Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

pushover

Oproti Limits of Control extrémní tempo. Vizuální hody, naprosto skvělé herecké výkony, výborná hudba, vtipné a chytré dialogy a ujetá upírská lovestory. Já byl nadšen. ()

dwbmb

Vizuálně hodně působivé, navíc spojené s podmanivou a neoposlouchanou hudbou (s výjimkou scény s reprodukovanými B.R.M.C.) a celé to tak hezky pomalu plyne, až se Vám z toho chce skoro spát... a najednou se probudíte v kině a zjistíte, že jste pro**ali tak 20 minut a vůbec o nic jste nepřišli. A to je ta vlastnost filmu, na kterou bude určitě nadávat víc diváků, kteří se omylem přišli do kina pobavit (naivové!), přestože se film snaží udržet si pozornost jednou za čas naservírovaným decentním gagem. Hodně ubíjející jsou také úvodní dialogy, které jsou naprosto dementní, postavy by je v takových situacích nikdy neřekly a jsou tam jen pro nás, pro diváky, aby jsme se jakože seznámili. Ke konci si pak začnete uvědomovat, že ten film vlastně není vůbec o upírech (Still better lovestory than Twilight), že je to celé metafora a existence tohoto filmu přeci jen začne dávat trochu smysl. Ale ne na čtyři hvězdy, spíš jsem chvíli zvažoval i dvě. ()

hero_bk

Skvělý soundtrack a parádní atmosféra, bohužel dost přepálená stopáž a navíc ponechaná nezodpovězená otázka: Kde berou upíři peníze? ()

lisa.ginmi

Absolutní esence romantiky, melancholie, hořkosti a erotiky. Tenhle film je dokonale čistý, oproštěný od všeho, co za normálních okolností dělá film filmem. Jenže normální okolnosti tentokrát neplatí. Přežijí jen milenci je stoprocentní artovka, takže se vůbec nedivím, že se to tolika lidem nelíbí. Budete ji zkrátka buď milovat, nebo nenávidět. Já milovala každou minutu, každé slovo každého dialogu, každý záběr, každý tón. Tom Hiddleston a Tilda Swinton jsou ten nejnádhernější pár. ()

BUBO26

Dámy, páni, takto vyzerá dokonalosť! Každý záber, každý výraz tváre, každý dialóg, každý tón. Každá maličkosť je naprosto perfektná a strhujúca. Najlepšie stvárnenie upírov, aké som kedy videl. Dokonalé herecké duo s až magickou charizmou. Uchvacujúci soundtrack. Toto bol naprostý umelecký orgazmus po všetkých stránkach. Nie je to strhujúce, nevezme vám dych. Nie. Tento film vami presiakne, všetky vaše zmysly vybičuje na maximum, pohltí svojou surealitou. Neskutočne intenzívny filmový, hudobný a obrazový orgazmus. ()

Mijagi

Jim Jarmusch opět zabodoval. Pro mě zatím nejsilnější filmový zážitek letošního roku. Pomalu plynoucí upírská love story zasazená do současnosti a jdoucí proti zažitým žánrovým klišé. Vynikající nápad nechat odehrávat příběh nejprve v kulisách temného, po finanční krizi zkrachovalého prostředí industriálního Detroitu a poté v křivolakých, stinných uličkách a drogových zákoutích marockého Tangieru a navíc pro každé z těchto měst složit jakoby samostatný soundtrack, řízné elektrické kytary Detroit, arabské melodie Tangier. Hudební složka je zde naprosto zásadní, propracovaná do detailů a jako umění funguje i při samostatném poslechu. Každý záběr je obrazem a duše diváka doslova plesá radostí a příjemnými pocity pod náporem estetických prožitků. Bez váhání plný počet hvězd. ()

RAFT

nic moc ,dejme tomu ,že ve filmu pár docela dobrých herců je ,a film o nějakých upírech .děkuji nechci . ()

Alergius

Neobyčejný film, nicméně se ke mě až tak úplně nedostal, a to hlavně díky té takové melancholické uloudanosti a vyzdvihování nicneznamenajících symbolů minulosti a patetičnosti lidstva. Každopádně pokud se na to dívá s nadhledem je to úplně něco jiného, avšak tady mi přišel takový vynucený až laciný. Co se mi ovšem líbilo, byla atmosféra Detroitu, skvěle vybraní herci a hudební kulisa. A přímá reference na Jacka Whitea ve srovnání s hlavním hrdinou je fakt hřebík trefený na hlavičku :) ()

celticek

Jarmuschovo minimalistické podání upírů mi sedí, Tilda zahraje cokoliv (sama o sobě je neskutečně démonická). Fajn pokoukání + vynikající OST. ()

xylofonka

Už dlouho jsem neviděla film s tak hutnou, pomalu tekoucí atmosférou, který neřeší žádná zásadní témata moderní doby a přitom to není oddechová limonáda. Neskutečně úžasný soundtrack, perfektní obsazení a poučení, že nejdůležitější je mít pro co žít a je jedno jak dlouho. ()

LilyDeLarge

Tilda Swinton a Tom Hiddleston v jednom filmu aneb hurá - tohle musím vidět za každou cenu. Tohle je tak trochu jinej film o upírech. Je to spíš drama než horor. Je v tom kus psychedelie. A melancholie. Možná po zkouknutí budete mít pocit, že je všechno na prd a zbytečný. Nebo jen pokrčíte rameny a řeknete si, co to mělo bejt. Zezačátku jsem pochopila, že tenhle film nebude mít nějakou vážnější zápletku. Přeci jen - hlavní hrdina dokonale znuděnej "životem" a částečně nicnekončícím stereotypem a depresí jako hrom se snad nepotřebuje s někým zaplejtat a mít problémy, no ne? Má to svoji logiku. Nicméně musím pochválit i dokonalej soundtrack a perfektní přehlídku kytar! Jooo, holt někdo má vkus. Ale ted' vážně - mně někdo rozbít tak starýho Gibsona, kterej je v úžasným stavu, tak ho asi zabiju. V tomhle jsem obdivovala Tomovi, teda Adamovi nervy. ()

vaava

Ano. Střela přesně mimo mainstream. Běžný filmy se odehrávají až po skončení děje téhle etudy na téma pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí aneb ctnost a moudrost je výš, než cokoli jiného. A spousta dalších poslání nesou milenci s sebou volným dějem, který navždy zůstane ve mě. Díky, Jime! ()

MindTuber

Upiří romantika zase z trochu jiného soudku. Ze soudku s krví nejspíš s míchaného s nějakým divokým vínem, dávkou melancholie a trochou toho artu, čímž vzniká zajímavý mix komorního vyprávění. Nikam nespěchající děj obzvláštní jen příchod mladé sestřičky, která se ráda pobaví, ale jinak se vlastně ve filmu ani moc neděje. Tom Hiddleston a Tilda Swinton jsou jako upíři skvělí. Já se nenudil, ale asi to nebude koukání pro každého. Tři. ()

1mArc0

Je zaujímavé ako prejsť zo snehovej kráľovnej na upírku, neviem čo je chladnejšie ako charakter. Tom zistil, že v roli upíra sa cíti najlepšie. Má to niečo do seba, na to že aká je tématika, väčšina takýchto filmov stojí za mačný mak .... Má to svoje muchy a má to svoj lesk. To je to, keď režisér natočí tému, ktorá sa hnusí filmovým znalcom a pozri ocenenie v Cannes. Je to celkom povedený film, hlavne vďaka režisérovi. Inak veľmi pekný názov pre film. To, čo nie je dokonalé to neznamená, že je to zlé automaticky. Je tu cítiť režisérov cit, emočne prenechá divákovi a to sa maximálne vcítiť do postavy a to robí film, tak melancholickým. /75 %/ ()

Voyer

Nuda, nuda, pompézní kulturní a historické reference, latinské názvy, šeď, šeď. Dobrá hudba, ale jako celek mě to příliš sralo. ()

vox_populi

nudné filozofické pojednanie o tom, že náš svet sa rúti do sračiek - ohrozeným druhom sa popri ľuďoch stávajú i upíri...všetko je kontaminované - potraviny, vakcíny i ľudská krv... ()

TaNya_

Ohóó, tak toto udeřilo na mou notu. Extrémně pomalé, minimalistické dílko pomalu pouze o dvou hercích, nicméně dech mi to drželo až do konce. A ta hudba, ze které mám půl napůl deprese a obrovskou chuť tančit to doplňuje jak upíra jeho rukavička. ()

A_san

Zajímavá hudba doprovázená dobrými kostými, make-upem a některými kamerovými záběry. Byť na jednu stranu chápu, že se jedná o jakýsi nezasahující pozorovací úhel z pár dní dvou hodně starých milenců, chyběl mi zde nějaký děj nebo odpovědi. Některé scény mi přišly absolutně zbytečné (např. příchod sestry - snad snaha oživit nudnost děje?). A i když zde bylo skvělé herecké obsazení, tak dialogy mi přišly jako plkání o ničem. Jako nějaký dokument možná, ale i ten někam směřuje. Tento film mi přišel jako napůl nedodělaný nebo se snahou "vyburcovat" v divákovi vlastní pohled na film a vlastní dedukce, co v něm vlastně vidí. No, tak pokud šlo o tohle, tak u mě nic :D. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)