Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

matt85

Buď se Hazanavicius čuměl a analyzoval od rána do večera němé filmy, nebo má ten člověk talent. Není to nic co okatě rve koule, no a graduje to svým jediněčným způsobem, ale i to spíš filmu přidává, než ubírá. Ještě uvidíme, ale mezi nejlepší filmy roku i do mé osobní TOP 10 za rok to už patří rozhodně. PS: Dujardin je dokonalej a Bource už asi jasně vytvořil nejlepší soundtrack za tento rok. EDIT: Napodruhé si vychutnáte i mnohé detaily a celkově si film víc vychutnáte. Vynikající. Doufám, že se Hazanavicius prosadí. ()

Colour

Jeden z najkrajších filmov, aké som kedy videla. To, čo tento klenot robí výnimočným, je hrejivá a silná atmosféra, aká sa zo súčasných filmov vytratila. Nehovoriac o vynikajúcich obrazových nápadoch, symboloch, metaforách, naviac je tu ústredná dvojica, ktorá za film povie len jednu vetu, no musíte ju milovať. Režisér film vypiplal na maximum, nápad strieda nápad, no obsah sa tým neukracuje. Postavy sú dobre vykreslené, z pohybov sa tu dá vyčítať viac ako zo slov. Snímok plynie pomaly svojím tempom užívajúc si každú sekundu (kto chce viac deja, nech si uvedomí, že žiaden nemý film nie je schopný rozobrať viac zápletiek, pretože zobrazeniu by to trvalo pár hodín). Takto sa to má robiť. Vidieť, že zúčastnení musia film milovať. Kto tvrdí, že Umelcovi ide čisto o oscary, tak je blázon. V dnešnej pretechnizovanej dobe mohol skôr rátať s tvrdým pádom na ústa. Film nie je "oscarový" čierno-bielosťou ani nemosťou, ale tým, že dokázal cez obraz vyjadriť to, čo dnes už takmer nikto nedokáže. 97% PS: videné päťkrát a stále ma to baví. ()

Martensson35

Výtečně podaný ohled za dobou němých taškařic a povstávajícího Hollywoodu. Film skutečně neplýtvá slovy, avšak výmluvný je až dost, zvláště, když ukáže kolik vět bylo tehdy možné (či spíše nutné) vyjádřit pár úhozy rukou, což se zrcadlí v hereckých výkonech, jež dávají prostor přednostem/řádění obou herců (Dujardinův úsměv by zbořil i zeď). Technické zpracování plně kopíruje koncept meziválečných filmů, jen občas problikne moderna a zase rychle zmizí. Hudební doprovod ve znamení dobového jazzu,swingu či charlestonu je už jen pochopitelnou leč stejně vděčnou třešinkou nakonec. Pro všechny milovníky meziválečné filmové éry (a rozhodně nejen ty) úspěch zaručen. 5. hvězda je za razanci a odvahu a přesto sympatičnost a skromnost s jakou se film nese světem. ()

Withree

Nikdy jsem neholdoval němým filmům a taky jsem žáden nedokoukal do konce. Ovšem The Artist je až nezvykle svěže natočený snímek, sice s chabým dějem, ale s několika výbornými a zapamatovatelnými scénami (např. sen, ve kterém slyší George zvuky). Vyzdvihnout se musí i ústřední herecká dvojice, zejména Jean Dujardin by si Oscara zasloužil, Clooney už přeci jednoho má, no ne? BTW: V té době směli do kina psi??? ()

R.A.D.E.K

Nikdy bych nevěřil, že mě někdy bude bavit černobílý a zároveň němý film. Dnešek udělal z této utopie skutečnost. Po celou dobu představení jsem si užíval náhled do radostí i starostí herců "zlatého" meziválečného věku, můj zážitek navíc umocňovala perfektní hudba a kousky nejlepšího herce ve vedlejší roli, psíka Jacka. Bohužel určitou slabinou je dějová linka, i když pár překvapivých momentů vám film přichystá. Dle mého názoru si tento film užijete a vychutnáte do poslední minuty, avšak emoce brzy odezní a zpětně se stane "The Artist" pouze lehce vyčnívajícím článkem vašeho filmového playlistu. ()

Joski

Zaujímavo spracovaný námet s atmosférou i filmovým jazykom nemej éry.... a predsa tomu niečo chýba. The Artist postráda skutočný "život" nemých filmov a len umelo napodobňuje už dávno natočené. 75% ()

perpetuum

The Artist by mal byť zaradený do povinnej jazdy každého študenta a fanúšika filmu. Ako sa naučiť rozprávať obrazom? Na túto otázku odpovedá film veľmi presne. Nenudí, plynie, ale k čomu to všetko, keď samotný príbeh nechytí za srdce a z kina odchádzate s pocitom, že sa vás to nijak nedotklo. ()

closed.eye

Snad nejsympatičtější film, jakej jsem kdy viděla. Důstojná a současně opravdu velmi milá pocta filmové němé éře. Co se týče výtvarné stránky, není tak precizní dílko často k vidění - kamera je bez debat, ale líbilo se mi, jak přepečlivě je dotaženo do nejmenších detailů prakticky všechno: počínaje velmi št'astnou rukou při výběru herců, konče pihou na tváři. :-) Je zajímavý, jak bylo v tomto případě vysloveně žádoucí zpracovat cíleně příběh co nejbanálnější, aby "nepřekážel" atmosféře, která na vás začne působit už od prvního záběru. Pokud myslíte, že ne, doporučuju zajít si na Umělce do kina - po pár minutách se přistihnete, kterak se nablble uculujete a je vám tak nějak... Fajn... Kouzlo filmu je až hmatatelný a je těžko mu nepodlehnout. Konečně dal někdo třidéčkům na prdel! S grácií... ;-P ()

E lan

Rozhodně nadprůměrný originální a roztomilý film, který si **** zaslouží především za zajímavý zážitek ze sledování němého filmu. Navíc herecké výkony hlavního hrdiny (a jeho psa) jsou dech beroucí. Na druhou stranu jsem po těch oslavných recenzích čekal o něco víc. ()

šokin

Souhlas s Bluntmanem - trefný odkaz na článek ze stránek indiefilm.cz. Ke kvalitnímu vyhodnocení filmu nestačí jen film vidět... Dalo by se napsat hodně výhrad, včetně naprosto zásadních! ()

ljukyljuk

No, povedzme si, hype okolo tohto filmu je teda veľmi efektný. Nijako mu neupieram pozíciu výnimočnosti, ale zase dávať ho na piedestál, to je podľa mňa trochu príliš. Samozrejme, čo sa hudby a do detailu prepracovaného štýlu týka, tam niet čo vytknúť. Navyše, napríklad aj efekt rôzneho podfarbenia, ktorý dodáva ešte viac dojem starého nemého filmu, alebo charakteristický trošku zrýchlený pohyb. Niekoľko situácií je pritom naozaj lepšie vycítiť z výrazov hercov, než akoby som ich mal "priamo počuť" a občas sa film s divákom jednoducho zahráva práve vďaka absencii reči... No a prichádza "ale časť" - akokoľvek je film pekný a nostalgicky okúzľujúci, dej je priemerný a keby nebolo štýlu, tak by ma neoslovil. V súčasnej dobe 3D trhákov ide o výnimočný počin, ale keď si budem chcieť pozrieť film, ktorý ma zaujme dejom, charakterom postáv, posolstvom a chytí ma za srdce, The Artist to nebude. 76% ()

Lasombra

Po dlouhé době opravdu film bez chyby! Retro záležitost, která je vlastně z přítomnosti, mě opravdu chytla za srdce! A právem mu náleží zlatá soška Oscara! ()

Mikule

Pokud jdete koukat na tento film s obavami stejně jako já, nenechte se po prvních 15 minutách odradit. Zpočátku si můžete říkat, že nechápete, jak může být The Artist tak oceňovaným filmem. Jenomže věřte mi, že váš názor bude na konci filmu minimálně o 100% odlišný. Tenhle snímek vás fakt dostane...myslím, že na dílo "a la 20., 30. léta" se už dlouho čekalo. ()

Martin79

Nesmírně originálně pojatá pocta němému filmu. Hudebně dokonalé. Herci jsou perfektní, hlavně Jean Dujardin váli, kostýmy...přesto všechno jsem nebyl na konci úplně unešen. Přičetl bych to k trošičku slabé dějové linii, ale i tak je to v podstatě nezapomenutelné dílko. Právem 5 oskarů v hlavních kategoriích. ()

LucyD

Být hercem v němém filmu muselo být o hodně těžší, neboť dnes se stávají herci i lidé, kterým to není zrovna dáno, ale němý film potřeboval opravdu dobré herce. Pěkný nápad a krásné zpracování. / A jedno velké plus za příjemné herecké obsazení. ()

teddinka1

Příběhově to není žádné terno, víceméně standardní dějová linka, ale provedení a dobové zachycené úchvatné. Navíc to není ani trochu ukecaný film - doslova, takže posloucháte hudbu, bavíte se a dokonale víte, co se děje. Velmi dobrý a odvážný experiment na dnešní dobu. ()

m4xp4yn3

Formální stránka The Artist je samozřejmě ňuňu. Stylizace dohnaná do extrému, každá blbost zde má svůj půvab, všechno vypadá retro-epesně, všichni komicky chodí, přehání to s mimikou atd. Jen mám neodbytný pocit, že na mě film míří pistolí a říká "máš tři možnosti - buďto teď hned projevíš svojí genialitu, nebo půjdeš navždy s davem. No a nebo chcípneš." Message filmu je velmi antiindividualistická. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)