Rodinné zájmy

• Francie

R.I.F. (Recherche dans l'Intérêt des Familles)

Thriller / Krimi

Francie, 2011, 86 min

Další náhodný film, který mě velice kladně překvapil. Musím říct, že ten pocit nejistoty, doprovozený hudbou a solidní kamerou, mě bavil. Hlavní hrdina správně obyčejný, ani klaďas ani záporák. Prakticky až do konce nemůžete říct, na čem přesně jste. Velice kvalitní detektivka, kterou jsem si užíval.(12.1.2014)

Stephan Monnereau je svojským, ale zato veľmi úspešným kapitánom parížskej polície. Tak ako nemá najlepšie vzťahy so svojimi kolegami na pracovisku, ani jeho manželstvo neprechádza najšťastnejším obdobím. Pre záchranu manželstva sa rozhodne vykonať rázny krok. Berie si voľno, aby spolu so synom a ženou vyrazili na dovolenku. Po krátkom cestovaní dostávajú poruchu na aute. Aby toho nebolo málo, s manželkou sa opäť pochytia. Stephan spolu so synom stopnú malú dodávku aby sa zviezli do najbližšieho servisu. Manželka ostáva čakať sama na menšej čerpacej stanici. Keď sa odťahovkou vrátia spať na miesto, Stephana čaká nemilé zistenie. Po jeho manželke Valérii sa zľahla zem. Za pomoci miestnej polície vykonáva pátranie, ktoré sa však nikam neposúva. Nakoľko si polícia nevie dať rady, ostáva jej jediná možnosť. Podozrivým sa stáva sám Stephan. Neostáva mu teda nič iné, ako pred políciou ujsť. Dokáže Stephan svoju manželku nájsť a tak očistiť svoje meno? Pomerne slušné krimi s dobrým, i keď trošku obohraným príbehom. Film ma síce bavil, ale akoby mu chýbal väčší emocionálny náboj. Proste si len tak plynie a zrazu – koniec. Jednohubka.(6.11.2013)

Mám ráda francouzské kriminálky, nejen ty staré, ale i ty modernější. A protože Rodinné zájmy byly v podobných filmech se Zmizelou, řekla jsem si že ho zkouknu. Snímek má atmosféru, které mají jen francouzské filmy, ale bohužel je na mě málo akční a chvílemi nudné. Bylo mi líto toho malého chlapce, jak mu chyběla maminka, a jak si zamiloval to roztomilé kotě! Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, akorát mě zarmoutil konec. Dávám vcelku průměrné tři hvězdičky.(4.8.2017)

Není to úplně ta dokonalá francouzská škola, ale Mancuso i tak natočil napínavou kriminálku. Absenci napětí na několika místech supluje tmavými záběry. Attal není ten správný charismatický hrdina, kterému divák od začátku do konce musí fandit. A vše se na plné obrátky rozběhne až po Stéphanově útěku. Jenže ta závěrečná půlhodina má tak strhující tempo, že divákovi vynahradí veškeré předchozí nedostatky.(1.12.2013)

Skvělá francouzská kriminálka ze staré poctivé školy. Někdo by se možná mohl rozčilovat u kamery, která nebyla zase tak statická, jak je u filmu normálně zvykem, ale zase na druhou stranu dokázala výborně převést tísnivou atmosféru až ke mně do obýváku. Francouzi zajímavý příběh natočili naprosto parádně a civilně. Až musím říct, že jsem to takhle vůbec nečekal. O to víc se mi film líbil.(15.11.2013)