G.I. Joe 2: Odveta

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2013, 110 min (Director's cut: 123 min)

|| Scenár: Rhett Reese, Pail Wernick / Predloha: Hasbro | Hudba: Henry Jackman | Produkcia: Lorenzo Di Bonaventura, Brian Goldner | Distribúcia: Paramount, MGM | Štúdio: Skydance, Di Bonaventura Pictures, Hasbro | Rozpočet: 130 miliónov $ | Tržby: 371,923,060 $ || Rozbehnuté to bolo veľmi sľubne, jak tomu bolo aj u jedničky. Vykreslenie postáv, dokonca aj morálne otázky... Ku koncu ale z toho zostala znovu len smršť akčných scén bez štipky duše. Na jedno videnie výborná závava, ale po 3 mesiacoch si človek už len ťažko vybaví viac, než tri pamätihodné scény. Táto kategória filmov však asi nie je ani na nič iné... 60% | Blu-Ray, DD, HU DTS |(14.9.2013)

• sniper18

Je to veľmi slabý akčný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh o prvotriednej vojenskej jednotke G. I. Joe, ktorá je po infiltrácii najvyšších miest prostredníctvom prevzatia podoby prezidenta nespravodlivo obvinená a automaticky vyhladená, lenže trom z jej príslušníkov sa útok podarí prežiť a spolu s priateľmi sa rozhodnú urobiť všetko preto, aby zradcu dostali. Lenže práve sa podarí uniknúť aj niekoľkým najmocnejším zločincom a tak je hrozba omnoho väčšia. Spracovanie je ale veľmi slabé, síce zápletka na prvý pohľad pôsobí v rámci žánru celkom slušne, čo podporí aj obstojná úvodná štvrťhodina, ktorá na tú priemernú zábavu stačí, no potom to už úplne upadne. Až neskutočným tempom začne pribúdať množstvo tých najinfantilnejších prvkov, tie zaujímavejšie postavy sa postupne dostávajú do úzadia, aby priestor mohli dostať tie nudnejšie, počúvať polovicu tých trápnych dialógov je snáď za trest a tak ešte neubehla ani polovica filmu a už som sa neskutočne nudil, čo sa už nanešťastie nezmenilo až do konca. Síce musím uznať, že sa tu stále niečo deje, neustále sa mení prostredie a hlavné postavy v jednotlivých situáciách, lenže čo z toho, keď je to tak infantilné, nudné a trápne. Akcie je tu dosť, ale zaujala ma len minimálne. Je síce celkom slušne natočená, rozmanitá a miestami dosť veľkolepá, lenže za niečo stoja jedine vojenské akcie, ktoré sa nachádzajú práve len v tej prvej štvrťhodine. Potom sa tu nájde množstvo súbojov, ktoré sa snažia pôsobiť ázijským dojmom, no kvalitou sa im to ani nepribližuje, často sa bojuje mečmi, ale samozrejme nevidno ani kvapku krvi. Hlavný hrdina vo filme použije niekoľko ťažkých ručných zbraní, čo na prvý pohľad pôsobí skvelo, lenže vždy ich využije len na úplnú hlúposť a zvyšok sú už tie klasické preefektované nudné akcie. A hlavne takmer všetka akcia je podporená výraznou dávkou infantilnosti a tak tu skutočne nie je o čo stáť. Takže v celom filme za niečo stojí len akcia z úvodu, pársekundový záber zničenia Londýna a ešte oslobodzovanie prezidenta z bunkru vo finále, to je všetko. Herecké obsadenie je výborné a je bezpochyby hlavným kladom filmu. Mám tu až niekoľkých obľúbencov, Dwayne Johnson v hlavnej úlohe, ale prekvapivo ani nemá až tak moc priestoru, výborný Lee Byung-Hun, Ray Stevenson, Bruce Willis a k tomu ešte Ray Park, Arnold Vosloo a Elodie Yung, len samozrejme kvôli látke ich potenciál nemôže byť ani zďaleka využitý. Réžia a technická stránka sa mi aj ťažko hodnotia, vizuál, výber lokácií, efekty, to všetko je v poriadku, ale celkovo mi to nesedí. Dopadlo to nanešťastie presne tak, ako som sa aj najviac obával. Mohol by to byť dobrý akčný film, ale určite nie v takomto prevedení pre deti predškolského veku. Moje hodnotenie je čisto len za obsadenie, technickú stránku a priemernú úvodnú štvrťhodinu, inak je to neskutočný brak, ktorý sa dá dopozerať len s veľmi silným sebazaprením. 35%(17.7.2013)

Takže, prezmenu som sa rozhodla si dať nejakú poriadnu (aspoň som dúfala) akčnú vecičku. Priemernosť z celého filmu priam srší, ale to by som nepovažovala za taký veľký problém. Problémová je skôr produkcia, lebo polovicu filmu som chcela aby sa jednalo o film o ninjoch. Okrem jednej/dvoch bojových scén bez našich ninjov boli ostatné na jedno kopyto. Nevidela som žiadnu invenciu, okrem asi počiatočnej strely čo zachránila Duka (spoiler: aj keď iba nachvíľu). Hlavný hrdinovia nie sú natoľko zapamätateľní ako v predchádzajúcej časti. Jasné, že si budete pamätať, že tu hral Dwayne Johnson a Bruce Willis, ale chýba mi to podstatné, niečo čo by ich v týme charakterizovalo.V podstate zvyšní dvaja preživší členovia týmu mi neutkveli v pamäti skoro vôbec. Na druhú stranu, tých pomenej poriadne vypeckovaných momentov bolo absolutne skvostných. Spomenuté behanie a boj v skalách, úvodný boj neuveriteľného Storm-Shadow-a, či dokonca kruté odpálenie malej nálože v tvare včielky. Čo sa týka hercov, v podstate nemám, čo vyčítať (robili to, čo mali napísané) a považujem za geniálny nápad pridať Brucea a Mr. Johnsona aby väčšina ľudí zabudla na fakt, že jedna z najväčších hviezd z filmu, zomrela. Pre mňa ale naďalej zostáva hviezdičkou (severkou) tohto filmu Lee Byeong-heon, či už to je charizmou, jeho úlohou, či očami, nevedela som sa vynadívať. 55%(3.1.2015)

Trochu zbytečný, ale akční zábavu dokonale plnící pokračování. Navíc s novýma tvářema a celkem svižným během. Dwayne se skoro nevešel do záběru, Bruce prohodil pár ze svých kvalitních hlášek a Channing zmizel hned během první půlhodiny. Přišlo mi, že se tam toho moc neděje (co se příběhu týče), ale asi za to moch trochu slabší scénář. Člověku je vlastně jedno, jak se to bude dál vyvíjet, jen pokud to bude kvalitní akční řež. Kvalitní akční řež to ale je, takže je vše OK. Jednička byla lepší, dvojka je ale i tak solidní pokračování.(1.4.2013)

Jednotka sa mi viac páčila. Sommers mal svoj štýl a predstavu. Mám pocit, že Jon Chu len kopíruje scenár a s ničím zaujímavým nepríde. Príbeh je klasická šablóna pomsty, ktorá ničím neprekvapí. Akcie nie sú zle, ale chýbajú im nápady a navyše toto je jeden s tých filmov kde uvidíme všetky akcie už v traileri. Ani po vizuálnej stránke G.I. Joe: Retaliation nenadchnú a nezáujmu moc diváka. Čo sa týka postav a hereckého obsadenia, tak to je s tých svetlých stránok filmu. Dwayne Johnson sa sem hodil a zvyšná parta je tiež fajn, či už záporná alebo kladná. Čo sa týka hudby, tak ta je v celku fajn, k filmu sa hodí a je rovnako drsná ako pohlaď The Rocka. No aj tak dávam prednosť Silvestrimu. Oproti jednotke slabšie, ale ako celok to funguje (aspoň na prvý krát) dobre. Obľúbený soundtrack: Get Me the GI Joes, Exile, Storm Shadow, Honor Restored. 65% - 3*(8.4.2013)

• - Americký prezident (Jonathan Pryce) si počas záverečného summitu zahral na svojom mobilnom telefóne známu hru "Angry Birds". (MikaelSVK)

• - Film se měl původně jmenovat G.I. Joe: Cobra Strikes. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pri nakrúcaní zomrel po páde nožnicovej plošiny na pľaci v New Orleans kaskadér Mike Huber. (HOMERjeALIEN)