Bling Ring: Jako VIPky

Bling Ring, The

(festivalový název)

Životopisný / Krimi / Drama

USA / Velká Británie / Francie / Německo / Japonsko, 2013, 90 min

Mnozí namítají, že se jedná o povrchní film. Ale vždyť o tom to je, film působí povrchně tak, jak působí lidé, o kterých film je. Parta teenagerů chce žít své vysněné povrchní životy v luxusu ve stylu hollywoodských hvězd a tak začnou vykrádat jejich domy. Nicméně se nejedná zrovna o sortu inteligentních adolescentů a netrvá dlouho a nechaj se chytit. Sofia Coppola se s tématem vypořádala skvěle, byť prostředí tohoto snímku není zrovna mě blízké. Co si budeme povídat, na film jsem se těšil hlavně kvůli Emmě, která tentokrát vzala roli nehorázně tupé krávy a zahrála ji tak dobře, že jsem ji žral každé slovo.(22.9.2013)

Sofia Coppola dělala svou hrdinku Marii Antoinettou šťastnou (dortíky, šampaňské, hazard, další a další šaty), i když doba i společnost jí nepřály. Tady dělá radost hned celé skupince z jedné povrchní generace, která trpí na přebytek růžové barvy. Coppola je znovu osobitá, to se musí nechat, ale téhle látce přeci jenom chybí to, co zdobilo třeba výtečné Ztraceno v překladu. Spontánní scény, lehce zapamatovatelné momenty, lehkost, emoce. Bling Ring ve finále nejsou tak povrchní, jak se na první pohled zdálo, nicméně na onom příslibu instantní popularity se film o čtyřech pipkách stavět nedá. Chatují, tráví hodiny na blozích, listují módními časopisy, popíjejí v luxusních barech, nudí se. A nakupují nejen v obchodech. Poměrně naivně se vydávají do honosných sídel hollywoodských hvězd a chtějí si onu hvězdnou auru na čas užít – a ideálně si odnést ty nej botičky, kabelečky nebo halenečku. A zatancovat u tyče, u které se kroutí samotná Paris Hilton. Brakování luxusních vil je samozřejmě cesta do oranžových mundúrů, přesto roli soudce nechává „stále svá“ autorka na divákovi. Možná i proto, že v hollywoodském světě vyrůstala, zřejmě ho moc nemusí a hlavně celý ten kolotoč dokonale zná. Ze všech stran. Nás uprostřed Evropy může štvát ona neúcta k majetku i pohrdání penězi, na druhou stranu oceníme solidní soundtrack, slušný vizuál i prazvláštně přitažlivou atmosféru. A sladkou Emmu Watson. Takže to máme fifty fifty.(17.10.2013)

Z Bling Ringu cítiť prázdnotu a bol som zvláštne znepokojený z filmu. Coppolovej sa vyčíta nedostatok hĺbky a vývoj postáv a povrchnosť, ale podľa mňa len takto, bez moralizovania, dáva možnosť divákovi, vybrať si vlastný názor na celý ten desivý cirkus. Dve veci som si uvedomil po zhliadnutí Bling Ring - na svete pobehujú ľudia, ktorí nevidia rozdiel medzi slávou a hanbou a vôbec ich to netankuje a Paris Hilton je ešte hlúpejšia ako som si myslel.(28.6.2013)

• Thomick

Vůbec mě nezajímá, že to točila Sofia Coppola - a už vůbec kvůli jejímu renomé nebudu potit ňáký nesmyslný hvězdičky. Viděl jsem od ní totiž jedinej film, kterej mě uchvátil svym filozofovánim; a tohle je docela dobře přesnej opak Lost in Translation. Snímek povrchní stejně nesnesitelně jako jeho protagonisti. Pokaždý jako bych celých sto let čekal, jestli se konečně stane něco spešl, a ono ne - furt dokolečka, jedna celebrita za druhou, jedna velenudná předváděčka před zrcadlem za druhou ... Všichni v USA by měli bejt obezřetnější a vybraný celebrity stokrát chytřejší. Zhruba to mi Bling Ring dalo. A já teď rozhodně lituju toho, že jsem na takový "sdělení" vyplejtval 90 minut svýho volnýho času.(3.10.2013)

Z hlediska stylu mimořádný film. Režisérka střídá vypravěčské polohy, point of view i různé druhy zcizovacích efektů tak zajímavým způsobem, že by to stálo za analýzu. Obsahově mě to minulo stejně jako předchozí filmy Sofie Coppoly. Jasně, je to určitým způsobem podobenství o podobě současného světa, komentář k aktuálnímu modelu surface play, ale skutečnou hloubku to postrádá.(28.12.2013)

• - Natáčení probíhalo zejména v Los Angeles, a to ve známých čtvrtích jako Calabasas, Venice Beach nebo Venice. Skupina za necelý rok svého působení dokázala okrást hvězdy o majetek v hodnotě 3 miliony amerických dolarů. Mezi okradené patří například Paris Hilton, Audrina Patridge, Rachel Bilson, manželé Orlando Bloom a Miranda Kerr, manželé Brian Austin Green a Megan Fox a Lindsay Lohan. (TheVerczaaa)

• - Coppola chtěla v tomto filmu ukázat svět mladých celebrit a odhalit alarmující pohled na dnešní moderní kulturu. (Weasley)

• - Emma Watson musela ve filmu mluvit americkým přízvukem. (Weasley)