Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

zigíš

greengrassovy vizuelně kinetické tendence vydělují -jinak bezesporu kvalitní film- z objektu mého zájmu ..a když selháva forma není nic jiného k hodnocení než herecké výkony ..ano, Hanks to zase dal, i bez willsona :) .. 70% ()

Roseinka

Další film, o kterém jsem si říkala, proč je tak dobře hodnocený. Tak jsem se šla o jeho kvalitách přesvědčit sama. A musím říct, že je to peckový thriller/drama. Napínavé to bylo od začátku, ale poslední hodinu mi bušilo srdce jak o závod, což se mi při filmech takhle v extrému nestává a při hlavní závěrečné scéně jsem dokonce měla zadržený dech. Jsem opravdu nadšená, tahle skutečná událost je natočena mistrovsky a výběr Toma Hankse je to nejlepší, co mohlo režiséra napadnout. Neznala jsem tento příběh, o to víc jsem byla celý film napjatá. Za konečnou scénu s ošetřovatelkou bych dala Tomovi Oscara, protože tím mě naprosto dostal. Ještě teď mám husí kůži. 9/10. Bod ubírám za místy lítavou kameru, která mě občas neuvěřitelně rozčilovala. ()

blackJag

Pořád jsem čekal na nějaké pořádné Rambo style hrdinství kapitána Phillipse, něco, co by ospravedlnilo vznik tohoto filmu, ale ono to nakonec opravdu bylo "jen" krapet neobyčejné drama jednoho obyčejného človíčka, na němž se Hollywood překvapivě nevyřádil pomocí "umělecké licence" :-) Profesionalita zpracování u Greengrasse samozřejmě nepřekvapila. 80% ()

ghatos

Snaživá adrenalinová plavba. Greengrass zkouší, kde co, aby diváka udržel v napětí. Tom Hanks se do toho také opřel, takže je se na co dívat. Kapitán Phillips mě příjemně překvapil. 77%. ()

Killda

Skvěle natočené, napínavé drámo. Úžasné je už to, že Greengrass vysvětluje i příběhy samotných pirátů. Tom Hanks jinak klasicky na plátně září (vyzvedl bych hlavně jeho výkon na konci filmu). A dál už nemám co vyzvednout..protože všechno prostě klapalo dokonale. Skvělé tempo filmu, skvělá atmosféra. Byl jsem napjatý jak psychicky tak i fyzicky (pozoroval jsem sám na sobě jak jsem měl v některých částech filmu doslova napjaté svaly). Hodně dobrý film, který je s hodnocením možná trošku přemrštěn. 8/10 ()

Ravi

Je to již nějaký čas, kdy jsem naposledy viděl takhle komplexně dobře zpracovaný film. Je vidět, že to jde i bez výbuchů, heroismů a podobných klišé. Film mě vtáhl, jak to nedokázal už dlouho žádný, a poslední chvilky jsem prožíval téměř stejně intenzivně, jako hlavní hrdina. Spousta otázek, vykřičníků, ale žádná slova na rtech. Body navrch si u mě získalo i zpracování osudu únosců, kteří to v životě také nemají zrovna jednoduché a nechali se semlít mechanismem větším, než si sami dokázali představit. V podstatě ve mě zůstal pocit, že všichni aktéři udělali pro svoji věc maximum. A to jak po stránce dějové, tak i herecké. Bravo také za hudbu. Kapitán Phillips se do mé paměti zapsal nesmazatelným písmem a určitě si velmi rád tento zážitek v budoucnu zopakuji. Po delší době jsem ani trochu nelitoval peněz za kino. 100% = 5/5 ()

horacko

Tom Hanks si môže chystať poličku na tretieho Oscara, za tento výkon by si ho rozhodne zaslúžil. Kapitán Phillips je dokonale natočený skutočný príbeh, kde nechýba napätie, autentickosť, EMÓCIE a perfektné výkony. Ten strach chlapov na palube som prežíval s nimi. Strach kapitána Phillipsa v záchrannom "člne" cítim ešte teraz. *SPOILER* Hanks je na konci, už na palube vojenskej lode tak neskutočne presvedčivý, že máte pocit akoby sa to stalo naozaj jemu.Úžasný výkon...klobúk dole. ()

svobik

Typický Greengrass - dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Super filmařina. Oproti Bournovi nebo Letu č. 93 ale Kapitánu Phillipsovi chybí ta totální "strhujícnost" a schopnost drtit diváka celou stopáž a na konci jej vyplivnout. Mimochodem, Hanks super, ale to rozohnění, že nemá ani oscarovou nominaci moc nechápu. 8/10 ()

cpt.Lynch

Začátek mi přišel uondaný, ale film postupně nabírá spád utržené horské dráhy a vše spěje v dramatické finále... mainstream který rozhodně neurazí... vzhledem k tomu, jak rychle byl po skutečné události natočen film hádám, že scénáristi ťukali do stroje už v době, kdy skutečný kapitán Phillips seděl ještě s únosci v záchranném člunu :) ()

Kosmik 1

Příběh kapitána Phillipse jsem dosud neznal, čili nevěděl jsem absolutně nic o tom, jak by to mělo celé skončit. Zároveň ani netuším, jak moc je tenhle příběh autenticky natočený. Vím ale, že se mi celý film tajil dech a bylo v něm tolik emotivních okamžiků, že mě to nenechalo ani na chvíli v klidu. Závěrečná scéna v ošetřovně pak mluví za vše. Jestli se za tohle nedává Oscar, tak pak už nevím za co... Výběr hlavního hrdiny nemohl být lepší. Odsuzovaná roztřesená kamera, si myslím, zde byla naprosto v pořádku. Když se houpe člun, těžko může být statická... Souhlasím, že v jiných filmech povětšinou působí spíše na nervy. Ale tohle není ten případ, zde dodává spíše na autentičnosti. 90% ()

dragon94

Tom Hanks si prostě umí vybírat ty správné role. Je to klasický Hanksův film pomalejší tempo, zajímavé téma, vcelku dobrý scénář a skvělý herecký výkon v hlavní roli. Tom Hanks tentokrát neztroskotá na opuštěném ostrově a ani nepobíhá s vozíky po terminálu nějakého letiště. Tentokrát je z něj kapitán na lodi Maersk Alabama, které byla v roce 2009 unesena somálskými piráty. Jak se s touhle situací "popral" kapitán Rich Philips? To se dozvíte, když se kouknete na tenhle povedený a zajímavý film podle skutečné události. 78% 4* ()

V.Silver

Musím se přiznat, že v závěru filmu jsem byl emočně vtažen do děje a jako malej jsem fandil SEALům, aby ty vyzáblíky odkráglovali - ale to úplně poselství filmu nebylo. Mimo této roviny primitivního výkladu tu byl (aspoň na chvíli) i pohled z celkem čtyř stran - kapitána Phillipse jakožto velitele a zajatce, Muse coby rybáře-piráta, který kvůli obtížné situaci ve své domovině musí unášet velké obchodní lodě, protože na jídlo sice nemají, ale i ten nejmenší kluk u nich ve vesnici má AK-47, kapitánovy posádky, tedy mužů, kteří za boj s piráty nedostanou ani nijak zaplaceno a mimo hadic ani čím se bránit, no a nakonec amerického námořnictva, které se nějak musí s pirátstvím v mezinárodních vodách vypořádat. Tato mnohovrstevnatost filmu nijak neubližuje, naopak si každý může odnést kousek toho, co ho zaujalo - "Velké lodě nám vylovily všechny ryby a nemáme co jíst." / "Za tohle nám nikdo neplatí." / "Ty nejsi rybář, rybáři neunášejí lidi." atd. :) 70% dávám proto, že se to strašně táhlo. ()

vyfuk

Už původně jsem čekal, že to bude jen nuda. Má to zajímavý příběh, který se pro mě však může jevit jako nudný. Greengrass však nezklamal. Jako ve většině případů jeho filmu vypadají nudně, ale přitom jsou více než strhující a zatajuje se vám během nich dech. Tak to platí i nyní. Od filmu jsem moc nečekal, ale nakonec mi dal dost. Jedna z pověstných perliček 2013. ()

Bagr_007

Občas je to čekání na to, až se příběh dostane tam, kam čekáme, že se dostaneme, až moc zdlouhavé. Přesto je tahle oscarovka ve svých vrcholných okamžicích natolik intenzivní, že si tu velkou pozornost rozhodně zaslouží. Greengrass pořád umí. ()

šerminator

Perfektní ztrhující drama! Parádní herectví jak 'domorodců', tak i Toma Hankse, hlavně ke konci filmu. Když už to vypadá, že vše dopadne dobře, tak se to zase trocha dějově posune k napínavému konci. ()

MI-380

Perfektně natočené drama ze života, ke kterému by nemuselo dojít, pokud by na lodi byli dva členové ozbrojené ochranky. Možná by stačil jeden. Bezmocnost posádky v první třetině filmu mě doháněla k zoufalství nad tím, jak v současném světě kdysi mocní vyklízejí své pozice a nechávají se masochisticky válcovat agresivními břídily. Užírat se pocitem viny za své předky? To abychom se omluvili germánským kmenům, které Slované někdy před patnácti stoletími z téhle země vyhnali: 80% (17192 hodnotících, 85%, 220 členů fanklubu). ()

Autogram

Keby to nebolo podľa skutočnosti, tak by bolo ťažké uveriť, že majetky v hodnote miliónov až miliárd dolárov sa prevážajú len tak bez ochrany po vodách plných pirátov. A tak posádke zostáva len dbať o hygienu, aby piráti vstúpili na palubu dokonale osprchovaní. Na filme ma sklamalo, že nie je o únose lode, ale o únose kapitána. Život v somálskej púšti bol dosť odfláknutý oproti hrdinskej americkej armáde, ktorá prišla v plnej paráde s lietadlovou loďou vyloviť jeden záchranný čln so štyrmi čiernymi pasažiermi a hlavne jedným bielym. Černoškovia v púšti jednoducho musia ísť, tak idú. A potom sú trvale za úplných idiotov, na konci až takých, že bojovali aj v situácii, keď by sa vzdal aj Chuck Norris. –––– Každý máme svoju prácu a máme ju radi, ale zdá sa mi, že svet sa tak veľmi rýchlo vyvija. V tejto dobe sa všetko od základu mení. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí