• POMO

Nekritickí milovníci veľkých robotov i malých robôtkov budú spokojní, o tom žiadna. Ale čo chudáci ostatní? Reštartovacia štvorka potvrdzuje, že herecké obsadenie prvej trilógie nebolo druhoradé. Ľudský teenagerský element Shia LaBeoufa tu chýba. Nehovoriac o komickom nadhľade, ktorý jej dodávali herecké esá ako Frances McDormand či John Turturro. Štvrtí Transformeri obsahujú jedinú vtipnú dialógovú repliku (“Súčasné filmy stoja za prd - samé pokračovania a reklama”) a to hneď v úvode. V následujúcej dvojhodinovej expozícii pred finálnym Hongkongom nájdete iba dve relatívne krátke top scény (únos Tessy a oceľové laná v Chicagu), z ktorých tá prvá je jediným emocionálne fungujúcim momentom vo filme a druhá jediným nápaditým, dosiaľ nevideným. Následné prostredie čínskej metropoly je príjemným osviežením, ale zaujímalo by ma, koľko divákov bude v sekanici v jeho uliciach po tom predchádzajúcom dvojhodinovom WTF čumení na plátno vnímať nejaké dejové súvislosti. O postavách a niečím medzi nimi (jednotka) sa tu už vôbec nemôžeme baviť, a čo do epickosti zostáva nepokorené zase militaristické vyvrcholenie z trojky. Tí mariňáci tu, mimochodom, taktiež chýbajú. Vo svete Transformerov mali svoje miesto. Dopozerať to odomňa vyžadovalo veľa trpezlivosti.(25.6.2014)

Absolutně šílený film a patrně jedno z finálních evolučních stádií současného blockbusteru. A taky ta nejdražší hovadina, jakou jsem v životě viděl. Michael Bay je tentokrát už zcela nepříčetný a atrakcemi válcuje všechno ostatní (a na rozdíl od podobně nastavené dvojky to funguje), na druhou stranu šikovně využívá malicherné lidské postavičky k posunování (samozřejmě úplně dementního) příběhu vpřed, aniž by se jim více věnoval. Občasné zastávky na teenagerovské téma "já, ty a můj táta" jsou posléze udupány ve zběsilém závěrečném sprintu (schálně počítejte, kolikrát některá z hlavních postav řekne něco jako "dělej!" nebo "honem!"), film každopádně zůstává za všech okolností přehledný, zkušeně udržuje na absurdně dlouhé trati tempo a v cílové rovince exploduje se vší myslitelnou hysterií - na plátně jsou najednou desítky transformerů, lidští hrdinové skáčou po střechách, obří kosmická loď devastuje Hongkong a do toho všeho místem pobíhají/poletují obří transformeří draci a dinosauři (!!!). Dá se říct, že i vztahová klišé a primitivní humory všech na plátně svým způsobem reflektují a završují současný trikový velkofilm, ovšem - a tady pozor - poté, co pominou mrákoty ze všeho explozivního bordelu, se tu dá najít i několik sdělení (především na téma politických machinací, arogantních korporací a kopírování). Co se na to dá říct? Asi jen jedno - Michael Bay je magor, megaloman a filmařský psychopat. Bez něj by tu ale byla nuda... P.S. Český dabing je na pokraji snesitelnosti, 3D výborné.(7.7.2014)

Míša se nám zase vyřádil! S ním bych do kontaktu přijít nechtěl. Na stole byste si zapomněli propisku, nechali ho na chvíli samotného v místnosti a on by vám ji během pár minut přestavil na hypermoderní supertank s umělou inteligencí, syntetickým brněním, armádní výzbrojí a automatem na instantní nudle. A kam se nám poděly ženský? Megan se rozhodla, že už nebude hrát blbou pičku v předigitalizovaných robotech, tak šla raději hrát blbou pičku do předigitalizovaných želv, Rosie bohužel nestihla vyprcat půl štábu, takže dostává svůj prostor Nikča, samozřejmě v šortkách tak krátkých, že můžeme odůvodněně pochybovat o jejich existenci. Naštěstí nikterak nevybočuje z ojetých kolejí, takže ji scénář klasicky staví do role zbytečného věšáku na neviditelné oblečení. Akce zase standardně nepřehledná, takže to chvílemi vypadá, jako kdyby spolu šukalo několik vrakovišť a zápletka stejně zajímavá, jak náš ranní zelenozelený kemr o hustotě dvou Rytmusů v umyvadle. Tyvole, když vám někdo naservíruje počtvrté to stejně přeplácané a nesmyslné a vy na to stejně jak kokot čumíte, tak Míša zase vyhrál. Zase si smí vyrýt hluboký zářez do své ocelové paže a pak si skočit oslavné saltíčko do stohu dolarovek. A ne ledajakých dolarovek, přátelé, ale stodolarovek! S odřeným žaludem tomu dávám za tři, ale už táhni, Michale kurva vole, do prdele. Btw, Optimovy proslovy na konci každého filmu by se měly začít tesat do podtácků na kofolu, tolik moudra tvl, z toho by se předávkoval i Jirka Jarkovský.(7.9.2014)

Ak si myslíte, že v predošlých dieloch Majkl Bej vyhodil do vzduchu všetko okrem plátna, tak to ste ešte nič nevideli. Tu to plátno naozaj odpáli ... dva krát. Po Dark of the Moon som sa zmieril s tým, že Pán Demolition Man svoj štýl nezmení a celé to zas bude rovnaké. A áno, je to presne také isté. Ja viem, ja viem, že som hovoril, že na tretí raz s tým už u mňa neuspeje, ale Bay prestriedal hereckú formáciu, vylepšil o chlp kameru a svet div sa nenudil som sa. Musím povedať, že úvod kde nebolo toľko akcie ma bavil prekvapivo asi najviac - nové postavy ma zaujali, Marky Mark sypal vtipné a vhodné hlášky a na druhú stranu bolo zaujímavé pozerať ako sa bude vyvíjať situácia po predošlom diely. Ako hovorím úvod bol fajn, autoboti boli nahraný a celé sa to zo začiatku vyvíjalo pre našich plecháčov vážnejšie a drsnejšie. A týmto to končí. Potom už nasleduje Optimus v plnej sile a až dokonca Michael Bay nespustí tlačitkou s explozíí. Je to už stereotyp, ale nové postavy, ludske a aj autobotské, ma zaujali a oproti predošlým dielom som ich nemal chuť zabiť. Okrem Stanleyho Tucci v záveru filmu. Inak Nicola Peltz okrem toho že je fešanda, mi s predošlých ženských hrdiniek prišla najsympatickejšia. Čo sa týka hudby, tak Steve Jablonsky nezložil zlý soundtrack, ale okrem akčného dunenia, tam nič nieje a chýbajú nejaké fajn motívy ako v predošlých dieloch. Najväčšie mínus je prepálená dĺžka a miestami zas ten humor. Inak akcia, efekty, efektné výstupy s aut, Nicola v kratučkých kraťasoch, nový dizajn robotov a viac priestoru pre nich, to všetko je fajn a potešila aj náhrada za Linkin Park - Imagine Dragons a ich Battle Cry. Ja ako fanúšik, výbuchov, akcii a Transformerov sa nemôžem stažovať. Oblúbené soundtracky: Tessa, Leave Planet Earth Alone. 80% - 4*(30.6.2014)

• ORIN

Michael Bay: Unleashed... Tvůrci překračují hranici, za kterou se neměli dostat. Bohužel se z nečeho tak přepáleného a megalomanského (stopáž, postavy, dialogy, příběh a akce celkově a jejich logika) může do pěti let stát standard, protože miliarda v kapse. Bay si měl po třetím díle sebereflexivně zabilancovat a říct třikrát a dost, leč neudělal to a pustil se do další, mnohem šílenější trilogie. Možná je to podvratné, je si toho vědomé a samo ze sebe si utahuje, což mě ale vskutku nezajímá. Po velmi dobré trojce těžké, ani ne zklamání jako spíš nas*ání. Takže jedna hvězda za parádní ball hit a ústřední song od Imagine Dragons, kterým Bayovi vysírám vzkaz: NOBODY CAN SAVE YOU NOW!(20.9.2014)

• - Okrem konečného podtitulu Age of Extinction sa uvažovalo, že by za dvojbodkou stálo Apocalypse, Last Stand alebo Future Cast.
    (GAZ789)

• - V traileru je vedle dálnice možné zahlédnout bilboard s nápisem "Pamatujme na Chicago", což odkazuje na předešlý díl série a závěrečnou bitvu, která byla svedena právě v Chicagu. (Dracconnis)

• - Auto, na němž leží v čase 0:01:20 Optimus po souboji s Galvatronem a do kterého se schová Tess (Nicola Peltz), má střídavě dveře otevřené a zavřené. (Topper.H)