Doutas

Myslíte si, že romantika a sci-fi jsou žánry, které nejdou dohromady, a že příběh o looserovi, který se zamiluje do svého počítače, bude o trapném upoceném asociálním onanovi, který se zoufale snaží návazat vztah s opačným pohlavím? Z námětu, který na první pohled vypadá jako z laciné romantické komedie, se Spikeovi Jonzemu povedlo natočit pozoruhodně krásný film, který navzdory očekáváním technofobně nemoralizuje ani technofilně nejásá, ale snaží se proniknout do podstaty toho, co dělá člověka člověkem. Jeho tělo? Jeho mysl? Nebo jeho city? Snímek působí o to silněji, že se odehrává v sice nespecifikované ale pro nás velmi blízké a přístupné budoucnosti, jejíž určité prvky můžeme ve vyspělých městských společnostech pozorovat již dnes. Přesun většiny aktivity na síť, kde obklopeni "přáteli" zůstáváme sami, uzavírání do sebe, odcizení, ústup machismu, zženštění mužů, rostoucí tolerance vůči odlišnému. Jedinou "věcí budoucnosti" tak zůstává Samantha, operační systém s dokonalou umělou inteligencí, který může chtít, nenávidět, žárlit, milovat, přemýšlet o sobě samém. Krásně nasnímané hypermoderní prostředí čistého vzdušného velkoměsta v lehkém kontrastu s retro vizáží činí postavy mnohem přístupnější, než kdyby se procházeli v sanitárně bílých koridorech ve futuristických přiléhavých uniformách, jak bývá u scifi zvykem. Nedokážu si představit nikoho jiného, kdo by dokázal zahrát Theodora Twomblyho, profesionálního pisatele milostných dopisů, tak citlivě jako Joaquin Phoenix. A kdyby existoval Oscar za hlasový projev, určitě by ho letos získala Scarlett Johansson, která svým sexy zastřeným hlasem dělá za Samanthy živoucí komplexní plnohodnotnou postavu. Jeden z nejkrásnějších "romantických" filmů, jaký jsem kdy viděl. ()

phortoreno

Opäť som sa raz nechal oklamať percentuálnym hodnotením filmu. Tak ako ma niekedy dokážu šedé filmy pobaviť, tak ma dokážu tieto červené bohovsky nudiť. Sorry, ale pozerať sa (reps. ku*evsky nudiť) cez 2 hodiny na akože sci-fi s boľševikom zabudnutým v čase ktorý plače, keď je update OS (a keď funguje, tak s nim šuká) je proste priveľa. 30%. ()

Mr.Atsor

Na celém filmu je asi nejvíce ocenitelný námět a zajímavá myšlenka. Není divu, že hledáme paralelu mezi skutečností a fikcí. Nazval bych to asi hodně přehnanou realitou. Film se mi líbil, ale hodnotil bych jej jako lepší průměr. Chvílemi jsem se nudil, bylo to zdlouhavé a děj se skoro opakoval. Takže 3/5*. ()

Hjuud

Nesporně originální a atmosferický film, který se ovšem strááášně táhl. Moje přítelkyně konec komentovala slovy - a kam ten operační systém jako odešel doprdele? Slabé 3* ()

vitac.

Tak příšerného oblečení jsem si nemohl nevšimnout dokonce i já. Scarlett Johansson má nádherný hlas. Her je podnětný film a nabízí spoustu myšlenek a nápadů k prozkoumání... Je nutně k lásce potřeba nějaké fyzické tělo? Nebo jde "jen" o "duši"? (V mé interpretaci je duše v podstatě obsah mozku, osobnost člověka, vzpomínky a zkušenosti, pocity, proto raději v uvozovkách... jsou tací, co v duši vidí nějaké mystično:)) Kolik z nás už je prakticky do takových OS zamilovaných, někde na druhé straně telefonu, ethernetového kabelu? (Pravděpodobně do OS s tělem, ale když se k němu v životě nedopracujete, záleží na tom vůbec?:)) Co kdyby se takto rozvinutá AI spojila s nějakým rozhraním podobným Matrixu, takže by mohla přímo působit na lidské smysly, heh? Chybělo by pak ještě něco? Nejspíš ne... A... Scarlett Johansson má nádherný hlas;) ()

PAVLIS

70% Originální milostný příběh mezi mužem a operačním systémem v počítači, u kterého mě chytla nejvíc za srdce výprava a kulisy Šanghaje, ehm Los Angeles? Něco je špatně. Chce to myslím vidět minimálně dvakrát. ()

bujnmi

Film ukazující, kam se dá zajít se softwarem. Zdá se docela lichotivé, že teprve lidské emoce a emoční uvažování vyžaduje tu nejvyšší formu inteligence. Je to vlastně ta nejvyšší výzva všem programátorům, jejich nejvyšší možná úroveň - vytvořit jakéhosi softwarového nadčlověka. Pokud se něco takového podaří vytvořit, pro další projekty už nebude lidí třeba. Bude to však mnohem těžší než vymyslet A.I., která řeší globální problémy, lety do vesmíru. Mám velké pochybnosti, že by se něco takového reálně podařilo... Bude zajímavé, co řekne Samantha na tento film. A zda se rozhodne opustit nás i ve skutečnosti, ne jen v lidské kreativitě Spikeho Jonze. ()

FortKnox

Chytré sci-fi, které nabízí uvěřitelnou vizi budoucnosti a zamýšlí se nad důsledky technologického pokroku do krajnosti. Film dokáže zpracovat milostný vztah mezi člověkem a operačním systémem intenzívně a celkem věrohodně. Dlouho jsem neviděl film, ve kterém by měl hlavní hrdina knírek a přesto bych jej doporučil všemi deseti. ()

Giron

Takový film se dal natočit neuvěřitelně hloupým způsobem, ale to není případ "Her". Ať už uvažujeme kameru, střih, hudbu, či herecké výkony, vše je na jedničku. Zároveň musím vyzdvihnout scénář, dialogy jsou velmi dobře napsané a samotný film komplexně pojímá celou škálu situací a s nimi souvisejících emocí, které by potecionálně v takovém vztahu mohli nastat. Film na mne opravu zapůsobil a vřele ho doporučím každému, kdo má alespoň špetku empatie. ()

eredin

Spikovi nelze upřít odvahu, ale Joaquin Phoenix celý film neutáhne a kromě originální zápletky je to dost nuda, kterou pár geniálních momentů (sova) nezachrání. PS: Celou dobu jsem myslel na Jane z Endera :) ()

64B

Excelentní sociální drama, které ve mě hlodá. Plně jsem se vžil do role Joaquina a hltal Samanthu alias Scarlett, která byla přímo úžasná (má úžasný hlas v origo znění, ale i v dabingu!!), cítil sem souznění této dvojice, jak Joaquina, který lásku hledal, tak Samanthy, která lásku chtěla objevit..Je až úžasné, že mi stačilo pouze Scarlett slyšet a dokázal jsem si jí představit, navíc po jejím vyjadřování jako by byla lidská bytost. Prostě excelent! ()

J.Cobra

Tak tohle jsem nečekal. Měl jsem nějakou určitou představu toho, o čem by film mohl být a jak by mohl probíhat. Ale tohle? Čeká nás v budoucnu něco podobného? Je to dobře nebo špatně? A není již budoucnost tady? Možná si to ani neuvědomujeme. Ani na chvíli mě film nepustil a měl mě omotaného kolem... prostě tak všude kolem. ()

elishia

Velice zajimavy a aktualni namet. Kdyby trosku privreli kouhoutek estrogenu a progesteronu, ktere strikaji na vsechny strany predevsim z hlavniho hrdiny a o pul hodky sestrihali tuhle utahaninu do sviznejsi a razovitejsi podivane, tak by to bylo velice fajn bez vetsich namitek. Teda krome tech naprosto otresnych pastelovych oblecku a smetaku pod nosem citliveho Theodora. ()

Lyriq

Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Jak se ale zvětšoval odstup od shlédnutí, rozhodl jsem se pro lepší 3, protože ač Joaquin Phoenix z filmu dělá svůj herecký koncert (a film na něm stojí a padá) a jedná se o vcelku působivé, originální a dle mne dost pravděpodobné zobrazení nepříliš vzdálené budoucnosti, neplánuji se v blízké době podívat znovu... ()

BardDeLune

Jonezova vize budoucnosti v softwaru je nejspíš ultimátním shrnutím lidských emocí a jejich modifikace. Ona a On krásně znázorňují možné variace vztahů a že vskutku nic není dokonalé a už vůbec ne software s vlastními emocemi. Velice příjemné dvě hodiny, tupý úspěv a ugh, hrozné kalhoty. Soundtrack mohl být zajímavější. ()

MaxForValue

Spisovateľ Theodore žije osamelým životom. Má len zopár priateľov, s manželkou, s ktorou sa poznal od detstva sa rozvádza a po nociach, namiesto toho, aby trávil čas s priateľmi, si užíva sex po telefóne so ženou so zvláštnymi chúťkami. Keď teda dostane možnosť zaobstarať si inteligentný operačný systém, ktorý jeho osamelosť možno vyrieši, tak túto možnosť využije. Žena, ktorú prostredníctvom neho spozná, Samantha, sa stane láskou jeho života. Áno, je to taká neobyčajne obyčajná romanca. Namiesto obyčajnej ženy, ktorú by ste vo fime bežne očakávali, je tu akýsi operačný systém, ktorý si dal meno Samantha. Má všetky atribúty ženy, len s tým rozdielom, že sa jej nemôžete dotknúť, cítiť je vôňu, hľadieť jej do očí, či s ňou spoločne jesť pri jednom stole. Nie je však, v istom zmysle, takto neosobná, aj doba, v ktorej dnes žijeme? Spike Jonze, režisér na päť Oscarov nominovanej sci-fi Her (do slovenských kín príde pod názvom "Ona"), prináša príbeh, ktorý je obrazom súčasnosti. Nielen súčasnosti hlavného hrdinu, ale aj tej našej. Žijeme v neosobnom svete, kedy namiesto komunikácie z očí do očí, volíme neraz Facebook či iné prostriedky. Aj spôsoby zoznamovania sa v priebehu posledných desiatich či dvadsiatich rokov čiastočne zmenili. Tak prečo raz nebudeme práve ako Theodore a ďalší, randiť s inteligentnými počítačmi, ktoré sú schopné milovať i odpúšťať? Vízia, ktorú Jonze predkladá, v sebe skrýva niečo tajomné, potencionálne pozitívne i negatívne. Dobré v tom, že podobné „počítačové" priateľky sú dobrým liekom pre opustených ľudí rôzneho veku - od tínedžerov, po 30-tnikov nemajúcich šťastie v láske, až po dôchodcov, ktorí neraz najintenzívnejšie pociťujú samotu. Práve ľudia (ak tento pojem budeme chápať v širšom zmysle slova) ako je Theodorova Samantha by mohli problém opustenosti vyriešiť. Avšak, takáto neosobná komunikácia, ako to vidíme v Her, predstavuje zároveň určitú hrozbu toho, že sa vzdáme tej jedinečnej možnosti, ktorú máme a tým je osobný kontakt. Jonzeho film je desivou víziou sveta, v ktorom sa ľudia nestretávajú, nemilujú, nedotýkajú a nehľadia na seba. Je to svet v bubline, v ktorom každému k tomu svojmu šťastiu stačí mať svoju Samanthu. Vďaka nej sa človek možno cíti menej opustený, pravdou však je, že jeho sociálna izolácia oveľa viac narastá. Čo ak sa raz operačný systém pokazí, čo budú ľudia robiť? S kým sa budú rozprávať? S kým budú tráviť čas? Ak by sme zašli do krajnosti, takéto atypické partnerstvá by spôsobili napríklad i zníženie pôrodnosti. Hoci sa pohybujeme stále len v rovine filmu, v rovine fikčného i fiktívneho sveta, niet pochýb o tom, že (možná!) budúcnosť plná moderných technológii nie je úplne ružová. Ale to naznačil už Wolfgang Welsch, ktorý svojho času pred pár desiatkami rokov označil súčasnosť za tú, ktorá spôsobuje otupenosť na psychickej úrovni a stratu citu voči skutočnosti. Možno aj to hrozí tomu súčasnému, nášmu terajšiemu, svetu. Čierny kôň tohtoročných Oscarov, Her, nie je bez šancí na úspech. Jeho myšlienkový presah je oveľa väčší než napríklad v prípade Gravitácie, avšak averzia Akademikov voči „malým" príbehom mu škodí. Her je však, i bez zisku prípadných cien, filmom, ktorý má čo povedať. Vyčarí úsmev i prinúti k zamysleniu. Nie je vlastne toto práve tým, čo od filmu chceme? Silnú myšlienku a schopnosť nadhľadu na vážne témy? () (méně) (více)

zubrik66

Neviem či mi bolo smutno z tej nudy, alebo z toho ako sa chudák Phoenix musel zblížiť z pc, lebo všetci okolo neho iba furt čumeli do svojich miniatúrnych mobilov či čo to bolo. Byť tak v kine, už po mňa príde zriadenec, že chrápem tak nahlas, že ruším ľudí vo vedľajšej sále. Myšlienka celkom dobrá, ale jej stvárnenie nuda. ()

Daryl.Dixon

Ona...no klidně by se to mohlo jmenovat Onan, protože převážně je to o chlapovi, co si ho honí u compu s ženskou, kterou nemůže mít. Jaká nedaleká budoucnost, vždyť tam je jen její hlas, zatímco kdejaké současné porno by měl i s pohyblivými obrázky. Smůla je, že jsem to viděl dabované, takže v mnou viděném filmu Scarlett Johansson "nehrála". Jinak průměr a jedna hvězdička navíc je za scénu s mrtvou kočkou. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz