Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

KajlQ

Můj nejoblíbenější film. Miluju Formanovu režii, úžasný scénář a ještě lepší herecké výkony. Tenhle film je absolutní vrchol světové kinematografie a jeho konec je jeden z nejdojemnějších filmových konců všech dob. Neexistuje krásnějšího, dojemnějšího a bezchybného filmu jako Přelet nad kukaččím hnízdem. Jednoznačných 100% ()

F2003F

Hovorím si, že k tomuto musím niečo napísať. Lenže čo? Neviem jednoducho s určitosťou vymedziť čím to bolo také dychberúce. Dej v odstrašujúco depresívnom prostredí s nesympatickými postavami, v ktorom sa nič okrem konverzovania bláznov s občas nejakou potyčkou/útekom neudeje. Len som si občas uvedomil ako sa na to uprene hľadím so stratou moci otočiť hlavu či len odtrhnúť zrak. Silne režijný film, ktorého Nicholson je len nálepkou lákavej kvality. Z DeVita som sa skoro šúľal na zemi od smiechu. Neni to ťažký film, no ťažký zážitok. Nádherné umelecké dielo prednesom režijného talentu. Forman bol veľkým svetovým unikátom, rip. Prosím vás pridajte 11. miesto v obľúbených ()

ssd3niss

Vrchol Formanovy tvorby a jednoznačně jeho nejlepší kousek z jeho naprosto výborné a vyjímečné filmografie. Viděl jsem jak divadelní hru, tak jsem četl i knihu, ale musím říci, že filmu od našeho českého mistra se nic nevyrovná. Doopravdy, film jako celek perfektně šlape a jedná se o neskutečnou jízdu. Všichni herci zde předvádějí své maximum, zejména Jack Nicholson, který se pro tuto roli snad narodil. Hudba, o kterou se zde postaral Jack Nitzsche, je také výborná. Zejména nejvíce dodává poslední scéně, bez které si už ani tuto scénu nedokážu představit. Sice se jedná o film z prostředí psychiatrické léčebny a pro někoho by už jen toto téma nemuselo být úplně příjemné, ale pro mě osobně se jedná o jeden z těch feel-good filmů. Vždy mi film, a to právě scény jako hra basketbalu nebo sledování nedávající světové série v baseballu, neskutečně zvedne náladu a vykouzlí úsměv na tváři. Naprosto zasloužených 5 Oscarových sošek a pozice 5. nejlepšího filmu. ()

PanPyzamo

Ze začátku to bylo celkem fajne, ale po nějaké době to začalo chytat grády a začínalo to být pro mě čím dál tím zajímavější. Jack Nicholson tento film tahá. To je jasný. Nevím moc, co bych k tomu dodal, aniž bych extra prozrazoval. Došlo zde na menší překvapení, které jsem ovšem čekal, ale i tak supr, ale jak jen zhodnotit tento film nevím. Bylo to prostě zajímavé pro mě sledovat. Jak se chovají všechny postavy. Jaký má na ně Randle vliv. Mě to od určité chvíle chytlo a bavilo čím dál víc, ale možná vás to nechytne a budete se celou dobu nudit. Mě to oslovilo, bavilo a příjemně uteklo. Za mě skvělý film. 8,5/10 ()

The Rasmus

Toto je první film, který jsme viděl od Formana. Vážně nevím, proč se to jmenuje Přelet nad Kukaččím hnízdem. O kukačkách tam nebylo ani slovo, akorát vím, že kukačky hnízda nemají a vejce kladou do cizích...Ale jinak je to skvělý film ()

PavHer

Perla světové kinematografie, která má něco do sebe, ale našlo se i pár hluchých míst, takže nemůžu dát plné hodnocení. ()

De Large

Skvelá hudba, neskutočný Nicholson, ale... dej ma nedokázal vtiahnuť do seba... cez to všetko ide o impozantný film. ()

Olivier

Jó, takhle to dopadá, když se dá dohromady jeden z nejlepších režisérů současnosti s tím nejlepším hercem (samozřejmě nemůžu vypíchnout jen tyto dvě osobnosti, na výsledku mají obrovský podíl i všichni ostatní členové týmu). Koneckonců, tady je komentář zbytečný, tohle se musí vidět. ()

Wild_cz

Psychologická léčebna, vymívání mozků, Miloš Forman, Jack Nickolson - naprosto vražedná, úchvatná a mrazu-po-těle navozující kombinace :) Tohle dílo ukazuje nejen genialitu Nickolsona a Formana, ale řekl bych, že upozorňuje na problémy společnosti obecně. Byla v tom cítit opravdu hluboká myšlenka, která vede k zamyšlení o hodnotách života, zneužívání situací, využívání lidí nebo obecně přátelství. Pokud režisér má nejakou hlubokou vizi, představu o fungování světa nebo chování lidí, tak je to skvělé a ve většině případu jeho film končí zdařile. U Miloše Formana je tomu trochu jinak - jeho snímky obsahují věci k zamyšlení, mají vždy nějakou hlubokou myšlenku, ale mají něco VELKÉHO navíc - donutí diváka (ať chce či ne) přemýšlet o tom, co tím filmem myslel nebo na co upozorňoval. Tohle je přednost kterou mají jen ti nejkvalitnější z kvalitních a tím beze sporu Miloš Forman je. 100 procent ()

eMPík

Kniha a film se docela liší už jenom tím, že knihu "vypráví" Náčelník se schizofreními náladami. Scénárista dokázal převést knihu do úplně jiné podoby a výsledek se mi líbí ještě víc. Což dokazuje i to, že jsem v závěru knihy měla jen divný pocit zatímco u filmu jsem musela utírat brýle do kapesníku. Samozřejmě Forman má na tom taky nějaký ten drobínek zásluhy. Podobně jako Jack Nicholson, Louise Fletcher, ten chlapík ze sněhurky, atd.. Ale já stejně nejvíc žeru Náčelníka (Will Sampson) :) ()

Sonny

Film byl natočen v roce 1975. U nás se o podobném problému začalo mluvit až loni, diky autorce pohádaek... ach jo. ()

bery77

Na tomto snímku je vidět, že i tak malá země se ve světové kinematografii v žádném případě neztratí. Jeden z prvních filmů, které Miloš Forman natočil v zahraničí opravdu stojí za to. Bohužel znám i takové osoby, které říkají, že to je ta největší stupidita kterou kdy shlédly, avšak názorům těchto osob nepřikládám vůbec žádný význam. Kdyby to šlo dal bych tomuto snímku hvězdiček šest. ()

Pruďas

Forman jede!!!!!!! Nicholson válí!!!!!!!! Co by to ale bylo bez něj????? Vůbec nic. Formanovy stačilo tak málo peněz, aby stvořil jeden z nejvýznamnějších klenotů světové kinematografie. Celý film mě naprosto pohltil a nedonutil mě odejít, i když se mi v půlce chtělo děsně na záchod:-)). Z toho, co Nicholson na place předváděl mě přecházel zrak a je to jednoznačně jeho nejlepší výkon, který už těžko někdy překoná- bohužel. ()

Stealth2

Nejdříve jsem několikrát četl a pak viděl...mistrovské dílo podle skvělé knihy. Povinnost vidět ! Hluboké téma, ke kterému se Forman pravidelně ve svých pozdějších snímcích neustále vrací. Jako v jeho ostatních filmech, svobodomyslní jedinci i v tomto filmu "narazí" na prakticky nepřekonatelnou MOC, v tomto případě na vrchní sestru, neskutečně ztvárněnou L.Fletcher.....něco podobného jsem v mládí zažil. Všichni herci podávají strhující výkony, už jenom tím že tam jsou a třeba mlčí...McMurphy je třešničkou na hereckém dortu. ()

Fill16

Tady prostě není co dodávat, tohle se musí vidět! Ostatně to ví asi každý, i ten, co se teprve na tento diamant kinematografie chystá podívat. Už začáteční titulky jsou ty nejkrásnější co jsem kdy viděl. Zdá se mi, že opravdu není nutné o tomto filmu nic psát. Snad jen - bravo mistře Formane, díky Vám a Vašemu filmu jsem hrdý na to, že jsem Čech. Že to je film americký je mi vcelku jedno. :) ()

stooper

Kdo neviděl, nepochopí aneb jak funguje souhra skvělého režiséra s excelentním hercem...ave Miloš, ave Jack - a NIKDY nevěřte sestřičkám:) ()

Mr.Crowley

Formanův legendární Přelet nad kukaččím hnízdem je jedním z filmů, které si zaslouží platinovou cedulku v síni slávy světové kinematografie. Skvěle ztvárněná role McMurphyho Jackem Nicholsonem je nezapomenutelným hereckým výkonem a Miloš Forman tomu dodal tu pravou šťávu a hloubku. Výtečný film. Rovných pět * ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009