Kon-Tiki

• Velká Británie Kon-Tiki (více)

Nor Thor Heyerdahl a jeho Kon-Tiki, světoznámý příběh nebezpečné plavby v roce 1947 do Polynésie. Film vypráví o přípravě cesty, ale hlavně se koncentruje na plavbu samou, na neuvěřitelné dobrodružství, které ovlivnilo historii a změnilo názor na skutečné osídlování Polynesie. Film zatupoval Norsko na řadě festivalů.
(Film+)

ostravak30

Norský film nedosahuje takových úspěchů ve světě, ale snímek o nejvýznamnější osobnosti, nebo minimálně jedné z nejvýznamnějších, neboť neznám tak dalece jejich dějiny, stál za to. Povedlo se jim nastínit všechny strasti přípravy neuvěřitelné plavby. A také problémy, s nimiž se námořníci museli vypořádat. Jen oni a ticho moře. Popřípadě šum vln. Dobrodružná povaha každého malého kluka, který se skrývá i v dospělých jedincích, doslova plesá. Kdo by nechtěl zažít podobné dobrodružství. A dokonce bych ani neřekl, že to byl film nějak zdlouhavý nebo že by některé scény mohly být vypuštěny. Ne, nechal bych jej přesně tak, jak je. Protože tak má s sobě nejen velké dobrodružství, ale také velkou hloubku. Tento film bych s radostí shlédl znovu a jsem přesvědčen, že bych se opět nenudil. ()

SAINTS

Formalna stranka filmu je unikatna.Kon-Tiki je kvalitny dobrodružny film v ktorom je nejeden krasny zaber.Postava Thora je dostatočne zaujimava a jeho tužba hraniči priam s posdnutostou a kvôli svojmu snu obetuje aj vstah zo svojou rodinov.Z tohto pohladu môžeme Thora vnimat kontroverzne.Skoda že film začne časom nudit hlavne po vyplavani namornikov na more.Okrem burky a sceny zo žralokmi tam vel a zaujimavych veci nie je a film začne byt monotonny. ()

adamix

Nádherná výpravná dráma o nezvyčajnej plavbe, ktorá vznikla zo srdca. Netýra divákmi nasilu vloženými emóciami a zbytočnými konfliktmi medzi postavami, ale všetko plynie v čistej rovnováhe a pretvára sa do skromného škandinávskeho filmu s posolstvom. Sympatická námornícka grupa, s ktorými by som vydržal pozerať aj ďalšiu hodinu. Pri ďalšom pozretí zvážim svoje hodnotenie (aktuálne je to 4,5). ()

javlapippi

O tom ako partia driečnych árijských pltníkov z Peru do Polynézie preplávala a čo pri tom zažili. Oproti svojim vikingským predkom mohli aspoň stráviť celú cestu v trenkách. V porovnaní s predlohou pribudlo nejaké to v knihe nespomínané napätie medzi členmi posádky a pridali sa trochu prehnané akčné momenty so žralokmi. Ako celok to ale drží pohromade a ponúka pôsobivý filmový zážitok. ()

yatan

Jednoznacne jeden z najsilnejsich filmovych zazitkov roka, a pravdepodobne jeden z najsilnejsich motivacnych pribehov natocenych vobec. Musel to byt naozaj vynimocny clovek, ktory bol pohanany obrovskymi ambiciami no film to spravne posadil do polohy staci to? Heyerdahl zomrel vo svojom tretom manzelstve na rakovinu vo veku 87 rokov. Thor povedal: „Pokrok je schopnost člověka komplikovat jednoduché.“ Salamun povedal: "Jesť príliš veľa medu nie je dobré; a je to sláva, keď ľudia vyhľadávajú svoju vlastnú slávu?" Krasny film! ()

HaniRM

"Hranice? Nikdy jsem žádné neviděl, ale slyšel jsem, že existují v myslích některých lidí." Thor byl frajer, napadlo mě, když jsem o něm četla v knize Neznámá země od Petra Horkého. Thor byl šílenec, došlo mi, když jsem viděla tehnle film, a taky snílek. Naštěstí má trhlé kámoše, kteří jsou ochotni riskovat svůj život. Při nervózním okusování nehtů si uvědomíte, že tvůrci odvedli pořádný kus dobré práce. ()

jack_scott

Řemeslně velmi povedený životopisný snímek o známé cestovatelské legendě a jeho expedici. Nevidím žádná negativa, ale není tak strhující, jak by mohl být. 85%. ()

srolyma

Úplně toho Thoříka chápu. Když jsem v osmaosmdesátým na branným kurzu brázdil hladinu Pastvinské přehrady na vratkém plavidle a jako posádku mi vylosovali slečnu, které se pro její fyzické přednosti říkalo stará tlustá indiánka, tak mi taky bylo úzko. Nejvíc asi v momentě, kdy jsem se v rámci nácviku jakýchsi vodáckých dovedností musel proplazit mezi jejími masitými stehny ze zadní části loďky na příď. Takže mám s tím fousatým Norem podobné zkušenosti. Je pravda, že on ujel asi poněkud větší vzdálenost, taky vlny v Tichomoří budou nepatrně vyšší než na přehradě a ryby dravější, ale zase s sebou nemusel vláčet starou tlustou indiánku. Film výborně natočený po vizuální stránce. Jinak se Norové snažili co nejvíc držet skutečnosti, takže mě ta nekonečná plavba po moři několikrát ukolíbala až na samý pokraj spánku a místy i za něj. Což nic nemění na tom, že před Thorem smekám. ()

pafka

Dobre, dobre. Ted jeste videt skutecny dokument z roku 1950 a vim vsechno. Teda krome toho, kde brali pitnou vodu a ze ji porad asi meli dost. To me trosku chybelo tyhle strasti. Libila se mi atmosfera, herci i scenerie. Zkratka dobrodruzstvi bez vetsich dramatickych chvil, coz bylo snad jedine v deji, co mi trosku chybelo, ackoliv preci neprekrouti skutecnost, ze. ()

Vasyl

Člověk by neřekl, že ho jako heterosexuála, bude bavit film o partě fousatých blonďáků na voru. A to i když těch medůz, žraloků a bouřek klidně mohlo byt víc. Ale je to evropskej film, takže všeho s mírou. Když jsem to tak viděl, vypadalo to docela aji lákavě. Sluníčko, tabáček, velryby, pohodička. Ale ve skutečnosti to musel byt strašnej boj, zlatá Vltava na 4 dny. ()

Bajislaw

Působivé, překvapivě velkoryse pojaté drama, které za těmi nejsilnějšími snímky o lidském boji s nevlídnými živly poněkud zaostává, slibnému námětu navzdory, ale přitom rozhodně není pouze dynamicky natočeným filmem podle skutečných událostí. I pro ty, kteří vědí, jako to s expedicí Kon-Tiky bylo, skýtá řádu překvapení. ()

Gortyna

Očekávaný průměr. Jinak testy DNA provedené na kosterních nálezech v Polynézii a žijících obyvatelích prokázaly, že souostroví nebylo osídleno z Jižní Ameriky, jak se domníval sympatický dobrodruh, nýbrž opravdu z Asie. ()

Destiny65

no tak v tomto případě opravdu klobouček. V prvních několika minutách mě napadlo "bože tohle asi opravdu do konce nedokoukám" ovšem myšlenka přeplutí oceánu jen na voru mě přece jen udržela a opravdu to stálo za to. Žádný krvák, žádné přehánění, prostě klasické drama dle mých představ ()

veverysiak

Veľmi pekný vizuál, a to nielen v tej divokejšej sfére, ale aj vo vykreslení dobových mestských scenérií, a ešte fajn fešáci, pravé nordické typy, ktorým ani pár grciek na tvári neuberie nič z ich príťažlivosti, no a to je tak asi všetko, pôvodne som bol veľmi sklamaný zo scenára a samotného spracovania, veď urobiť film o jednom z najbláznivejších dreamerov v histórii ľudstva, to musí byť materiál, z ktorého musí vytrieskať profit aj hocijaký troškár, lenže výsledok je mdlý, skúste si niekto predstaviť, že vás nalodia s ďalšími piatimi odroňmi na značne labilné akože plavidlo, kopnú do vás a na dlhé dni nebude okolo vás nič len strašidelný oceán, veď už len toto je námet na psychotrilerový horor ako vyšitý, je mi jasné, že o toto autorom nešlo, ale aby sa takmer úplne vyhli klaustrofobickému napätiu, krízovým stavom v prestarnutom kolektíve a nenormálne tajomným hĺbkam oceánu, to filmu poškodilo, mierne som upravil svoj názor po tom, čo som si prečítal niečo o výprave Kon-Tiki a dozvedel sa z úst samotného Thora, že celý trip bol vlastne nečakane bezproblémový, a potom sa už na tento film pozerá úplne inak a uvedomujem si, že by sa chudák Thor musel v hrobe obracať, keby chlapi z toho spravili nejakú holyvúdsku kovbojku, chceli byť zrejme autentickí, preto to na škodu vyzerá ako polodokumentárny film s prekrásnym vizuálom, takže 60%. ()

RomaS

Vhodnější důvod proč se dívat na tohoto seveřana velícímu voru, který má přeplout pacifik je spíše nádherné prostředí, kde se cesta odehrává než očekávání velkolepého dobrodružství. Na to je příběh příliš lineární a téměř bez napětí, ale zase krásně pozitivní. Doporučuji sledovat v HD. ()

gezper

Originální dokument (z r.1950) jsem neviděl, knihu nečetl (do 70 jazyků, 50 mil. kopií), ale anabáze je to zajímavá. A to nejen díky úsměvným paradoxům: hlavní strůjce 9000 km dlouhé a nebezpečné výpravy balzovým vorem trasou, která se považuje za nemožnou neumí plavat (!?). Nebo třeba že z ostatní 4-členné posádky byl předtím na moři jen jeden. Jinak některé záběry osazenstva moře mi připomněli nedávno viděné Life of Pi (kosatka-žralok, žralok, létající ryby, medůzy). Jo a lacinou mini-linii s krabem si mohli odpustit, jinak docela spokojenost. [70%] ()

Orlando Bloom se vrací k pirátům

Orlando Bloom se vrací k pirátům

19.08.2015

Ano, k těm z Karibiku. Představitel Willa Turnera se totiž objeví v pátém díle úspěšné blockbusterové série, který ponese název Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Jack Sparrow s tváří… (více)

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

22.06.2014

Legendární producent Jerry Bruckheimer (Mizerové, Skála) už nedělá primárně pro studio Disney. Po několika finančních zklamáních (Princ z Persie, Čarodějův učeň, Osamělý jezdec) mu nebyla obnovena… (více)

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

12.08.2013

Jak jinak, může za to Osamělý jezdec. Největší komerční průšvih letošního léta čelí ztrátě v odhadované výši 160 – 190 milionů dolarů. Kvůli tomu teď šéfové studia Disney dávají pořádný záhul Jerrymu… (více)