Machete zabíjí

• Nizozemsko

Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Rusko, 2013, 107 min

• 666teen

Tohle už vypadá, jako nějaká nebezpečná nákaza. Asi to bude ze žrádla. Jakoby Roriguez večeřel s Del Torem a oba po požití tacos z bernardýna dostali NÁPAD jak si vylepšit filmografii. Del Toro to velkolepě rozbalil s robůtky a Robík se rozhodl s Dannym Trávníčkem (ten buď večeřel s pány režiséry, nebo ten otrávený, mexický eintopf sám vařil) resuscitovat Mačetu. Účast Statečného Srdce je mi záhadou a do teorie o žrádle příliš nezapadá. Možná se zastavil až na afterparty a tohle zmáknul ještě s kýblem tequily v žíle. Hoši si pochutnali a soudnej divák se z toho posere v kině.(24.11.2013)

Machete zdrhá z Mexika se schizofrenním superzločincem, který pracuje pro ještě zlejšího Mela Gibsona. Ten dokáže předvídat budoucnost a vyrábí molekulární blastery. Mnohem ujetější, ale méně brutální, než jednička. Bohužel Danny Trejo je zase nudnej. Naštěstí jsou všichni záporáci super. Gibson je prostě dokonalej a i ten týpek co měl v hlavě více identit byl super. Akorát bylo trochu smutné pozorovat nevyužitého Marko Zarora, jak se pere s přestárlým Trejem, když z Undisputed 3, víme co dokáže. Rodriguez ale tentokrát baví, a nejvíc mě dostávala ta melodie vždy když (ještě jednou geniální) Mel Gibson předvídal budoucnost. Na trojku se těším.(26.12.2014)

O dve stupne horšie ako jednotka. V prvom rade napriek všetkej šialenosti a absurdnosti Machete Kills nie je vtipný film. Tá hranica medzi iba absurdným béčkom a absurdne vtipným béčkom je veľmi tenká a kým jednotke sa ju podarilo prekročiť, Machete Kills ostáva ďaleko za mexickými hranicami. Celé to zosobňuje opäť nabúchaný casting, kde ale prvú ligu v prehrávaní svojej role hrajú iba skvostná Amber Heard (!), Michelle Rodriguez a Mel Gibson. Špeciálnym sklamaním je "Carlos Estevez" (možno je to ale kvôli papierom šuštiacim dialógom). Highlight filmu je určite záver a bohovské stvorenie záporáka pre trojku. Pre tieto momenty Boh stvoril filmy...(4.11.2013)

Od prvního dílu se bohužel nikam moc nepokročilo, jen je všeho víc víc víc. Většina vtipů je bohužel založená na tom co Machete "nedělá", jinak jde spíše o akční road movie se slušným počtem cameí. Ovšem příslib posledního dílu strká vlastně celý film do kapsy, protože ultimátní světelná mačeta f..k!(18.11.2013)

Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně tento film vzít, jak se s ním popasovat, protože, ruku na srdce, je to strašná blbost. Jako komedie příliš divné, jako akční příliš slabé, jako thriller spíš směšné, jako krimi naprosto nedotažené. Machete Cortéz, ten mexický hrdina, novodobý Pancho Villa, který měl jednou provždy otevřít Mexičanům cestu do USA, se proměnil v hloupého šaška. Rodriguez z něj udělal Eso Rimmera, který skáče z explodujícího bombardéru na aligátorovi. Ptáme se proč. Proč směšněji, ne drsněji? Kam má doopravdy směřovat celá tahle laciná mexická verze Expendables? Danny Trejo je sice chvílemi tak drsný, že by z něj Bédovi Trávníčkovi ztmavly lacláče, ale co z toho, když se neumí prát a mačetou se ohání jak šluknovský cigoš po deseti griotkách? Jde vidět, že Robert Rodriguez ještě pořád nerozchodil ony ztřeštěné nápady ze Spy Kids a noční běs v podobě slepého střelce, ho zjevně také nepustil. Docela se divím, že se neobjevila dívka se samopalem místo nohy nebo že nepřikvačila Salma Hájková s užovkou kolem krku. Bože a dál je to taky slabý. „Machete don't tweet.“ No, to jsme se posunuli v humoru zas o kousek dál. Co bude ve třetím díle, až přistane na té vesmírné stanici? Machete don't instagram? Možná měl Machete zůstat syrový. Neměli to dopékat do takové veselé tortily. Všechna šťáva vytekla. Působí to jen jako nádivka bez chuti před třetím chodem. Přesto jsem se chvílemi velmi bavil. Místy si říkal: „To je takový úlet, že tomu musím dát pět hvězd, cabron“. Tenhle směšný mexický James Bond alias Eso Rimmeros mě ale v celku spíš zklamal. Kouzlo nechtěného si opět vybralo svou daň. Někdy mi přijde, že ten Rodriguez moc točit neumí. Sice dělá skvělé oldskůlové filtry, paroduje dokonale, ale za tím vším není nic, než dutá piñata. Ale co, v Mexiku a Texasu se tomu jistě řehní dostatečně. Nám je ta problematika tak cizí, že to asi ani nemůžeme chápat a nezbývá, než se trapně uculovat u nepochopených kameňáků. Zeď na hranici USA – Mexiko. HA HA HA. Charlie „Estevéz“ Sheen jako americký prezident. HA HA HA. Za nejlepší by se asi dala považovat vsuvka s lovcem odměn, co neustále měnil svůj vzhled, čili ho pokaždé hrál jiný známý herec včetně oné Lady Gagaga. To se vážně povedlo, ačkoliv i z toho by se dalo vytěžit víc. Takový humor vymyslí i na NOVĚ a to už je co říct. Určitě se těším na další díl, ale už vím, že nesmím toho očekávat moc, tolik toho nejspíš nedostanu. Jen samé polohumory, laciné akční scény a parodie na něco, čemu prostě nerozumím. Chtěl jsem jen zlého Machetu Cortéze, chtěl jsem vůdce mexického lidu táhnoucího k San Diegu, chtěl odboj, luxusní akční scény, chtěl jsem dospělý film, ale tohle byla jen nepříliš vtipná parodie na sebe sama, upachtěná slátanina připravující diváka na vesmírné finále. Uf. A Rodriguez vykrádá sám sebe. A teď ještě to o formě a obsahu: Machete zabíjí obojí.(4.3.2014)

• - Machete je další z Rodriguezovích filmů, kde se objevuje fiktivní značka piva Chango. Mohli jsme jej vidět např. ve filmu Desperado (1995). (Ray Lewis)

• - Lady Gaga byla za svůj výkon nominována na Zlatou malinu v kategorii nejhorší herečka ve vedlejší roli (kubca008)

• - Na scénáři se podílel bratranec Roberta Rodrigueze Álvaro Rodríguez, který spolupracoval již například na hudbě k filmům El Mariachi (1992) a scénářích k snímkům Od soumraku do úsvitu 3: Katova dcera (1999), Prckové (2009) a Machete (2010). (gogos)