Čtyři mouchy na šedém sametu

• Itálie

4 mosche di velluto grigio

• Itálie

Quattro mosche di velluto grigio

• Francie

Quatre mouches de velours gris

• Francie

4 mouches de velours gris

• angličtina

Four Flies on Grey Velvet

Štyri muchy na šedom zamate

Mysteriózní / Thriller / Horor

Itálie / Francie, 1971, 104 min

Zaver Argentovy zvireci trilogie a treti spoluprace s ocividne jiz vycerpanym Morriconem. Je to o kousek lepsi, nez Devitiocasa kocka, ale to nejlepsi ma od Argenta teprve prijit v nasledujicich letech. Zajimava story a unikatni feeling, ktery je dost odlisny od ostatnich filmu rezisera. Par trademarku se tam sice najde (kamera z pohledu oci vraha, sekani do hlavy..), ale jinak je to jiz podruhe v rade relativne neArgentovsky film. Bonusovy bod za Buda Spencera v roli boha vsemocneho. 6/10(30.10.2010)

Quatro mosche di velluto grigio byl pro mě úplně finální střípek do celé Argentovi giallo tvorby a zároveň je tento film i posledním tzv. Zvířecí trilogie. No a na úvod musím konstatovat lehké zklamání, které asi pramenilo z faktu, že během 2 let tento tvůrce natočil 3 filmy, a to si prostě muselo vybrat svoji daň. Celý film na mě působil jakoby šitý horkou jehlou, a to počínaje scénářem (celá část spjata s profesorem a B. Spencerem byla jen výplň na prodloužení délky filmu, jinak Spencer tam byl jen snad kvůli jeho jménu, vtipné momenty absolutně se nehodící) a konče nezajímavý hereckým obsazením. Hudebně jeden zajímavý motiv, ale celkově na Morriocneho dost slabé, Goblini se dle mého názoru hodí k Argetovi více. Aspoň, že kamera a Dariovi pověstné detaily byly na jeho dobré standardu. Pořad jde ale v rámci žánru o nadprůměrný snímek a při lepším sestříhaní filmu by mohl působit kompaktněji a divácky přívětivěji. 3*(29.9.2020)

Existuje už jen pár filmů od Argenta které jsem neviděl a toto byl jedním z nich. A je to sakra škoda protože tohle možná považuju za jedno z nejlepších Giallo vůbec. Je tu sice pár klišé a divné obsazení v podobě Spencera. Ale film je dostatečně napínavej, má dobrou atmosféru a dobrý scénář. Do konce filmu jsem nevěděl kdo je vrah. Finální scéna je vrchol filmu a je natočená parádně. Méně známe giallo ale o to zábavnější.(28.7.2018)

Film začínající zabitím komára a končící kravinou zabalenou ve vizuálně krásném provedení. Mezihry s pošťákem jak z asijských filmů (takže rádobyvtipné a absolutně se nehodící), teplý detektiv, fifth international exhibition of funerary arts a focení oka mrtvoly (neskutečně cool nápad). V detailech klady vyhrávají na plné čáře, ale jako celek je film nepropojený (loutka) a některá témata jsou nedořešená jak by si zasloužila (detektiv). Mohla to být pecka, ale je to jen pár skvělých momentů a nápadů s blbým hysterickým rozuzlením a ještě blbějším závěrem (vysvětlení snových scén). Strašlivě nevyužitý potenciál.(29.8.2009)

• JohnnyD

5/10 Priemerné giallo od majstra. Má to svoje momenty, i keď vizuálnych hier je tu pomenej (hlavne záverečná scéna), pointa je tiež ok, no to množstvo wtf a akože "vtipných" momentov je tu aj na Argenta priveľa. Neviem, či sa mi niekedy tento kultúrny šok podarí prekonať, ale aj po rokoch pozerania Argentoviek tomu nerozumiem. Čerešničkou na torte je Bud Spencer.(7.6.2015)

• - Jean-Pierre Marielle sám přišel s tím, aby jeho postava byla gay. (Chatterer)

• - Do role Roberta Tobiase byli původně zvažováni Terence Stamp, Michael York a dokonce i některý z členů The Beatles. (Chatterer)

• - Soundtrack měli původně nahrát Deep Purple. (Chatterer)