Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

John Malkovich v roli muže, který miloval lehkovážné hrátky s láskou. Americký snímek režiséra Stephena Frearse z roku 1988 je v pořadí třetí adaptací známého francouzského románu Choderlose de Laclose z konce 18. století (počítáme-li i málo známou japonskou verzi z roku 1978). Příběh vikomta Valmonta a jeho lehkovážných hrátek s láskou inspiroval na konci 80. let i režiséra Miloše Formana a ještě dříve v roce 1959 francouzského režiséra Rogera Vadima, který natočil stejnojmenný snímek s Gérardem Philipem v hlavní roli. John Malkovich v roli Valmonta se pustí do hry plné exaltované vášně s nevinnou paní de Tourvel. Píše jí dopisy a nevynechá jedinou příležitost k vyznání lásky. Nechce však skutečný cit, ale pouze svést kouzelnou ženu. Do krutého plánu navíc vstupuje i protřelá markýza de Merteuil. Nikdo z trojice netuší, pro koho se nakonec stane pohrávání se sexem a láskou osudné. V dalších rolích zazáří Glenn Closeová a Michelle Pfeifferová. Snímek byl oceněn třemi Oscary za scénář, výpravu a kostýmy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (265)

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Nejdříve jsem viděl modernější verzi (Cruel Intentions, 1999), takže budu srovávat. Příběh posazený do šlechtické doby je důvěryhodnější (Cruel Intentions z dnešních poměrů je trochu naivní), navíc sex a intriky lépe kontrastují s dřívější dobou (plus pro rok 1988). Horší už je obsazení. Proti samotným hereckým výkonům nemůžu mít žádnou námitku, rád jsem viděl Umu Thurman v jedné z jejích první rolí (byla přesvědčivá), ale na můj vkus byli hlavní přestavitelé DOST staří. Glenn Close vypadala na 50, navíc moc krásy nepobrala (jednoduše se nedá uvěřit, že by po ní Valmont tolik toužil) (velké minus). Pokud jde o hudbu, jsou Cruel Intentions nepřekonatelné; stejně tak celkový pocit z filmu mluví pro Cruel Intentions. Sice tedy dávám 70%, ale z úcty k výbornému příběhu samotnému a jistou roli hraje i sentiment - Uma Thurman, Keanu Reeves a snad i Michelle Pfeiffer - žádného z nich neznám z časnější role. *** Teď jsem už jen zvědav na Formanovo zprcování Valmonta z roku 1989. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Poctivá filmařina a důstojný hold literární předloze. S Valmontem Miloše Formana sehrál snímek vyrovnanou partii, v některých bodech je silnější Frears, v jiných vítězí Forman. O chloupek raději mám ale Valmonta, protože Glenn Close se podle mě do role intrikánské markýzy už nehodila. Tu osudovou femme fatale, která dokáže pobláznit muže, jsem jí jednoduše nevěřil. Naproti tomu Annette Bening mi do té role sedla dokonale. Celkový dojem: 80 %. Frears zase zabodoval obsazením Johna Malkoviche. Toho si od té doby jinak jako chlípného svůdníka neumím představit, byť by hrál počestného faráře. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Tahle verze známého příběhu mi nějak moc nesedla. Kostýmně není vůbec špatná, naopak je skvělá a umocňuje sexualitu, která je zde celkově tak nějak pokřivená, ale herecky se mi to prostě nelíbilo. Glenn Close mi ve skutečnosti přijde upozaděná a John Malkovich je na roli Valmonta pro mě podivnou, možná až příliš slizkou volbou, i když v závěru ukazuje, že si roli zasloužil. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Nechtěl jsem se ( jako valná většina z vás ) pouštět do srovnávání tohoto Frearsova snímku s Formanovým Valmontem ( už pouze kvůli faktu, že oba přistoupili k látce rozdílně), ale nakonec jsem se tomu neubránil :o) Důvod proč Frears ( u mě ) poráží Formana je jednoznačný. JOHN MALKOVICH jako vikont Valmont poráží Colina Firtha na plné čáře! Zatímco John je zde více než důstojným soupeřem pro EXCELENTNÍ Glen Close, tak Formanův snímek " odtáhla " pouze ÚŽASNĚ intrikující Annette Bening. Colin oproti Johnovi působí téměř směšně. Co se týče výpravy, kamery, kostýmů....jsou oba snímky srovnatelné ( myšleno tím na velmi vysoké úrovni ). Řekl bych ( díky Pištěkovi a Ondříčkovi ), že zde Formanův Valmont má i nepatrně navrch. Výsledný resultát : 5:4 pro Frearse! p.s. a potom, že se neubráním tomu srovnání, pcha :o) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Nebezpečné známosti je odporný film. Bol to režisérov zámer, takže je to pochvala. Close a Malkovich sú maximálne nesympatickí, čomu prispeli ich vhodné masky a make up (niežeby normálne boli bohvieako sympatickí, skôr naopak). Takže ďalšia pochvala vizážistom. Nebezpečné známosti sú adaptáciou knihy, ale nedávajú to na sebe poznať, pôsobia akoby boli natočené podľa pôvodného scenára. Takže pochvala scenáristovi. Tak to zhrniem, tento film je veľmi vydarený, ale dobrý pocit z neho mať nebudete. Čo je dobre, inak by ste asi museli mať povahu, ako jeho hlavní protagonisti. Vidieť ho znova zrejme už nikdy chcieť nebudete. Škoda, že nie som fanúšikom krásy Michelle Pfeiffer a Umy Thurman, nehovoriac o Glenn Close. Zato ich hereckým kreáciám nemám čo vyčítať. V ženskom obsadení tak z estetického hľadiska u mňa víťazí Formanov casting. Na druhý krát zvyšujem hodnotenie na maximum. Ješitnosť, pomsta, zrada, krutosť, intrigy a nakoniec láska, čo zvíťazí? ()

Galerie (118)

Zajímavosti (11)

  • Po tomto filmu se Uma Thurman zděsila, když zjistila, že je pokládána za sexysymbol. Načas opustila USA a řadu rolí odmítla jen proto, že předpokládaly půvabný vzhled. (Aknah)

Související novinky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

02.06.2006

Filmaři v Hollywoodu se nejspíš rozhodli plýtvat všemi možnými zdroji na většinou nepotřebné a obvykle nepříliš kvalitní remaky. Ostatně co fungovalo už jednou (dvakrát atd.), bude fungovat o… (více)

Reklama

Reklama