Korunovační klenoty

• Česko Královské klenoty (více)
všechny plakáty

Fragancia (Alicia Vikander) je obviněna z pokusu o vraždu Richarda Perssona (Bill Skarsgård), syna mocného vlastníka továrny na výrobu bot. Během rozhovoru s vyšetřovatelem se dozvídáme o jejím bohatém a mnohdy skoro neuvěřitelném životě, o jejích rodičích a bratrovi Jesúsovi. Přes její na první pohled ničím nerušené dětství a dospívání, kdy potká lásku svého života Peterssona-Jonssona, světového hráče hokeje, se dostáváme až k osudné noci, kterou celý příběh začíná. (lee.loo)

snob odpad!

Film, jehož sdělení je následující - 1) Plačící ženy jsou mutanti 2) Ve Švédsku žijí mongoloidní lochnesky 3) Homosexualita je přirozená 4) Koule jsou někde nad žaludkem 5) Hollywood se přestěhoval do Švédska 6) V nebi rozhodně nejedou přes energetické normy EU 7) Policajt je hodný, chápavý, moudrý, milý a spravedlivý 8) Hra vysokou holí se při hokeji neodpíská, pokud hráč předvede čtvernou otočku doleva zakončenou poskočením či poklekem 9) Zlato se vyrábí neplacením složenek plynařským společnostem 10) Blbost už se nedá vyvážet, protože je všude ()

Cheeter

Tak tohle opravdu nejde zařadit. Zvláštní směs pohádkovosti, hokeje, špatného osudu, prostě skoro všeho. Asi zatím nejbizardnější severský film, co jsem viděl. Když pominu ten, kde Finové nafilmovali jednu budovu a má to Bůh ví kolik hodin.... ()

sulimo

Zlatou rybku spláchnou do záchoda, vysněný princ je (asi) gay (což už mi přišlo trochu moc a trochu zbytečné, ale čert to vem), zlato ne a ne se objevit, kouzelný klíč vede do světa, kterej zas tak kouzelnej neni a není cesty zpět a chudá krásná dívka je ještě chudší, nešťastnější a osamělejší a osud ji (asi) donutí vraždit. Život neni pohádka, a to i když je tak vyprávěn, natočen a je zde pár dobrých jedinců s kouzelnými charaktery a dobrými úmysly, které jim ovšem štěstí nepřinesou. Atmosférická a docela krutá podívaná, kde si netroufnete odhadnout, co příjde v další minutě a rozhodně pak, jak to celé dopadne. Emocionálně vyčerpávající snímek pro svoji tragičnost, místy snad až moc, přesto ale výborný. ()

zette

Na absurditu v severskych filmech jsem si jiz davno zvykl a mam ji rad. V Kronjuvelerna se vsak misi tolik zanru (drama, krimi, mysteriozni, pohadka, komedie, parodie...), ze je to ve finale na skodu. Je ale pravda, ze v nekterych momentech me zacala trapit uzkost. Film je to originalni, se zvlastni atmosferou. Cekal jsem vsak neco jineho a ackoliv to neni uplne spatny film, uz jej nikdy nechci videt. ()

laik_60

Všetko sa jednoducho nedá dosiahnúť ... nie je možné siahnuť po hviezde na nebi, aj keď po tom túžiš. Alici Viknder (squelý herecký výkon) sa to napokon podarilo a dosiahla pokoj. Napriek sladkému "zlatému" záveru, výborná švédska dráma s prvkami mystifična a spústou nádherných slov a myšlienok. Stačí sa započúvať .. zadívať sa do pomaly smutne plynúceho príbehu a dej Vás vtiahne do seba. Nech robí vinník čokoľvek, svojej vine napokon neunikne. ()

angel74

S velkým potěšením jsem se nechala unášet na vlnách fantazie touto novodobou severskou pohádkou. Každopádně jde o neskutečně zvláštní snímek plný poetiky, životního smutku a atmosférických výjevů. Ne vždy mi všechno sedlo, ale drobnými nedostatky se po vší té kráse zabývat nehodlám. (80%) ()

dr.fish

Na severských filmech mne baví zejména ta syrovost až mrazivost, nekompromisnost ve vyprávění, blízkost našemu vnímání věcí. Tohle všechno tady není. Tady se pokoušejí naopak vyprávět něco, co možná na Severu není běžné, ale ve světě naprosto okoukané. A to mne tedy nebaví. Dvě hvězdy za film plus jednu za kameru. 55% ()

tatanapope

Čistý krásný, řádně propletený příběh dvou dětí narozených ve stejnou dobu, chlapec a děvče, jejichž život se smotá už na samém začátku. Každý z jiných poměrů, přesto ani jednoho v životě mnoho štěstí nečeká a jak to tak bývá, všechnu naději vždy něco zadupe do země. Příběh má v sobě kus neskutečné přirozenosti, která mě na tomhle snímku uchvátila, tak nějak vše, co se zdánlivě zdá být v pořádku a hezké, nám vlastně vždycky zdárně zkomplikuje život. Viděno v rámci Zahraniční výzva 2016/ Švédsko ()

Mirokukii

Mix severské detektivky, fantasy, romance a rodinného dramatu, který, pro celkem velký počet postav, není bez chybiček, avšak ve výsledku mne zasáhl dostatečně. Ostatně jako už dlouho žádný film ne (o plném počtu vážně uvažuji), ale to může být i věcí volby. Životní peripetie dospívající dívky jsou přednášeny s lehkou a jindy silnou ironií, aby poté udeřily s všední přesností. Žánrový mišmaš, který mne hodně mile překvapil. ()

LadyPupu

"Jsou věci, se kterými nic neuděláte. Věci, co se prostě dějí. Někdo tomu říká osud. Pro někoho to je prostě smůla. Na ničem z toho už nezáleží. Na čem ale záleží, je neničit ostatním jejich sny... A nejdůležitější z toho všeho je, že nesmíte nikdy nikomu jinému sebrat jeho klíče..." Poetické, mysteriózní, severské, absurdní drama s prvky krimi, fantasy a já nevím, čeho ještě. Zvláštní film, který míchá tolik žánrů, které způsobují tolik emocí, že jsem nevěděla, zda se mám smát, plakat, bát... Je tu tolik nádherných scén, tak moc emocionálních okamžiků, krásných slov... A také spousta otázek, které jakoby zůstávaly nezodpovězeny, ale nakonec do sebe vše zapadne a odpovědí se nám dostane... "První klíč odemyká štěstí, druhý klíč odemyká radost, třetí lásku a čtvrtý..." ()

Narya89

Hodně depresivní drama o těžkém životě jedné rodiny. Alicia Vikander zde ztvárnila roli svérázné a samotářské dívky, která za každou cenu ochraňuje svého mladšího bratra a po jeho "nehodě" se snaží vypátrat pravdu. Líbilo se mi vyprávění formou retrospektivních záběrů, prokládaných výslechem Fragancie i závěrečné rozuzlení. ()

Pedross800

"POPRAVDĚ, KDOKOLIV MŮŽE VYROBIT ZLATO. S ODHODLÁNÍM NIKDY NEPŘESTAT VĚŘIT V NEMOŽNÉ A V KLIDU VYČKAT NA TY SPRÁVNÉ PODMÍNKY. SPRÁVNÝ POMĚR MEZI TLAKEM A TEPLOTOU....ŽIVOTEM A SMRTÍ....A VZNIKNE MOMENT, KTERÝ SE NEBUDE NIKDY OPAKOVAT." Popravdě, dlouho ten magický moment nepřicházel a já nevěděl co si s tím filmem počít, zda se mně líbí, či ne......ale nakonec, nakonec se objevil. Nevím, kdy přesně a jak se to stalo, ale bylo to tam a já si tu zvláštní podívanou, kde se tak podivně prolínala realita se snovou fantazií nakonec užil. A Vikanderka a její dlouhé vlásky, pááááne jo to bylo něco :-) ()

insurgentes

Už vím, co mi tak chybí u většiny českých filmů z poslední doby: silný příběh, prosycený bolestí a utrpením, podaný tak, že se člověk neštítí nechat se dojmout. ()

Hanys_

Moc mi ten severský humorně depresivní mix nesedl. Spousta wtf situací a jako třešnička teplý krasobruslař, který se stane nejlepším hokejistou na světě. Tohle asi bude to umění. ()

Schuldiner

Tak tohle ne! Tohle prostě ne.. Přiznávám, nevydržel sem to uplně celý... Vlastně asi jen 30 minut. Pak sem to jen zrychleně přetáčel, abych alespoň věděl o co přicházim.. Tahle mysteriózní komedie byla nad moje síly! ()

Hydra Foy

V popise vyššie čítam "drama", nemôžem súhlasiť. Kronjuvelerna sa nedá popísať tak sucho a jednoznačne. Sama neviem čím tento film žánrovo vlastne je, pretože obsahuje mnohé. Trochu z rozprávky, trochu z drámy, trochu z thrilleru, trochu z artu, trochu z komédie, trochu z krimi a trochu z pravej severskej atmosféry. Napadá mi spojenie fantasy thriller a ani s tým nie som celkom spokojná. Označenie správneho žánru však nie je také dôležité, pretože Kronjuvelerna je iná. Farebná aj temná, nápaditá aj klišovitá, s nádhernou hudbou, príjemne-nepríjemnými hercami (Bill Skarsgård) a zaujímavým príbehom. Ako pozerám na hodnotenie, myslím, že dobre vystihuje, čo od tohto filmu môžete čakať - buď si ho zamilujete ako ja, alebo vás čaro filmu nechá rovnako chladnými ako je zima vo Švédsku. ***SPOILER: čo by som mohla vytknúť je vyvrcholenie celej zápletky, alebo presnejšie návrat Peterssona-Johnssona, ktorý čo ako pôsobil celý čas homosexuálne, v závere si to nepochopiteľne rozmyslel... na druhej strane, Kronjuvelerna sa nikdy netvárila ako "based on true story" SPOILER*** ()

Disease

Film osciluje mezi kýčem, klasickým severským dramatem a takovou Ameliovsko-Gilliamovskou poetikou. Taktéž mé dojmy oscilovaly mezi 2 a 4 hvězdami, ale nakonec převládlo to dobré. ()

DannyBoy80

MINIKINO Kavárna, 16.11.2012, Ostrava, Severský filmový podzim: hodně divný film, který mě moc nevtáhnul do děje. Jedná se o takový mišmaš různých věcí, že to vyznělo strašlivě. Proč je tam protknutí dvou dob (včetně realií), když se to odehrává v průběhu pár let, respektive někdy v jedné době. je tam spousta nesmyslů a tímto je to pro mě velké zklamání. ()