Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

uodevr

Zase jednou film, který se naprosto, zcela, a absolutně spoléhá na svou neotřelou formu, která je ale neotřelá pouze v rámci doby, takže originální není. No, a že obsah samotný je utahaný, nudný, nezajímavý, a ve své podstatě prázdný, to už zas jak vidno drtivá většina směle přehlíží. Nebo jsem já ten slepý, který v tom nevidí to něco, čím si to vysloužilo tolik ocenění, nominací, a zdejšího masivního hvězdičkovýho porodu? Jako pocta někdejšímu filmařskému řemeslu fajn, ale jediný účel tohohle filmu JE získání pár oskarů, protože pár protézním páprdům, jež tam tomu nahoře velí, ukápne slza při vzpomínání... ()

arkis

Francúzsky majster paródií Michel Hazanavicius sa podujal na odvážny experiment, ktorý sa vydaril po všetkých stránkach. Vidno, že režisér má filmové dejiny a zásadné archívne materiály v malíčku. Čiernobiely, takmer nemý film evokuje štýly starého Hollywoodu a pritom je mimoriadne atraktívny aj pre súčasné publikum. Tak ako elegancia a distingvovanosť prechádzajú do odviazanosti a vášnivých výbuchov, mení sa aj náboj medzi skvelými a krásnymi protagonistami reprezentujúci nezastaviteľnú dynamiku vo vývoji vzťahov, všeobecného vkusu i technického pokroku. Magická oslava zlatej éry Hollywoodu a spanilých filmových hviezd! ()

Eilem

Vtipné, na dnešnú dobu originálne. Zaujímavý nápad nemého filmu v dnešnej dobe. Je velmi zábavné sa pozerať po dlhej dobe na starú školu.Dôraz na mimiku je tak potrebný a vítaný keďže netreba čítať titulky si tú obrazovú stránku môžeme naplno vychutnať aj so spomínanou mimikou. Výber hercov super, najlepšia Bérénice Bejo, hudba proste dobová a príbeh zaujme tým,že sa odohráva vo filmovom biznise ale inak klasika. 8/10 ()

Unka

dyž to vezmu kolem a kolem, je to asi vážně nejlepší film roku. Sice mě tak nevzal jako The Help nebo We Need To Talk About Kevin, ale je naprosto výjimečný. Vrátit se o nějakých 90 let zpátky v čase, to je troufalost, kterou mohl udělat asi jen Francouz! The Artist dokazuje přesně to, že se dají i dnes, pokud je dostatek vůle, chutě a hlavně invence, točit "jednoduché" černobílé filmy bez jakéhokoli super dolby surround a zbytečného kecání, speciálních efektů a rádobynápaditých pokusů vytřít divákovi zrak novými filmařskými metodami. Základem všeho je totiž vždycky a hlavně příběh. Ten je tady vyjádřen jen pomocí herců, jednoho děsně roztomilého retrívra, rekvizit, kostýmů, hudby a pár vysvětlujících titulků - a je to příběh ve své prostotě a čistotě, bez zbytečných kliček a odboček a berliček v dnešním filmu používaných hojně právě pomocí nových technologií, přímo ukázkově staromilský. Skvělí herci (myslím, že Jean Dujardin je nejžhavějším kandidátem na Oscara), skvělý příběh a skvělý bonus v podobě Georgeova věrného pejska jsou společně s dokonalou "retro" podobou filmu základem filmu, kterému sice nedám stovku (tu dávám ostatně jen pár vyvoleným), ale který je z hlediska výjimečnosti rozhodně na čelním místě v žebříčku TOP 5 za rok 2011. 90 % ()

Asdas

Viac ako pocta je to klasický nemý film , ktorý ma poslal o pár rokov do minulosti a ukázal že aj v dnešnej dobe, to v kine ide bez zvuku a sila spočíva v obraze . Z Oscarových filmov jasná voľba a Dujardin sa miestami podobá na Clarka Gable. ()

CaMMe odpad!

Natočili jsme v roce 2011 němej černobílej film a všichni se poserte. A ono buch a většina z vás se z toho vážně posrala. Nepatřím mezi ty, které tak nostalgicky oslňuje pocit sledování 80 let starého filmu. Nejsem si totiž vůbec jistej, zda v oblasti filmu jsou kroky zpět dobré a taky zda je dobré za ty kroky vůbec chtít Oscary. Hodnocení opět ovečkovské, kdy se každým dalším oceněním zvedá a každému ty hvězdičky padaj z kapsy, jak kdyby ji měl děravou. Opravdu je to taková zábava, opravdu je to tak skvělý snímek, že by mohl konkurovat vůbec těm nejlepším? Herci super, hudba super, ale celkově je to prostě jedna velká nuda. O to víc mě mrzí, že toho Oscara za nejlepší film prostě vyhraje! Co se týká scénáře, tam mě děsí už ta nominace. Dobrá, berme to jako poctu, ale ty ocenění nechávejte filmům, které nás někam posunují a né vrací o x let zpět. ()

Kellerman

Divácky přívětivé,technicky precizní a silně nostalgické kráčení do slepé uličky.Atmosféricky deset bodů,Umělec je jako magické omalovánky,které dávají svému divákovi přesně to,co chce,přesně ten poměr komiky,romantiky a poviné slzičky nad zašlými časy němé kinematografie.Ale skutečně něco podobného potřebujeme?Je fajn si občas zavzpomínat,ale vyzdvihovat perfektně zpracovaný a namíchaný nostalgický koktejl jako nejlepší film roku... Jak jsem říkal na začátku,atmosféricky deset bodů,celkové pocity jsou tak na šesti,celkově to ty čtyři dá,ale ta záliba Akademie v přívětivých a nostalgických retro filmech už se mi přestává zamlouvat. ()

Kopite

Ak do novodobej kinematografie, kedy sme svedkami skvelých filmov plných ultramoderných efektov a v opačnom prípade aj nezmyselných fantasmagorií, prinesiete čiernobiely nemý film majúci hlavu, pätu a hercov, ktorí svoje role zvládli na výbornú, nemôže to byť na škodu. A presne o to v Artistovi ide, do ničoho sa nehrnie, no ponúka výnimočnú podívanú. Pre mladšiu generáciu príležitosť nahliadnuť do žánru, ktorý možno nikdy nevideli, pre ostatných príjemná spomienka na časy, kedy o 3D a slow motion nebolo chýru ani slychu. ()

ratpile

Vlastně ani nevím, proč jsem se u Artisty nudil. ---> První co mě napadlo. Taková malá póza v koutku duše, snad abych nebyl za jelito. Pak jsem se ale podíval šokující, mé intošské já ponižující pravdě do očí. Nudil jsem se, protože ten film je NĚMÝ. Nebýt Dujardina a Bejo, nevydržel bych snad ani 30 minut. Je to roztomilé, vtipné, milé, nostalgické, film milující a kdoví co ještě. Přesto, bohatě by mi stačil kraťas o sotva poloviční stopáži. ()

minima

Hm, nějak mi u tohoto díla došla slova. Výborní herci, hudba, nápady, psi i černobílý němý formát. Neuvěřitelné. Update: Při zpětném prohlížení sice v podstatě trvám na tom, co jsem napsala, nicméně se asi vnitřní pocit změnil a těch 5* to není. To aby můj komentář aspoň trochu k hodnocení sedl. ()

Cherry_Bomb

Myslím, že tento nemý film je príjemným prekvapením pre každého kto ho vzhliadne. Nádherný príbeh, hudba, choreografie kostými- skrátka všetko. Je dobré vedieť, že aj v 21. storočí sa dá stvoriť niečo takéto umelecké...stále žasnem. ()

PetrC.

Tento film názorně ukázal, že omezení formy vypuštěním barvy a zvuku nemusí být handicapem. Naopak je tím docíleno posílení vizuální stránky vnímání, divákovy koncentrace a smyslu pro detail - čehož film ve svých technických aspektech geniálně využívá, právě především v práci s detaily a kostýmní propracovaností. Když odhlédnu od skvělých herců a výborné hudby, scházel mi snad jen hlubší výsledný dojem, který by konečné hodnocení překlopil do řádu 5 hvězd. 87 % ()

Sagisia

Moje srdce zaplesalo a já ho po čas filmu věnovala Georgeovi Valentinovi, okouzlující hollywoodské hvězdě ve fraku s krásným hollywoodským úsměvem a láskou k psům (ach). The Artist je taková filmová lahodná jednohubka s klasickým příběhem. Shlédla jsem ho jedním dechem a celý mě fascinoval - atmosféra, detaily, hudba, zvuky, herci, kteří jako by z oka vypadli těm z opravdových němých filmů, komolení jména začínající "Pepi Miler" v titulcích, kostýmy, účesy... Krásné. Jen tu Sing sing sing, co hrála v traileru, mi nezahráli. ()

Darkone444

Dlouhou dobu mi trvalo zvyknout si na to, že film je pojat skutečně jako němý. Zároveň to ovšem pro mě bylo něco zcela nového, nápaditého. Po dlouhé době se v kinech objevilo něco, co divák jen tak neuvidí. ()

borohub odpad!

Vím, jdu proti davu. Ovšem hodnotím tak jak se mi to líbilo. A po pravdě, byla to nuda jak sviň. Nevím proč, ale prostě se mi němý film nelíbí. Příběh byl taky velmi na nic. Nevím co na tom všichni vidí, ale asi jsem příliš dětinský či moderní, proč se kurva vracíte k něčemu co je v koši(dovolím si citovat z filmu "uvolněte cestu mládeži" ) takže bych možná více ocenil kdyby to bylo barevné a mluvené. Po prvních 10 minutách jsem se mlátil hlavou do sedadla a modlil jsem se aby byl už konec... Po 90 minutách jsem se ho dočkal a to byl nejveselejší část filmu(i přesto že konec byl snad ještě blbější než celej film :D ) Chápu že je to "art", ovšem na film koukám proto abych se bavil a ne pak rozebíral co a jak(což je sice dobré, ale hlavní je tam ta zábava). Takže odpad! a řekl bych že jeden z nejhorších filmů kterej jsem tento rok viděl(a to jsem tento rok viděl i Herkulese 3D) ! ()

miligretchen

Po dlouhé době skutečně kvalitní snímek, který devalvuje to, co se v posledních dobách objevovalo v kinech! + perfektní soundtrack k tomu. ()

miki68cz

Pět a ještě jednou pět, za odvahu v době komiksových filmů, v době robotů, v době raket, zabíjení, nahoty, v době kdy slova jako pokora, láska, úcta, skoro nic neznamenají, v době kdy umění se stalo zajatcem vizuálních efektů, herci jsou rukojmími vysokých odměn, v době kdy reklama řídí směr oka kamery a nadnárodní společnosti rozhodují o scénáři a postu režiséra. Pět za herecké výkony, které nemají obdoby, pět za krásu paní Bejo, pět za úsměv pana Dujardina, pět za dokonalé psisko, pět za dokonalou muziku, pět pro všechny, kdož se na filmu podíleli. Jsem nadšen a z celého srdce vám tento film DOPORUČUJI ()

CRYPT

NÁDHERNÝ FILMOVÝ KOUSEK! Na tento film jsem se těšil od prvního oznámení, bohužel dostal jsem se k němu až teď. Je vidět že i v dnešní době se lze ohlédnout zpět a natočit něco co se vymyká dnešním filmovým standartům. Jean Dujardin - pravý filmový svůdník, se svým umem dokáže jistě diváka vcucnout do křesla a neodejít dřív než snímek skončí. Nádherná Bérénice Bejo se svýma obrovskýma kukadlama, která dokáže člověku na rtech vykouzlit úsměv. Hudební doprovod na jedničku. A abych nezapomněl - pejsek to je panečku jeden z mnoha dalších "lepidel" po kterých člověk se neodlepí dřív než film skončí. Pro nás milovníky starých dob jednoznačně povinnost SHLÉDNOUT. ()

Sabisk

Po strašne dlhej dobe som sa nakoniec odhodlal na tento film, ktorý je mojím prvým nemým filmom vôbec. Ak to zhodnotím ako celok, nebolo to najhoršie, no mne v tom chýbala minimálne lepšia dejová línia. Ale herecké výkony boli super. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)