Reklama

Reklama

Dějiny Hollywoodu

(seriál)
  • USA Moguls & Movie Stars: A History of Hollywood
Dokumentární / Historický
USA, 2010, 7 h 1 min (Minutáž: 58–61 min)

Scénář:

Jon Wilkman

Hrají:

Christopher Plummer (vypravěč), Marc Norman, Bob Balaban, Carla Laemmle, Peter Bogdanovich, Roger Corman, Gloria Swanson, Richard Gunn (více)
(další profese)

Epizody(7)

Obsahy(1)

Sedmidílný americký dokumentární cyklus Dějiny Hollywoodu vypráví příběh o životech a práci mužů a žen, kteří vytvořili více než sto let americké filmové historie. Jeho těžiště spočívá v rozhovorech s důležitými postavami hollywoodského tvůrčího společenství, a to jak současnými, tak těmi, kteří už patří minulosti. Jejich výpovědi doplňují názory renomovaných kritiků a historiků. Mluvené slovo doprovázejí bohaté archivní záběry a ukázky z významných a slavných amerických filmů. (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Dílčí dějiny filmu ze strany, o kterou jsem nikdy nezajímal, tj. filmoví magnáti a filmoví oskaři. Ale byla to chyba, neboť, jak říká Troufalka (krásný nick, pro muže však nepoužitelný): "... dává pochopit i méně chápavým, proč Hollywood točí, to, co točí...". Samozřejmě je to třeba domyslet dál a odpovědět si na otázky: Je to všude stejné? Pokud to není všude stejné, proč? Může zápolit to, co je všude stejné s tím, co není všude stejné? Je možné zapomenout na to, že je to stejné, a brát to jako by to nebylo stejné? atd. - za "to" si můžeme dosadit "prachy", "kariéru", "slávu", kdo co chce. ()

Adasin 

všechny recenze uživatele

Výborný dokumentární seriál skvěle kombinující archivní záběry, fotografie, vyprávění pamětníků a potomků studiových velikánů a zajímavá fakta. Na informace neuvěřitelně bohaté, aby to člověk všechno vstřebal, je třeba víc než jednoho zhlédnutí, díky poutavému stylu vyprávění to ale vůbec nevadí. Škoda, že vyprávění končí na konci šedesátek, klidně bych takhle dala víc dílů. A nejen z dějin Hollywoodu, z dějin všech světových kinematografií, to by se na zkoušky z dějin světového filmu biflovalo o hodně líp :). 10/10 ()

Reklama

andrii 

všechny recenze uživatele

Od legendy k legendě. Všichni ti muži a ženy, kteří kdy vzali za kliku slovutné prosluněné továrny, jež vyrábí jeden sen za druhým, měli tu výsadu se projít, setrvat na červeném "tepichu." Tam, kam se duše múzické "na med" slétaly, za oponu fantazijní. Lesk a závrať. Ráj a sláva. Fontána, která vytryskla a stále šumí. Galerie iluze života nepřetržitě otevřená všem, kteří se dívat umí, kteří podlehli polibkům sedmého umění. ()

MajklCZsk 

všechny recenze uživatele

Místy až plochý popis toho, kdo s kým a za co spal. Jestliže se chcete vyznat ve vztahové křižovatce renomovaných tvůrců, jedná se o brilantní návod. Fakticky se nedozvíte zas tolik nových informací. Konečný melancholicky akt, který pláče nad odchodem klasického Hollywoodu, bych si dokázal i odpustit, neboť se jednalo o nezbytnou věc, bez níž by filmové USA bylo sto let za opicemi. I když ruku na srdce, v porovnání s evropskou audiovizuální kulturou je Amerika o hodně pozadu a bez proudu nových tváří z Dánska, či Řecka, by se jednalo už o nicneříkající filmařský pojem. ()

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"YOU KNOW HOW I'M SMART? I GOT PEOPLE AROUND ME WHO KNOW MORE THAN I DO." ------------------------------- Keď som nedávno zháňal literatúru na témy vzniku a histórie klasického Hollywoodu, nečakal som, že majoritu z nich nakoniec už nebudem potrebovať, pretože nájdem takto neuveriteľne komplexný 7 hodinový dokument mapujúci obdobia ďaleko pred vznikom pohybujúcich obrázkov, až po koniec štúdiového systému a následného konca jednej éry v 60. rokoch. Dovolím si tvrdiť, že lepšie zdokumentované dejiny zlatej éry Hollywoodlandu sa na obrazovkách ešte neobjavili. Je tam všetko, o čom som vedel a chcel vedieť viac, je tam všetko, o čom som nevedel, ale chcel vedieť. Dokonalé spracovanie s tonou historických fotiek približujúcich obraz doby a zrod monštruózne obrovského priemyslu. Je tam vážne všetko. Kúzelnícke divadlá vo Francúzsku, bratia Lumièrovci, Edison, Cecil B. DeMille, Mary Pickford, Chaplin, Buster Keaton, Douglas Fairbanks, William Fox, Louis B. Mayer, Goldwyn, Adolph Zukor, stvoriteľ D.W. Griffith, legendárne United Artists, fenomenálne RKO a ďalej už nepokračujem, pretože tu som zhrnul tak maximálne 2% z prvých troch dielov a ak by som mal pokračovať, budeme tu naveky. Jednoznačná povinnosť nielen pre historikov a študentov filmových škôl. ()

Galerie (34)

Reklama

Reklama