Umí to se sekyrou jako nikdo jiný. Není radno si ho rozhněvat... Příběh o nesmiřitelném soupeření a nenávisti dvou bývalých nejlepších kamarádů se odehrává v povodí Dunaje v období, kdy slovenské území okupovali Turci. Bratislavský rybář Richardus a kat Emil Targo by jeden pro druhého položili život, ale nakonec na sebe zanevřou kvůli lásce ke stejné ženě. Ta se jednou málem dostane do harému místního alipaši. Emilova vychloubačnost a sklon k alkoholu způsobí, že muž svého kamaráda zradí a nečestně ho připraví o životní lásku. Nenávist obou mužů je tak veliká, že se i po letech přenáší na jejich děti… Slovenské historické drama z roku 1966 je dílem klasika slovenské kinematografie Paľa Bielika. Dobová kritika tento jeho opus nepřijala vřele, neboť šlo především o divácky atraktivní dobrodružnou podívanou. Hlavní role nesmiřitelných soků ztvárnili Vlado Müller (kat Emil) a Štefan Kvietik (Richardus). (Česká televize)

klúčik

Jeden z najlepších filmov Paľa Bielika. Dnes klasické dielo slovenského historického filmu. Výborne zahraná rola katovho syna P.Debnárom.......85%. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... všimli jste si že Vlado je tady jen o 5 let starší než jeho "syn" Peter Debnár? Bylo mu tady 30 a Debnárovi 25... (:o)) ()

xaver

Vynikající slovenký, dalo by se říct velkofilm, Paľa Bielika s hvězdným hereckým obsazením.Výkony Vlada Müllera, Štefana Kvietika, Petra Debnára jsou skvělé. O k tomu všemu nádherná Milka Vášáryová. Zajímavý příběh na pozadí turecké nadvlády celkem věrohodně vykresluje tehdejší dobu. Celkově za 5. ()

Zagros

Paľo Bielik podruhé (první bylo Varúj…!) a ještě lépe. Na filmu Majster kat je vidět, jak režisérsky vyzrál. Opět volil téma Slováci pod cizí nadvládou, tentokrát Tureckou. Jde ale spíše o silný příběh dvou nejlepších přátel, kteří se stanou kvůli ženě největšími nepřáteli. Ústřední dvojka je opravdu parádní a charisma Vlado Müllera i Štefana Kvietika je obrovské. Každý jejich vzájemný dialog bylo radost sledovat. Celý jejich životní příběh natažený do pár desítek let na společensko-politickém pozadí mě dokonale připoutal k obrazovce. Napětí a dramatické situace jsou skvěle vygradované a občas se dokázalo i vtipně odlehčit. Už jen za ten úžasný dialog paši a kněze dávám krásné čtyři hvězdy. ()

ti88na

Úžasný filmový zážitok, človeku je až smutno z toho, že takéto filmy sa už u nás netočia a asi ani točiť nebudú. Müller a Kvietik odohrali herecky úžasný koncert, dialógy boli dojemné, veľkolepé, ale aj vtipné, nechýbalo napätie a celý ten príbeh bol síce jednoduchý, ale krásny a pútavý. ()

Ixbalanke

Lehký ironický humor, dynamický děj a nezáviděníhodné lidské osudy. Je to o lidské zášti, která zničí vše, i jejího nositele. ()

Disease

Teda trochu nechápu to zdejší hodnocení. Ve své době možná hit, dneska se na to dá koukat pouze prizmatem sedmdesátkových italských béček. Herecké výkony takové "pohádkové". ()

dehlie

naozaj je zahambujúce zistenie, že skutočne dobré slovenské filmy sa žiaľ točili už veľmi veľmi dávno. majster kat je toho dôkazom. unikali mi však niektoré skutočnosti ako skoro filantropia tureckého pašu, to ako sa z rybára a hlavne z kata stali takí páni. strhujúce herecké výkony, výprava však vynahradia všetko. ()

gumolit

Po viacnásobnom pozretí musím skonštatovať že Majster kat je najlepší film od pána Bielika. Herci sú skvelí hlavne Muller vo svojej životnej zápornej úlohe no prekvapí aj Peter Debnár ako Emilko. Nádherná výprava a šikovná réžia tento snímok len pozdvihujú. ()

mira007

Vlado Muller vs. Štefan Kvietik v unikátním filmu z roku 1966, který se dějem odehrává na Slovensku pod nadvládou Turků a vizuálem to je velkovýpravná, barevná kostýmová záležitost s feelingem pohádky, která není pro děti. Fascinuje mne, že se něco takového kdy pokoušeli točit v Československu ikdyž dneska se mi to nezdá moc použitelný film, Jakási snaha o náš malý hollwood, dokonce i s nahými no name slečnami. Zajímavá kuriozita. ()

Brejlil

Těm několika málo autorům komentářů příliš nezávidím. Barevné, širokoúhlé, ba i na "holé baby" došlo, ale film to není příliš dobrý. Turecká epizoda vypadá jako parodie na francouzské historické komedie s malou snahou o "psychologii" a drama. Vzápětí jsou všechny rozehrané motivy opuštěny a začíná se znovu bez Turků. Psychologie dostává pěkně zabrat, a film nakonec doklopýtá do jakéhosi (předvítatelného) finále. Právě roztříštěnost žánrů je bohužel největším záporem celého filmu. ()

Vesecký

Další ze skvostů slovenské kinematografie 60. let, která dle mého vysoce převýšila mnohými tak opěvovanou Novou vlnu filmu českého téže doby. Paľo Bielik byl výborný režisér i herec a tato historická látka mu asi hodně sedla. Příběh dvou mužů - kata a rybáře, jejich boj o stejnou dívku v době obsazení Turky, který je neúprosně veden celým jejich životem až do dospělosti jejich dětí, mentálně zaostalého Emilka a krásné dcery bývalé turecké otrokyně; zlý, sobecký a sebevědomý, dnešními slovy by se řeklo "liberál" v podání Vlado Müllera, proti němu zásadový, čestný a slušný soused (Š.- Kvietik), tyhgle nosné role byly svěřeny mistrům slovenského herectví druhé půle dvacátého století, zdatně jim přihrávaly drobnými rolemi další slovenští velikáni, ale nesmím zapomenout na jednu z velkých filmových rolí Oľgy Adamčíkové v roli katovy matky. Film jedna báseň, škoda, že na CS Filmu byl pravý okraj filmu evidentně oříznut, aby splňoval bývalý TV formát 4:3. ()

RakeW

Ó jej! To jsem zase jednou dostal něco, co jsem neočekával. "Úžasná historická freska"? A kde jí, prosím, vidíte? Uznávám, že některé herecké výkony jsou celkem povedené (i když ne pořád), některé dívky krásné a někteří kucí svalnatí a... a to je asi tak všechno. Pár slušných hlášek (stará paní katová ruluje) naprosto impotentní scénář nezachrání. Navíc to trvalo snad čtyři hodiny. Taková slabší Angelika s nějakým rádoby přesahem někam kdovíkam... Slabší dvě z pěti. ()

agassi68

Závan nostalgie ma oveje pri pohľade na elitu slovenského herectva 60-70tych rokov. Aký to rozdiel v porovnaní s paberkujúcou súčasnosťou. Milka Vášáryová si svoju krásu uchovala doteraz, Mullera nikto nenahradil, Kvietik si užíva zaslúžený dôchodok, Vašek zomrel ako neznámy bezdomovec atď.. Peter Debnár bez tradičnej brady bol pre mňa príjemným prekvapením. O výprave a réžii sa tu už pohovorilo dosť. Skrátka film, ktorý si rád pozriem znova. ()

brumbrum

Hm, dobre spravene, ale dost domotane a velice tazive. Vela detailov zahmlenych - tipek rozstvrti otca a stinacia sekera jak z umycacky riadu, este sa aj leskne. Asi v polovici filmu pomiznu vsetci Turci, o ktorych to nazaciatku bolo. Katolicky knaz sobasi par z donutenia, hoci je to totalna hovadzina, lebo "brat sa v kostole" takto bolo, je a aj bude, totalne neplatne. A dalsie lapsusy, reziser to trocha odflakal. Ale herci dobry, atmosfera dobra. Moc oddychovka to nie je, cloveku je za tym tazsie nez pred tym. Pre to vsetko len 2*. ()

kkarx

Výpravou a příběhem se to podobá filmům jako Angelika, čili je to velice zromantizované, kompetentně natočené, dobře obsazené a zahrané, ovšem jestli tohle má být jeden z vrcholů slovenské filmařiny, jak tu někdo píše, tak to není zase až tak skvělá vizitka. V barvě film vypadá jak z let padesátých a tomu pocitu dodává i teatrálnější pojetí. Proti sobě nestály nakonec dvě silné postavy, ale spíš dvě trosky. To třeba Noční jezdci z roku 1980 se s charaktery, kteří stojí proti sobě, poprali mnohem lépe. ()

Torgal

Z prvej "tureckej" polovice som videl veľmi málo, ale druhá ma fascinovala. To, čo si tento film dovolil znázorniť, som už dávno nevidel. Titulná postava charizmatického Vlada Mullera je despotický antihrdina a jeho mentálne zaostalý syn miluje krásnu dcéru jeho bývalého najväčšieho nepriateľa, kedysi priateľa. Tá sa dopustí vraždy a má byť popravená, práve majstrom katom... A ďalej je to ešte veselšie. Toľko zničených životov sa vo filme len tak nevidí. Aj napriek tomu, že voči technickej stránke mám isté výhrady, s ohľadom na rok vzniku a hlavne na fakt, že sa jedná o slovenský počin, nakoniec prihodím tú štvrtú hviezdu. 7/10 ()

Biopler

Stret opravdových chlapov v podaní Müller vs Kvietik vo filme, ktorý nie je o katovi, hoci sa tak volá. V snímke sa prenesieme ponad dosť podstatných životných zlomov, no celkové spracovanie pokuľháva. I vďaka šokujúcemu strihu, ktorý nás prenesie o 20 rokov ďalej. Na taký kúsok treba diváka lepšie nachystať, lebo veru nič nenasvedčovalo faktu, že obaja chlapi budú mať potomkov. Odstavenie tureckého pašu z príbehu v podaní výborného Bindasa je taktiež rozporuplné. Obsadenie Debnára do roly katovho syna je trochu odveci, lebo vo filme veru nevyzerá až o toľko mladší od Müllera, resp. dá sa to povedať aj ináč - tvorcovia dali Kvietikovi zopár šedín, no Müllera po 20 rokoch veľmi nezvládli. Navyše Debnár hrá debilka natoľko, až je to otravné. Našťastie sa na plátne objaví aj turecky hnedá Emília Vášáryová, ktorej to fakt sekne, a aj to celé veľmi dobre zahrá. Film hýri farbami, miestami až na hrane gýču, a celkovo po vizuálnej stránke a po stránke výpravy je film veľmi slušný kus v tunajšej kinematografii. ()

diodoros

Výborný film Paľa Bielika o zvade dvoch bývalých priateľov počas tureckej okupácie Slovenska. Kostýmy sú dobré, dej je viac-menej psychologický, film však stojí hlavne na skvelých hereckých výkonoch všetkých hlavných predstaviteľov (vedie však Vlado Müller tesne za ním Peter Debnár), ktorí sa do svojich úloh naozaj vžili a postavám a ich konaniam dali reálny a emočný rozmer. Film ponúka aj typickú bielikovskú saritu na náboženstvo, z ktorého si režisér doslova až robí srandu (v prvej polovici) a to sa týka islamu aj kresťanstva. Naozaj kvalitný historický film s výbornými hereckými výkonmi. ()