Umí to se sekyrou jako nikdo jiný. Není radno si ho rozhněvat... Příběh o nesmiřitelném soupeření a nenávisti dvou bývalých nejlepších kamarádů se odehrává v povodí Dunaje v období, kdy slovenské území okupovali Turci. Bratislavský rybář Richardus a kat Emil Targo by jeden pro druhého položili život, ale nakonec na sebe zanevřou kvůli lásce ke stejné ženě. Ta se jednou málem dostane do harému místního alipaši. Emilova vychloubačnost a sklon k alkoholu způsobí, že muž svého kamaráda zradí a nečestně ho připraví o životní lásku. Nenávist obou mužů je tak veliká, že se i po letech přenáší na jejich děti… Slovenské historické drama z roku 1966 je dílem klasika slovenské kinematografie Paľa Bielika. Dobová kritika tento jeho opus nepřijala vřele, neboť šlo především o divácky atraktivní dobrodružnou podívanou. Hlavní role nesmiřitelných soků ztvárnili Vlado Müller (kat Emil) a Štefan Kvietik (Richardus). (Česká televize)

xxlch

V době, kdy jsem tento historický film viděla,jsem byla hooodně mladá.Nezapomenu na scénu ,kde Turci baštili meloun (tehdy né zrovna běžné zboží) a na obrovskou chuť na něj a na mladého Emilka,který se skoro mazlí se sekerou.Z tehdejšího pohledu to bylo krásně romantické,hodně exotické s úžasnou přehlídkou těch nejlepších slovenských herců. Vůbec,todlenc je jeden z hodně dobrých filmů slovenské tvorby.A tento názor mám i po letech a opětovném zkoukání. ()

Mykhaluu

Tohle jsem rozhodně neměl jako dítě vidět!!!! :) Ale jsem rád, že jsem ten film na CSFD našel! Byl to pro mě drsný zážitek!!! Ne to hledání tady, ale shlédnutí v dávných časech! :) ()

mikhail

Obrovská škoda, že "Majster " Bielik po roku 1968 prestal točiť. Čo snímok, to perla slovenskej kinematografie. Vo svojich filmoch dokázal naplno využiť potenciál silnej hereckej generácie. V tomto filme dal vyniknúť najmä Vladovi Müllerovi, ktorý sa úchvatne zhostil postavy kata. Bol by som rád, keby sa v dnešnej dobe našiel aspoň z polovice taký dobrý režišér, akým bol on. Zatiaľ však iba márne čakám. ()

ostravak30

Můj první film režiséra Paľa Bielika. Majster kat je především zajímavé dílo z ještě zajímavější doby, která se jinak ve filmu tak nějak pominula. Osobně jsem vůbec netušil, že Slovensko někdy trpělo pod nadvládou Turecko, no už jsem zase o něco chytřejší. A musím říct, že je tento film možná aktuálnější než v době vzniku a možná dokonce aktuální zítra víc než dnes. Nadvláda muslimů nám reálně hrozí tak do padesáti let v celé Evropě, takže kdo ví, nakolik se historie bude opakovat. Pro mě osobně ale film nebyl jen dramatem o dvou mužích, kteří se vzájemně byli schopni pozabíjet nejprve kvůli jedné ženě, ale pak i dceři. Mimochodem Emil Targo mi z historie hodně připomenul osud Emanuela Moravce. Je to též ale film o tom, kterak po počátečních neshodách a protestech si najednou dvě náboženství mohou spolu sednout. A může to klapat, když se chce. Vlastně všechno na celém světě dělají a řídí lidé. Když jsou lidé schopní a rozumní je rozumné vše. I náboženství a jeho pravidla dělají zase lidé. Majster kat je film, ve kterém jsem tak trochu čekal na závěrečné rozuzlení v podobě boje dvou bývalých přátel. Na to ale nedojde a nakonec vše vyřeší syn. Tři roky před tímto dílem natočil Bielik Jánošíka. Doufám, že budu mít někdy možnost ho vidět, protože to musí být také zajímavé zpracování. Závěrem už jen dodám, že vidět v roce šedesát šest barevný film muselo být velmi podivné. ()

javlapippi

"Rúb Emil, rúb, môj život nemá ceny!" Starý dobrý stredovek, ľud úpiaci pod jarmom feudalizmu a ottomanskou okupáciou sa mohol odreagovať v kostole, krčme a pri verejnej poprave nejakého iného nešťastníka. Funkcia  poskytovateľa spomínanej formy entrtejmentu je vnímaná ako potrebná, no nijako zvlášť vážená. Hlavný stínač si to uvedomuje, ale tvári sa, že je s tým zrovnaný a užíva si aspoň materiálne výhody svojho povolania. Primiešajme do toho súperenie v láske, podlé ťahy a následné skrzgeneračné nepriateľstvo bývalých kamarátov najsamlepších. To všetko vo farbe a veľkorysej výprave. Scenár nie je príliš komplikovaný (jedná sa o mix rozprávky a tragédie s občasnou komediálnou scénou), historické detaily mi občas dvíhali obočie, vyrovnávajú to ovšem herecké výkony, najviac excelujú Bindas ako o kresťanstve hláškujúci turecký Alipaša, Müller ako pán popravca a milo ma prekvapil Debnár (Labudom predabovaný) ako kat junior. ()

Prubner

První třetina je zbytečně zalidněna postavami Turků, kteří jsou pro děj naprosto nepodstatní. Příběh se rozjede teprve cca po půl hodině a pak už to celkem ujde. ()

sharka.68

Tenhle film jsem viděla jako malá holka, jméno Agajka mi zůstalo v paměti i ten kat....děj ustoupil do pozadí, ale kostýmy nikoliv....tak jsem si ho zase připomněla, fascinoval mne úplně stejně...jen mne víc mrazilo z těch skvěle zahraných postav...ano, Vlado Muller není jen hodný hajný Horyna, ale i v Signum Laudis, byl naprosto přesvědčivý.... ()

Sakulnikov

Jedna hláška za druhou a také spousta myšlenek.Film jakoby ze dvou rozdílných částí rozdílných žánrů - první polovina se odehrává v osmanské říši a je spíše komedií, druhá už v křesťanské zemi a spíše temným dramatem. Dobrý detail s osmanštinou/arabštinou. ()

reiser

V jednej súčasnej recenzii na tento film je napísané : "Aj napriek tomu, že sa film stal jedným z najnavštevovanejších v histórii slovenskej kinematografie, hodnotila ho vtedajšia kritika ako pateticko-teatrálny, plytký a sentimentálny." - No niečo teda na tom bude. ()

brasek

Jeden z najlepších slovenských filmov v celej histórii kinematografie. Paľo Bielik bol skvelý filmový umelec, réžia a scenár v celej svojej dĺžke sú ukážkou profesionálnej práce. Značnú časť kvality do filmu priniesli určite aj hereckí protagonisti. ()

PTuranyi

Výborná až shakespearovská dráma dvoch generácií dvoch rodín. Obdobie tureckej nadvlády je len historickou kulisou pre osobnú tragédiu dvoch mužov - rybára a kata. Spočiatku priateľov, ale ako hovorí postava pašu: "Ak chceš rozhádať dvoch kresťanských mužov, postav medzi nich ženu". Vlado Müller a Štefan Kvietik skvele stvárnili na smrť znepriatelených mužov. Namysleného a pomstychtivého Emila a priamočiareho Richardusa. Emília Vášáryová s Petrom Debnárom v roliach ich detí za nimi nezaostávajú. ()

moorks

Tenhle snímek mě dostal a překvapilo mě, jak kvalitní historické filmy vznikla na našem území. Vynikající herecké obsazení v čele s Vlado Mullerem a Štefan Kvietikem tomu snímku dodává patřičnou sílu a glanc. Výborné kostýmy, výprava, kamera. Snímek by si zasloužil určitě větší uznání než má. ()

Trescha

Velkolepé představení pánů Mullera a Kvietika. Výtečně "nakrůtené" podobenství o lásce,závisti a nenávisti.Řekl bych že tohle rozhodně patří do slovenské top ten. ()

gizi

První polovina dost bídná - něco jako hodně nepovedená pohádka. Druhá část to trochu vylepšuje. 60%. ()

Hombre8

Veškeré hvězdy z hodnocení jsou za herecké výkony a za místy vtipné scénky, dialogy a monologické úvahy sociálního, konfesního až filosofického rázu, zvláště v podání Eduarda Bindase. Jeho paša byl přenádherně poťouchlý a měl za ušima. A ti jeho hošani..! :-) Jinak je film teda riadně domotaný. Autor zjevně nekamarádil se svou hlavou. Na pozadí je celkem dobrý příběh i rozpracování postav, ale jako pragmatik mám problém s tou hŕbou nesmyslů a nelogičností, které z tohoto historického dramatu dělaj spíš pohádkovou frašku. ()

demovka

Úžasné historické dramatické dílko. Je v ně plejáda výborných slovenských starších herců v mladém věku. Mnozí by mohli říct, že tam bylo mnoho přehrávaných vyhrocených situací a scén, ale musím zde potvrdit několik věcí: Kati byli v minulosti vážení občané, kterých se všichni báli a přistupovali k nim s bázní, prosíkem a s penízky, aby si koupili jejich rady, mastičky, kusy oprátek pro zdraví nebo rychlou smrt pro odsouzeného. Většinu bydleli na kraji města a nikdo se k nim nechtěl přivdat, protože to znamenalo být katova žena, sdílet s ním jeho život, profesi a synové byli vždy předurčeni ke stejné profesi. Takže strach z dané profese, požadavky (na ženy) kata Emilia nebyli přehnané. Celé to bylo dramatické a napínavé a herecké výkony herců byli velice kvalitní. Musím pozvednut kromě 4 hlavních postav výkony kněze (Jozefa Bubského) a němého sluhy (Jan Géc). Neřekli moc slov, a přitom byli velice výrazní. ()