Old Boy

Thriller / Akční / Drama / Mysteriózní

USA, 2013, 104 min (Alternativní: 100 min)

Po zopakování originálu i remaku po letech bezprostředně po sobě jsem vůči téhle verzi mnohem méně smířlivý. Její reduktivnost mi připadá zásadně horší a i když hodně z toho jde svést na studiový zásah, něco z toho je prostě inherentní nedostatek založený na neochotě vydat se vlastní cestou, ale zároveň konání kusých změn, které rozbíjejí jakoukoliv vnitřní logiku. Sice tu vidím určitý potenciál intertextuálního vnímání, kdy některé variace a citace originálu jsou zajímavé, ale v důsledku to je jen osekání dobrého filmu na horší nápodobu.(5.12.2013)

Od absurdního fláku k celkem k serioznímu dramatu s atmosférou o pomstě, naději, víře a vitaminu E pro elasticitu pleti po delším "ozdravném" pobytu bez slunečních paprsků, který se protáhnul na dvacet let. Joe Doucett patřil k arogantním floutkům, kterým by jste přáli, aby dostali za vyučenou. No netrvalo to dlouho a po neúspěšném obchodním jednání po kterém se spil do němoty, se probudil ve speciálně upraveném pokoji, či spíše cele, v němž mu po další dvě dekády bude dělat společnost televize a chvíli i myš se svými mladými. Uvězněný muž, který na svobodě propadnul alkoholu se záhy dozvídá, že jeho bývalá žena se kterou neměl právě ideální vztahy, se stala obětí násilného činu, on se stává hlavním podezřelým z její vraždy a jeho malá dcerka je dána k adopci. Konsternovaný Joseph nevěří svým vlastním očím a uším a za každou cenu se chce dobrat pravdy a zjistit, který bastard to na něho narafičil. Jenže co s tím. Není lepší zůstat v chládku, když tam venku svůj ksicht moc nemůže vystavovat anebo si trpělivě počkat na slabou chvilku věznitele a pěkně po anglicku...ehm po americku se vytratit?! Bude mít na to dvacet let a to je dost dlouhá doba na přemýšlení a případný plán útěku. Korejský snímek OldBoy se vyznačoval jinou atmosférou a scénou v restauraci ve které hlavní hrdina zbaští chobotnici. O tuhle scénu je remake ochuzen, přišly ovšem nové scény, film dostal jiný ráz a především je mnohem přehledněji natočen. Stejně jsem měl z původního filmu pocit, že až tak původní nebyl nebot inspirace Monte Christem tam byla zřetelně znát. Tady se hlavní představitel do jisté míry postavě z Dumasova románu podobá. Je obdobně zarostlý vousem a vlasatý a dokonce v jedné scéně tuhle postavu zmíní. Josh Brolin super volba na hlavní postavu a "namydlený" bourák po všech stránkách. A dokonce tenhle klučina v jistém ohledu v obličejových rysech dává najevo, že v jeho pokrevní linii možná někdy nějaký ten asiat byl. Ostatní role oproti jeho výtečnému solu zůstaly ani ne tak za očekáváním, ale spíše do počtu anebo ho obklopily, aby tam nehrál jen sám se sebou. Sharlto Copley jako distingovaný záporák a muž s tragickou minulostí byl poměrně důstojným Brolinovým protihráčem i když mně osobně gesty i způsobem mluvy připomínal homosexuála. Z dalších herců zaujal mírně hláškující Samuel L.Jackson anebo sympatická Elizabeth Olsen coby vyléčená narkomanka, která s hlavním hrdinou sdílí jeho pohnutý osud, lože i soulože. Ocenit lze hlavně její prsa, dámy můžou pro změnu obdivovat odhalené pozadí pánů Brolina a Copleyho. S erotikou film cavyky nedělal, ale pokud jde o drsné až drastické scény, tak pověstná "kladívková" scéna v tomhle ohledu příliš nenadchla. Provázel ji nepříliš technicky zvládnutý střih, většina z ní se odehrávala za drátěným oplocením , takže z toho divák nic moc neměl a když už to vypadalo na masový mlýnek, tak střih a Brolin vítězoslavně vychází ze dveří a za sebou sice jatka, ale divák si je musí domyslet, protože kamera v útrobách chodby přítomná nebyla. To byla asi nejslabší scéna z filmu a leckdo (třeba já) na ní čekal vedle diskutabilního a otřepaného, co by s člověkem udělal pobyt v jedné místnosti po tolika letech, jak si s ní nový režisér poradí. Spike Lee se sice do této scény neopřel, ale jinak si vedl velmi zdatně a chválím jakou přehlednost zachoval oproti svému předchůdci. Pointa se pochopitelně neprozrazuje a je krásně zničující, jak pro hrdinu, tak i pro diváka, i když logicky drhne. Fim se věrně nedrží původní předlohy a ani ji sterilně a otrocky nekopíruje. Solidně odsýpá, má vynikajícího herce v ústřední roli, několik překvapení v rukávu a neotřelý přístup baví víc než asijský výplod s hrozným hercem v titulní roli. Jde o volbu a já si vybral remake, ale nijak zvláště ho neberu jako předělávku. Dělal jsem, že žádný korejský OldBoy neexistuje a o to víc jsem si film užil. Doporučuji to udělat také tak a máte pokoj. Mé hodnocení: 100%(28.2.2014)

Předvídatelná poita (díky Chan-wook Parkova originálu) nezasáhne diváka tak dostatečně silně. Spike Lee je skvělý tvůrce, má cit ke své myšlence, přístup k divákovi, k napětí (25.hodina, Spojenec), k akci do detailu, ale ten americký chtíč diváka rozervat na malé kousky je příliš okatý. Remake měl dostat Quentin Tarantino, ne Spike Lee.(6.8.2015)

Najgeniálnejšia pomsta v dejinách kinematografie. Tak dobre to ten Chan-wook Park vymyslel, že ak sa remake-u zhostí skvelý a kvalitný filmár, ktorým Spike Lee bez debaty je, nemôže z toho vzniknúť fail. Aj keď stále považujem originál za lepší, aj hollywoodska verzia má čo-to do seba. Brolin podáva vcelku slušný výkon a Olsenová dokáže rozprúdiť krv v žilách na správnom mieste aj mŕtvole.(7.10.2014)

Americká adaptace stejnojmenného korejského snímku Old boy (Oldeuboi 2003), která těží především z brutality hlavního hrdiny, jehož ztvárnění si nezadá s Hitmanem či obdobnými, pro neasijské diváky známými hrdiny, jehož život se zásadně změní, když se ocitne po jedné prohýřené noci v bytě bez oken a dveří, kde bude vězněn po dalších 20 let, netušíc proč. Oproti originálu je USA Oldboy přímočařejší a na atmosféru chudší, přesto na remake povedené. 70%(28.2.2014)

• - Jako režisér snímku byl původně zamýšlen Steven Spielberg. (Nathanielmon)

• - Režisér Spike Lee řekl, že jeho verze měla 140 minut , ale studio trvalo na délce do 105 minut. Josh Brolin prohlásil, že preferuje delší verzi, která zahrnuje více scén Doucettova (Josh Brolin) tréninku v cele a interakce. (Dr Lizal)

• - Titulní kresbu vytvořil sám Josh Brolin. (Dr Lizal)