Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

hroubek

Paul Greengrass patří mezi nejtalentovanější režiséry současnosti a svůj dokumentaristický styl vypiloval do nejmenšího detailu. Poté co se Greengrass spálil se Zelenou zónou, se vrací k typu filmů, na kterém si postavil kariéru(fandové Bournea prominou). A návrat je ve velkém stylu. Kapitán Phillips jen ten typ příběhu, který chcete vidět hned poté co uslyšíte o čem je. Spousta tvůrci by film pochopitelně pojala černobíle, ale Greengrass ne, ten na celý příběh i film kouká z mnohem bližší perspektivy a moc dobře ví, že nic není takové jako se na první pohled zdá. Nemoralizuje, nesoudí, jen vypraví a nechá nás sledovat. Hodně mu v tomto případě pomáhá, že víme z jaký poměru jsou naši hrdinové a díky tomu budete chápat jisté rozhodnutí, které postavy budou činit. A nejde jen postavy, ale také o výstavu prostředí v jakém se pohybují, když pracují, jednají s podřízenými a jak zvládají stresové situace. Tohoto kontrastu Greengrass neustále využívá a staví na něm celý příběh. A pak tomu máme hlavního hrdinu v podání Toma Hankse. Hanksův Phillips je obyčejný chlapík od rodiny, který jí chce zabezpečit, svoji práci vykonává svědomitě a s respektem u podřízených a je to právě on kdo po celou dobu se snaží jednat s ledovým klidem. To se mě na celém snímku nejvíce líbilo, že Hanksova postava se celou dobu snaží tvářit, že ví co dělá, ale s každou další minutou tahle jeho maska praská a praská až nakonec praskne v nádherném emotivní závěru, díky kterému předchozí děj dostává mnohem intenzivnější rozměr, než se zprvu zdál. Jediná věc, která tomu kazí dojem, že je to ke konci zbytečně dlouhé. Rád bych ocenil výkon všech herců co hráli somálské piráty, jelikož odvedly moc dobrou práci. Po technické stránce je film parádní zvláště co se týče záběru a jejich ostrosti, způsobu snímání atd. Kapitán Phillips je velmi silné drama, které nabízí kvalitní herecké výkony, dobrý příběh a parádní zpracování. ()

romajz15

Úžasně natočený film, kde se děj ani na chvíli nezastaví. Příběh je téměř celou dobu neskutečně napínavý, místy dokonce nervydrásající. Tom Hanks je doopravdy vynikající herec a téhle role se zhostil s grácií. Nechtěl bych být v kůži kapitána Philipse. ()

sskrblik

Tom Hanks se nebojí, on se potí. A když to z něj nechčije spodem, tak horem (viz. šlus filmu). Pocit napětí tak dává najevo pouze propoceným podpažím, teprve až v druhé půlce si začne uvědomovat, kde že to vlastně hraje. Kdežto ostatní, mírně přehrávající herci, jsou ve skutečnosti více uvěřitelní. Co se dramatičnosti týče ta je v pořádku a rychlý začátek jen prospívá. Avšak pozdějiší tempo filmu už je pomalé a působí nastavovaně. Hodnotím slabší * * * * . . . ()

Kicune

Paul Greengrass zase nezklamal a natočil pecku s famózním Tomem Hanksem. Pecku s napětím a syrovostí až za ušima. Divák vážně neví, co bude v další vteřině následovat. Nejdřív s posádkou, pak jen s kapitánem prožívá neustálý strach z nevyzpytatelnosti pirátů i amerického námořnictva. Klaustrofobii napomáhá kromě hudby i prostředí širého oceánu a i velká loď se zdá najednou být malým místem, kde není kam utéct. Skvěle zrežírovaný, vygradovaný a zahraný film. ()

Unnamed

Určitě se jednalo o jeden z těch lepších filmových zážitků pro rok 2013. První polovina filmu byla dost napínavá (piráti, nalodění), s druhou se však tempo rázně zpomalilo (hostage situation) a již to nebylo ono. Celý film jsem si říkal, že sice Tom Hanks hraje svůj standard, ale nevím, proč dostal nominaci na Zlatý Glóbus... s koncem filmu přišlo prozření, poslední scéna ze mě spolehlivě vymámila veškeré emoce, kterých jsem byl schopný. Hanksovi se tedy klaním a filmu dávám 4*. ()

zdenny

Ono je velmi těžké natočit takovýto příběh poutavě, napínavě a především reálně. Režisérovi se to ale beze zbytku povedlo. Ke kýženému výsledku mu dopomohl Tom Hanks svým neuvěřitelným hereckým výkonem. Tento herec není coby celebrita nijak výrazný, i jako herec vypadá spíš, že je někde v ústraní. Svým talentem a výkony ale strčí do kapsy velkou většinu těch, co jsou celebritami rády. Film je dost napínavý, pořád se něco děje a atmosféra je taková, že si člověk chvílemi myslí, že je s únosci místo kapitána Phillipse on sám. Co říct k Somálcům? Je celá škála možných řešení problémů, které obestírají černý kontinent. Prvotní je ale, myslím si, vůle chtít změnu, chtít žít. A pokud v těchto zemích budou vládnout armádní vlády a různé junty, nepomůže nic. A už vůbec ne potravinovou pomocí plně naložená loď. To je jen alibi a pokrytectví vyspělých zemí. Jinak, co se týče pirátů, nemám problém s tím, když jsou zastřeleni. Oni do toho s tím jdou a taky by se nenechali dvakrát přemlouvat. ()

Trustme

Alfa green. Bravo green. Two green, one red. --- EXECUTE! Rok 2013 byl plný strhující akce s velkolepými monstry, bájnými hrdiny z komiksů i hrdiny z masa a kostí soupeřícími s vesmírem i rivalitou mezi sebou. Filmy toho roku byly opět více popcornové a divácké zážitky se smrštily do podoby úžasu z triků a stále větších nepřátelských oblud a zla. Pak si, ale přijde Paul Greengrass s příběhem o přepadení čtyř pirátů nákladní lodi a veškeré majestátné blockbustery si můžou spakovat svých pět miliard švestek a pietně sledovat jak se dělá mistrovský AKČNÍ film jen za 55 milionů. Jednoduchá osnova, kterou tvoří reálná (skutečná) událost, natočená uvěřitelně, bez rušivých elementů (flashbacky, střídání děje mimo hlavní línii, dlouhé dialogy, romantika), charismatický herec zvládající a hodící se pro dané téma, nonstop napětí, které graduje, práce s prostorem, výpravou, komparzem, detaily rekvizit - toť recept pro divácký vděk a zážitek. Tohle všechno právě až laboratorně přesně obsahuje Captain Phillips. Zárověn ale i představuje ten druh filmu, kde je vidět i něco víc - "potravinový řetězec" dnešního světa: malá dravá rybka si troufne na velkou slabou rybu, ale riskuje, že nablízku může být dravec živící se malými rybkami. Captain Phillips je filmem, který dokáže přikovat diváka, rozbušit srdce, zvlhčit oči a to je v dnešní době umění. "...nejste jenom rybáři" ()

Nyck

Původně, po návratu z kina, jsem dával Kapitánovi čtyři hvězdičky. Nějak se mi to však rozleželo v hlavě a nyní musím jít o stupínek níže. Došlo mi totiž, že za prvé vím předem, jak to dopadne (normální dedukce), tím pádem všechno napětí odpadá. A za druhé, vlastně nic se tam nestalo. ()

Sany33

Filmy, ktoré nie sú iba vizuálne príťažlivé ale majú aj emočnú hĺbku sa snažím hodnotiť najlepším možným hodnotením. Nie inak tomu bolo aj pri filme Captain Phillips. Príťažlivý vizuál v podobe krásneho mora a majestátnej lode plaviacej sa v afrických vodách. Autentické zábery pirátov ich domova a každodennej rutinnej práce s unášaním lodí. Ale to nie je všetko! Ide aj o silne emočný príbeh plný stresových situácií, kedy chtiac nechtiac musíte súcitiť s hlavnými aktérmi či už ide o únos lode alebo o rukojemnícku drámu ide vždy o 100% emočný zážitok a to sa mi na toto filme páčilo asi najviac. Za mňa teda Tomovi Hanksovi patrí vďaka za ďalšiu skvele zvládnutú rolu a filmu by som dal nie menej ako 90%. ()

Brain-D

Paul Greengrass je mistr svého oboru. Dokáže zachytit události, které se stali takovou svěží kamerou a emocemi, že mám vždy pocit, jeslti nesleduju právě probíhající událost se skrytou kamerou. Opravdu smekám před tímto tvůrcem, který mě k 5* donutil svým skvělým emocionálním zakončením v podobě skvělého Toma Hankse. Ostatní herci a to hlavně v podobě party Somálců byly vážně skvělý. Opravdu živý a napínavý film. ()

VanTom

Greengrass piluje svůj styl k dokonalosti a opět přináší neskutečně strhující adrenalinovou rekonstrukci, tentokrát dechberoucího přepadení nákladní lodi, trochu hlušší klaustrofobické plavby na člunu a vypjaté, byť protahované záchranné akce. Bez diskuse úchvatná filmařina a herectví Toma Hankse (závěrečná scéna na ošetřovně)! Jinak se nelze nepodivovat nad tím, proč v rizikových vodách minimálně kapitán neměl zbraň a čtyři somálští mladíci tak dokázali zajmout obří transportní kolos s dvacetičlennou posádkou. ()

Mishqo

Zo súboja dvoch minuloročných filmoch o somálskych pirátoch (tento a dánsky Kapringen) nevychádza víťazne ani jeden, pretože oba majú vysokú kvalitu, no možno na rozdielnych miestach. Nechýba tu vodcovská postava v podaní Toma Hanksa s kusiskom odvahy a pudom sebazáchovy, no psychologicky ťaživejší i realistickejší mi prišiel práve spomínaný dánsky snímok. Každopádne i tu je atmosféra veľmi hustá, s výbornou hudbou a spomínaným Hanksom a záver je top. 80-85% ()

Pump

Absolutně brilantní, absolutně strhující a pro mne film roku 2013. Po shlédnutí mi bylo fyzicky špatně a to tam nejsou žádné ultra brutální scény, žádné vyhypované akční vložky, nic co bychom nečekali. Jsou tam Somálci se svou motivací, několik námořníků a neuvěřitelně obětavý kapitán lodi v podání absolutně přirozeného Toma Hankse! ÚŽASNÉ! ()

Ceres

Prakticky od roku 2002 jsem čekal na pořádný film s Tomem Hanksem, nemohu tomu uvěřit, že to trvalo tak dlouho, ale po rozehřátí s Cloud Atlas a Larry Crowne, tohle konečně vyšlo. Velké díky Greengrassovi, ten na co šáhne, to je parádní film. To, že jde o špičku, jasně ukazuje vrchol filmu v podobě scény na ošetřovně. Bravo, tohle je plná palba naprosto s přehledem. ()

sahe

Když si člověk uvědomí, že tato situace je stále v běžném životě možná... tak o to víc má film grády... ano, jsou tam pasáže, kdy je to jen filmařina a filmařské atrakce.... ale pravda, silný zážitek to vidět. ()

MIGHTTREE

Kdyby každý kapitán lodi byl takový jako tento. Možná by v poslední době nebylo tolik zbytečných lodních neštěstí,kde se kapitáni zachraňují jako jedni z prvních. ()

VasaX

Moc povedený a dobře natočený thriller, který naprosto pojistil Tom Hanks svou hlavní rolí. Hrozně rychle to uteče, a svým způsobem na konci dostane člověk trochu té sympatie i pro ty piráty, protože jejich stránka a charaktery jsou opravdu dobře zpracované. Captain Phillips má mé stoprocentní doporučení jako večerní velkofilm. ()

lykan9

Vzhledem k vysokým procentům jsem čekal trochu víc. Herecky je práce odvedená dobře a příběh inspirovaný skutečnou událostí je zajímavý, ale na můj vkus je Kapitán Phillips moc dlouhý a díky tomu místy i nudný, zvláště ta část, která se odehrává v záchranném plavidle. V součtu Hanks za jedna zbytek za tři. ()

Lukyn007

Další mistrovský kousek od Greengrasse. Srovnávat s "evropským" filmem Únos to nebudu. Jsou to odlišné filmy a každý má své klady a zápory. I když zápory... Moc se mi líbí styl, jakým Greengrass točí. Bavilo mě to u Letu 93 a bavilo mě to i tady. Navíc k tomu přispěl skvělým výkonem Hanks, který si asi řekl o minimálně oscarovou nominaci. A Henry Jackman v pozadí byl taky nadprůměrnej. Zkrátka oscarovej film, tím si jsem jistej. 90% ()

zigíš

greengrassovy vizuelně kinetické tendence vydělují -jinak bezesporu kvalitní film- z objektu mého zájmu ..a když selháva forma není nic jiného k hodnocení než herecké výkony ..ano, Hanks to zase dal, i bez willsona :) .. 70% ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí