Špína Londýna

• Velká Británie Dirty Pretty Things (více)

Vystudovaný lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) je nigerijský přistěhovalec, který v Londýně pracuje jako taxikář a noční vrátný v hotelu. Přesto živoří na hranici chudoby. Sdílí pokoj s tureckou uprchlicí Senay (Audrey Tautou), která si v hotelu přivydělává jako pokojská. Coby nelegální přistěhovalci žijí Okwe a Senay v neustálém strachu z vyhoštění. Jednou v noci zatelefonuje Okwemu na recepci prostitutka Juliette (Sophie Okonedová) a požádá ho, aby se podíval na rozbitý záchod, kde na něj v ucpané míse čeká děsivý objev. Okwe to nahlásí řediteli Sneakymu (Sergi Lopez), který ho vydírá, aby mlčel. Okwe brzy odhalí centrum pochybné podnikatelské činnosti, což ho uvrhne do prohnilého londýnského podsvětí. (Cinemax)

Aky

Drama, romantika, stín hororu, thriller, od všeho malinko, ale namíchaný koktejl je nakonec vyvážený. Možná se mi po skončení zazdálo všechno trošku přeexponované a nepravděpodobné, což možná vzniká tím, že se film chvílemi tváří jako by měl být autentickým snímkem životů nelegálních emigrantů a nikoliv vyfabulovaným příběhem, kde by to člověk akceptoval snáz. Ale celkově - moc pěkný zážitek. ()

Mi Nü-Chai

Všechno je špatně. Očekávala jsem zajímavou detektivku a dostala jsem bezzubou snahu vylámat z diváka co nejvíc slz a soucitu. Věřím, že realita ilegálního imigranta může být všelijaká, to ovšem neomlouvá styl, jakým je Dirty Pretty Things natočeno. Herci střídavě nedělají skoro nic a přehrávají, příběh je snůška klišé a vykonstruovaných situací. ()

misterz

Podľa môjho názoru a na základe toho, čo sa deje okolo, si nemyslím, že by to malo byť s prisťahovalcami v Londýne až tak zlé, že by ich tam zatvárali a vyhosťovali ako na bežiacom páse. Je viac ako pravdepodobné, že veľa z toho, čo chudák Okwe s tou Turkyňou prežívali je len také pozlátko na efekt pre diváka, no musím uznať, že to fungovalo. Bavil som sa, aj keď nešlo o nič mimoriadne, alebo extra emotívne vypäté. Dosť sa o to pričinili aj výborné herecké výkony od oboch hlavných postáv. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

Omnibus

Poznávací zájezd do Londýna, s jednou zážitkovou jízdou přirozením Audrey Tautou a nakouknutím do kuchyně pouličním chirurgům, aneb nečiň druhým to, co nechceš, aby oni činili tobě. Ledviny jako obyčejné (kradené) zboží, panenství odevzdané lidskému hovadu - výstavní sviňák Sergi López - a ve finále trocha té (zaslouženě kruté) spravedlnosti. Co byste taky čekali od Londýna, velkoměsta se vším, co k tomu patří. Včetně kanálů a stok, plných lidské špíny. Města tak krásného a fotogenického pro turisty (BTW, doporučuju vystát si tu tříhodinovou frontu, pohled z kola London Eye opravdu stojí za to!) a tak krutého a nemilosrdného k nelegálním imigrantům. Audrey Tatou, jako pokojská Senay vláčená osudem, na mě sice působila trochu unyle a moc mě za pajšl nevzala, ale i tak to byl uvěřitelný a drsný příběh, který mě dostal k sobě na plátno. ()

Tsuki

Krutě zobrazený život imigrantů v Londýně a láska mezi dvěma z nich, které však (i když film skončí relativně dobře) osud zrovna nepřeje... Zajímavý film a dobré herecké výkony. ~(3,5)~ ()

Anderton

Stephen Frears má zvláštnu schopnosť natočiť film o krutých veciach tak, aby bol emocionálne síce silný, ale nepôsobil prvoplánovo depresívne. Podobne na mňa pôsobí aj tvorba Jima Sheridana. Od Špiny Londýna sa možno očakávalo trochu viac (asi aj nejaké oscary), ale ja som bol ako "náročný" divák spokojný so všetkými jej zložkami. Od scenára, cez réžiu, až po hercov. Len nemám rád znásilňované ženy v nezávislých a umeleckejšie ladených filmoch. Je to tak trochu citové vydieranie. ()

swamp

Kdyby to byl film delší, dal bych hvězdičky 3..ale minutáž je naprosto optimální. Chiwetel Ejiofor a Sergi López podali výborné výkony. Audrey Tautou dle mého názoru poměrně dost přehrávala, ale pro ty její oči jí to jistě odpustíte. :) Stephen Frears natočil tenhle film velmi cíleně, a pouze již zmíněná přijatelná délka ho neshazuje do vod průměrných. Ono totiž není těžké zvolit silné téma, z největších chudáků udělat ty nejudatnější hrdiny a připojit k tomu něco málo drsných scén. Mistrnost ovšem spočívá v dávkování toho všeho..a režisérovi se očividně trochu trhla ruka. Navíc chtěl z celého snímku udělat asi úsměvné drama, protože některé hlášky opravdu nebyly na místě ("How come I've never seen you people before? Because we are the people you do not see. We are the ones who drive your cabs. We clean your rooms. And suck your cocks."). Věřím, že kdyby tento příběh zpracoval nějaký nezávislý režisér, dosadil nezávislé herce a zapojil zdravé zanícení pro věc, jistě by vznikl film velmi nadprůměrný..bohužel se tak nestalo. ()

PetrPan

Malé drama o velkém problému aneb jak může být těžké býti přistěhovalcem. Ejiofor i Amélie  ve svých rolí skvělí, scénář je však spíš taková jednoaktovka a trochu vytržená z kontextu.  Ale těžko můžu malému, ale silnému,  příběhu vyčítat, že neměl širší záběr.  Odplata v závěru zadostiučiňující, byť trochu nevěrohodná.  "My jsme ti, co vás vozíme, uklízíme po vás bordel a kouříme vám ptáky"  Tedy hned tři důvody. ()

Slarque

Stephen Frears nám ukazuje Londýn tak, jak ho většinou neznáme – optikou ilegálních imigrantů. Není to nijak radostný svět, spíš připomíná předpeklí. Kvalitní scénář, režie i herecké výkony. ()

FrodoF

Silný film o londýnských přistěhovalcích a o jejich nelehkém životě. Zajímavý scénář, dobré herecké výkony (kromě hlavní dvojice září i Sergi Lopez). ()

Chrustyn

Zdařilé temné drama ukazující Londýn z té strany, kvůli které tam určitě nejezdí turisti. V režisérově podání to je temné špinavé místo plné divných a špatných lidí. Převážná část filmu se odehrává v hotelu, kde se kromě prostituce provádějí po večerech daleko horší věci, na které náhodou přijde hlavní hrdina. Film sice nemá nějakou větší gradaci, kterou by si jistě zasloužil a vysloveně napínavých scén je zde pár ale díky výborným hercům a povedené atmosféře uteče rychle a divák nemá šanci se nudit. ()

anais

Napínavý film, jehož největším kladem je syrová realističnost, se kterou je nám představován "podlondýn" ve kterém se obchoduje s orgány přistěhovalců... Zajímavé téma, realistické zpracování, až dokumentárně pojaté,což v některých chvílich působí dost chladně na celovečerní film... Každopaádně za to stojí minimálně kvůli oboum hercům v hlavní roli.. ()

honajz

Film: Stephen Frears natočil působivé drama o podmínkách a poměrech současných legálních i ilegálních přistěhovalců do Londýna. Hlavním hrdinou je taxikář Sneaky, Nigerijec, který po večerech ještě pracuje jako recepční v hotelu. Brzy objeví, že se zde dějí nekalé věci, které jemu a jeho nenaplněné lásce, íránské uprchlici Senay, překvapivě pomohou k lepšímu životu. Senay hraje Audrey Tautou, jejíž role je naprosto odlišná od Amélie z Montmartru. DVD: Chaboučké bonusy – fotogalerie a dva trailery na jiné filmy s CZ titulky. ()

Janek

Hodně silný a naturální film o ošklivých věcech. Stojí za to vidět, je to kvalita, dobře zahraná, napsaná i zrežírovaná...prostě kvalita. ()

BoPo

Chcete si splniť sen? Myslíte si, že vycestovanie do zahraničia Vás k nemu priblíži? Máte svoje sny? Tak si pozrite tento film, ten Vás veľmi rýchlo vráti do reality. Film nie je žiadna nereálna fikcia, takto to bohužiaľ niekedy vyzerá. ()

bouncer

Byl jsem mile překvapen. Krásný komorní příběh, hraje si s divákovy city, nevnucuje se a rozhodně potěší. Bohužel jsem měl jen příležitost viděl s českým dabingem, ten hodnocení silně strhává dolů... ()

Avalon820

Dirty Pretty Things jsou ledovou sprchou pro nekritické milovníky Londýna. Knightovi a Frearsovi se podařilo dokonale rozbourat růžové turistické vize o tomto městě a předkládají nám sondu do jeho prohnilých útrob. A v tomto případě se takovýto pohled z druhé strany zatraceně vyplatil - i přes na první pohled těžce nezajímavé téma a vizuální zpracování ne nepodobné německým kriminálkám jsem se bavil od začátku do konce. Audrey Tautou byla pak již pouhou třešničkou na dortu. ()