Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

jane1106

Půvabná, stylově bezchybná reminiscence zlatého věku Hollywoodu, která ale schází ještě nepatrná přidaná hodnota v rovině příběhu, aby pro mě dosáhla až na úplný top. Jean Dujardin je ovšem výborný a s tak bohatým výrazovým rejstříkem by si z fleku mohl odskočit zpátky v čase oslňovat v rolích němých hrdinů. ()

Milwa

Asi jsem čekala více než němý romantický film....neurazí, nenadchne. Pejsek je roztomilý, to ano, ale to je i v reklamě.K nedělní snídani, nebo žehlení dobrý, ale všechny ty nominace?! nechápu. A kdyby už nic dalšího, tak mohl mít opravdu lepší hudební doprovod. Podobné zklamání jako u "Slamdog Millionaire". ()

Pfff

Ach! Mé vintage srdce zaplesalo! Jsem vážně ráda,že si toho všimla i akademie, protože něco takového tu chybělo! Nemyslím si, že je tohle počátek znovuzrození němého filmu, ale je to neuvěřitelně milá připomínka. Tento film byl vytvořen s ohromným citem a láskou a je to vidět na každém záběru. Děkuju! ()

KOZEL84

Kdo trochu zná mé hodnocení (a je jasné že všichni je perfektně znáte horem i spodem a na zažádání odrecitujete minimálně pět mých komentářů),ten moc dobře ví,a tohle bude pecka,že nejsem fanda němých filmů!Tak a je to venku.To je bomba,co?!To proto,že filmy z dob kdy Lumierové stáli vedle kamery s šroubovákem,sou mi stejně u prdele jako globální oteplování,třídění odpadu,utrpení třetího světa nebo výsledky Českého Lva.Marně si například snažím představit,jak až pozérský dement bych musel být,abych tomuhle dal pět a žvanil něco o poctě němým filmům,když tohle je zaručeně první jaký sem kdy viděl.Ó jak vytříbený vkus máte!Příběh nikde (a už vůbec ne veselý) a hudba po chvíli leze tak na nervy,že jeden brufen je málo a člověk má chut' si prostřelit hlavu.No akademie si letos připravila pro normálního díváka řádně nechutné mrmle k chlustání do ksichtu a tahají je opravdu až z nejzazších koutů paty.Není to sice takový humus jako oscar pro Plummera (nic proti němu,naopak,ale jestli ocen'ují jen proto,jakou postavu hraje a že by ho asi měl dostat než umře,tak jděte pánové do hajzlu!),ale přece jen je krásně hnědozelenokrvavý.Dva sympatičtí herci a jeden pěkný taneček soudnému člověku nemůžou dát ve výsledku pět a jestli tohle má být film roku,tak to je to už opravdu jen a jen smutné! ()

jasanka

Jak já se těšila, že si tu budu "obhajovat" své "odpadové" hodnocení. Nakonec je to ale úplně jinak. Asi tak šedesát minut jsem se velice bavila. Hudba dokonalá (asi nejlepší na celém filmu), herci měli velké charisma, a celé to bylo takové milé a hravé. Pak se děj ale trošku zhoršil a začala jsem se nudit. Celkově bych tedy dala 3,5*. A jen menší vsuvka k výhře Oscara - i když se mi The Artist líbil, a jsem ráda, že jsem ho viděla, i tak souhlasím s velkým počtem lidí, kteří si myslí, že tím ceny udělali (zbytečně) velký krok zpět. ()

El-Barto

Uznávám, že v téhle době musí být těžké vyprávět něčí příběh bez mluvených slov, o to chytřejšího režiséra film potřebuje. Myslím si, že natočený je The Artist skvěle, ale ten příběh je strašně o ničem. Prostě jen o herci, který s příchodem mluveného filmu jde do háje a to je v podstatě všechno (nebýt film němý, tak nemá šanci). Jean Dujardin se na roli výborně hodí, Oscara si zaslouží a Bérénice Bejo je aspoň kouzelná. Z The Artist mohl být buďto megapropadák a nebo megaúspěch, já jsem rád, že uspěl a za ten nápad a odvahu jít do toho dám 7/10. ()

ellegrey

Skutečně i teď v roce 2012, v době, kdy většinou největším úspěchem filmů bývá nesčetné množství počítačových efektů a kdy herecké obsažení je složeno z populárních ačkoli ne tolik talentovaných herců, byl natočen němý film. A přes velké překvapení některých jedinců, je snímek nejenže kvalitní, ale také úspěšný. Herecké výkony jsou neuvěřitelné. Přestože se jedná o němý film, herci dokázali svým postavám vštípit natolik silný charakter a bezmeznou věrohodnost, že si divák leckdy ani nevšimne, že postavy nemluví. V podstatě není nic, co by mělo být filmu vytknuto. Odcházela jsem z kina naprosto spokojená což se mi už dlouho nestalo. The Artist je výborným filmem, který rozhodně vstoupil do dějin světové kinematografie a oslnil již spoustu diváků. 85% Více zde ()

guruhonza odpad!

Nedokoukáno. Takovej sr*nec natočit, že jim není hanba! V 21. století jsem zvědavej na trošku jiný filmy, DÍKY ()

Saur.us

Jakoby na vás dýchl duch němého filmu. Formálně vynikající, obsahově trochu slabší. Každopádně krásný návrat k němému filmu. ()

zahadum

Prekvapenie roka ! až som sa bál keď som si k tomu sadal a na konci som sa bál vstať od toho...kedy zase najbližšie uvidíme niečo tak milujúce a tak verné filmovému umeniu ??? ()

ladno

Ešte nikto takto krásne hold filmovému remeslu neskladal. Najbližšie bol Ed Wood, ale predsa len som to silnejšie cítil z tohto dejovo síce veľmi jednoduchého, avšak obsahovo neuveriteľne bohatého filmu. Všetky Oscary právom zaslúžené, ale ešte sa mohla zmestiť i Bérénice Bejo aj s kamerou. Ja neváham. Iba sa čudujem, že ma nemý film v dnešnej ako vizuálnymi, tak i zvukovými efektami nabitej dobe kinematografie nenudil. 96% a iba málo chýba do 100. ()

chelsea17

Je to asi moje první celovečerní seznámení s němým filmem. Upřímně, nikdy jsem si nepomyslel, že se na nějaký podívám, jelikož ta představa "nemluveného slova" mě moc nenadchla. Velký vliv na tenhle francouzský film má to, že je točen v moderní době. Jistě, bylo použito stejných nástrojů, kamer, rozměrů snímku jako v starých filmech, ale ten filmový pokrok musí být znát. Abych ale řekl pravdu, nemám vlastně tušení, protože jak jsem zmiňoval, žádný němý snímek jsem předtím neviděl. Možná příběh a celkové pojetí bylo hezky představeno, že bych si ho nedokázal dříve asi představit. Proč ale ne, kdo ví jací tehdy byli filmaři a další lidé s tím spojení, netradiční postupy. Budu asi muset udělat další zastávku do těchto "oldschoolových" děl. Co se týče příběhu, tak ničím nevybočuje, je to trošku fádní, nic u čeho by divák zíral s otevřenou pusou. Třeba to byl i účel, ukázat vše, jaké to dříve bylo. Vždyť nějaká extra originalita, co si budem nalhávat, v prvopočátcích asi těžko mohla být. Jednoduché příběhy, i třeba na které jsme narazili v The Artist, jsou důkazem. Nějaké začátky samozřejmě musí být a neříkám, že je to nějak špatné, nudné nebo něco podobného. Nic složitého se nedalo ani čekat, diváci jsou rádi i za to málo, co jím tehdejší kina, právě v těch raných letech, nabízela. Celkově je to solidní film, dokáže navnadit dobrou atmosféru i bez přítomného zvuku, což je nejdůležitější. Sice jen za 3*, ale i jako slušná oddychovka může mnoha lidem zpříjemnit večer. Ještě abych nezapomněl, taneční kreace obou herců jsou úžasný, asi se to nikdo nenaučil ze dne na den... Počet hodnocení: 6043 ()

edie sedgwic

Hudobne a vizualne zaujimavy film s myslienkou, ktora nie je tak celkom nova, napriek tomu je nezvycajne vidiet jej neme a cierno-biele spracovanie v 21. storoci. Pre mna najzaujimavejsou postavou jednoznacne Peppy Miller v podani Berenice Bejo. ()

Platom

Na jednu stranu jsem si kladl otázku, proč roce 2011 natočit němý černobílý film, který se snaží podobat svým prapředkům z počátku 20. století. Dostalo se mi odpovědi - proč ne! Příjemný, melancholický snímek nás zavede mezi léta 1927 až 1932 a ukáže nám, jak taková sláva může být náhlá i pomíjivá zároveň. Atmosféricky vychytané, bez jakýchkoli nudných pasáží.. Vše zde funguje tak, jak fungovalo před lety a jsem si jistý, že pamětníci a milovníci černobílého filmu tento počin náležitě ocení. Já byl ale také spokojený... ()

Danqo

Kedysi som ten film odložil po prvej minúte ako nudný. Nikdy predtým som nemý film nevidel. A nebralo ma to. No teraz, keď mám už tých nemých filmov dosť veľa napozeraných, som sa odhodlal k tomu, aby som si pozrel aj Artist. A usmievam sa, pretože niečo takéto som už videl a pritom je to úplná novinka. Krásny hold klasickým filmom. ()

rekkky

Fakt, že film The Artist získává nominace či oceňení v téměř všech důležitých kategoriích ať u akademiků či na straně kritiky nebo dokonce u velké části obecenstva mě děsí. Obecně lze říci, že zvolený směr není ta správná cesta k znovu naplnění kinosálů. Konkrétněji musím konstatovat, že strohý příběh lásky mezi vyhasínající hvězdou ovlivněnou koncem němých filmů (Jean Dujardin) a herečkou na začátku své oslňující kariéry, protože nastala éra ozvučených filmů (Bérénice Bejo) nestačí k tomu abych film ohodnotil lépe. Zvolená stylizace, vizuální stránka, hudba, kulisy, střih, kamera, kostýmy či způsob vkládání titulků jen napomáhá k většímu zklamání. Jsem zastánce názoru, že v oblasti filmu není cesta zpět (90 let) vhodným směrem. Žádná renesance ani revoluce filmu se nekoná, ale jednoduše The Artist znamená pomyslné šlápnutí vedle, protože této tvorbě dávno odzvonilo!!! ()

tbb

... Za prvé je to ČERNOBÍlÉ. Za druhé NĚMÉ. Za třetí je to SKVĚLÉ. Hollywooďané točí jedno retro za druhým. Ale až takhle odvážní nejsou. Ještě včera bych tvrdil, že takové filmy jsou minulostí, a že v dnešní době nemá cenu takové věci točit. Ale režisér a scénárista Michel Hazanavicius asi věděl co dělá. 10 nominací na Oscara asi říká vše ... http://bichiho.cz/movie-talk/the-artist-2011/ ()

sadlokan

Takže teď jsem 100 minut čučel na černobílý skoroněmý film a připadalo mi,že každou chvíli vleze do dveří Oldřich Nový,nebo tak někdo.A přiblble sem se usmíval.Bezvadný.J.Dujardin je můj idol již nějakou chvilku a Bérenice Bejo se jí(m)právě stala!!!Za pozornost stojí J.Cromwell,představitel"chiefů"v roli oddaného"Žána".Film začínající písmeny ART.Očekávám masovou oblibu. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)