Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

mimuzik

Jednoznačně nejlepší Formanův film, jeho trhák vypadal, vypadá a bude vypadat skvěle ještě za sto let. Úžasný výkon Jacka Nicholsona ale i ostatní herci ve větších či menších rolích mu zdatně sekundovali. Mám chuť si přečíst i knižní předlohu s názvem "Vyhoďme ho z kola ven", kniha je prý ještě na vyšší úrovni. ()

Naby

Jeden z filmu kdy je poreba se nad celym filmem trosku hloubeji zamyslet. Jack Nicholson byl opravdu perfektim vyberm pro tuto roli, protoze kazdy okamzik jeho hrani je absolutne presvedcivy. Mozna je i sam tak trosku blazen ;-). Pochvala Milosovi s 4*. ()

peeters11

Celý film jsem sledoval se zatajeným a tak nějak jsem pořád doufal, že ta doktorka to s ním (J. Nicholson) myslí dobře... A taky sem se divil, proč vlastně nikdy neutekl. Ale hodnocení zde podle mého naprosto odpovídá, jeden z nejlepších filmů, co sem kdy viděl. J. Nicholson zahrál úplně fantasticky (btw. nejen on, ale všichni blázni byli skvělí) P.S. jen mě štve, že se neukázalo, proč si indián hraje na hluchoněmýho a proč vůbec je v tom ústavu??? Jasných 5* ()

jimmyisagirl

Přelet nad kukaččím hnízdem je více než skvělý film, ale určitě není pro každého. Neváhám ohodnotit pěti hvězdičkami:) Musím dodat, že jsem se neuvěřitelně bála konce, a zatracovala McMurphyho, že nevylezl tím zpropadeným oknem ven. Už jen když se řekne lobotomie, tak mi začne mráz brázdit záda. Film mě nerozplakal, ale naštval. McMurphy si prostě užívá života, "moc se rve a moc šoustá", ten jeho charakter ještě umocňuje prostředí psychiatrické léčebny. No ... škoda, že se mu nepodařilo Velkou sestru uškrtit. ()

Charif

Od tohoto filmu jsem opravdu čekala víc. Možná taky proto, že je tak hodnocený. Skvělý herecký výkony opravdu člověk nezapře, ale i přes ně mě film neudržel v pozornosti od začátku do konce, což bych jakož to jednoho z nejlepších fllmů očekávala. Není to můj šálek. ()

Ma_tes1

Nikdy jsem neměl dobrý pocit z míst jako jsou psychiatrické léčebny, ústavy a tak podobně a vždycky jsem z nich měl husí kůži. Možná proto jsem se tomuhle filmu vyhýbal a nikdy se nedonutil se na něj podívat i přes tak velká hodnocení. Musím přiznat, že jsem udělal chybu. Úžásný Jack Nicholson v hlavní roli a úžasná mrcha Louise Fletcherová - tím pádem úžasný celý film. Opravdu. Není co vytknout. ()

DrahciiiRe

4 hvězdy (s přivřeným okem) jen za dvojici Nicholson - Fletcher, tahle herecká esa (alespoň v tomto filmu) to drží nad vodou, jinak jsem se také v některých místech nudil, bohužel. ()

komando20

Nádherný film, ktorý ma úplne dostál a na druhý deň som si ho opäť pozrel je to ozaj majstrovsky natočený film, ktorý vo vás zanechá hlboký zážitok. ()

Fondak

Tak jsem konečně viděl tenhle film na který jsem slyšel jen superlativa..... A teď přemýšlím, jestli mi něco uniklo, jestli jsem kulturní barbar nebo jestli ho hodnotí pozéři jen kvůli hvězdné režii a obsazení... Vážím si pana Formana, mám rád Jacka Nicholsona, ale tenhle film byl pro mě nekonečně dlouho trvající nuda bez jakéhokoliv děje. Rádoby dojemný konec mi přišel trapný a celý film na mě působil nerealisticky. Později mi bylo vysvětleno poselství tohoto filmu- I když se postavíš systému, tak on tě zničí... Hmmm, myšlenka dobrá (i když neoriginální, co třeba podle mě daleko lepší Frajer Luke) ale to je tak vše. Skoro celé se to odehrává v jednom baráku, akce veškerá žádná, pouze hádky bláznů-nebláznů. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale na mě to působí jako podprůměrnej, nízkorozpočtovej film, kterej kdekdo natočí přes víkend u sebe doma. Na víc než dvě hvězdičky to nevidím a to ještě jen kvůli J.Nicholsonovi. A teď mě klidně můžete začít kamenovat a já jsi jdu pustit nějaké béčko co nemá ani 50 procentní hodnocení......... ()

nydahl

Film ke kteremu neni potreba nic dodat.Pouze bych doplnil jiz zminenou informaci o puvodnim planu obsadit Hackam/Brando.Pred lety jsem videl dokument o filmu a reziser Forman tam vzpominal , ze to byl prave producent Douglas , ktery navrhoval Nicholsona.Pokud je to pravda , tak je to jeden z Douglasovych nejvetsich pocinu na poli kinematografie.Film je absolutni klenot - pro me osobne pribeh o svobode a pravu na to byt kym proste jste a o naslednem chaotickem a instinktivnim boji za tuto svobodu + samozrejme prohra a nasledna likvidace ze strany tech jenz Vam tuto svobodu upiraji.Totalne nadcasovy pribeh , ktery nabyva dnes (v dobe poslusnych ovecek a vyvolenych pastyru) snad jeste vetsiho rozmeru nez mel v dobe vzniku. ()

DelMann2

Nemám slov. To, co Forman nadhodil... Neuvěřitelné, perfektní, nechybělo tomu vůbec nic. Scénář, dialogy, režie, prostě úplně vše na nejvyšší možné úrovni. Velmi lehce jeden z nejlepších filmů všech dob (alespoň z těch, co jsem viděl :). Nechápu, jak jsem mohl takový klenot ignorovat tak dlouho. Nicholson? Skvělej. 6/5 ()

Odbornik___

Vynikajici dilo Milose Formana fantasticke obsazeni Jacka Nicholsena. Scenar bez chyby, zaver drtivy, pro me smutnej :-( Pro me to bylo neco vic nez jen drama. A s komentarem kleopatry plne souhlasim( Jake by to bylo bez DeVita, Fletcherove....) Jak jsem videl scenu,kde Nicholsena odvedou na elektrinu prejel mi mraz po zadech a to doslova !!! Film mi utekl jako voda ani chvili jsem se nenudil. Zde opravdu vidime co predvedou 2 nejvetsi hvezdy ve filmovem prumyslu jako je FORMAN A NICHOLSON. 98% !!! ()

Alister

Film má velice podivnou atmosféru; asi jakoby jste sledovali přímý přenos přistání na neprozkoumané planetě, kde jsou zvláštní lidé oblečení v bílém, vyznačující se asi nejvíc ospalostí, ale vás je přesto baví pozorovat. V roce 1975 byly jistě psychiatrické léčebny takovou neznámou planetou a Formanův film je sondou, která nás na ní zavedla. Film přímo hřeje lidskostí a zaujetím pro člověka, jako bytosti, která si zaslouží vždy pozornost, přestože stojí na pomyslném okraji společnosti nebo je z ní dokonce vyvržena a izolována. Nicméně nabourání konzervativních hodnot zde sice znamená chvilkový duševní rozkvět, ale v závěru končí tragedií. Film se distancuje od jednoznačného poselství a pokládá otázky, na které nejsou odpovědi... ()

Chlo0opek

Viděl jsem tento film jako malej a pamatoval jsem si z něj jen, že byl tak depresivní, až jsem se ho tak trochu bál. Tím pádem jsem se na něj o to víc těšil - přece jen, člověk se časem mění a pohled na tento film se měl obrátit o 180°, protože takovýhle styl se mi nyní líbí čím dál víc. Bohužel mně tento snímek zklamal. Ne, že by byl špatný (Jack svou roli velmi dobře zahrál), ale třeba sestra, která zde měla být za jednoznačnou záporačku, přece jen zas až tak záporná nebyla. I příběh jsem měl z mládí spojen s tím, že byl víc strhující a nyní se mi holt s odstupem času až tak moc záživný nezdál. Takže nakonec u mě průměr. ()

chlievik

Skutočne dramatický ale krásny film. Vrchol Formana spolu s jeho Amadeom. Americký psychiatrický "priemysel" v spolupráci s farmaceutickým priemyslom, ale aj na druhom konci sveta komunisti, robili veľa pokusov na ľuďoch - najma na disidentoch - títo všetci ustanovili primitívne vedecké techniky v 50.-70.-tych rokoch tak, že každý by podľa určitých "testov" (najma podľa subjektívnych ohodnotení "bláznov na opačnej strane klietky" = psychiatrických doktorov) mohol vyznieť ako psychopat, a zostal by uvaznený na klinike pre duševne chorých aj navždy. Veď vieme všetci, že paranoja psychiatrov je niekedy ešte horšia než paranoja paranoikov, a vieme aj, že neustále kladenie tých istých otázok, vypočúvanie, omieľanie toho istého, týždne byť zavretý na samotke, celý čas nadopovaný nepríjemnými liekmi, a najma konflikty s nevyrovnanými sestričkami, doktormi a ošetrovateľmi, to všetko môže spôsobit zbláznenie sa, keď je človek nasilu zavretý v ústave celé mesiace, ba aj roky. To samo odlúčenie od normálneho sveta človeka môže urobiť duševne disharmonickým, a nakoniec sa zdravý človek skutočne zblázni. O tomto je tento film, o tom, ako môžu vyprovokovať normálneho človeka, ktorý je úplne duševne zdravý, do takej miery, že je agresívny, až sa stáva súčasťou strašného a deštruktívneho kolotoča, kde pánmi sú tí, ktorí arogantne rozhodujú o jeho budúcnosti, ale majú pocit, že si len "robia svoju povinnosť", prípadne sú to ľudia, ktorí majú sadistické sklony, vhodné samé na liečbu, ale ich postavenie im umožňuje si svoje úchylky nielen dobre ukryť, ale aj ich využívať na spôsobovanie utrpenia druhým ľuďom. Tento film je klenot medzi filmami svojho druhu, kultový film, istotne Forman vedel prečo práve tento film urobil, keďže sa iste aj v komunistickom Československu stretával s útokom psychiatrov na nevinných ľudí, ktorí nesúhlasili s režimom, a sfilmovaním tohto diela si tak réžo splnil svoj sen o tom urobiť film, ktorý je pre americkú populáciu akousi bočnou výpoveďou ako to je a ako to bolo v ČSSR, ale ako sa to všetko zneužíva aj v "snovej" Amerike. Tá lobotómia na konci filmu ma fakt dostala. Je to jedna z najhnusnejších primitívnych operácií čo ľudstvo kedy používalo na ľuďoch, a nehovoriac o tom, ako ju zneužívali, aby umlčali disidentov nesúhlasiacich s režimom. A to nielen v krajinách sovietskeho bloku! Je to "amputácia" mozgu, de facto! Urobenie jediacej a serúcej opice s IQ 10 z bývalého normálneho človeka - to bola ich "liečba". Film ma nadchol, nespútaná túžba po slobode, na ktorú má každá ľudská bytosť základné právo! Vynikajúce herecké výkony, Nicholsona, a najma začiatky DeVita, a ďalších dobrých hercov. Film, ktorý sa končí smrťou, ako jedinou možnou dôstojnou alternatívou pre hlavného protagonistu. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009