto kúsku to zase mne viac vadilo či vyrušovalo. Hercov si vybral vhodných, nad ktorými sa skvel v menšej role záporák Ctibor Filčík. ()

GIK

„Vojna vypukla!“ (sama od sebe) Hlavní hrdina to alespoň bojkotuje: střílí jen do vzduchu, nevybuchlé granáty hodí místo na „nepřítele“ vtipně do křoví. Vzbouřenci proti státní moci jsou někdy tak fajn, že se o nich dokonce natočí i oslavný velkofilm. A nejen to. Musí to být ale pouze ti správní pokrokoví rebelové, kteří vzbouření dostanou za úkol. Vše je dopředu domluveno, řádně zdokumentováno v médiích, následně umělecky zpracováno literárně i filmově, zakotveno v osnovách a vtloukáno do makovic. Symbolické číslo 44, protože: Jan 8:44 (Jste z otce ďábla a žádosti svého otce budete plnit.) Člověk, který si dnes dovolí neposlouchat papaláše, je těžce šikanován. Symbolika: 1:20:53 – tři šestky jak z učebnice. ()

Kragujevac

Přesně nějak takhle si představuju život na východní frontě během 1.sv. války. Myšlenka filmu v sobě nese neskutečnou úctu jak k těm popraveným, tak i k lidské hrdosti i k hrdosti ke své vlasti a národní identitě. Film funguje naprosto skvěle ve všech ohledech, ze všeho nejvíce však musím pochválit scénář a kameru. Výborná odpověď na Kubrickův klenot Paths of Glory. ()

junxi91

Protiválečný slovenský film, odehrávající se za první světové války na ruské a srbské frontě. Hlavní hrdina Viktor Kolibec se zamiloval a naštěkal své milé jménem Julka do boudy, tak si ji musí vzít. Bohužel, musí narukovat do armády a bojovat za císaře proti Srbům a Rusům, což se mu ani jeho kolegům moc nelíbí. Navíc se jim v palici jaksi usídlily komunistické myšlenky a ideály, což se zase nelíbí jejich císařským velitelům. Film ukazuje jednak vzpouru 44 vojáků v Kragujaveci, a také jsou zde scény ze života Viktora Kubilca. Po svatbě se svou milou se vydává na frontu s obtloustlým kamarádem Tónom, a společně prožívají krutost války, krvavé ofenzívy a ostřelování v zákopech. Dostanou se do ruského zajetí, ze kterého se vracejí zranění. Dostanou pár dní dovolené, během kterých se potkají se svou rodinou, ale pak musejí zpátky do války. Trochu mi v tom dělalo bordel to, že se prolínaly scény z civilního života se scénami ze vzpoury. Ale posledních 20 minut je nabitých pořádnou akcí, kdy dojde na kasárnách ke skutečné vzpouře, střílí se z kulometů a dobývá se velitelství, to stálo za to. Nakonec se mi líbilo Viktorovo protiválečné filozofování, které bylo neuvěřitelně naivní, když se člověk podívá na to, co se dělo následujících 100 let po skončení Velké války a co se děje dnes díky Rusákovi na Ukrajině. ()

mikhail

Jeden z výborných filmov priekopníka slovenskej kinematografie. Človek si po jeho zhliadnutí môže urobiť dosť dobrý obraz o prvej svetovej vojne z pohľadu obyčajného človeka. A je úplne jedno či išlo o Rusa, alebo Slováka. Každému bola vojna na príťaž. Rozhodne odporúčam. ()

helrohir

Ďalší z vynikajúcich filmov Paľa Bielika, pravdepodobne najlepšieho slovenského režiséra. Na dobu vzniku ide o pozoruhodnú drámu s perfektne vystavaným príbehom, pričom sa nevyhýba ani bojovým scénam, ani silným emóciám. Prostredie R-U armády a celkovej mentality vtedajšej doby je celkom dobre vystihnuté, hoci pátos nemôže chýbať ani tu. Myslím si, že tento film je konkurencieschopný aj voči zahraničným produkciám vtedajšej doby, napríklad s mnou nedávno zhliadnutým filmom "Cesty slávy" od Kubricka, ktorému sa kvalitatívne minimálne vyrovnáva. ()

Pitryx

Velmi dobře natočeno, velmi dobře podáno. Herci a štáb odvedli vysoce kvalitní práci. Oproti skutečnosti drobné odchylky, ale vůbec to nevadí. *** A PŮL ()

pafka

Velmi slusny prvovalecny snimek, ktery z me neznameho duvodu byl dosud utajeny, ackoliv naprosto nepravem. Poetika, clovecina tady hraji velkou roli, coz se casto ve valecnych filmech nestava. Fakt je ten, ze kolem pulky filmu se zacinate nudit a film dost preslapuje na miste. Coz je skoda, mozna by filmu slusena odtucnovaci kura -30minut. Ale i tak je to jeden z nejvyraznejsich valecnych filmu, kde nepadlo slovo komunista ani tyhle priblble myslenky. Hura! ()