MajklCZsk

Čím Ona vyniká, je velmi stylový obraz. Z každého záběru jsem cítil hravost a hlavně mě každý úsek filmu neskonale bavil. Nejinak je pravdou, že se jedná o scenáristický kumšt. Spike Jonze opravdu dokázal předvést ukázku skvěle sepsané romance, která by mohla být vyučovací pomůckou na filmových školách. Jonze vás totiž nutí fandit veskrze nereálnému vztahu, ale zároveň dává podprahové signály, že zde něco nehraje. A to je to, oč tu běží. ()

italka63

Herecký koncert Joaquina, na který se nedá jen tak zapomenout a téma, které se za pár let vůbec nemusí týkat sci-ifi a trochu mě rozebralo.Nádherný hlas Scarlett vše dotvořil. Jinak opravdu kalhoty a brýle Joaquina byly fakt strašný -ale já to tvůrcům odpouštím.-) ()

DH3Factor

Ona je pro mě filmem ze škatulky "dodávající nové podněty k zamyšlení" a současně bych se ho nebál označit slovem DIVNÝ. Co jiného je také vyprávění o vztahu kníratého Phoenixe v semišových mrkváčích nad pas a superinteligentního minipočítače mluvícího hlasem sexbomby než divné? Tato od začátku silně budovaná odlišnost je však ve výsledku hlavním tahounem snímku a dělá z klasické romance originální epos o tom, jak to možná dopadne, když budeme své pohledy věnovat obrazovkám a ne tvářím ostatních lidí. Film po většinu stopáže příjemně sviští a Jonze, jenž si za své snažení nakonec odnesl ceněnou zlatou sošku, do něj napral hromadu nadčasových nápadů. Některé emocionální výplachy už na mě byly sice moc brutální, ale jinak jsem si střídavé výbuchy radosti a smutku vskutku užíval. Na to, že slaďárny většinou nejsou mým šálkem kávy a celé se to točí okolo jediného herce trpícího samomluvou, mě to povážlivě omámilo. Nezbývá mi tedy, než Vám rozhodně doporučit, dát tomuto milému výletu do světa alternativních vztahů šanci. ()

Kaluž

Nejúžasnější "civilní" sci-fi od Code 46. Teď mě omluvte, jdu si z almary vytáhnout svetr a pumpky po dědovi, do uší zastrčím sluchátka připojená k mému iTelefonu, naladím oblíbenou indie pohodičku (aktuálně třeba tuhle) a během vyjížďky na velocipedu pořídím selfie, na níž mi vlahý větřík čechrá patku. Sledujte můj Instagram. Miluju tyhle moderní retro trendy. Ano, asi jsem hipster. ()

anniehall

Ona je po dlouhé době film, kterému chci dát pět hvězdiček. Určitě není dokonalý, ale dotýká se věcí, o kterých se mluví jen zřídka a to se cení. A už jen pro tu odvahu si plné hodnocení zaslouží. Pod pláštíkem romance mezi hlavním hrdinou a jeho operačním systémem s rošťáckým hlasem Scarlett Johansson se v rámci příběhu rozkrývají (na hollywoodský film) poměrně nezvyklé roviny. Odmysleme si na chvíli, že se jedná o vztah umělé inteligence a člověka a dosaďme si do rovnice dvě jakékoliv duševní entity. Vykašleme se na pohlaví, stereotypní vnímání našeho soužití a na systémy zavedených pořádků. Jakmile tohle uděláme, otevře se nám pole s mnoha zajímavými transpersonálními, ale kdesi v nitru ještě pořád lidskými otázkami. Může bytost milovat jen jednoho člověka? A když ne, kolik entit je v této snaze možno to, čemu zjednodušeně říkáme srdce, pojmout. Je možné milovat všechny stejnou intenzitou? Jsou virtuální vztahy stejně intenzivní jako ty reálné? Může někdo jiný než my odhadnout sílu našich vzájemných pout ke druhým a hodnotit je? Mám rád filmy, které pokládají otázky a nechají diváka, aby si na ně odpověděl sám. Navíc, není položená otázka mnohdy víc než odpověď? V tomhle je film Spike Jonze opravdu přesvědčivý. Co naplat, že občas tyhle myšlenkové konstrukty trochu pokulhávají, protože přece jen nakonec potřebujeme, aby někdo na ten film do kina přišel a tak uděláme takový konec, kdy jsme stejně jako vždy odkázáni na ten starý a zaběhaný řád věcí. (Ale popravdě řečeno, dokázal jsem si představit i ještě daleko horší konec. Ke kýči jsme se alespoň filmovou optikou nepřiblížili.) Také uvěřit premise, že kybernetický systém je schopný generovat city a nějakým způsobem je rozvíjet, je myšlenka, kterou jsem chvíli skousával. Nicméně přesvědčivý a čistý vizuál a zdařilá hudba nenápadně čerpající ze severských vod tohle všechno vynahrazuje a tak mi z toho vychází nebývale povedené dílko, které není bez chyb, ale které už svou přítomností samou zahřeje mé orosené srdce. ()

PogoJoe

Love story mezi umělou inteligencí a člověkem - to už tu párkrát bylo, přinejmenším v několika epizodách Krajních mezí, ale snad nikdy ne tak vtipně, krásně a do hloubky. Překvapilo mě zde hned několik vtípků, nad kterými jsem se s ostatními od srdce zasmál (kupříkladu roztomilá počítačová postavička). Téma, co se může přihodit, zamilují-li se do sebe AI bez těla a člověk, je zde zpracováno z různých pohledů a je zde hned několik alternativ, co vše se v takové situaci může přihodit. Kamera je perfektní a mohl jsem si tak vychutnávat jeden překrásný záběr za druhým. Scarlett má kromě sexy těla i sexy hlas a je jen škoda, že nedabuje více. Obsazení všech rolí je výborné, přirozené a neokoukané. Občas jsou ty dialogy sice už moc dlouhé a trošičku nudné, rozebírající pocity už příliš, ale naštěstí se nuda vždy brzy rozplyne nahrazena dalším zajímavým nápadem, takže na konci jsem se cítil dobře a spokojeně. Rozhodně zajímavý film. (pozn. viděno na CSFD projekci). ()

džanik

"...Můžu přemýšlet o všem a najít milion důvodů, proč o sobě pochybovat... A uvědomila jsem si, že tu jsme jen na krátký okamžik. A dokud jsem tady, tak si chci dovolit být šťastná... Tak to tak neřeš." - Podivně úchylně schizofrenicko metafyzicko konejšivý snímek. V půlce jsem to na víc jak 2* neviděl a málem nedodíval. Nedobře bych udělal! Poslední třetina u mne vytáhla vše z průměru. Film hezky reflektuje dnešní tekutou single dobu. Pozn. hlas OS je ale vážně "hot" ! ()

runner85

OS s umelou inteligenciou ? To nie je scifi ale realita skorej budúcnosti, do určitej mieri by to mohlo byť fajn sa s kým povyprávať ak náhodu nikto nie je nablízku. Ale ak to nahradí medziľudskú komunikáciu tak to bude kaťas ! Film to bol teda rozhodne kvalitný, aj myšlienka bola skvelá ... ale ! mohla mať viacej priestoru Olivia aj Rooney ... aby film potešil nie len dušu ale i oko ... inak nemám čo vytknúť ()

salalala

Nádherná, ale ukrutně depresivní romance, která rezonuje několik dní. Jonze uchvátí jednak nenápadnou a na první pohled neviditelnou futuristickou výpravou, která ale má svůj význam a je velmi realistická, takže by to takhle mohlo klidně za pár let vypadat. Každičký prvek tu má svůj význam, zároveň však výprava rozhodně není dominantní, spíše jen utváří celkovou atmosféru. Hlavní je tu ústřední příběh, který má obrovskou emocionální sílu a Jonze si prakticky vede diváka tam, kde ho chce mít, aby ho s blížícím se koncem mohl emocionálně úplně vyždímat. Přiznávám, že Her na mě zapůsobilo tak, že jsem po doběhnutí titulků cítil jen smutek a obrovskou prázdnotu. Phoenix tu podává naprosto excelentní výkon, který ale opět není dominantní a je jen ku prospěchu celku. Je vskutku dost civilní a vzhledem k tomu, jak výborně a lidsky je jeho postava napsaná, se s ním může hodně lidí ztotožnit. Neméně výtečná je i Scarlett Johansson, která tu sice není vidět, ale její chraplavý hlas je natolik sexy, že se stává samostatnou postavou. Podobně i Amy Adams, jež tu není tolik času, přesně zapadá do schématu filmu a je taktéž naprosto výborná, stejně jako Rooney Mara. K tomu připočítám nádhernou hudbu, precizní atmosféru a plno emocí a dostanu zážitek, který je opravdu jedinečný. Po delší době sahám u nového filmu k plnému počtu, protože Jonze si to (stejně jako toho Oscara) naprosto zaslouží. 100% ()

togaf

Jonezova budoucnost vypadá velmi věrohodně, od oblečení přes pracovní náplň až k milostným vztahům. Hlas Scarlett Johanssonové je božský a neumím si představit dabing. Joaquin Phoenix se ani po dvou hodinách, kdy prakticky nesleze z plátna, neomrzí. Líbilo se mi, jak do detailu promyslel randění s operačním systémem a nastínění budoucnosti. A naprosto chápu proč Olivii Wildeovou odmítl, chovala se jako kráva. Zlatá Samantha. ()

Hamaradža

Prekvapivo osobná a originálna lovestory, čerpajúca svoju silu z prekvapivej civilnosti zasadenej do pestrého jemne futuristického prostredia, sympatickej ústrednej dvojky Joaquin a sexy-nefyzická Scarlett a veľmi veľmi veľmi pekných myšlienok podfarbených snovým soundtrackom. Slzička ukápla. PS: Mylé bravíčko, omilom som ošukal svoj počýtač, čo mám robyť? Môže oťehotňieť? PS2: Napriek tomu mohlo z tohto netradičného vzťahu byť vyťažené viac. ()

Arcadan

Po skončení filmu mi ještě dlouho trvalo, než jsem se dokázal vrátit do reality. Her je snímek citlivý a intimní jako málokterý. Vypráví o lásce a vztazích, ale také ukazuje očekávání, které jeden od druhého máme. A jak je lehké selhat, i když se snažíme sebevíc. Taky o specifickém vnímání světa a osamělosti z toho pramenící. Vizuální stránka filmu je vyloženě tumblrovská melancholie, která k roku 2013 patřila (taky tam stills z Her byly populární jak nikde jinde). A miluju to. Z každého záběru by se dala vzít nádherná fotografie. Neskutečná práce s nasvícením jednotlivých scén, kompozicí a pohybem kamery i s hrou barev, která je paradoxně pestrá. Dojímá mě i ta tvůrčí pečlivost, kdy si na filmu, ve kterém je sci-fi skutečně jen kulisou, někdo takto pohrál s podobou interiérů, fungováním hromadné dopravy, oblékáním i samotným operačním systémem. Tak, jak by to mohlo v blízké budoucnosti opravdu být a přesto vysoce stylizovaně. Hudba od Arcade Fire je pak dokonale padnoucí. Minimalistická, posmutnělá a zároveň hravá. Pro mě jeden z formativních filmů. ()

JohnMiller

veľmi nepríjemná, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, až hrozivo realistická vízia blízkej budúcnosti. Áno, ide o silne originálny námet. Nejaké tie prvky sme tu už mali ale takto komplexne spracovanú tematiku umelej inteligencie ktorá imituje ľudské vlastnosti zo všetkými nedokonalosťami, ale vo svojej podstate to je stále nesmierne rýchly vstrebávač dát, som ešte nevidel. Originálnosť sa tomuto nedá uprieť ale rozhodne ma táto snímka nevystrašila svojim rozprávkovým a ohromne nelogickým príbehom. Čo ma však vystrašilo až do morku kostí bola integrujúca sociálna odlúčenosť ľudí v informačnej spoločnosti. Tieto prvky môžeme zachytiť už dneska. Len sa poprechádzajte vonku po nejakej frekventovanejšej ulici... Čo uvidíte ? No, predsa ľudí, ktorý čumia celí čas do telefónov. V tejto snímke to funguje rovnako ale je to ešte hrošie, v tomto alternatívnom svete to ide cez audio. Netrvá dlho a toto odlúčenie a neustále zotročovanie novými technológiami povedie až k tomu, že si ľudia vytvoria takéto umelé inteligencie aby nezostali sami. S tejto stránky ma to totálne audiovizuálne rozdrvilo.Čo bola však absolútna kravina bolo to, že tento operačný systém, hoci imitoval ľudské pocity, fungoval absolútne nezávisle, dokázal tvoriť, dostať sa hocikde, netrvalo by dlho, a dostal by sa do ekonomickej infraštruktúry, celý elektronický systém by padol, spojili by sa s ostatnými, proste by ovládli svet atď. S tohoto hľadiska to bolo nereálne, nedotiahnuté a nezmyselné ale ako hovorím, stále veľmi emocionálne kvalitne spracované. Bolo to skvelé. ()

dom156

Bud budete tento film milovat či ho nenávidět a budete z něho rozčarovaný, jiné než tyto dvě polohy vám nenabídne. Já patřím do té první skupiny. Velmi příjemně mě překvapila milost a otevřenost filmu. Virtuální sex s počítačem jsem odskákal záchvatem smíchu, přišlo mi to děsně vtipný a nechtěl bych být v kůži Phoenixe, který celý film hraje mistrně. Jen vyvstává otázka, kolik klapek bylo zkaženo než ne jedna scéna mohla natočit. Já si celý film užil, jen mě trochu mrzel konec, který mohl být lépe pojmutý a také mohl být lépe rozvinutý, jelikož je tu jeden moment, kam by se pak celý děj mohl dá posouvat. Co víc psát, možná jen, že doporučuji. ()

Dont

Velice chytře napsaná a inteligentní romantická komedie. Po první projekci takřka bez chybičky, napodruhé mi ale některé proslovy Scarlett Johansson připadaly moc dlouhé a už mě tolik nebavily. Proto jsem jednu hvězdu ubral. Smutná vize budoucnosti a plíživé sociální „krize“ je ale znázorněna velmi originálně a možná i není daleko od nepříliš vzdálené reality. Naštěstí pesimistické obrazy prázdného života Theodora jsou zředěny několika vtipnými scénkami. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz