Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

petero

Výrazne lepšie ako Suspiria alebo La Terza Madre hlavne čo sa atmosféry týka. I keď gore je tu výrazne redukované na minimum, všetko vynahrádza skvelá mladá Jennifer Connelly a Donald Pleasance a hlavne podmanivý hudobný doprovod spolu s krásnym horským prostredím a hypnotickou kamerou. ()

pepo

Úžasná atmosféra, vynikajúci ale akože fakt vynikajúci námet, zopár geniálnych scén ,super hlavný hudobný motív, cool Donald Pleasence a skvelá Jennifer Connelly. Problém je, že atmosféra je pravidelne rozbíjaná (slušne povedané) absolútne nevhodnými rockovými a metalovými vypalovačkami, zvyšok hercov je prinajlepšom otrasný a ten námet je rozpracovaný do veľmi ale akože fakt veľmi, veľmi zlého scenára ignorujúcim náväznosť scén, motivácie postáv a veľmi často aj zdraý rozum ( pričom beriem do úvahy žáner, rok výroby aj potrebné klišé). Toto bol prvý film od Argenta, ktorý som videl ale ak naozaj patrí k jeho najlepším tak amen tma. Škoda, pretože v tom filme je skrytý 5 hviezdičkový masterpiece ()

Tom_Lachtan

OK, tak... Tohle bylo překvapivě boží! Bohužel, ne zcela ve všem, neboť celek dolů sráží hlavní náctiletá herečka, která prostě hrát neumí, střídá dva výrazy ve tváři a to je tak vše, co tu předvede. Ale krom toho? Námět je hrozně béčková horrorová detektivka, s velkým nádechem mysteriozní entomologie. Že to zní jako děsná pitomina? No, taky je, ale velmi zábavná, stejně jako brilantní použití hudby, které kombinuje osmdesátkové syntezátory s operním sborem a když jde do tuhého a neumětelská herečka cosi provádí na plátně , neváhá tvůrčí tým nasadit pecky od Iron Maiden a nějaký, pro mě neidentifikovatelný punk, což je vše velmi svěží a zábavné. A ano, ostatní řemeslo je tu taky super, režie, kamera, blááh, bláá bláááh, jenže nikdo, krom vrchního hudby-tele, nemá v titulkách jako jméno napsanou takovou krásnou zhovadilost, jako Goblin! ()

-bad-mad-wolf-

Hororový úvod, jak má být. Žádné zbytečné rekvizity, jen poctivý flák učebnicových hororových postupů - Mařce ujede kdesi ve Švýcarských horách bus. Huláká a mává jako o život, ale bus si jede umanutě dál a Mařce nezbývá, než se porozhlédnout po okolí. Přichází k domu, jako správný buran se vetře dovnitř a dožaduje se pomoci. Divák mezitím sleduje záběry na řetězy, jež se nějaká bestie snaží vyrvat ze zdi, aby mohla Mařku patřičně uvítat. Brzy se Mařčin krk seznámí se zmíněnými řetězy důvěrněji, než by chtěl, a tak Mařka po chvilkovém zaváhání záporáka uhání od domu pryč, nakonec je ale ve skalnatém koridoru dostihnuta, ocejchována nůžkami a její hlava se vydává na plavbu divokou horskou říčkou. Výborné, prosté, působivé. Pak bohužel začne příběhová část, která je dost rozpačitá. Hraje v ní roli náměsíčnost a schopnost komunikace s hmyzem, přičemž to první je přítomno čistě pro efekt a to druhé působí v některých scénách nechtěně směšně. Hromadí se zde docela dost klišé a je jedině dobře, že se nakonec prokáže určité klamání tělem. Naprosto neuvěřitelným krokem bylo začlenění několika metalových skladeb do soundtracku. Sprostě a drasticky likvidují veškerou atmosféru a když začala v jinak skvělé závěrečné dvacetiminutovce hulákat jakási heavymetalová příšernost, měl jsem sto chutí pány tvůrce dekapitovat. Jinak je závěr famózní, od nervózního pobytu u paní Brücknerové, přes hezkou dávičku/zvracečku, lov na telefon, koupačku v mrtvolách (velmi chutná scéna), seznamovačku se synkem až po soukromá jatka. A ta opice byla sympaťačka, že jo. 7/10 ()

darkrobyk

Fenomenální Phenomena! Tedy, Suspiria se mi líbí více, jsou zde i jisté podobnosti mezi oběma filmy ( dívčí hrdinka, dívčí škola s internátem, mysteriozní vraždy, červi...) ale... Zvláštně výtvarnou kameru doplňuje opět hudba Goblina ( vynikající úvodní skladba od C.Simonettiho, The Maggots od S.Boswella, či The Insects od F.Pignatelliho) prostřídaná gothickým rockem ( Andy Sex Gang) a metalem ( báječní Iron Maiden a jejich Flash of The Blade, méně se hodící do filmu, ale jinak výborní Motörhead s Locomotive). Na rozdíl od jiných Argentových snímků zde převažuje barva bílá nad červenou. Den střídá noc, realita sny. Oblíbené obrazy se stromy zmítajícími se ve větru patří mezi jednu z poznávacích značek režiséra. Výborně navozují atmosféru napětí a tajemna. Nůžky, tříštící se okno, střepy, břitva, krev. Jestliže ve Fulciho Pastoru Thomasovi zažijí postavy červí smršť, zde se objeví rovnou tisíce much.Občas tempo snímku zklidní, ale kamera s temnou hudební podmalbou nás připravuje na nejhorší. Nakonec se člověk vyděsí během snahy Jennifer opustit nenápadně své lůžko, když stráž usne. Závěrečný masakr je výživnou italskou školou... ()

JohnnyD

Kým pri Suspirii dokázal Argento dokonalo zakryť mizerný scenár dychberúcim vizuálom, Phenomena odkrýva jeho scenáristickú neschopnosť. Príbeh síce je jednoduchý, ale zaujímavý, no zároveň rozháraný a s katastrofálnymi dialógmi. Ťažko ukočírovať hercov, keď majú z úst vypúšťať také vety. No hneď, čo atmosféra začne tuhnúť, Goblin začne na plné pecky hrať (až na tú jednu strašnú heavymetalová skladbu) a začnú masakre, Argento ukazuje, v čom má talent - v réžii a obrazotvorbe. Bohužiaľ tempo filmu je pomalé a väčšinu času sa nič prelomové nedeje. No výdatný koniec to vynahradí. Slabých 80%. PS: Chcem také tričko s Bee Gees ako mala tá dievčina! ()

Nin

Ou, tak to už bylo moc. Holka, co rozumí hmyzu a je náměsíčná, červi, superinteligentní opičák, internátní škola, další šílený zabiják, šikanující spolužačky... Mišmaš je slabý slovo. Každopádně poslední třetina je hodně dobrý psycho. (6/10) ()

666teen

Mladičká Jennifer Connelly v roli Té, která mluví s brouky. Taky je tam švýcarská Transylvánie, demented retarded, opoce a heavy mentál. Argento je ďábel. ()

Cappuccino

Skutočne strašidelných scén by sme tu našli iba zopár. Záverečné plávanie v ľudských pozostatkoch bolo však priamo fyzicky odpudivé. Mladá Jennifer Connely je fantastická a skvelo jej sekundoval Donald Pleasence aj opička so skalpelom. Cením si tiež kvalitný výber metalovej/synth hudby, ktorá umocnila atmosféru viacerých scén. ()

misterz

Pre mňa jednoznačne jedna z najlepších Argentoviek. Dokonca lepšia ako napr. jeho ďalšie známe snímky Suspiria alebo Tenebre. Veľmi umne sa tu kombinujú prvky gialla s niektorými prvkami starého dobrého gotického hororu, čoho výsledkom je potom akýsi šialený hororový guláš, ktorý má ale výborný ťah na bránu. Predovšetkým v kontexte zvláštnej atmosféry, tá ma miestami mrazila až v kostiach. K tomu treba ešte prirátať pár nechutností s hmyzom a maskérsku prácu, ktorá ponúkla to najlepšie z osemdesiatkového hororu (v prípade toho tajomného vraha). Páčila sa mi aj opička a jej záverečné zúčtovanie, skrátka hororové prvky boli jedna veľká báseň. Ani po hereckej stránke to nebolo zlé, mladučká J. Connely to zahrala fantasticky. Myslím, že práve týmto snímkom mnohých presvedčila o tom, že ju čaká skvelá budúcnosť, čo sa i potvrdilo, keďže má na svojom konte ešte zopár filmov, pri ktorých sa mi obrazne povedané, minimálne zatočila hlava. Jediné čo by som vytkol bola tá metalová muzika, miestami sa mi tam nehodila, hlavne ku niektorým scénam. Celkovo ale ide o slušný dojem - jeden z hororov, na ktoré sa tak ľahko nezabúda. Silný nadpriemer. 85/100 ()

MIMIC

Sterilne "čisté" Švajčiarsko je pre horor ako stvorené (slečna Mary Wollstonecraftová vie svoje). Záverečná kaskáda infarktových dejových zvratov nemá v dejinách kinematografie obdoby a zmetie vás k zemi (nielen pôvabnou parafrázou Poeovej Vraždy v ulici Morgue) rovnako účinne ako facky Heleny Rúžičkovej. "Hajzle jeden!" PS: Pôvodný plagát k filmu je smiešne infantilný, s fantasy estetikou, Argento zrejme bezmedzne podľahol mladistvému pôvabu Jennifer Connelly, že úplne stratil súdnosť. ()

Goldbeater

Dalo by se spekulovat o tom, zda by nebylo vhodnější vynechat tu hrdinčinu moc nad hmyzem (tedy titulní Phenomenu), ale myslím, že by to bylo jako vynechat telepatické schopnosti malého Dannyho z filmu Osvícení. Nepůsobí to tu nějak zvlášť rušívě, tak proč ne. Příjemnou se mi stala přítomnost mého oblíbence Donalda Pleasence, který se do role invalidního odborníka na hmyz velmi hodil. Taky mladá a krásná Jennifer Connelly v souboji proti pěkně ohavné obludě předvádí svůj velký talent. Velmi dobrý Argentův horor, na který se rád znova podívám. ()

dr.horrible

Takže klady: Predovšetkým napätie. Scény vraždenia sú zobrazené pomerne nechutne, čo pekne kontrastuje s nevinnou krásou dokonale obsadenej (vtedy štrnásťročnej) Jennifer Connelly. Prostredie sanatória pôsobí klaustrofobicky a atmosféra vôbec je zvládnutá na jedničku. A hudba - na rozdiel od ostatných sa prikláňam k názoru, že filmu prospela, aj keď je pre žáner netypická. Teraz zápory: Herci. Neviem kde ich Argento našiel, ale je to fakt dosť zlé a ani Jennifer to moc nezachraňuje. Scenár, to je škoda reči, ale čo je najhoršie a film zráža na úplné dno, sú jeho posledné zhruba dve minúty. Neverím, že som sa toho naozaj vo filme dočkal. Zážitok za 80%, záver tak 20%. ()

sochoking

Jennifer Connelly hrá dievčinu, ktorá po tom, čo ju niekto tresol obuchom po prašine, vyšla z mentálnej inštitúcie a ocitla sa vo nie veľmi závideniahodných situáciach, z ktorých vyklzne s úsmevom na perách a akoby hned' zabudla, že sa niečo desivé vlastne dialo. No a jednotlivé dialogy mi pripadali, že boli skôr určené pre nepočujúcich, aby mohli ľahšie odčítavať od pier. No a už ku koncu filmu inšpektor Užneviemaký dopichaný, dorezaný, celý od krvi a prikutý na reťaziach k stene, zdrapí za ramená hlavnú hrdinku a miesto toho, aby kričal o pomoc, kričí, že on je tu aby pomohol... Jednoducho si myslím, že Argento na úkor hnusu zabudol na racionálne reakcie a prirodzené chovanie sa postáv. Toto išlo kilometrovým oblúkom mimo mňa... ()

InJo

Argento má fantastický čuch na hororové náměty a témata, ale podle mě prostě není řemeslně příliš zručný režisér (ve svých "nehororových" giallech, především v Deep Red, mi však přijde o něco šikovnější). V jeho filmech jsou často k vidění skvěle vymyšlené scény (minimálně z vizuálního hlediska - práce s barvami apod.), které ale bohužel nejsou moc dobře zrealizovány. Buďto jsou divně (nelogicky a neobratně) zkomponované, nebo v nich hraje různým způsobem nevhodná (např. přehnaně výrazná a navíc ne zrovna dobrá) hudba, nebo je kazí slabé efekty (nevěrohodně vypadající krev) a laciné masky, v nejhorším případě všechno dohromady. Naštěstí ale jak v Suspirii, tak i ve Phenomeně se najde pár scén, které jsou hororové v tom nejlepším smyslu slova... V každém případě musí být divák značně tolerantní, aby dokázal skousnout všechnu tu naivitu, účelovost, absurditu, nedotaženost a ulítlost (v Itálii je asi celkem běžné, že obyčejný člověk umí komunikovat s hmyzem a ovládat ho!), a mohl si tak tyhle kultovní italské žánrovky náležitě užít. 60 % ()

Anderton

Argento nechal oddychovať mačky doma vo vile v Ríme a zameral sa tentokrát na hmyz, špeciálne na muchy a larvy. Ide samozrejme znova iba o pavedu, ale tu to vadí snáď najmenej z jeho filmografie. Popravde sú dve tretiny filmu skôr priemer s fajn atmosférou, ale v záverečnej polhodine sa Argento maximálne odviazal a predviedol enormne intenzívne a dlhé finále. Logika tu nemá čo hľadať, ale aj tie wtf momenty (opica, horiace jazero...) najmä v závere robia z Phenomeny slušný kult. ()

giallo

Argento zraje jako víno a i v dnešní době po více jak 30 letech má pořad něco do sebe. Ta atmosféra Phenomeny je prostě opojná...Alpy, kvílející Goblini, brutální vrah a mladá Jennifer. Filmový zážitek. Po druhém shlédnutí musím jít s hodnocením nahoru. Do konce 80. let neměl prostě Argento v horrorech konkurenci. ()

Campbell

Parádní atmosférický Argento, sice to má přepálenou stopáž, ale když se někdo nudil tak konec mu to musel vynahradit. Konec je správně sleazy, a maska je parádní, kdyby mě něco takovéhleho honilo tak mě klepne. Connelly je krásná herečka a hraje tu celkem dobře. Na hudbě se podílela solidní skvadra lidí a vyšlo jim to celkem dobře. Je pravda že u některých scén je ta hudba prostě špatně vybraná ale ani tak mi to moc nevadilo. Argento si správně hlídal atmosféru a tak ji nastolil tam kde jí bylo nejvíce potřeba. Z filmu po jeho skončení jsem měl dobrý pocit. Mohu jehn doporučit. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi