Old Boy

Thriller / Akční / Drama / Mysteriózní

USA, 2013, 104 min (Alternativní: 100 min)

|90%| Velká škoda, že mi toto dílko uniklo v kině. No, nevadí, přesto silný zážitek, který si určitě ještě vícekrát v životě zopáknu. Na úvod bych chtěl poznamenat jednu věc. Jsem si vědom, že toto je remake k jihokorejskému filmu. Některé remaky mám rád, ale přesto nejvíc uznávám klasiky. Takže původní film jsem neviděl. Na rovinu přiznávám, že mě jihokorejské filmy moc nelákají, ale určitě se někdy na původní film podívám. Tím nechci naznačovat, že je to z mé strany neobjektivní nebo sprosté, ale dal jsem přednost americkému, na tom nic špatného není. No a nyní k filmu. Očekávání jsem moc velké neměl. Úvod film ani moc nemá, jde se hned na věc, kdy poznáváme hlavního hrdinu filmu. Má špatný charakter v postavě a tak dále, takže asi nemá cenu abych popisoval jeho postavu. Nemusíme dlouho čekat a hned je uzavřen v neznámém pokoji. Bavilo mě ho pozorovat. Jeho osobní proměnu za dlouhých 20 let. Mohlo tam být ještě víc nápadů, ale takhle mi to bohatě stačilo. Líbilo se mi, že poté jak se hlavní hrdina dostal z toho tajemného pokoje, tak se z něj stal úplně jiný člověk, chladnokrevně si šel po svém, hledání pravdy atd. Měl zde pár tvrdých soubojů. Třeba souboj na hřišti byl nejlepší. Pak samozřejmě souboje s kladivy atd. Napínavé to teda bylo dost. Některé věci jsem skoro byl s to předvídat, ale některé zase ne. Nyní bych chtěl zmínit herecké obsazení. Josh Brolin jako hlavní hrdina mě rozhodně zaujal, není co dodávat. Sharlto Copley jako záporák se zde neohřál nějak moc, ale za to mě nehorázně bavil. Sakra, ten chlap má v sobě, že umí hrát skvěle záporáky. Třeba v Elysium byl dobrý, ale zde ještě o něco lepší, hlavně ke konci filmu, kde zazářil. Ostatní herci splnily vše potřebné. No a abych pokračoval dále. Rková přístupnost zde byla vidět, mohla být ještě tvrdší, ale i tak to bylo dost drsné místy. Takže ke konci filmu se začal hlavní hrdina dovídat víc a víc a na úplném konci filmu, kdy vyrašila na povrch hlavní pointa, tak toto jsem teda snad nezažil, nebo po dlouhou dobu teda ne. Říkal jsem si dál pevné 4*, ale ten konec mě teda nesmírně rosekal. Bylo to vše hezky a přehledně vysvětlené a spracované do detailu. Takže jsem teda zíral. Rozhodně je toto netypický film a já jsem hlavně štastný, že jsem dostal něco víc než pouhé thrillery s nudnou zápletkou atd. Rozhodně tohle byl tvrdý thriller s nekompromisním převedením. Nápadů to mělo dost. Jak to zhodnotit objektivně ? Já hodnotím vždy dle svého. Dal bych teda lepší 4*, ale tu pátou jsem prostě dát musel. Tempo má film hodně rychlé. Hudba je taková normální, hodí se do každých scén, takže s tou jsem problémy neměl. Neříkám, že to vše bylo dramaticky a přehnaně napínavé jak hrdina pátral. Tuším, že někteří by to moc neocenili. Řekli by si, je to takové obyčejné a bez štávy, ale mě ta jednoduchost bavila. Třeba vyvraždovačky, které tu byly se povedly. Kladivo zaseknuté do hlavy protivníka, nebo šílený otec, který brokovnicí vystřílí svou rodinu a pak si ustřelí hlavu - to vše je takové štavnaté a dobře natočené. Ale jak jsem psal - závěrečná pointa mě naprosto dostala. Film jsem si musel dát druhý den znova a zážitek byl stejný ba o něco větší. Není to typický film, nedá se o tom více bavit. Na originál se podívám, nechci to zahazovat, to by nebylo fér. Takže už nemám co dodávat. Velké překvapení pro mě.(27.2.2014)

Lee se oproti Parkovu originálu liší jen v drobnostech, přesto to není tak úplně zbytečný remake. Postavy jsou vykreslenější, kameraman jak kdyby vynechal svou dávku barbiturátů a příběh si to přímočaře sviští do finiše, jenže nějak mi nepadl do noty ten přehnaně úchylnej Copley a čekal jsem i větší porci slibované brutality. Uvolněnost původní verze je pryč, stejně jako jsou tupí Američani ušetřeni pro ně nepohodlných titulků (asi proto je tak málo účastníků soutěže ve spelování) a o to šlo zjevně nejvíc ..(23.2.2014)

"Budu pokračovat, dokud ti nedokážu utrhnou hlavu rukama." Trvalo deset let, než žlutý Dae-su vybledl do bílého Joea a je potěšitelné, že přitom neztratil touhu mstít se, chuť k násilnostem a ani nůž v zádech. Jelikož mi mezi sledováním obou Oldboyů uběhl nějaký čas, tak mi má děravá paměť zase nabídla jisté napětí a to je potěšitelné. Kdybych si však měl vybrat, zda se znovu podívám na šikmooký originál či zda zvolím bílou variantu, tak jsem si poměrně jistý, že by k výběru nedošlo. V tomto případě mi totiž bohatě stačí dvakrát a dost.(4.5.2016)

Spike Lee projevil vyšší citlivost pro zápletku (= uvědomil si, jak dementní ve skutečnosti je), pro kterou byla fatálnost Parkova originálu doslova zničující. Utvořil si tak prostor volný pro nadsázku, lapsy a klišé. Snad proto mi všechna ta nedůvěryhodnost přišla nakonec osvěžující. Sharlto Copley se mohl v roli skrz naskrz úchylného excentrika patřičně vyblbnout, zdůraznit onu nadsázku a nesmýkat divákem chtě nechtě k bolestivým úvahám o pomstě. Možná je to má averze k předloze, možná moje kulturní situovanost, a přece bych se nebál použít onu otřepanou frázi o "adaptaci lepší originálu".(2.2.2015)

Musím přiznat, že jsem k remaku přistupovala skepticky, protože originál je prostě úžasný, ale Spike Lee jako režisér a Josh Brolin jako ústřední hrdina mě přece jen nalákali a přiznávám, že mě nezklamali. Určitě je moje výhoda, že jsem pointu dávno zapomněla, takže mě to po celou dobu bavilo a byla jsem ráda, že chobotnička tady chyběla a že to nebyl jen otrocký přepis.(10.8.2014)