Hamilton: Pokud jde o vaši dceru

• Švédsko

Hamilton 2: Men inte om det gäller din dotter

Hamilton: Keď ide o vašu dcéru

Akční / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 90 min

Popravdě nic, co by nějak zvlášť vybočovalo, přesto si dovolím tvrdit, že jak první díl, tak i tento převyšují poslední Craigovy Bondy i Neesonovi Takeny. Mikael sice není nějaký extra sympaťák, ale alespoň mu věříte, že jeho postava umí. Plusem budiž i skutečnost, že se tady nehraje za "dobro", ale ve všem jsou stále mocenské pletichy a politika. ~~~ "Podívej, potřebuješ mě víc, než já tebe."(16.2.2013)

Adekvátní pokračování skvělého prvního dílu. Začínám fandit severu,ty jejich detektivky,jak knižní,tak ty zfilmované a ted i akčňáky! Navic jsem zjistil,že těch hamiltnovek je víc a některý dokonce s mejma oblibenejma hercema v titulní roli: Stallanem http://www.csfd.cz/film/15963-demokrati-a-teroriste/ a Peterem http://www.csfd.cz/film/16352-hamilton/ jdu si je taky sehnat(21.2.2013)

Jednotka bola super, preto som sa tešil na dvojku. A konečne som sa dočkal. Hamilton sa radí medzi postavy, s ktorými si rád pozriem film. Tak ako jednotku, ani dvojku nemôžete porovnávať s Bondom. Hamilton si ide svoje, nerieši nejakú politiku, koho môže a koho nemôže zabiť, nie je nad ním nikto, kto by mu pozeral cez rameno. Voľná ruka a pomsta ho ženie dopredu. Asi tak do 3/4 sa mi to zdalo lepšie ako jednotka. Reálnejšie, možno trochu pútavejšie, ale .... Opakovali sa chyby ako v predchádzajúcom diele, či to bol strih osobných súbojov alebo zbytočné zamrznutie deja. Presne tá časť, kedy sa chystali na akciu. Tam, kde to malo gradovať, to nepochopiteľne zamrzlo a ubralo to filmu. Ale zase raz Švéd nakope všetkým prdel, ukáže svoje taktické schopnosti, povozí sa na krásnom Lexuse a pridá sa aj špionáž. Jednotke som dal tri, aby som mal rezervu. Dvojka si síce tie štyri nezaslúži, ale je tam pokrok a filmy s touto tématikou môžem, preto veľmi, ale veľmi slabé 4 z 5(22.3.2013)

Film pro ty, kteří ještě bláhově věří, že Američané jsou strážci demokracie na Zemi. Zde je podrobný příklad toho jak jim to jde a jakými prostředky to dělají. Jsou to tradiční metody, které jsou koneckonců staré jako lidstvo samo. Dělali to Římani i Britové. A nikdo nemá rád, když mu nějaký cizinec okopává zahrádku. Amíci jako ředitelé zeměkoule neštítící se jakéhokoliv násilí? Ano! Amíci mučící člověka? Dvakrát ano! A ve švédském filmu? No to už je k popukání! Já z toho fakt nemůžu, ti Švédi jsou prostě superdrsní. Oni si už zdá se svou stranu vybrali... 80%(26.6.2013)

Je to dosť dobrý akčný thriller, ktorý je pokračovaním vydarenej jednotky. Má výborný príbeh o prvotriednom agentovi tajnej služby, ktorý je po dlhej dobe konečne spokojný aj vo svojom osobnom živote, keďže sa priatelí s príjemnou šéfkou bezpečnostnej služby a jej dcéra, ktorej je krstným otcom ho má veľmi rada, no po jednej ich vydarenej spoločnej akcii, behom ktorej došlo k usmrteniu atentátnika a navyše následnom vyjadrení médií, ktoré ju ukázalo vo veľmi zlom svetle sa chcú islamisti stojaci za atentátom pomstiť a preto jej unesú dcéru. Ale agent to len tak nenechá a spolu so svojimi kontaktmi urobí všetko preto, aby ju vypátral a oslobodil, ale uvedomuje si, že nepriatelia sú úplne všade. Spracovanie sa mi páči, na rozdiel od predchádzajúceho dielu si toto pokračovanie vybralo pomerne odlišnú cestu, keďže pribudol výrazný osobný motív, ktorý to celé ťahá a to mi rozhodne vyhovuje. Jedine ma mrzí, že film je až príliš krátky, kvôli čomu to miestami pôsobí podstatne priamočiarejšie, čo pri takomto medzinárodnom pojatí nie je až tak vhodné, ale aj tak ma to stále veľmi bavilo. Sadla mi dlhá úvodná fáza, vďaka ktorej si ma hlavné postavy získali a skutočne som im fandil, pátranie po únoscoch je dostatočne atraktívne a zaujalo ma aj toto celkom netradičné spojenie súčasného a bývalého priateľa, ktorí samozrejme aj tak majú rovnaký cieľ. Našťastie nesklame ani dlhé finále a opäť musím pochváliť to realistické záporné podanie Američanov, takže až na tú väčšiu priamočiarosť tu ani nemám čo vytknúť. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Síce ma mrzí, že výrazne ubudli moje obľúbené rýchle efektné likvidácie a navyše aj vizuálne mi tu akcia príde trochu slabšie zvládnutá, ale aj tak stále pôsobí celkom realisticky, nájde sa tu pár vydarených momentov, napríklad pretočenie brokovnice a celkovo ma stále dosť bavila. A najlepšie je na tom celé finále. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Mikael Persbrandt ma tu bavil ešte viac, než predtým, výborné ženské postavy, či už šéfka bezpečnosti, no hlavne agentka a opäť nesklamú ani zvyšné vedľajšie postavy a záporáci. Réžia a technická stránka mi až na pár detailov prišli opäť výborné, takže veľká spokojnosť. Jednotka síce bola o niečo kvalitnejšia, hlavne po stránke scenára a akcie, ale aj tak mi práve toto pokračovanie sadlo o trochu lepšie, osobný motív mi sedí viac, než ten chladný špionážny a aj postavy si ma už získali naplno. Trojke by som sa určite nebránil. 79%(18.5.2014)

• - Těsně před pokusem o vraždu palestinského politika je možné vidět, že jeden ze strážců v garáži nosí na krku visačku s logem společnosti Dice. Dice je švédská videoherní společnost, kde režisér Tobias Falk dříve pracoval. (Kritiq)

• - Natáčanie filmu prebiehalo okrem Štokholmu a Londýna aj v španielskych mestách Almeria a Granada. (MikaelSVK)