Machete zabíjí

Machete zabíja

Machete Kills

Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Rusko, 2013, 107 min

"A co přesně je ten Machete zabíjí za film?" ptá se mě kamarád. No, prosim tě, to je taková hříčka filmovýho průmyslu, ze který cáká touha pobavit diváka, a ne napakovat si nenasytnou kapsu, ve kterým je hlavní hrdina tak šerednej, že by se ho leknul i slepej, ve kterým Banderas řídí tirák, Gibson si hraje na DiCapria, Charlie Sheen řídí Zeměkouli a ve kterým se dvě sexy holky třískaj prsa neprsa, až se jednomu chce zařvat "tak už to proboha skonči, Machete, já to nevydržím!" Jenže mám pocit, že ten škaredej šereda by mě jen suše utřel uplivnutím "Machete nekončí."(28.10.2013)

Checheche, nevím teda, kdo co čekal, ale já dostal přesně to, na co jsem se těšil. Těšil jsem se na to, že se podívám na akční, v krvi utopenou volovinu v podání známých tváří, u které mně nebude trapně jak u 90% akčních filmů, protože tady je už dávno předem jasné, že tohle nikdo brát vážně nemůže, natož aby musel. Treja a jeho xicht alá rozšláplej kravinec moc nemusím, ale ostatní figury naservírované Bobym R. jsem si vyloženě užil. Co na tom, že mě celkově příběh ani nijak extra nezajímal, výborně mě bavilo už jen sledování jednotlivých fragmetnů, za které sice Rodrigueze do nebe vychvalovat nebudu, ale nadávat tady, to bych se musel radši zliskat za rožkem kvůli vlastní demenci, že jsem do filmu vůbec šel. Kdybych měl někoho vyzdvihnout, bude to Toňo B., lízačky koberců Am H. a L.GG. a stříbnák Mel G. Za mě celkově pohoda, ale teda ten další díl, to už vypadá opravdu na kvalitní bullshit. No uvidíme... 70%(18.11.2013)

Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně tento film vzít, jak se s ním popasovat, protože, ruku na srdce, je to strašná blbost. Jako komedie příliš divné, jako akční příliš slabé, jako thriller spíš směšné, jako krimi naprosto nedotažené. Machete Cortéz, ten mexický hrdina, novodobý Pancho Villa, který měl jednou provždy otevřít Mexičanům cestu do USA, se proměnil v hloupého šaška. Rodriguez z něj udělal Eso Rimmera, který skáče z explodujícího bombardéru na aligátorovi. Ptáme se proč. Proč směšněji, ne drsněji? Kam má doopravdy směřovat celá tahle laciná mexická verze Expendables? Danny Trejo je sice chvílemi tak drsný, že by z něj Bédovi Trávníčkovi ztmavly lacláče, ale co z toho, když se neumí prát a mačetou se ohání jak šluknovský cigoš po deseti griotkách? Jde vidět, že Robert Rodriguez ještě pořád nerozchodil ony ztřeštěné nápady ze Spy Kids a noční běs v podobě slepého střelce, ho zjevně také nepustil. Docela se divím, že se neobjevila dívka se samopalem místo nohy nebo že nepřikvačila Salma Hájková s užovkou kolem krku. Bože a dál je to taky slabý. „Machete don't tweet.“ No, to jsme se posunuli v humoru zas o kousek dál. Co bude ve třetím díle, až přistane na té vesmírné stanici? Machete don't instagram? Možná měl Machete zůstat syrový. Neměli to dopékat do takové veselé tortily. Všechna šťáva vytekla. Působí to jen jako nádivka bez chuti před třetím chodem. Přesto jsem se chvílemi velmi bavil. Místy si říkal: „To je takový úlet, že tomu musím dát pět hvězd, cabron“. Tenhle směšný mexický James Bond alias Eso Rimmeros mě ale v celku spíš zklamal. Kouzlo nechtěného si opět vybralo svou daň. Někdy mi přijde, že ten Rodriguez moc točit neumí. Sice dělá skvělé oldskůlové filtry, paroduje dokonale, ale za tím vším není nic, než dutá piñata. Ale co, v Mexiku a Texasu se tomu jistě řehní dostatečně. Nám je ta problematika tak cizí, že to asi ani nemůžeme chápat a nezbývá, než se trapně uculovat u nepochopených kameňáků. Zeď na hranici USA – Mexiko. HA HA HA. Charlie „Estevéz“ Sheen jako americký prezident. HA HA HA. Za nejlepší by se asi dala považovat vsuvka s lovcem odměn, co neustále měnil svůj vzhled, čili ho pokaždé hrál jiný známý herec včetně oné Lady Gagaga. To se vážně povedlo, ačkoliv i z toho by se dalo vytěžit víc. Takový humor vymyslí i na NOVĚ a to už je co říct. Určitě se těším na další díl, ale už vím, že nesmím toho očekávat moc, tolik toho nejspíš nedostanu. Jen samé polohumory, laciné akční scény a parodie na něco, čemu prostě nerozumím. Chtěl jsem jen zlého Machetu Cortéze, chtěl jsem vůdce mexického lidu táhnoucího k San Diegu, chtěl odboj, luxusní akční scény, chtěl jsem dospělý film, ale tohle byla jen nepříliš vtipná parodie na sebe sama, upachtěná slátanina připravující diváka na vesmírné finále. Uf. A Rodriguez vykrádá sám sebe. A teď ještě to o formě a obsahu: Machete zabíjí obojí.(4.3.2014)

Chuť po zklamání z jedničky spravena, sice totální p*čovina na úplném dnu vkusné zábavy, nesmyslnost, ale pro mě i perfekt mix všech možných guilty pleasure a radost na pohled - s tím neustálým přísunem celebrit a grindhouse efektů. Charlie Sheen exceluje jako prezident. Co ale u něčeho takovýho nechápu a neodpustím, je jakto že tam nebyly vidět žádný kozy? Mínus jedna hvězda.(26.1.2014)

Machete zdrhá z Mexika se schizofrenním superzločincem, který pracuje pro ještě zlejšího Mela Gibsona. Ten dokáže předvídat budoucnost a vyrábí molekulární blastery. Mnohem ujetější, ale méně brutální, než jednička. Bohužel Danny Trejo je zase nudnej. Naštěstí jsou všichni záporáci super. Gibson je prostě dokonalej a i ten týpek co měl v hlavě více identit byl super. Akorát bylo trochu smutné pozorovat nevyužitého Marko Zarora, jak se pere s přestárlým Trejem, když z Undisputed 3, víme co dokáže. Rodriguez ale tentokrát baví, a nejvíc mě dostávala ta melodie vždy když (ještě jednou geniální) Mel Gibson předvídal budoucnost. Na trojku se těším.(26.12.2014)

• - Ve scéně, kdy se ptá Mendez (Demian Bichir), kdo si zpíval píseň o Mačetovi, si lze všimnout, že poslední voják zvedající ruku je Bruce Campbell. (Chris Masters)

• - S datem premiéry filmu se hned několikrát hýbalo. Původně byla americká premiéra stanovena na 13. září 2013, avšak poději byla přesunuta na 4. října 2013. Ani toto datum nakonec nebylo konečné, když posléze došlo k posunu na 11. října 2013. Obdobně se několikrát hýbalo i s datem české premiéry, přičemž nakonec byl zvolen termín 24. října 2013. (gogos)

• - Prvý film Mela Gibsona (Luther Voz), v ktorom si zahral záporáka. (m.a.t.o.)