Kon-Tiki

• Velká Británie Kon-Tiki (více)

Nor Thor Heyerdahl a jeho Kon-Tiki, světoznámý příběh nebezpečné plavby v roce 1947 do Polynésie. Film vypráví o přípravě cesty, ale hlavně se koncentruje na plavbu samou, na neuvěřitelné dobrodružství, které ovlivnilo historii a změnilo názor na skutečné osídlování Polynesie. Film zatupoval Norsko na řadě festivalů.
(Film+)

Terva

CITÁT - Díky tobě bude tento ostrov slavný........... Tiki je Bůh Slunce, který nás dovedl na tento ostrov. Původní myšlenka trvala deset let, a až v roce 1946 se Thor rozhodl svou teorii o vorech a cestě z Peru do Polynésie dokázat. CITÁT - Neměli lodě, ale vory......... Thor chce dokázat, že světové oceány netvořily bariéry, ale naopak cesty. Nebyly překážkou, ale stezkou. Rozesmála mě scéna s repelentem proti žralokům - to se povedlo (cca 75 minuta) CITÁT - To není rajská polívka?........... Krásnou hudbu a pěkný záběr si vychutnejte okolo 90 minuty - velmi povedené. Při téhle scéně mi úplně mrazilo. CITÁT - Třeba jsme ve Vesmíru sami??......... Tak jo, tohle byl krásný snímek a velké dobrodružství. Velká spokojenost. ()

Padme_Anakin

Úchvatná dobrodružná plavba se šesti statečnými na voru z balsového dřeva tisíce kilometrů přes Tichý oceán, Pål Sverre Hagen jako norský mořeplavec a dobrodruh naprosto dokonalý, ty jeho krásné oči vydají za stovky slov, ani nemusí otevírat pusu.. Příběh o síle lidské vůle, obrovském odhodlání a nezdolné víře mě ohromil, k tomu je tedy vizuální stránka snímku podmanivá a působivá.. ()

Cubinho

Nejdříve, když jsem na Kon-Tiki náhodou narazil, mě zarazilo, že Norové natočili jakýsi mořeplavecký film. O to větší překvapení přišlo při samotném sledování filmu. Příjemný casting v rukou pro mě úplně neznámých režisérů (kteří mimochodem po úspěchu Kon-Tiky dostali na starost režii nových Pirátů z Karibiku) realizuje na pár metrech čtverečních (občas i krychlových) dramatickou cestu norského dobrodruha, a teď už i mořeplavce, Thora Heyerdahla, z Peru do Polynésie. Moc příjemná kamera, kde dominují záběry tvorů z podmořského světa, podbarvená moc výbornou hudbou, u mě vykouzlila asi největší filmový zážitek z roku 2012. 9/10 ()

ledzepfan

To námořničení bude asi pořádně nafouknutá bublina, když i 6 naprostých amatérů zvládně více než 100 dní na skoro neovladatelném voru, obklopeném žraloky-a přitom se dostanou z bodu A do plánovaného bidu B....=Norský výsměch a plivanec do tváře všem Achabům a Dlouhým Johnům Silverům, kteří z toho dělají těžkou dřinu :D :D... Hezký film s několika parádníma scénama(např setkání se žralokem obrovským). Chtělo by to ale asi delší minutáž aby si divák trošku více užil ponorku a trable na palubě... Pár akčních scén je evidentně domyšlených a přibarvených... A Thor (na mě)působil jako hrozně nesympatický šulin....Podtrženo sečteno silné 3 nebo slabší 4 ()

NinonL

Slušný dobrodružný film o plavbě party mužů z Peru do Polynésie na voru. Byla jsem hodně zvědavá, jak se to, s pravěkou technikou, která byla při stavbě použita, podaří. A podařilo, podívejte se sami. ()

MartinezZ

Blázni a snílkové, v dobrém slova smyslu. Nicméně film je tak trošililinku o ničem, mohu-li tak říct. Thorovi nikdo nevěří jeho teze a tak se je rozhodne ověřit sám. Sežene si k sobě pár lidí (to zabere ve filmu jen pár minut) a postaví vor (pár střihů), díky němuž se pak plaví (většina filmu). Jenže vy prostě vidíte to plavení, jednu bouřku, jednu smrt, pár dalším "drobných" narušení "klidné hladiny" a doplutí. Největším kladem jsou tak asi čb ukázky a vysvětlovačky na konci filmu. Náplň na dvě hodiny času to ale rozhodně není. ()

Historik

Oficiální text distributora hovoří o strhujícím dobrodružném filmu, což je charakteristika, nad níž je možno se pousmát. Film je všechno jiné, jen ne toto. Je to snímek velmi pomalý, místy až melancholický a vizuálně podmanivý. Žádná akční jízda se nekoná a možná je to i dobře. Myslím, že to Seveřani uchopili za správný konec. ()

JJ.Gibson

Film Kon-tiky mě zaujal od chvíle, kdy jsem se o něm dozvěděl. Po shlédnutí, ale musím říci, že jsem čekal něco trochu jiného. Asi jsem čekal něco ve stylu Perfektní bouře, což byla odemě chyba. Né, že by to byl špatný film, to určitě ne. Ale když si to člověk v klidu přebere, tak nic moc zásadního se vlastně nestane. Chlápci na voru, občas nějaký žralok, sem tam bouře a to je tak asi vše. Je to dobře zahrané o tom žádná, ale není to věc, co bych chtěl někdy vidět znova... ()

MikO_NR_1909

Veľmi dobre nakrútené a nasnímané, ale nedá mi to... Na to, aký je mladý hrdina sympatický mi tento snímok prišiel relatívne neosobný, nenapínavý a nepociťoval som chuť objavu, aký som mal pri Depardieuovi : 1492 Dobytie raja. Samotný koncept neprináša nič nové... Na konci som už ani nevládal veľmi tešiť sa s posádkou, lebo ma to rovnako psychicky vyšťavilo, ako ich fyzicky ťažkou plavbou. ()

nirvanafan

Tenhle film ve mne vyvolal podobné pocity jako čtení dobrodružné knihy. Soustředěnost na hlavního hrdinu může zezačátku někoho nudit, poněvadž dostat se na vodu zde trochu trvá, na druhou stranu je to nezbytně nutné pro pochopení jeho motivace, která se skládá částečně z ješitnosti a šílenství, ale ve výsledku je něčím, co musíte bezmezně obdivovat (nebo se nedokážete nadchnout jako malé dítě a v tom případě je mi vás líto). Na vodě pak už odstartuje nejsilnější část příběhu, které nechybí nic, co by se v těchto chlapských námořních dobrodružstvích vyskovat mělo čili: bouřka, žraloci, ponorka, útesy. Zní to nudně? Není tomu tak. Bez vatových keců se vám dostane vrchovatého napětí, ať už jednomu z hrdinů málem ukousne nohu žralok nebo jen nemůže zpát a poslouchá skřípění lodi. Já se kochala, fandila a dojímala a po dlouhé době se nechala přitáhnout k obrazovce takovým způsobem, že jsem zapomněla na svět kolem sebe. ()

Freemind

Vcelku přesná adaptace jedné z nejodvážnějších expedic XX století. Film jde na věc přímočaře, po hollywoodsku, od Švédů jsem čekal trochu víc - ale stejně nemohu dát jinak, než za čtyři. Strhující, exotická, dobrodružná podívaná, u které pookřeje srdce každého aktivního nebo pasivního milovníka dalekých cest a velkých výzev. Žraloci, bouře, svítící potvory, kokosy, písek, slunce a pot. Juj! ()

fragre

Samo vypodobnění plavby je skvělé a obrazově nádherné. Nechápu, že jej někdo může považovat za zdlouhavé. To už se někdo nudí, pokud na vor každou chvíli neútočí lidožraví kalmaři, či co? Trochu mi vadila ta linka vztahu TH se svou ženou, která byla poněkud sladkobolně pojednaná a vypointovaná. Ale stejně mi to připomnělo mé dávné okouzlení, které jsem cítil v dětství při četbě knihy Ve znamení Kon -Tiki. ()

Tony.cs

Tenhle neskutečně úžasný příběh mi vlil do žil tolik slunce, kolik jsem nepocítil ani v těch největších vedrech. takhle přátelé, takhle má vypadat život. ()

blackrain

Parta "kamarádů" v čele s Thorem Heyerdahlem musela být naprosto šílená, ale zároveň museli moc dobře vědět, co dělají. Plout někam na něčem, kdy nevíte, jestli vůbec doplujete a přežijete, je čiré bláznovství. Na druhou stranu před nimi musím hluboce smeknout, že něco tak úžasného dokázali. Museli věřit svému úsudku a svým schopnostem. Bez toho to nejde. Thor Heyerdahl byl muž slova a činu. Pevně věřil ve svou teorii a věřil, že je správná a že se to dá dokázat a on to dokázal. Zrealizoval cestu a za dramatických okolností doplul. Takhle zfilmovaný příběh splňuje moje představy o hraném dokumentu. ()

slunicko2

Early man did not see the oceans as a barrier but rather as a means of communication. 1) Místo mě zde výstižně promluvili Radek99, Shadwell, Gemini a spoonman, na jejichž komenty tedy odkazuji._____ 2) Norové ve svém nejdražším filmu své historie (asi 16 miliónů dolarů) předvádějí pěkné muže. Je tu 26letý Jakob Oftebro (radista Torstein), 32letý Tobias Santelmann (Knut) a samozřejmě a pompous, self-centered weirdo, 32letý Pål Sverre Hagen (Thor Heyerdahl)._____ 3) Natáčelo se ve Švédsku, v Norsku (Askerhus, Lillenhammer), v Bulharsku (scény z New Yorku), v USA (New York), v Thajsku (Khao Lak a Phuket), na Maltě (vodní nádrž) a na Maledivách. Každá scéna vznikla nejdříve norsky a pak anglicky._____ 4) Komu záleží na historické věrnosti, přečte si knížku a podívá se na vlastní Heyerdahlův dokument. V našem případě tvůrci poněkud upravili idylický průběh cesty, aby dodali filmu dramatičnosti. Podařilo se jim to se střídavým úspěchem, jak pěkně popisují mnou odkazovaní komentátoři._____ 5) Dopřát si pořádné chlapské dobrodružství vlastně není tak těžké. Stačí a dozen logs or so, big balsa wood logs, and a hut for five crew. All very capable, of course. The mast, the rudder, there you go: the Kon-Tiki. ()

italka63

Všeho bylo nadávkováno přesně akorát. Odhodlání Thora Hayerdahla dokázat svoji teorii, jeho přátel mu pomoci, modrých dálek, dobrodružství, všechno krásně v souladu.Moc hezký film. ()

togaf

V reálném životě bych asi Thora nesnášela, ta jeho umanutost navzdory všem a všemu...ale na filmovém plátně ho zbožňuji. Pravý hrdina bez bázně a hany. Pokud někdy zapochyboval, nedal to najevo. Šílený plán a šílený vědec, dokázal ale přesvědčit partičku dobrodruhů, že dokážou přeplout z Peru do Polynésie na voru. A otec Ryana Goslinga by měl zavzpomínat, jestli v mládí nenavštívil Norsko... ()

Orlando Bloom se vrací k pirátům

Orlando Bloom se vrací k pirátům

19.08.2015

Ano, k těm z Karibiku. Představitel Willa Turnera se totiž objeví v pátém díle úspěšné blockbusterové série, který ponese název Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Jack Sparrow s tváří… (více)

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

22.06.2014

Legendární producent Jerry Bruckheimer (Mizerové, Skála) už nedělá primárně pro studio Disney. Po několika finančních zklamáních (Princ z Persie, Čarodějův učeň, Osamělý jezdec) mu nebyla obnovena… (více)

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

12.08.2013

Jak jinak, může za to Osamělý jezdec. Největší komerční průšvih letošního léta čelí ztrátě v odhadované výši 160 – 190 milionů dolarů. Kvůli tomu teď šéfové studia Disney dávají pořádný záhul Jerrymu… (více)