Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

FerryCFC

Tak milý, usměvavý a nevinný film jsem opravdu dlouho neviděl. Tenhle nápad byl trefou do černého. Strašně moc hezky se na to kouká. Téměř celý film jsem měl na tváři veselý úškleb. Film vypadá jako kdyby doopravdy byl natočen v témže roce. Jedinou výtkou, možná bych film malinko zkrátil. Nic to ale nemění, že jsem si odnesl zážitek jiného kalibru a tak není divu, že dostal většinu z nás. Herci to zahráli opravdu na jedničku a nezbývá než říci, že Oscary jsou za tuto práci více než zasloužené. Tleskám... ()

sybille

Asi je to skôr ****+ ako čistých 5* ale za atmosféru v ktorej som mala šancu tento film vidieť si to určite zaslúži. Milé, vtipné, citlivé a mĺkve ;) ... rozhodne to stojí za pozretie aj zamyslenie. ()

neo93

Chvilku mě trvalo než jsem si zvykl na to, že se ve filmu vůbec nemluví ani nejsou žádné zvuky, přeci jen na němý film se nedívám každý den, ale nakonec jsem si zvykl. Příběh s podmanivou hudbou, který vypráví o herecké hvězdě, jenž se musí poddat moderní době, aby vůbec přežila. Velmi netradičně pojaté, ale skvěle zahrané jak od Jean Dujardin tak i Bérénice Bejo, potěší i John Goodman. Milý a veselý snímek, který vzdává holt němé éře filmů. ()

balcazar

Myšlienka fajn, hodí sa k nemému filmu a pekne sa spája so zámerom vytvoriť akúsi spomienku na tento druh filmov z čias minulých a vzdať mu poctu. Ťahať káru pomáhajú aj výborní Goodman s Cromwellom, Dujardin ma príliš neoslovil, za to Bérénice Bejo to tam nádherne oživila a rozprúdila. Neurazilo a v mnohých pasážach potešilo, podobné filmy však nevyhľadávam. ()

lakart

Asi to není úplně na plný počet, ale vědomí, že přišel někdo v roce 2011 a natočil černobílý němý film, mě doslova uzemnilo. A navíc je to skvělý kousek po všech stránkách, i když příběhově by to chtělo trochu přitlačit na pilu v některých pasážích. Jsem rád, že někdo natočil němý film o přechodu z němého do zvukového filmu skrze dvě postavy, které k sobě od samého začátku cítí náklonnost. Je to výjimečný film, který zaujme, vtáhne a rozhodně ve vás vyvolá pocti, že film se odjakživa vyprávěl převážně obrazem nikoliv zvukem. Zvuk je jenom něco navíc, něco na dokreslení a podtrhutí toho, co vidíte. 100% ()

MIRAS133

Konečně po dlouhé době jedna perlička. Film natočený ve stylu, kdy se se vším začínalo a bez zbytečných řečí :D Velmi vtipný a zábavný film. Skvěle sehraný hlavní hrdina se svým psím parťákem, který pobral zřejmě více rozumu, než většina lidí. Tímto stylem to mohlo pokračovat, avšak jak už to bývá, technologie se neustále zlepšuje a němému filmu odzvonilo. Co si má hlavní hrdina počít teď? ()

Nix

Já tyhle filmy prostě neumím ocenit. Nic mi to neříká a je to první a poslední film takového zaměření, kterej jsem zkusil. Děkuji, ale přenechám to jiným, kteří to ocení za mne. ()

hero_bk odpad!

Napíšem tento komentár vo slovenčine, lebo som tento film vidiel so slovenskými titulkmi a zíde mi to tak ako 'umelečtejšie' (chápaj ako iróniu). Ak si tvorcovia myslia, že objavili Ameriku, keď se v dnešnej dobe vytasí s čiernobielym nemým filmom, sú na velkom omyle. O dvanásť rokov skor tu bol Aki Kaurismäki s jeho Juhem. A tomu ja riekam pocta nemému filmu, nie ako toto. Veď takáto nuda sa len tak nevidí! Postavy sú (zámerne) prehrávajúce, hudba je taká nesympatická, že to až nie je možno. Keď toto vyhrá Oskara, budem vel'mi naštvaný. Zatial to nejhoršie vo výberu (vidiel som zatial štyri filmy). P.S. Bol som jediný, kto nestiehal čísť titul'ky? A tým nenarážam na tie slovenské, lebo tie boli po stejný čas ako tie anglické, a polku som nestiehal. Odpad ako vyšitý. (Som narodený po rozdelení republik, tak sa nečudujte volaké chýbe.) ()

Joye

Vynikající pocta němé éře, kterou velmi obdivuji. Jean Dujardin podal famózní herecký výkon. Hlavně v scéně, kdy se začal objevovat zvuk...NÁDHERA. ()

Amras

Může v dnešní době zaujmout němý film? Jak je vidět, tak asi ano. U filmu jsem se skvěle bavil, velký podíl na tom určitě má vynikající hudba. Příběh se mi velmi líbil, příběh člověka, který akceptuje jen to, co mu nejvíc vyhovuje. Když Valentin zjistí, že už lidé nechtějí sledovat němé filmy, je pochopitelně naštvaný. On, velká hvězda němého filmu, má být zapomenut? Nakonec je mu už vše úplně jedno... Když jsem se rozhodoval o hodnocení tohoto filmu, váhal jsem. Stále mi tam ještě něco chybělo. Ale hudba mi asi trochu pomohla. ()

Gromit

Pověst nelhala, ten film je opravdu jedinečný. Působí dojmem, že byl natočený ve 20. či 30. letech minulého století, ale jeho příběh je vskutku nadčasový. The Artist není jen o konci éry němého filmu a nástupu zvuku, ale je to také příběh o lásce a tom, že i když se ocitnete až na samém dně, pořád ještě máte šanci se od něj s pomocí druhých odrazit. Jinými slovy, milovníci Charlieho Chaplina budou v sedmém nebi, romanticky založení diváci snad až v osmém a spokojeni budou i ti, kteří se zajímají o filmy po čistě technické stránce. Co dodat? Herci jsou jedním slovem úžasní, zejména pak Jean Dujardin, který má neuvěřitelný šmrnc, a Bérénice Bejo, jejíž roztomilosti a půvabu není vůbec těžké podlehnout. Získá The Artist Oscara? Ať už ano či ne, fandit mu budu. P.S. A jednoho zvláštního Oscara by si zasloužil i ten roztomilý pejsek. ()

kenileja

Krásné pozastavení nad tím, jak vypadal film, ve kterém se nemluvilo. Pro mě to byl neskutečný zážitek, když uši mohli vnímat melodickou doprovodnou hudbu a hlavní úlohu měli oči. Tak nějak to člověk vnímá jinak a já to vnímal jako chvilkové osvobození od ubrblanců. Příběh napsal sám život a když si to uvědomím, je to vlastně geniální ztvárnění toho všeho. Geniální a navíc hodně důvěryhodné. Mimochodem krásné symfonie. ()

fantomas19

* Hollywood klasický, štúdiový, veľké hviezdy * éra čiernobielych filmov * éra nemých filmov * sláva, bohatstvo, bezstarostný život * denné natáčanie * humor, grimasy, hudba * ()

eqmatters

Není to nepříjemný film, ale ani okouzlující Bejo, skvostná výprava a roztomilá němá tvář nedokáží vyvážit fakt, že formálně i obsahově v podstatě o nic nejde. ()

wito

Unikátne spracovanie. Oceňujem a som rád, že som to mohol vzhliadnuť. Bohužiaľ však silných momentov nebolo tak veľa, aby som mal chuť vidieť to znova a znova... ()

Anomiska

Film vystihujú dve príslovia. Pýcha predchádza pád a v núdzi poznáš priateľa. Páči sa mi využitie typickej trojaktovej štruktúry a scéna, kde sa Georgeovi sníva, že všetko vydáva zvuk, len on je nemý je skvelá! ()

iKosser

Ten obsah je obecné pojednání o ničem, ale ta forma, ta forma..! Vsadím se, že se jednoho dne němé filmy vrátí na stříbrná plátna. ()

dj_kure

Hodně nečekané překvapení potvrzující jen to, že ve většině případů dostane zlatou sošku Oscara pro nejlepší film ten správný snímek. The Artist si ho bezesporu zasloužil a ode mne dostává plný počet nejen za to, že mě dokázal zaujmout, zabavit a chytit za srdce v době perfektních zvukových efektů a dokonalé počítačové grafiky. 90% ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)